28 березня 2024

Покрова Пресвятої Богородиці 2022 рік

14.10.2022.

 

Щорічно 14 жовтня в Україні відзначають одразу чотири свята. перше – Свято Покрови Божої Матері, друге – День Українського Козацтва, третє – День створення Української Повстанської Армії (УПА), четверте свято –  День Захисника України

Усі ці свята взаємопов’язані між собою і виникали послідовно.

 

Покрова Пресвятої Богородиці
14 жовтня християни східного обряду відзначать Покров Пресвятої Богородиці. За переказами, в цей день в 910 році військо давніх русів на чолі з Аскольдом взяло в облогу центр православ'я – Константинополь. Жителі візантійської столиці звернулися з молитвою і проханням про порятунок Богородиці. І вона, за розповідями, з'явилася перед людьми та вкрила їх своїм покровом (омофором). Після цього вороги вже не могли побачити цих людей. 

Також за інформацією деяких джерел, вражений Аскольд та його дружинники прийняли святе хрещення та стали християнами.

За іншою версією, натхненням для свята стало видіння Андрія юродивого під час облоги Константинополя військами агарян. Пресвята Богородиця з'явилася мешканцям міста у храмі та прийняла їх під свій захист покров. Після цього війська противника відступили, а місто було врятовано.

Відзначення Покрови має глибоку історію в Україні. Найстарішою церквою, яка присвячена цьому святу, є Покровська церква в селі Сутківці Хмельницької області, зведена 1467 року як фортеця.

Покрова Пресвятої Богородиці була одним з найголовніших свят запорозьких козаків, які будували багато однойменних храмів та шанували особливо ікони Покрови. Деякі Покровські храми, переважно 18 століття, вціліли до нашого часу.

У цей день одружені пари моляться про щастя і благополуччя шлюбу, а самотні жінки і вдови просять заміжжя. Дівчата, котрі бажали взяти шлюб саме цього року, мали побувати на святі Покрови у церкві і помолитися: "Свята Покрівонько, покрий мені голівоньку", "Мати-Покрівонько, покрий Матір сиру Землю і мене молоду", "Свята мати, Покровонько, накрий мою головоньку, хоч ганчіркою, аби не зостатися дівкою".

День українського козацтва
З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва. Вважають, що саме в цей день у 1942 році було утворено Українську повстанську армію, проте деякі історики схильні вважати, що дата утворення є суперечливою. Саме Матір Божу козаки вважали своєю небесною заступницею й покровителькою. 

День створення Української Повстанської Армії (УПА)

У цьому році виповнюється 80 років зі створення Української повстанської армії. І хоча деякі історики вважають цю дату умовно пропагандистською ти символічною й переносять період заснування приблизно на пів року вперед, але все ж таки 14 жовтня 1942 року – це офіційна дата створення УПА.

Вважається, що УПА діяла з 1942 по 1960 рр. і після вбивства Степана Бандери у жовтні 1959 року фактично припинила існування. А все ж таки, останній боєць УПА вийшов з підпілля лише у грудні 1991 р. (!), вже після проголошення Незалежності Україні.

УПА не змогла вибороти незалежність, занадто нерівні були сили у тому бою. Але саме тривалий спротив УПА заклав те підґрунтя, на якому зростав дисидентський рух 60-70-хх років і постала Незалежна Українська держава.

День захисників та захисниць України

Свято встановлене 14 жовтня 2014 р. Указом Президента України Петра Порошенка з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності й територіальної цілісності України, військових традицій і звитяг Українського народу, сприяння подальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві та на підтримку ініціативи громадськості. Таким чином цим же указом в Україні скасували День захисника Вітчизни, який раніше відзначався 23 лютого, який за часів СРСР був відомий як День Радянської армії.
14 липня 2021 року Верховна Рада України перейменувала свято на "День захисників і захисниць України".