24 липня 2024

АКАФІСТИ

1. Акафіст до найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа.

2. Акафіст до Пресвятої Богородиці (блаженного Георгія).

3. Акафіст до святителя Миколая.

4. Акафіст Покрові Пресвятої Богородиці.

5.Акафіст Покрові Пресвятої Богородиці який читається у Свято Покровської Подільської Церкви м. Києва з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї України Мстислава.

6. Акафіст святому чудотворцю Іоану Воїну

 

Акафіст до найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа

 

Кондак 1 Незборимий Воєводо і Господи, пекла переможче, визволившись від вічної смерті, пісні похвали я співаю Тобі, творіння і раб Твій: Ти, маючи милосердя невимовне, від усяких напастей визволи мене, що взиваю: Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Ікос 1 Ангелів Творче і Господи Сил, відкрий мені уста і врозуми мене, щоб оспівувати Пречисте Ім’я Твоє, як колись Ти відкрив глухому й німому слух і уста, і він став промовляти, взиваючи: Ісусе предивний, Ангелів здивування. Ісусе пресильний, прародичів визволення. Ісусе солодкий, Патріархів величання. Ісусе преславний, вірних опоро. Ісусе улюблений, пророків сповнення. Ісусе предивний, мучеників кріпосте. Ісусе претихий, монахів радосте. Ісусе премилостивий, священиків насолодо. Ісусе премилосердний, посників стримання. Ісусе найсолодший, преподобних радосте. Ісусе, пречесний, дівственних чистото. Ісусе предвічний, грішників спасіння. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 2 Бачачи вдовицю, що дуже плакала, Господи, як виявив Ти тоді милосердя і сина, якого несли на погребіння, воскресив: так змилосердься і наді мною, Чоловіколюбче, і гріхами умертвлену душу мою воскреси, що взиває: Алилуйя.

Ікос 2 Мудрість незбагненну зрозуміти намагаючись, Филип промовляв: „Господи, покажи нам Отця”. А Ти ж йому: „Стільки часу ти зі Мною, і не пізнав, що Отець у Мені, і Я в Отцеві є?” Тому, Недослідимий, зі страхом взиваю до Тебе: Ісусе, Боже Предвічний. Ісусе, Царю Всесильний. Ісусе, Владико Довготерпеливий. Ісусе, Спасе Премилостивий. Ісусе, Охоронителю мій преблагий. Ісусе, очисти гріхи мої. Ісусе, відійми беззаконня мої. Ісусе, відпусти неправди мої. Ісусе, надіє моя, не покинь мене. Ісусе, помічнику мій, не відкинь мене. Ісусе, Творче мій, не забудь мене. Ісусе, Пастирю мій, не погуби мене. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 3 Силою згори покрив Ти апостолів, Ісусе, що в Єрусалимі перебували, покрий і мене, нагого від усякого благочинства силою Духа Святого Твого, і дай мені з любов’ю співати Тобі: Алилуйя.

Ікос 3 Маючи багатство милосердя, прикликав Ти, Ісусе, митарів, і грішників, і невірних, — не відкинь і мене нині, подібного до них, але, як многоцінне миро, прийми пісню оцю: Ісусе, сило нездоланна. Ісусе, милосте безкінечна. Ісусе, красо пресвітла. Ісусе, любове несказанна. Ісусе, Сину Бога Живого. Ісусе, помилуй мене, грішного. Ісусе, вислухай мене, у беззаконнях зачатого. Ісусе, очисти мене, у гріхах народженого. Ісусе, навчи мене, нікчемного. Ісусе, освіти мене, темного. Ісусе, очисти мене, скверного. Ісусе, виведи мене блудного. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 4 Маючи в собі бурю сумнівів, Петро потопав, і, побачивши у плоті Тебе, Ісусе, що Ти по водах ходиш, пізнав Тебе як Бога істинного і, руку спасіння прийнявши, вигукнув: Алилуйя.

Ікос 4 Сліпий почувши, що Ти, Господи, проходиш мимо дорогою, взивав: Ісусе, Сину Давидів, помилуй мене! І, покликавши, Ти відкрив очі йому. Тому просвіти милістю Твоєю очі духовні серця мого, що взиває до Тебе, і промовляє: Ісусе, Сил Небесних Творче. Ісусе, народжених на землі викупителю. Ісусе, сил пекельних знищувачу. Ісусе, усякого творіння окрасо. Ісусе, душі моєї утішителю. Ісусе, розуму мого просвітителю. Ісусе, серця мого радосте. Ісусе, тіла мого зцілення. Ісусе, Спасе мій, спаси мене. Ісусе, світло моє, просвіти мене. Ісусе, від муки усякої визволи мене. Ісусе, спаси мене, недостойного. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 5 Боготічною Кров’ю визволив Ти нас колись від прокляття Законом, Ісусе; тому визволи нас від тенет, якими змій обплутав нас через пристрасті плотські, і блудні нахили, і злобне лінивство, щоб ми взивали до Тебе: Алилуйя. Ікос 5 Отроки єврейські, бачачи в образі людському Того, що створив руками людину, і, пізнавши Його, як Владику, намагалися віттям з дерев догодити Йому, співаючи: осанна. Ми ж пісню приносимо Тобі, промовляючи: Ісусе, Боже істинний. Ісусе, сину Давидів. Ісусе, Царю преславний. Ісусе, Ангеле непорочний. Ісусе, Пастирю предивний. Ісусе, охоронче в дитинстві моїм. Ісусе, керманичу в юності моїй. Ісусе, похвало в старості моїй. Ісусе, надіє в смерті моїй. Ісусе, життя по смерті моїй. Ісусе, утішення моє на Суді Твоєму. Ісусе, бажання моє, не посором мене тоді. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 6 Пророцтва й слова Богоносних проповідників сповняючи, Ісусе, на землі з’явився Ти, і з людьми як Невмістимий пожив Ти, і немочі наші взяв Ти на Себе: тому, ранами Твоїми зцілені, ми навчилися співати: Алилуйя.

Ікос 6 Засяяло світові світло істини Твоєї, і була прогнана спокуса бісівська, бо ідоли, Спасе наш, не переносячи Твоєї сили, упали: ми ж, спасіння одержавши, взиваємо до Тебе: Ісусе, істино, що проганяєш спокусу. Ісусе, світло, ясніше з усіх світлостей. Ісусе, Царю, Ти долаєш усяку твердиню. Ісусе, Боже, Ти перебуваєш в милості. Ісусе, Хлібе Життя, насити мене, голодного. Ісусе, джерело мудрості, напій мене, спраглого. Ісусе, одежо радості, зодягни мене, тлінного. Ісусе, покрове радості, покрий мене, недостойного. Ісусе, подателю тим, що просять, дай мені сльози за гріхи мої. Ісусе, здобуток усіх, що шукають Тебе, здобудь душу мою. Ісусе, Ти відкриваєш тим, що стукають, — відкрий серце моє осоружне. Ісусе, Іскупителю грішних, очисти беззаконня мої. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 7 Бажаючи сокровенну тайну від віку відкрити, як вівця на заколення поведений був Ти, Ісусе, і як агнець, коли стрижуть його, був ти безмовний, і як Бог із мертвих воскрес Ти, і у славі на небеса вознісся Ти, і нас із Собою воскресив Ти, що взиваємо: Алилуйя.

Ікос 7 Дивним показав творіння Творець, що з’явився нам: без сімені від Діви прийняв Він Тіло, із гробу, печаті не порушивши, воскрес Він, і до апостолів дверима зачиненими у плоті увійшов. Тому дивуючись, заспіваймо: Ісусе, Слово неосяжне. Ісусе, Слово неспоглядуване. Ісусе, сило незбагненна. Ісусе, мудросте недомислима. Ісусе, Божество неописанне. Ісусе, владо безмежна. Ісусе, володарство безкінечне. Ісусе, царство непереможне. Ісусе, твердине найвища. Ісусе, владо вічна. Ісусе, Творче мій, змилуйся наді мною. Ісусе, Спасе мій, спаси мене. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 8 Бачачи, як дивно Бог прийняв тіло людини, віддалімося від суєтного світу і надію на все Божественне покладімо. Бо зійшов Бог на землю задля того, щоб вивести на Небеса нас, що співаємо: Алилуйя.

