16 квітня 2024

Різдвяне ПОСЛАННЯ Преосвященного Володимира, єпископа Вишгородського і Подільського, керуючого Київською єпархією Української Автокефальної Православної Церкви − священству, чернецтву, усім вірним Київської єпархії УАПЦ

30.12.2011.

 

 

Христос Рождається!

Славімо Його!

 

Любі у народженому Немовляті священики, ченці та черниці, брати та сестри!

«Нова радість стала

яка небувала.

Над вертепом звізда ясна

Увесь світ осіяла…»

Наш побожний український народ цими зворушливими словами переповів ангельський спів, який чули східні мудреці біля ясел у Вифлеємському вертепі. Волхви були приведені на місце Різдва Спасителя дивною  звіздою, яка показувала їм шлях, підійшли і зворушені цією Подією та Ангельським співом: «Слава в Вишніх Богу і на землі спокій, між людьми благовоління.» впали долі віддавши поклін Богонемовляті – Вседержителю і Творцеві світів, віків і часів. З того часу Вифлеємська звізда стала дороговказом для всіх народів землі на шляху особистого вдосконалення та спасіння, успадкування Царства Небесного.

Подія Різдва була давно очікувана віруючим людством, бо воно підсвідомо відчувало тугу за втраченим прародителями Раєм, безпосереднім Богоспілкуванням. Відбулося чудо Боговтілення, Син Божий стає Сином Людським, Сином Діви, приймає людську плоть і єство, обожнюючи їх; Невмістимий Бог вміщається у Лоні Діви, показує Любов Своєму творінню, приймає його образ. Через Народжене Богонемовля грішна і смертна людина єднається зі своїм Творцем, одержує можливість подолати прародительську схильність до гріха, відновлює райське Богоспілкування, позбавляється вічної смерті, наділяється потугою успадкувати Царство Небесне з вічним спогляданням Повноти Бога та Його слави.

Ось чудо із чудес! Ось невимовна радість, яка спонукала побожний український народ перефразувати ангельський спів і Євангельську оповідь:

«Діва Марія, Сина народила

В яслах положила;

Ряденцем накрила,

  Сінцем притрусила Господнього Сина…»

У ХХІ столітті нічого не змінилося з часів Боговтілення. Сучасна людина потребує Різдвяної радості та серцем відчуває чудо Різдва Христового, з натхненням та невимовною радістю оспівує Богонемовля піснеспівами, завченими з дитинства, переданими побожними дідами та прадідами:

«Ангели в Небі пісню співають,

   Що Христос родився всім возвіщають:

 Слава, Слава в Вишніх Богу…»

Ангельські святі слова і мелодика не можуть залишити байдужими людей далеких від віри, навіть  іновірців. Радість Різдва Христового сповіщає людині, що вона творіння Боже, покликане до споглядання споконвічної несказанної слави Божої. Людина може зробити багато, бо мало чим умалена перед безплотними Ангелами (Пс. 8,6). Людина створює новітні технології, спускається в океанічні глибини, піднімається в космос і ступає на Місяць. Але вона не відчуває повноти щастя. Щастя ж це в Народженому Богонемовляті, у догматі Боговтілення! Без цього усвідомлення людина не може бути спокійною і щасливою, коли б і прихилила небо.

Вдумаймося, дорогі, у сенс Різдва Христового. Бог принизив Себе до того, що, ставши Людиною, дозволивши, щоб Його розп’яли, ради спасіння тих, хто розпинав ( Флп. 2, 6-8). Народжений Богомладенець переміг і смерть, і гордість Своїм смиренням (Мф. 11, 29).

Понизив людську гординю, оскільки вона застує Світло, яке освідчує всі людські гріхи. А без бачення власних гріхів неможливе покаяння, без покаяння неможливе спасіння. Коли ж людина не спасенна, то вона вічно потопає у мороці «тьми кромішньої», вічної смерті. Господь забажав, щоб усі люди спаслися і мали вічне життя та дійшли до пізнання істини (1 Тим. 2, 4). Ради любові і співстраждання до гріховного людства відбувається Таїна Боговтілення (1 Тим. 3, 16). Ось цю правду повинен усвідомити сучасний світ.

Співстраждання повинно проявитись до всього творіння, всього тварного світу, всієї природи. У час підміни християнських цінностей, коли світ задихається від всіляких криз – соціальних, моральних і стоїть на межі Світової війни, народжений Богомладенець застерігає християн від страху перед майбутнім, фінансових та духовних криз, гіркоти, розгубленості, розчарування, ворожнечі, тривоги, незадоволення, пропонуючи єдність, любов, братерство, всепрощення, співстраждання, нелицемірство, правдивість.

Христос прийняв людське єство щоб зцілити людські недуги. Він чудесно годував народ; ізціляв прокаженних; уздоровлював паралітиків, сліпих, глухих, німих; ізціляв біснуватих; піднімав покинутих, знедолених, упосліджених; осуджував неправдиві багатства, бездушність до бідних і старців; закликав до співстраждання та милосердя; осуджував лицемірів, лукавих; підступних, дворушників, продажних. Нарешті Христос віддав Себе у жертву ради спасіння всього людства. На цьому і наголошуємо, саме у цьому сенс появи Богонемовляти, Таїни Боговтілення. Споглядаючи на ясла з Народженим Богонемовлям, ми повинні усвідомити, що Христос з’явився у світ серед найупослідженіших і дивлячись на те, що у нашій країні не зменшується бездомних, безпритульних, безробітних, бідних, молоді, яка не може знайти сили та можливості втілити свої юнацькі мрії, ми, як християни, повинні боротись із силами зла за втілення у життя вічних Завітів Христових, проявляти доброчинність, милосердя, співчуття та співстраждання до обездолених. Пропагувати дієве застосування Євангельської Вістки з дієвими ділами (Як. 2, 20).

Таїна Боговтілення, особливо в сьогодення, показує нам, українцям, щоб ми позбавились від наших історичних негараздів – невпевненості, слабодухості, братоненависництва, зрадливості, ворожнечі, підозри, самознищення. Богонемовля прийшло у світ з миром. Нам же необхідно мир цей плекати; зрощувати; єднатись; прощати; миритись, об’єднуватись.

Радо вітаю всіх, дорогі брати і сестри, із Різдвом Христовим і Новим 2012 роком. Вітаю нашого Президента, Уряд, Верховну Раду, Збройні сили та силові структури України, урядовців Київської області та Києва! Посилаю радісну вістку про Різдво Христове усім поневоленим! Вітаю з Різдвом Христовим українську діаспору за межами України, яка вболіває за Українську Державу, Єдину Православну Церкву. Особливо вітаю прихильників Української Автокефальної Церкви у Російській Федерації – Чукотці, Камчатці, Бурятії, Північному Кавказі. Ділюсь із радістю Різдва Христового з усіма християнами.

Нехай же благословить всіх нас Новонароджений Христос і сподобить разом співати: «… Ангели в небі пісню співають, що Христос родився всім возвіщають…» Закликаємо благословення Народженого Богонемовляти на всіх нас!

 

Христос народився!

Славімо Його!

 

 

Різдво Христове 2011/2012 рік м. Київ
Володимир, єпископ Вишгородський і Подільський, керуючий Київською єпархією