16 квітня 2024

Проща до Сандормоху та Соловецького монастиря

29.09.2011.
Віряни Української Автокефальної Православної Церкви біля хреста «Убієнним синам України» в урочищі Сандармох
Свящ. Дмитро Каран біля хреста в урочищі Сандармох
Зустріч з Карельською громадою українців «Червона калина»

З благословення Преосвященного Володимира (Черпака), єпископа Вишгородського і Подільського, вікарія Київської єпархії, з 2 по 11 серпня 2011 року відбувалася проща православних українців, вірян Української Автокефальної Православної Церкви до Сандармоху (Росія,Карелія), до місця страти безбожним радянським режимом Соловецьких в’язнів, та відомого на увесь світ Соловецького монастиря.

Проща відбулася завдяки старанням голови Київського товариства політв’язнів та жертв репресійп. Григорія Куценка, та Міністерства Культури України.
Духовну опіку над прочанами здійснював священик Св. Покровської Подільської церкви м. Києва УАПЦ Дмитро Каран.

По своєму приїзді у Росію, наші прочани відвідали Левашовське кладовище поблизу С.Петербургу, де була відправлена заупокійна літія по загиблих християнах. Також, у С.-Петербурзі прочани молились у Свято- Олександро-Невській Лаврі, і мали зустріч з консулом України.

4 серпня група прибула до м. Петрозаводська, де була тепло зустрінута Карельською громадою українців «Червона калина», яку очолює пані Лариса Скрипникова. Посланців з України тепло прийняла влада Карелії.

5 серпня прочани відбули до урочища Сандармох, де енкаведисти за одну ніч розстріляли 1111 в’язнів Соловецької тюрми. Заупокійну літію біля хреста «Убієнним синам України» та біля розстрільних ям відправив свящ. Дмитро Каран.
Ввечері, 5 серпня, прочани від’їхали до пос. Кємь, а звідти, катером по Білому морю, до Соловецьких островів. На Соловках свящ. Д. Каран, відправив заупокійну літію на старому кладовищі, біля пам’ятного хреста і каменя. На цьому місці поховані св. Праведний Петро Калнишевський, сотник армії УНР Петро Дерещук, поет Євген Плужник.

Прочани також мали змогу помолитись у Св. Преображенському соборі Соловецького кремля, прикластись до мощей святих преподобних Зосими, Германа, та Савватія Соловецьких Чудотворців, сщмч. Петра (Звєрева).

На третій день прочани відвідали сумнозвісної пам’яті Секірну гору, де відбував муку архієпископ Української Автокефальної Православної Церкви Степан (Орлик).

Паломниками також було відвідане місце, де вперше на Соловках був установлений Хрест отцем-протоієреєм Володимиром Черпаком (нині єпископом УАПЦ), усім замученим синам і дочкам України. Той Хрест був установлений 5 серпня, в день Почаївської ікони Божої Матері, 1994 року, але простояв 9 днів, «невидима сила» витягла його: «…Трєпєщєт бо і трясется, не можетвзирати на силу єго…»

8 серпня 2011 року відбувся «Круглий стіл», за участю представників «Меморіалів» С.- Петербурга, Києва, Москви, Петрозаводська, Івано-Франківська, Мурманська, керівництва Соловецького музею-заповідника. Після закінчення «Круглого столу» керівники були прийняті намісником Соловецького монастиря архімандритом Порфирієм (Шутовим), він також обіймає посаду директора Соловецького музею-заповідника.