Ікос 8 Весь будучи людиною, від небесної природи анітрохи не віддалився єси, Неосяжний, коли з волі Своєї постраждав задля нас, і смертю Своєю нашу смерть знищив, і Воскресінням життя дарував тим, що співають: Ісусе, насолодо сердечна. Ісусе, твердине тілесна. Ісусе, світлосте душевна. Ісусе, бистрино духовна. Ісусе, радосте сумління. Ісусе, надіє найпевніша. Ісусе, пам’яте предвічна. Ісусе, похвало висока. Ісусе, славо моя возвеличена. Ісусе, бажання моє, не відкинь мене. Ісусе, Пастирю мій, знайди мене. Ісусе, Спасе мій, спаси мене. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 9 Всі Сили Ангельські безперестанно славлять Пресвяте ім’я Твоє, Ісусе, на небесах, Свят, Свят, Свят співаючи; ми ж, грішні, на землі тлінними устами взиваємо: Алилуйя.

Ікос 9 Проповідників красномовних як риб німих бачимо перед Тобою, Ісусе, Спасе наш: бо не вміють сказати, як Богом незмінним і Людиною досконалою перебуваєш Ти; ми ж, Таїнству дивуючись, взиваємо з вірою: Ісусе, Боже Предвічний. Ісусе, Царю царів. Ісусе, Владико володарів. Ісусе, Судіє живих і мертвих. Ісусе, надіє тих, що без надії. Ісусе, утішення тих, що плачуть, Ісусе, славо убогих. Ісусе, не осуди мене за ділами моїми. Ісусе, очисти мене з милості Твоєї. Ісусе, віджени від мене дух лінивства. Ісусе, просвіти мої думки сердечні. Ісусе, дай мені пам’ять про смерть. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 10 Бажаючи спасти світ, Сходе усякого сходу, до темного заходу природи нашої прийшовши, смирився єси до смерті. Тому возвеличилося ім’я Твоє більше за всяке ім’я, і від усіх колін небесних і земних чуєш Ти: Алилуйя. Ікос 10 Царю Надвічний, Утішителю, Христе істинний, очисти нас від усякої скверни, як очистив Ти десять прокажених, і зціли нас, як зцілив Ти сріблолюбну душу Закхея-митаря, щоб ми розчулено взивали до Тебе: Ісусе, скарбе нетлінний. Ісусе, багатство невичерпне. Ісусе, поживо цілюща. Ісусе, питво невичерпне. Ісусе, убогих одежо. Ісусе, вдів заступництво. Ісусе, сиріт заступниче. Ісусе, струджених помоче. Ісусе, подорожніх наставниче. Ісусе, плаваючих керманичу. Ісусе, збурених заспокоєння. Ісусе, Боже, воздвигни мене, падшого. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 11 Пісню всежалісливу приношу Тобі, недостойний, взиваючи до Тебе, як Хананея: Ісусе, помилуй мене; бо не дочку, але плоть маю, що люто біснується пристрастями і горить вогнем, тому зцілення подай мені, що взиваю до Тебе: Алилуйя.

Ікос 11 Тебе як джерело світла, що сяє сущим у темряві безумства, спочатку переслідував Павел, але, богомудрого голосу силу відчувши, розум душевний прояснив; так і мені темні зінці душевні просвіти, бо взиваю: Ісусе, Царю мій всесильний. Ісусе, Боже мій всемогутній. Ісусе, Господи мій пребезсмертний. Ісусе, Творче мій преславний. Ісусе, Наставниче мій предобрий. Ісусе, Пастирю мій прещедрий. Ісусе, Владико мій премилостивий. Ісусе, Спасе мій премилосердний. Ісусе, просвіти мої почуття, затьмарені пристрастями. Ісусе, зціли моє тіло, зранене гріхами. Ісусе, очисти мій розум від помислів суєтних. Ісусе, збережи серце моє від похотей лукавих. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене. Кондак 12 Благодать подай мені, бо Ти відпускаєш всі провини, Ісусе, і прийми мене, що каюсь, як прийняв Ти Петра, котрий зрікся Тебе, і приклич мене, зневіреного, як колись прикликав Ти Павла, що переслідував Тебе, і почуй мене, що взиваю: Алилуйя.

Ікос 12 Славлячи у піснях Твоє втілення, величаємо Тебе всі і віруємо з Фомою, що Ти є Господь і Бог, що сидить поруч з Отцем, і будеш судити живих і мертвих. Тоді ж сподоби мене стояння праворуч, бо я взиваю: Ісусе, Царю предвічний, помилуй мене. Ісусе, цвіте запашний, огорни мене Своїми пахощами. Ісусе, любове гаряча, зігрій і мене. Ісусе, храме споконвічний, покрий мене. Ісусе, одежо світла, прикраси мене. Ісусе, бісере цінний, осяй мене. Ісусе, перлино коштовна, просвіти мене. Ісусе, Сонце Правди, освіти мене. Ісусе, Світло Святе, озори мене. Ісусе, від недуг душевних і тілесних визволи мене. Ісусе, з рук ворожих визволи мене. Ісусе, від вогню невгасимого і всяких вічних мук визволи мене. Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Кондак 13 О Найсолодший і Всемилостивий Ісусе! Прийми нині коротку оцю молитву нашу, як прийняв Ти дві лепти вдовиці, і збережи насліддя Твоє від ворогів видимих і невидимих, від нашестя чужинців, від недуги, і голоду, від усякої скорботи й смертельної рани, і від майбутньої муки звільни всіх, що взивають до Тебе: Алилуйя.

(Цей кондак читається тричі, потім ікос 1 “Ангелів Творче:” і кондак 1 “Незборимий Воєводо:”)

Молитви до Господа Ісуса Христа

1. Господи Ісусе Христе, Боже мій, що навідуєш творіння Своє, Тобі відомі пристрасті мої, і неміч природи нашої людської, і сила супостата нашого! Ти Сам покрий мене від злоби його, бо сила його міцна, а природа наша пристрасна і сила наша немічна. Бо Ти, о Благий, знаєш неміч нашу і терпиш слабкість нашу, тож збережи мене від бурі помислів і потопу пристрастей, і достойним учини мене служіння святого Тобі, щоб у пристрастях своїх не втратив я насолоду його, і був бездоганним перед Тобою і безбоязним. Господи, пресолодкий мій, помилуй мене. Амінь.

