16 квітня 2024

ПАСХАЛЬНЕ ПОСЛАННЯ

14.04.2012.

 Дорогі брати та сестри!

Всіх вітаю радісним вітанням – Христос воскрес!

  Найбільшою радістю і найбільшим святом у Православній Церкві є Воскресіння Христове. Відзначається воно з особливим піднесенням, радістю, урочистими відправами, особливо по-святковому прибраними храмами, облаченням священнослужителів, святковим передзвоном дзвонів.

 Подія Воскресіння Христового заторкує всіх, без винятку, людей – віруючих і невіруючих, воцерковлених і не воцерковлених, інославних, християн, віруючих інших релігій. Вітання "Христос воскрес! Воістину воскрес!" - стверджує істину, що Христос є Син Божий, Помазаник Божий, Боголюдина, Спаситель світу. Вітання стверджує ще й істину вселюдського воскресіння у тілі, здатному до вічності. Воскреслий Христос явився перед учениками у тілі, яке вони бачили до Його воскресіння, сказавши їм: Спокій вам! Перелякані ученики подумали, що це – примара, дух, але Христос запевнив їх у протилежному, показав руки, ноги і ребра Свої, наголосивши, що дух тіла та кісток не може мати; для більшого переконання учеників, їв перед ними печену рибу та щільник меду (Лк. 24, 36-43). Христос являвся після Свого воскресіння багатьом, запевнюючи у істині Його воскресіння, апостолу ж Фомі явився перед усіма і наказав вкласти руки у ребра Його, закликавши бути віруючим, запевнивши у блаженстві всіх, хто повірить у Його воскресіння (Ін.20, 26-30).

 Ісус Христос довів своїм послідовникам, усьому світові, що Він воскрес, що Він є Син Божий, Творець усіх Світів, Який прийшов спасти, відновивши Своє творіння, Він є Одним із Трьох Іпостасей Бога і все Його вчення є Божественним Одкровенням і Абсолютною Істиною. Христос сказав: Я є дорога і істина, і життя (Ін.14,6)... Кожен, хто від істини, слухає Мого голосу (Ін. 18,38). Отже, всі людські теорії та відкриття правдиві тільки в тій мірі, якщо вони не заперечують або не протирічать Божественному Одкровенню. Людські теорії та гіпотези можуть носити в собі елементи істини, але вони не можуть бути Абсолютною Істиною.

 Ось чому хвилює людську душу вітання "Христос воскрес", а у відповідь з душ і сердець вірних, з радісно освітлених божественним промінням очей, гримить щиро – "Воістину воскрес!" Ось чому під час процесії на Пасхальній заутрені стоїть урочиста тиша, а після Пасхальної літургії співають разом з людьми і церковними дзвонами, птахи. Все творіння Боже, на всіх географічних широтах, у всіх кліматичних зонах прославляє істину Воскресіння Христового.

 Воскресіння Христове – це наша віра, надія, любов, життя, істина, дорога та правда. Вірою у воскресіння Христове апостоли безстрашно проповідували Божественну Істину; мученики та ісповідники йшли на нечувані муки й тортури; апостоли та угодники Божі звершували надприродні чудеса, які і сьогодні звершуються у Церкві. Цією вірою та впевненістю утверджувались та упевнювались сини та доньки нашого народу, здобуваючи державність, молячись і працюючи на утвердження Рідної Автокефальної Православної Церкви: "... Хай воскресне Україна, й заживе, вільний у християнському житті, змучений наш народ і відпочине від заподіяної йому кривди! Хай не згине цілюща віра у Воскресіння і перемогу правди і у наших рідних, близьких і далеких братів і сестер... Таку утіху дає наша Церква... Ви остаєтесь відчужені від такого чистого джерела, як Українська Церква Христова, - натомість у Вас навкруги є теж цілюща сила Божа, - це природа... Але воскрес Христос. Не вмре, не згине безслідно Творча сила... відродиться, оновиться наша Україна і заживе вільним, щасливим життям нових поколінь." - вітаючи з Воскресінням Христовим, запевняла так мучениця Олена (Чехівська).

 Воскресіння Христове – це упевненість у нашому вічному житті; розрада і утіха в часи журби і печалі, коли ми втрачаємо рідних і друзів; воно єднає Церкву Небесну і Земну; запевнює, що у Воскреслому Христові усі живі; обдаровує нас неземною радістю. Ось чому весь тварний світ радісно стверджує "Христос воскрес", "Воістину воскрес".

 Ради Воскресіння Христового ми починаємо боротьбу із гріхом, пристрастями, вадами, пороками, підходимо до покаяння і осудження гріховного життя у самому собі; спонукуємо себе до святого, морального життя і боремося зі злом, неправдою, нечесністю, зрадливістю, продажництвом, лукавством, лицемірством. Христос поклав початок нашого воскресіння (1Кор.15,20). У Христовому воскресінні смерть не жахлива, не страшна. "Смерте! Де твоє жало? Пекло! Де твоя перемога?" - Вигукує свт. Іоан Златоустий у Великодному Огласительному слові.

 Вітаю з Пасхальними святками боголюбивих пастирів, чесне чернецтво, дорогих і вірних чад Київської єпархії УАПЦ.

 Поздоровляю з Пасхою Христовою Президента України, Верховну Раду України, Український уряд, Збройні сили України, урядовців Київської області та Києва, усіх християн України і весь український народ. Посилаю радість Воскресіння Христового усім поневоленим християнам. Сердечно вітаю з Воскресінням Христовим українську діаспору по всіх усюдах, на усіх широтах. Особливо вітаю з Воскресінням Христовим українську християнську діаспору Росії, Карелії, Таймиру, Північного Кавказу, Бурятії, Камчатки та Чукотки. Закликаю все українство до молитви за добробут Української Держави, усього українського народу, за утвердження єдиної Української Автокефальної Православної Церкви.

Амінь.

Воістину Христос Воскрес!

 

Володимир,

Єпископ Вишгородський і Подільський,

керуючий Київською єпархією

Пасха Христова
2/15 квітня 2012 р.
м. Київ