2. Владико Господи Ісусе Христе, Боже мій, що з несказанного Твого чоловіколюбства наприкінці віку прийняв тіло людини від Вседіви Марії, славлю Твоє спасенне піклування про мене, бо я раб Твій, Владико: у піснях прославляю Тебе, що через Тебе пізнав я Отця: благословлю Тебе, через Котрого і Дух Святий у світ прийшов. Поклоняюся Твоїй у плоті Пречистій Матері, що послужила такій страшній тайні. Восхваляю Твої Ангельські Сили, що оспівують Тебе і служать Твоїй величі. Величаю Предтечу Іоана, що хрестив Тебе, Господи; шаную і пророків, що провістили про Тебе. Прославляю апостолів Твоїх святих: торжествую і з мучениками, і священиків Твоїх славлю; поклоняюся преподобним Твоїм і всіх Твоїх праведників згадую. Зібрання таких і стількох святих Твоїх у молитві своїй прошу відпущення моїх провин, щоб дарував Ти мені заради святих Твоїх, а ще більше через святі Твої милості, бо благословенний Ти навіки. Амінь. 3. Тобі, Господи, Єдиному Благому й Непам’ятозлобному сповідую гріхи мої: до Тебе припадаю, взиваючи, недостойний: згрішив я, Господи, згрішив я і недостойний поглянути на висоту небесну через множество неправд моїх. Але, Господи мій, Господи, даруй мені сльози утішення, Єдиний Блаже і Милостивий, щоб ними я ублагав Тебе і очистився раніше кінця від усякого гріха: бо маю пройти страшне й грізне місце розлучення з тілом, і багато похмурих і нелюдських демонів зустріне мене, і ніхто на поміч не прийде, не визволить. Тому припадаю до Твоєї благості: не віддавай мене моїм напасникам, щоб не сміялися з мене вороги мої, Благий Господи, і щоб не говорили вони: в руки наші потрапив ти і нам виданий ти. Ні, Господи, не забудь милостей Своїх, і не воздай мені за беззаконнями моїми, і не відверни лиця Свого від мене, але Ти, Господи, покарай мене, однак милостиво й прихильно, щоб ворог мій не потішився мною, припини його знущання з мене, і всі знищ його підступи. І дай мені до Тебе дорогу бездоганну, Благий Господи, бо хоч я і згрішив, але не звернувся до іншого лікаря і не підняв рук моїх до бога чужого. Тому не відкинь благань моїх, але вислухай мене Своєю благістю й укріпи моє серце страхом Твоїм; і нехай буде благодать Твоя на мені, Господи, як вогонь, що спалює нечисті у мені помисли. Бо Ти є, Господи, Світло понад усяке світло; радість понад усяку радість; спокій понад усякий спокій, життя істинне і спасіння, що перебуває по віки вічні. Амінь.  

 

Акафіст до Пресвятої Богородиці (блаженного Георгія)

 

Кондак 1 Ми, раби Твої, Богородице, визволені від усякого зла, возсилаємо Тобі як Незборимій Воєначальниці, пісні перемоги й подяки: Ти ж як Та, що маєш владу непереможну, від усяких напастей нас визволи, щоб ми взивали до Тебе: Радуйся, Невісто Неневісная.

Ікос 1 Ангел предстатель посланий був з небес, щоб сказати Богородиці: Радуйся, і, бачачи Тебе, Господи, що втілювався при цих Божесвенних словах, жахнувся і стояв, викликуючи до Неї так: Радуйся, бо через Тебе засяє радість. Радуйся, бо через Тебе прокляття загине. Радуйся, бо через Тебе покликано зотлілого Адама. Радуйся, бо через Тебе Єву визволено від сліз. Радуйся, висото, недосяжна для людських помислів. Радуйся, глибино, недосяжна і для Ангельських очей. Радуйся, бо Ти — Престол Царя. Радуйся, бо Ти носиш Того, Хто носить усе. Радуйся, Зоре, бо Ти являєш Сонце. Радуйся, утробо Божественного втілення. Радуйся, бо через Тебе оновлюється усяке творіння. Радуйся, бо через Тебе ми поклоняємося Творцеві. Радуйся, Невісто Неневісная. Кондак 2 Свята, бачачи Себе у чистоті, сміливо говорить Гавриїлові: дивне слово твоє, що його душа Моя не в змозі збагнути. Бо як ти говориш про народження від безсіменного зачаття, взиваючи: Алилуйя!

Ікос 2 Бажаючи збагнути мудрість невідому, Діва взивала до служителя Таїнства: скажи Мені, чи ж можна народитися Синові з чистої утроби? А він зі страхом відповідав Їй, взиваючи: Радуйся, таїннице волі незбагненної. Радуйся, віро, що вимагає мовчання. Радуйся, чудес Христових початку. Радуйся, вершино Його повелінь. Радуйся, Ліствице небесна, якою зійшов Бог. Радуйся, мосте, що провадиш народжених на землі до неба. Радуйся, Ангелів велемовне чудо. Радуйся, бісів гірка поразко. Радуйся, бо Ти породила Світло несказанно. Радуйся, бо Ти не відкрила нікому, як це сталося. Радуйся, бо Ти перевищуєш розум мудрих. Радуйся, бо Ти просвітлюєш помисли вірних. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 3 Тоді сила Вишнього осінила для зачаття Ту, що не пізнала мужа, і благоплідна утроба Її стала немовби нивою розкішною для всіх, що бажають пожинати спасіння, співаючи: Алилуйя.

Ікос 3 Маючи в утробі Своїй Бога, Діва поспішила до Єлизавети. І немовля тої, одразу ж, відчувши Її вітання, зраділо й заграло, немовби піснями взиваючи до Богородиці: Радуйся, галузко лози нев‘янучої. Радуйся, бо Ти придбала плід безсмертний. Радуйся, бо Ти виплекала Творця Чоловіколюбного. Радуйся, бо Ти народила Насадителя життя нашого. Радуйся, ниво, бо Ти виростила повноту милості. Радуйся, трапезо, бо Ти несеш повноту очищення. Радуйся, бо через Тебе розцвітає рай насолоди. Радуйся, бо Ти приготовляєш душам пристановище. Радуйся, благодатний фіміаме молитви. Радуйся, очищення усього світу. Радуйся, благовоління Боже до смертних. Радуйся, сміливосте смертних до Бога. Радуйся, Невісто Неневісная!

Кондак 4 Маючи в собі бурю сумнівних помислів, доброчесний Йосиф стривожився, бачачи Тебе нешлюбною і думаючи, що невинність Твою окрадено, Непорочна; дізнавшись же про зачаття Твоє від Духа Святого, він промовив: Алилуйя.

Ікос 4 Почули пастухи Ангелів, що прославляли пришестя Христа у плоті, і, поспішивши до Нього як Пастиря, бачать Його немов Агнця Непорочного, виплеканого в утробі Марії, Яку славлячи у піснях, вони промовляли: Радуйся, Матір Агнця і Пастиря. Радуйся, дворе словесних овець. Радуйся, бо Ти відганяєш невидимих ворогів. Радуйся, бо Ти відкриваєш райські двері. Радуйся, бо небесні радіють разом із земними. Радуйся, бо земні торжествують разом із небесними. Радуйся, апостолів незмовкні уста. Радуйся, непереможна сміливосте Страстотерпців. Радуйся, кріпке утвердження віри. Радуйся, світле пізнання благодаті. Радуйся, бо через Тебе пекло стало нагим. Радуйся, бо через Тебе ми вкрилися славою. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 5 Побачивши Боготічну зорю, волхви пішли слідом за її сяйвом і, маючи її за світильника, через неї пізнали могутнього Царя і, коли прибули до Незбагненного, зраділи дуже і взивали Йому: Алилуйя.

Ікос 5 Бачили сини халдейські на руках Діви Того, Хто створив рукою Своєю людей і, пізнавши у Ньому Владику, хоч Він і прийняв образ раба, поспішали до Нього, щоб поклонитися Йому, і принести дари, і взивати до Благословенної: Радуйся, Звізди незаходимої Матір. Радуйся, зоре дня таємничого. Радуйся, бо Ти погасила вогонь спокус. Радуйся, бо Ти просвіщаєш тайновидців Тройці. Радуйся, бо Ти повергаєш мучителя жорстокого з начальників. Радуйся, бо Ти явила Господа Чоловіколюбця Христа. Радуйся, бо Ти визволяєш від язичницького ідолослужіння. Радуйся, бо Ти рятуєш від тління. Радуйся, бо Ти знищила поклоніння вогню. Радуйся, бо Ти визволяєш від полум’я пристрастей. Радуйся, наставнице вірних у доброчесності. Радуйся, всіх народів радосте. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 6 Проповідниками Богоносними стали волхви, повернувшись до Вавилону, і сповнивши пророцтво про Тебе, і проповідуючи Тебе, Христа, всім, хто покинув Ірода як облудного, що не знає пісні: Алилуйя.

Ікос 6 Осяявши Єгипет світлом істини, Ти прогнав темряву лжі: бо ідоли його, не встоявши перед силою Твоєю, Спасе, упали: визволені ж від них, взивали Богородиці: Радуйся, напоумлення людей. Радуйся, падіння бісів. Радуйся, бо Ти владу облуди знищила. Радуйся, бо Ти оману ідольську викрила. Радуйся, море, що потопило фараона духовного. Радуйся, каменю, що напоїв спраглих життя. Радуйся, стовпе вогненний, що світить тим, хто перебуває у темряві. Радуйся, покрово світу, ширша за хмару. Радуйся, поживо, що замінила манну. Радуйся, служителько насолоди святої. Радуйся, земле обітування. Радуйся, бо з Тебе тече мед і молоко. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 7 Коли Симеонові належало відійти від цього світу спокус, Ти був даний як немовля йому, але й був пізнаний ним і як Бог досконалий. Тому він дивувався Твоїй несказанній премудрості, взиваючи: Алилуйя.

Ікос 7 Творець, що з’явився, явив нам нове творіння, вийшовши з безсіменної утроби і зберігши Її, як і була, нетлінною, щоб, бачачи чудо, ми оспівали Її, взиваючи: Радуйся, цвіте нетлінний. Радуйся, вінче стриманості. Радуйся, бо Ти засяяла світлом Воскресіння. Радуйся, бо Ти являєш Ангельське життя. Радуйся, дерево світлоплодоносне, від якого насичуються вірні. Радуйся, дерево благотінисте й вічнозелене, яким покриваються багато людей. Радуйся, бо в утробі носила Ти Визволителя невільників. Радуйся, бо Ти породила Наставника заблудлим. Радуйся, Судді Праведного умилостивлення. Радуйся, прощення багатьох провин. Радуйся, одежо сміливості для нагих. Радуйся, любове, що перемагаєш усяке бажання. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 8 Дивне Різдво бачачи, віддалімося від світу і розумом перенесімося на небеса: бо для цього Всевишній Бог на землі з’явився у вигляді смиренної людини, бажаючи вивести на висоту тих, що взивають Йому: Алилуйя.

Ікос 8 Несказанне Слово на землі перебувало, але й небес не покидало, бо це була милість Божественна, а не переселення, і народження від Діви, що прийняла Бога і чула, як Їй співають: Радуйся, Бога невмістимого вмістилище. Радуйся, двері чесного Таїнства. Радуйся, бо у невірних з’явилися сумніви. Радуйся, вірних найпевніша похвало. Радуйся, всесвята коліснице Сущого на Херувимах. Радуйся, преславна оселе Сущого на Серафимах. Радуйся, бо Ти з’єднала воєдино протилежне. Радуйся, бо Ти поєднала дівство й народження. Радуйся, бо через Тебе знищено злочин. Радуйся, бо через Тебе відкрився рай. Радуйся, бо Ти — ключ Царства Христового. Радуйся, бо Ти — надія вічних благ. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 9 Всі Сили Ангельські здивувалися великому Таїнству Твого втілення: бо неприступного Бога бачили вони як доступну Людину, що з нами перебувала і від усіх чула: Алилуйя.

Ікос 9 Мудреців велемовних, як риб німих, бачимо перед Тобою, Богородице: бо вони не можуть сказати, як і Дівою залишаєшся, і народити змогла Ти. Ми ж, дивуючись Таїнству, з вірою співаємо: Радуйся, премудрості Божої вмістилище. Радуйся, провидіння Його скарбнице. Радуйся, бо Ти мудреців виявляєш нерозумними. Радуйся, бо Ти велемовним затуляєш уста. Радуйся, бо лукавих дослідників Ти осудила як безумних. Радуйся, бо зів’яли перед Тобою віршотворці. Радуйся, бо Ти розірвала плетиво афінян. Радуйся, бо Ти наповнюєш неводи рибалок. Радуйся, бо Ти виводиш з глибини невідання. Радуйся, бо Ти багатьом даєш розум. Радуйся, бо Ти — корабель для тих, що хочуть спастися. Радуйся, бо Ти — пристановище для житейських плавань. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 10 Бажаючи спасти світ, Той, що все прикрашає, прийшов до нього, як і обіцяв, і, як Пастир і Бог, з’явився нам у вигляді подібної до нас людини; тому, через подібне подібних покликавши, як Бог, чує: Алилуйя.

Ікос 10 Ти — стіна для дів, Богородице Діво, і всім, що до Тебе звертаються, — бо такою влаштував Тебе Творець неба і землі, Пречиста, вселившись в утробі Твоїй, і навчивши всіх виголошувати Тобі: Радуйся, бо Ти — опора дівства. Радуйся, бо Ти — двері спасіння. Радуйся, бо Ти — начальниця духовних творінь. Радуйся, бо Ти — подательниця Божественного милосердя. Радуйся, бо Ти оновила зачатих у гріхах. Радуйся, бо Ти привела до розуму позбавлених розуму. Радуйся, бо Ти знищила згубника чистих помислів. Радуйся, бо Ти породила Сіяча чистоти. Радуйся, бо Ти — Світлиця безсіменного зачаття. Радуйся, бо Ти з’єднала вірних з Господом. Радуйся, бо Ти — добра вихователька для молодих дів. Радуйся, бо Ти прикрашаєш душі святих наречених. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 11 Ніяка пісня не може достойно прославити великі й незліченні милості Твої; бо хоч і пісень, як піску морського, приносимо Тобі, Царю Святий, але не чинимо нічого достойного, що Ти дав нам, що взиваємо до Тебе: Алилуйя.

Ікос 11 Як світлосяйну свічу, що з’явилася сущому в темряві, бачимо Святу Діву; бо, запалюючи невидиме світло, Вона приводить усе до мудрості Божественної, просвіщаючи промінням наші помисли, тому й ми у піснях величаємо Її: Радуйся, бо Ти — промінь духовного Сонця. Радуйся, бо Ти — сяйво незаходимого Світла. Радуйся, бо Ти — блискавка, що світлом протинає душі. Радуйся, бо Ти як грім, що устрашає ворогів. Радуйся, бо з Тебе засяяло велике Світло. Радуйся, бо з Тебе розлилися потоки вод. Радуйся, бо Ти — живий і прекрасний образ купелі. Радуйся, бо Ти очищаєш гріховну скверну. Радуйся, умивальне, що омиває сумління. Радуйся, чаше, що черпає радість. Радуйся, пахощі Христові запашні. Радуйся, життя таємного радосте. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 12 Бажаючи дати благодать, Визволитель від гріхів давніх і від усяких гріхів прийшов Собою до тих, що відійшли від Його благодаті, і розідравши рукописання, чує від усіх: Алилуйя.

Ікос 12 Оспівуючи Твоє Різдво, хвалимо Тебе всі, як одушевлений храм, Богородице: бо в утробі Твоїй оселився Господь, що тримає усе рукою Своєю, і її освятив, прославив і навчив усіх співати Тобі: Радуйся, оселе Бога й Слова. Радуйся, Свята, найбільша від усіх святих. Радуйся, ковчеже, позолочений Духом. Радуйся, скарбе життя невичерпний. Радуйся, чесний вінче царів благочестивих. Радуйся, чесна похвало священиків благоговійних. Радуйся, Церкви непорушна опоро. Радуйся, Царства непорушна стіно. Радуйся, бо через Тебе здобудуться перемоги. Радуйся, бо через Тебе падають вороги. Радуйся, тіла мого уздоровлення. Радуйся, душі моєї спасіння. Радуйся, Невісто Неневісная.

Кондак 13 О Всехвальная Мати, що породила всіх святих Найсвятіше Слово! Нинішню прийми похвалу і визволи від усякої напасті всіх, і від будучої звільни муки тих, що взивають до Тебе: Алилуйя.

(Цей кондак читається тричі, потім 1 ікос “Ангел предстатель:” і 1 кондак “Ми, раби Твої:”)

Молитва до Пресвятої Богородиці

Прийми, Всеблагосильна, Пречиста Владичице Богородице, ці чесні дари, які приносимо Тобі, Єдиній, ми, недостойні раби Твої, від усіх народів Вибрана, що стала Найвищою за всі творіння небесні й земні. Через Тебе Господь Сил став з нами, і через Тебе ми пізнали Сина Божого, і сподобилися Святого Тіла Його і Пречистої Крові Його. Тому Ти блаженна серед усіх народів, Богоблаженна, світліша за Херувимів і чесніша за Серафимів. І нині, Всехвальна Пресвята Богородице, не переставай молитися за нас, недостойних рабів Твоїх, щоб визволитися нам від усякого наміру лукавого й від усякої лихої напасті, і зберегтися нам неушкодженими від усякого отруйного підступу диявольського. Але аж до нашої кончини збережи нас молитвами Своїми неосудними; щоб, Твоїм заступництвом і поміччю спасаючись, ми возсилали славу, хвалу, подяку й поклоніння за все в Тройці Єдиному Богові й усіх Творцеві нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.  

 

Акафіст до святителя Миколая

 

Кондак 1 Незборимий Чудотворче й великий угодниче Христовий, що подаєш світові всьому многоцінне миро милості й невичерпне море чудес, оспівую тебе з любов’ю, Святителю Миколаю: ти ж як той, що має сміливість перед Господом, від усяких мене бід визволи, щоб я взивав до тебе: Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Ікос 1 Явив тебе Творець усього творіння Ангелом за подобою і земним за природою: бо, побачивши в тобі благу красу душі твоєї, преблаженний Миколаю, навчив нас усіх взивати до тебе: Радуйся, від утроби матері очищений. Радуйся, освячений до кончини самої. Радуйся, бо ти здивував батьків народженням своїм. Радуйся, бо ти виявив силу душі одразу після народження. Радуйся, саде землі обітованої. Радуйся, цвіте Божественних насаджень. Радуйся, лозо досконала винограду Христового. Радуйся, дерево чудоточне раю Ісусового. Радуйся, ліліє, що виросла в раю. Радуйся, миро Христових пахощів. Радуйся, бо через тебе відгониться усякий плач. Радуйся, бо через тебе настає радість. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 2 Бачачи проливання твого мира, Богомудрий, просвітлюємося ми душею й тілом і маємо тебе, Миколаю, за дивного й живодайного мироносиця; бо чудесами, як водами, що проливаються з благодаті Божої, ти напоюєш усіх, що з вірою взивають до Бога: Алилуйя.

Ікос 2 Намагаючись розумом пізнати Святу Тройцю, був ти в Нікеї зі святими отцями поборником православної віри; бо сповідував ти рівного з Отцем Сина, співвічносущого і співпрестольного, Арія ж безумного засудив ти. Тому вірні навчилися співати тобі: Радуйся, благочестя велика опоро. Радуйся, твердине й пристановище вірних. Радуйся, надійне утвердження Православ’я. Радуйся, чесна похвало і одре Пресвятої Тройці. Радуйся, бо ти проповідував Сина, як рівночесного з Отцем. Радуйся, бо ти відігнав біснуватого Арія із Собору святих. Радуйся, отче, отців славна окрасо. Радуйся, усіх богомудрих премудра красо. Радуйся, бо з тебе виходять вогненні слова. Радуйся, бо ти добре навчаєш стадо своє. Радуйся, бо через тебе утверджується віра. Радуйся, бо через тебе усяка єресь знищується. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 3 Силою, даною тобі згори, сльозину всяку ти змахнув з лиця тих, що дуже страждають, Богоносний отче Миколаю; бо ти голодним даєш поживу, мореплавцям ти добрий керманич, недужим подаєш зцілення і поміч усім, що взивають до Бога:Алилуйя.

Ікос 3 Воістину, отче Миколаю, тебе належить славити у піснях з небес, а не від землі: бо яка людина зможе оповісти про величні й святі діла твої; але ми, сповнені любові твоєї, співаємо тобі: Радуйся, образе агнців і пастирів. Радуйся, святе очистилище помислів. Радуйся, вмістилище великих чеснот. Радуйся, святині пречиста оселе. Радуйся, світильниче всесвітлий і всеулюблений. Радуйся, світло золотосяйне й непорочне. Радуйся, достойний співбесідниче Ангелів. Радуйся, добрий наставниче людей. Радуйся, правило віри благочестивої. Радуйся, образе смирення духовного. Радуйся, бо через тебе від пристрастей тілесних ми визволяємося. Радуйся, бо через тебе насолод духовних ми сповняємося. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 4 Буря сумнівів хвилює мій розум, як зможу достойно славити чудеса твої, блаженний Миколаю: бо ніхто не може полічити їх, навіть коли б мав багато язиків і захотів оповісти про них: але ми осмілюємося співати Богові, що дивно в тобі прославився: Алилуйя.

Ікос 4 Почули, богомудрий Миколаю, ближні й далекі про велич чудес твоїх, що ти як на крилах мчав до тих, що терпіли скруту, і подавав їм поміч, визволяючи всіх, що взивали до тебе: Радуйся, бо ти визволення від печалі. Радуйся, бо ти подавання благодаті. Радуйся, несподіваних бід прогонителю. Радуйся, жаданих благ насадителю. Радуйся, скорий утішителю тих, що в біді перебувають. Радуйся, бо ти несеш страшну кару для кривдників. Радуйся, глибино чудес, що Богом проливаються. Радуйся, Закону Христового скрижалі, Богом написані. Радуйся, бо ти підводиш тих, що падають. Радуйся, бо ти підтримуєш тих, що стоять на путі праведному. Радуйся, бо через тебе всякий обман розкривається. Радуйся, бо через тебе всяка істина справджується. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 5 Боготічною звіздою став єси, наставляючи тих, що в морі плавають і терплять бурі, бо вже смерть чекала на тих, що призивали тебе, Чудотворче Миколаю, коли б ти не поспішив їм на поміч; вже бо і бісам, що безсоромно літали і прагнули корабель потопити, заборонив ти і прогнав єси їх, а вірних навчив єси взивати до Бога, що через тебе спасає: Алилуйя.

Ікос 5 Бачили отроковиці, що через убогість готувались до шлюбу нечестивого, велике твоє до убогих милосердя, преблаженний отче Миколаю, коли їхньому батькові старцеві уночі ти таємно три вузлики золота подарував, визволяючи його самого з дочками від падіння гріховного. Тому чуєш ти від усіх таке: Радуйся, милості великої скарбе. Радуйся, бо приймаєш ти від Бога піклування про людей. Радуйся, поживо й розрадо усіх, що звертаються до тебе. Радуйся, хлібе невичерпний для голодних. Радуйся, багатство, дане Богом убогим на землі. Радуйся, воздвиження скоре убогих. Радуйся, бо ти скоро вислухуєш убогих. Радуйся, засмучених втішне піклування. Радуйся, трьох дів непорочний провідувачу. Радуйся, чистоти щирий Охоронителю. Радуйся, надіє тих, що у відчаї. Радуйся, усього світу насолодо. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче. Кондак 6 Проповідує світ увесь про тебе, преблаженний Миколаю як про скорого у бідах заступника; бо багато разів у ту саму хвилину ти, поспішаючи, подаєш поміч усім, що по землі подорожують і плавають у морі, оберігаючи від усякої напасті тих, що взивають до Бога: Алилуйя.

Ікос 6 Засяяв ти світлом життя, несучи визволення воєводам, що мали прийняти неправедну смерть і тебе, добрий пастирю Миколаю, призивали, і ти скоро з’явився у сні цареві, устрашив його і звелів відпустити їх неушкодженими. Тому разом з ними і ми вдячно взиваємо до тебе: Радуйся, бо ти помагаєш тим, що щиро призивають тебе. Радуйся, бо ти визволяєш від неправедного вбивства. Радуйся, бо ти оберігаєш від обмови неправедної. Радуйся, бо ти руйнуєш наміри неправедні. Радуйся, бо ти розриваєш облуду як павутину. Радуйся, бо ти підносиш славно істину. Радуйся, визволення невинних від кайданів. Радуйся і мерців оживлення. Радуйся, засвідчувачу правди. Радуйся, посоромлювачу неправди. Радуйся, бо через тебе невинні визволені від меча. Радуйся, бо через тебе вони пізнали насолоду світла. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче. Кондак 7 Бажаючи відігнати злосморід богохульної єресі, став ти воістину миром запашним і таємничим, Миколаю: людей мірійських зберіг ти і весь світ наповнив своїм благодатним миром. І від нас віджени богопротивний гріховний злосморід, щоб благоприємно Богові ми співали: Алилуйя.

Ікос 7 Тебе ми знаємо як нового Ноя, наставника ковчега спасительного, отче святий Миколаю, що розганяє бурю усяких напастей своєю розсудливістю і приносить тишу Божественну всім, що взивають: Радуйся, збурених тихе пристановище. Радуйся, усіх, що потопають, надійний порятунок. Радуйся, плаваючих на глибині вмілий керманичу. Радуйся, бо ти стишуєш хвилювання морські. Радуйся, бо ти провідник тим, що потрапили в бурю. Радуйся, бо ти зігріваєш тих, що терплять від морозу. Радуйся, сяйво, що розганяє холодний морок. Радуйся, світило, що просвітлює всі кінці землі. Радуйся, бо ти визволяєш людей з безодні гріховної. Радуйся, бо ти вкидаєш сатану у безодню пекельну. Радуйся, бо через тебе сміливо ми благаємо про безмежне милосердя Боже. Радуйся, бо, через тебе від потопу гніву визволені, ми знаходимо мир з Богом. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 8 Дивним чудом є для всіх, що звертаються до тебе, блаженний Миколаю, священна твоя церква; бо в ній коли навіть коротку молитву творимо, отримуємо зцілення від багатьох недугів, якщо тільки після Бога надію на тебе покладемо, з вірою взиваючи: Алилуйя.

Ікос 8 Ти весь є для всіх істинний помічник, Богоносний Миколаю, і зібрав ти разом усіх, що звертаються до тебе, як визволитель, податель поживи і зцілитель скорий усім земним, спонукаючи всіх взивати до тебе на похвалу: Радуйся, джерело усяких зцілень. Радуйся, тих, що сильно страждають, помічниче. Радуйся, зоре, що сяєш для тих, котрі блукають у ночі гріховній. Радуйся, росо неботічна у спекоті трудів сущих. Радуйся, бо ти всім, що просять, приносиш мирний лад. Радуйся, бо тим, що просять, ти приготовляєш достаток. Радуйся, бо ти випереджаєш численні прохання. Радуйся, бо тим, що із сивиною, ти вдихаєш нові сили. Радуйся, бо ти осуджуєш багатьох, що відійшли від шляху істинного. Радуйся, таїн Божих вірний служителю. Радуйся, бо через тебе заздрощі перемагаємо. Радуйся, бо через тебе життя проводимо у доброчесності. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 9 Усякі недуги втамуй, великий наш заступниче Миколаю, подаючи благодатні зцілення, що втішають душі наші і веселять серця всіх тих, які щиро до твоєї помочі вдаються і до Бога взивають: Алилуйя.

Ікос 9 Красномовців суєтних і безбожних ми бачимо посоромленими тобою, богомудрий отче Миколаю; бо Арія-нечестивця, що розділяв Божество, і Савелія, що змішував Святу Тройцю, переміг ти, і нас у Православ’ї зміцнив. Тому ми взиваємо до тебе: Радуйся, щите, що захищаєш благочестя. Радуйся, мечу, що посікаєш злочестя. Радуйся, учителю Божественних повелінь. Радуйся, бо ти знищуєш богопротивні вчення. Радуйся, ліствице, Богом утверджена, якою ми сходимо до небес. Радуйся, покрове, Богом вивершений, яким покриваються многі. Радуйся, бо немудрих ти умудрив своїми словами. Радуйся, бо лінивих подвигнув ти своїм благочестям. Радуйся, світлосте Заповідей Божих незгасна. Радуйся, променю пресвітлий Заповітів Господніх. Радуйся, бо вченням твоїм нищаться всякі єресі. Радуйся, бо через тебе вірні сподобляються слави. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 10 Бажаючи спасти душу, воістину плоть свою ти духові підкорив, отче наш Миколаю; бо насамперед мовчанням і боротьбою з помислами ти додав богомудрість до діл своїх, і з думками про Бога здобув розум досконалий, тому й сміливо бесідував ти з Богом і Ангелами, завжди взиваючи: Алилуйя.

Ікос 10 Ти є стіна для тих, що оспівують, преблаженний, чудеса твої і для всіх, що вдаються до твого заступництва; тому й нас, убогих в чеснотах, визволи від убогості, напасті, недугів та скрути усякої, щоб і ми взивали до тебе з любов’ю: Радуйся, бо ти визволяєш від убогості вічної. Радуйся, бо ти подаєш багатство нетлінне. Радуйся, бо ти пожива неминуща голодним на правду. Радуйся, бо ти пиття невичерпне для спраглих до життя. Радуйся, бо ти уберігаєш від бунту і ворожнечі. Радуйся, бо ти визволяєш від кайданів і полону. Радуйся, преславний у бідах заступниче. Радуйся, превеликий у напастях захиснику. Радуйся, бо багатьох ти визволив від погибелі. Радуйся, бо багатьох ти зберіг неушкодженими. Радуйся, бо через тебе грішники уникають лютої смерті. Радуйся, бо через тебе ті, що каються, отримують Життя Вічне. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 11 Прославив ти Пресвяту Тройцю більше за всіх, преблаженний Миколаю, розумом, словом і ділом; бо багатьом через випробування ти роз’яснив правовірні повеління, навчаючи нас з вірою, надією і любов’ю співати у Тройці Єдиному Богові: Алилуйя.

Ікос 11 Як світлосяйний і незгасний промінь у мороці життя сущим бачимо тебе, Богом вибраний отче Миколаю; бо з невидимими Ангельськими Силами бесідуєш ти про несотворенне Троїчне світло, і душі вірних просвіщаєш, що взивають до тебе: Радуйся, осяяння Трисонячного світла. Радуйся, деннице незаходимого сонця. Радуйся, свічо, запалена від Божественного полум’я. Радуйся, бо ти погасив бісівське полум’я нечестя. Радуйся, світла правовір’я проповідь. Радуйся, лагідне сяйво світла євангельського. Радуйся, блискавко, що спалюєш єресі. Радуйся, громе, що устрашаєш спокусників. Радуйся, навчителю істинного розуму. Радуйся, бо ти виявляєш таємничу мудрість. Радуйся, бо через тебе знищено поклоніння творінню. Радуйся, бо через тебе ми навчилися поклонятися Творцеві у Тройці. Радуйся, Миколаю, великий Чудотворче.

Кондак 12 Благодать, дану тобі від Бога, знаючи і радіючи, чинимо спомин ми про тебе, як і належить, преславний отче Миколаю і до дивного заступництва твого однодушно вдаємося;і, не можучи осягнути багатства твоїх преславних діянь, що їх як піску морського і зірок на небі, і не можучи виповісти своє здивування, ми взиваємо до Бога: Алилуйя.

Ікос 12 Славлячи твої чудеса, хвалимо тебе, всехвальний Миколаю;бо в тобі Бог, що в Тройці прославлений, дивно прославився. Та коли й приносимо тобі, Чудотворче святий, витворені в душі псалми й пісні, однак не можемо достойно оспівати чудеса твої, яким дивуючись, ми взиваємо до тебе: Радуйся, Царя царів і Господа володарів служителю. Радуйся, служителів Його небесних співжителю. Радуйся, людям вірним помоче. Радуйся, роду християнського піднесення. Радуйся, бо ти однойменний з перемогою. Радуйся, вінценосцю прекрасний. Радуйся, усіх чеснот образе. Радуйся, усіх, що звертаються до тебе, надійний захисте. Радуйся, після Бога і Богородиці все наше сподівання. Радуйся, бо ти для тілес наших здоров’я і для душ спасіння. Радуйся, бо через тебе ми визволяємося од вічної смерті. Радуйся, бо через тебе ми сподобляємось безкінечного життя. Радуйся, Миколаю великий Чудотворче.

Кондак 13 О пресвятий і предивний отче Миколаю утішення всіх засмучених, нинішню нашу молитву прийми і богоугодним твоїм заступництвом ублагай Господа, щоб ми визволилися від геєни, і щоб з тобою співали: Алилуйя.

 

(Цей кондак читається тричі, потім 1 ікос “Ангела образом:” і 1 кондак “Незборимий Чудотворче:”)

 

Молитви до святителя Миколая

 

1. О всесвятий Миколаю, угодниче особливий Господній, щирий наш заступнику і повсюди у скорботах скорий помічнику! Поможи мені, грішному й лінивому, в нинішньому цьому житті, ублагай Господа Бога дарувати мені відпущення всіх моїх гріхів, що їх я вчинив від юності моєї, в усьому житті моєму, ділом, словом, помислом і всіма моїми почуттями; і при відході душі моєї поможи мені, окаянному, ублагай Господа Бога, Творця всіх творінь, визволити мене від піднебесних митарств і вічної муки, щоб я завжди славив Отця, і Сина, і Святого Духа, і твоє милостиве заступництво, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

2. О всеблагий отче Миколаю, пастирю й учителю всіх, що з вірою звертаються до твого заступництва і щирою молитвою призивають тебе! Скоро поспіши й визволи Христове стадо від вовків, що гублять його; і всяку країну християнську охорони й убережи святими твоїми молитвами від мирського бунту, трусу, нашестя чужинців й усобиць, від голоду, потопу, вогню, меча і раптової смерті. І як помилував ти трьох мужів, що сиділи в темниці, і визволив ти їх від гніву царевого і посічення мечем, так і помилуй мене, розумом, словом і ділом у темряві сущого, і визволи мене від гніву Божого й вічної кари; щоб за твоїм заступництвом і поміччю, і своїм милосердям і благодаттю Христос Бог дав мені прожити у світі цьому тихе й мирне життя, і визволив мене від стояння ліворуч, і сподобив стояти праворуч Себе з усіма святими на віки вічні. Амінь.

3. Великий угоднику і святителю Божий Миколаю, пастирю й учителю всіх, хто з щирим проханням вдається за твоєю допомогою! Ти допомагав тим, які до тебе вдавалися, допоможи й мені в усіх труднощах і потребах життя мого. Коли прийде хвилина, де сила моя заслабка, де труднощі, що стають на дорозі життя мого, завеликі для мене, ти, угоднику Божий, подай мені помічну твою руку і стань мені на охорону, як ставав завжди тим, що в труднощах і небезпеках пам’ятали про тебе. Поблагослови мене святительською рукою, настав на стежку добра, запали в мені віру непохитну і моли Христа Бога спастися душі моїй. Амінь.

 

Акафіст Покрові Пресвятої Богородиці

 

Кондак 1 Обраній Передвічним Царем, превищій від усякого творіння, неба і землі Цариці, що прийшла колись у Влахернську церкву на молитву — достойне поклоніння з вдячністю народ український приносить і, як ті, що у темряві, під Твій світлосяйний омофор з вірою і розчуленням прибігає. Ти ж, як Та, що маєш владу непереможну, від усяких нас напастей визволяй, щоб ми взивати до Тебе: Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Ікос 1 Архангелів і Ангелів множество, з Предтечею і Богословом і всіх святих ликом, разом постали перед Тобою, Царицею своєю, в церкві Влахернській і, зворушливі моління Твої за весь світ чуючи, з подивом викликували таке: Радуйся, Бога-Отця Безначального предвічне благовоління. Радуйся, Бога-Сина безлітного пречисте вмістилище. Радуйся, Бога-Духа Всесвятого обрана оселе. Радуйся, вишніх Чинів Ангельських безперестанний подив. Радуйся, темних сил пекельних всегрізне устрашіння. Радуйся, бо Тебе в повітрі зустрічають многоочитії Херувими. Радуйся, бо Тобі похвалу складають шестикрилатії Серафими. Радуйся, бо Тобі, Преблагій Покрові, і ми, на землі народжені, вдячно поклоняємось. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 2 Бачачи Тебе у церкві, що в повітрі за християн Богові Ти молилась, святий Андрей з Єпіфанієм пізнали, що Матір’ю є Ти Вознесеного на небо Христа, Бога нашого і, припавши до землі, радісно поклонялися всеблагій Покрові Твоїй, викликуючи: Алилуйя.

Ікос 2 Розумом незбагненним Ти є, Богородице Діво, у захисті людей православних, тому й вороги наші не знають, яка сильна молитва Божої Матері. Ми ж, про Твоє всемогутнє заступництво добре знаючи, дякуючи за ікони Твої українському роду явлені, так до Тебе з розчуленням взиваємо: Радуйся, премилосердна Утішительнице всіх засмучених і обтяжених. Радуйся, невсипуща Наставнице всіх заблудших і засліплених. Радуйся, бо праведно падаючий на нас гнів Божий молінням Своїм Ти скоро втамовуєш. Радуйся, бо всі пристрасті наші всемогутнім порухом Ти приборкуєш. Радуйся, пристрастей наших утихомирення. Радуйся, люду православного Покрово Вселильная. Радуйся, бо Ти кріпко пробуджуєш спляче сумління наше. Радуйся, бо Ти з легкістю долаєш беззаконні навики. Радуйся, бо Ти від ворогів видимих і невидимих обороняєш. Радуйся, пекла згубо і пагубо. Радуйся, бо через Тебе пекло стогне і духи злоби тремтять. Радуйся, бо через Тебе врата райськії всім нам відкриваються. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 3 Сила Вишнього осіняє тих, хто з вірою і благоговінням прибігає до Твоєї Всечесної Покрови. Бо тільки єдиній Тобі, Пресвятій і Пречистій Матері Божій, дано, щоб усяке прохання Твоє сповнялося. Тому всякий чин вірних славословить Тебе і Сина Твого, взиваючи: Алилуйя.

Ікос 3 Маючи багатство милосердя невичерпне, всім краям землі простягаєш Ти руку допомоги, Владичице: хворим зцілення, стражденним полегшення, сліпим прозріння і всім усе, кожному за потребою подаєш, що вдячно взивають: Радуйся, Православія непохитна кріпосте і обороно. Радуйся, святих храмів і вівтарів найперша прикрасо. Радуйся, благочестя найвірніша охороно. Радуйся, благосердних градоправителів невсипуща Помічнице. Радуйся, непереможна Воєводо вождів і воїнств християнських. Радуйся, святе дзеркало правди для суддів безкорисливих. Радуйся, досконалий Розуме наставників і вихователів дітей. Радуйся, дівства найвищая Похвало. Радуйся, юнацтва премудрая Вихователько. Радуйся, сиріт і вдовиць лагідна Заступнице. Радуйся, молитва могутняя Сило. Радуйся, благословення домів і родин благочестивих. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 4 Охопленим нам бурею багатьох напастей допомагаєш, Владичице; бо Ти стоїш перед лицем вівтаря Господнього, піднісши руки Свої, і молишся, щоб нашу недостойну молитву узрів Господь, Цар Слави, яви нам Божественний дар, Своє чоловіколюбство Українській Державі пошли, не заховуй скарбу. яким злиденність нашу збагатити надіємось, перетови печаль нашу в радість, утри сльози та рідання, щоб одержавши бажане, ми заспівали: Алилуя.

Ікос 4 Почув Господь Бог Ісуса Навина, що молився і повелівав сонцю зупинитися, аж поки він не відомстить ворогам. Чує і Твої нині моління Господь Ісус, обрана Палато Духа Святого. Тому і ми, грішнії, на Твою надіючись Покрову, Тобі, Божій Матері, промовляти осмілюємося: Радуйся, бо Ти від Сонця мисленного осяяна і нас світлом невечірнім просвітлюєш. Радуйся, бо чистотою Тіла Свого Ти всі небеса звеселила. Радуйся, святих оселей Христових покрово і поживо. Радуйся, вірних пастирів Церкви бадьорість і врозумлення. Радуйся, богобоязненних іноків і інокинь Наставнице. Радуйся, мучеників наших непохитная Мужносте. Радуйся, ісповідників неприступная Кріпосте. Радуйся, праведників нездоланая Опоро. Радуйся, воїнства українського Покровителько найхоробріша. Радуйся, народу нашого Порятунку і Захисте. Радуйся, безстривожне заспокоєння благоговійних старців. Радуйся, таємне веселосте чистих дів і вдовиць. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 5 Боговидець Мойсей, воюючи колись проти Амаліка, як тільки руки підносив, — Ізраїль долав, коли ж руки опускав, тоді Амалік перемагав, — але зміцнений тими, що підтримали його, переміг ворога. Ти ж, о Богомати, піднявши руки Свої на благання, хоч і ніким не підтримувана, завжди перемагаєш ворогів християнських і щитом є непереможним для нас, що співаємо: Алилуйя.

Ікос 5 Бачачи Тебе в повітрі у церкві Влахернській, як Ти, молячись, руки до Сина і Бога простягала, собори святих з Архангелами й Ангелами вдячну Тобі пісню радісно заспівали. Ми ж, міцнішими, ніж Мойсеєві руки, долонями Твоїми зміцнювані, розчулено взиваємо: Радуйся, бо Твої руки підтримує замість усіх нас єдина Твоя до нас любов і милосердя. Радуйся, бо перед Тобою вороги наші, видимі і невидимі, стояти не можуть. Радуйся, бо Ти темне полчище пристрастей наших і похотей проганяєш. Радуйся, бо Ти Вогонь Божественний — Христа неопально на руках Своїх держиш і нас, холодних, цим запалюєш. Радуйся, бо Ти для тих, що борються з плоттю, особливий вінець непорочності. Радуйся, бо Ти для тих, що подвизаються в пості та безмовності, вічна співбесідниця. Радуйся, бо Ти для тих, що знемагають від журби і печалі, скора Утішительниця. Радуйся, бо Ти благодаттю смирення і терпіння наповнюєш. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 6 Проповідником невичерпної благодаті і милостей Твоїх з’явився святий Роман Солодкоспівець, коли від Тебе у сні прийняв сувій книжки на поживу; нею ж бо навчений, почав духовно співати на славу Твою, святим же писати похвалу, взиваючи з вірою: Алилуйя.

Ікос 6 Засяяла Ти зорею від істинного Сонця Правди, Діво Богоотроковице, що просвіщаєш всіх премудрістю Бога Сина Твого і до пізнання істини приводиш тих, що взивають до Тебе так: Радуйся, бо Ти Божу Силу і Божу Премудрість — Христа — у плоті породила. Радуйся, бо Ти юродиву мудрість віку цього осоромила і засліплених нею на путь істинний наставляєш. Радуйся, святої віри Охороно і православних догматів Наставнице. Радуйся, бо Ти нечестиві єресі, згубні розколи викорінюєш. Радуйся, бо Ти таємне і нелегко передбачуване усе добре знаєш і, кому належить, тому і сповіщаєш. Радуйся, бо Ти неправдивих провидців і суєтні ворожіння осоромлюєш. Радуйся, бо Ти в годину розпачу думку благу на серце покладаєш. Радуйся, бо Ти від згубних починань і бездумних побажань відводиш. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 7 Довготерпеливий Всевидець Господь, бажаючи показати щедрот Свого чоловіколюбства недослідиму безодню, обрав Тебе, Єдину, за Матір Собі і сотворив Тебе людям нездоланним захистом; і навіть, якщо хтось з них і праведним судом Божим осудження достойним виявиться, однак Твоєю власною Покровою зберігається на покаяння, викликуючи: Алилуйя.

Ікос 7 Дивні показав Ти діла Свої в Пречистій Матері Твоїй, Господи, коли пречудний омофор у руці Її, сяючи більше, ніж проміння сонця, з’явився, яким Вона покривала людей, що були у церкві Влахернській. Про таке знамення милосердного Її заступництва почувши, жахом і радістю охоплені, всі промовляли: Радуйся, бо Ти нерукотворний омофор, немов хмарину, над усім світом розпростерла. Радуйся, бо Ти Споконвічного Архієрея, Сина Свого, знамення на руці Своїй держиш. Радуйся, бо Ти нову милість і нову благодать цим у Церкві Православній виявляєш. Радуйся, стовпе хмарний, що від спокус і оман світу всіх нас покриває. Радуйся, стовпе вогненний, що в імлі гріховній всім нам шлях спасіння показує. Радуйся, явних благочестя подвижників явна опоро. Радуйся, таємних у світі рабів Божих таємне врозумлення. Радуйся, бо і мене, що не вчинив добрих діл, Ти не позбавляєш Своєї Покрови і благодаті. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 8 Дивно Тебе, що з небес у Влахернській церкві з’явилася, Ангели оспівали, апостоли прославили, лик святителів і преподобних і жон святих зібрання восхвалили, Предтеча з Богословом поклонилися, люди ж, що були в церкві, з радістю співали: Алилуйя.

Ікос 8 Той, хто над усіма вишніми і земними владарює, — Господь, узрівши Тебе, Матір Свою, що стояла в церкві, і з розчуленням до Нього молилась, сказав: “Проси, Мати Моя, бо не відвернуся від Тебе, а виконаю всі прохання Твої і слів подяки Тобі всіх співати отак навчу: Радуйся, Ковчеже Завіту, в якому зберігається освячення всього роду людського. Радуйся, Стамно Пресвята, в якій голодним на правду бережеться Хліб життя вічного. Радуйся, сосуде всезлатий, в якому уготовлена ради нас Плоть і Кров Божественного Агнця. Радуйся, бо Ти покинутих лікарями на Свої всемогутні руки приймаєш. Радуйся, бо Ти розслаблених тілом, але не духом і вірою, з одру хвороби підіймаєш. Радуйся, бо Ти тим, що від недуг втрачають розум, нове і краще розуміння подаєш. Радуйся, бо Ти на крутому шляху гріха і пристрастей нас премудро зупиняєш. Радуйся, бо Ти жорстокість нерозкаяного серця нашого розчулюєш. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором. Кондак 9 Вся природа Ангельська похвалу приносить Тобі, істинній Божій Матері і заступниці всіх, що прибігають до Тебе, знаючи, що непохитною Покровою Своєю Ти праведних звеселяєш, за грішних заступаєшся, тих що в напастях, визволяєш і молишся за всіх вірних, що викликують до Тебе: Алилуйя.

Ікос 9 Проповідники красномовні, як риби німі, не розуміють, як восхвалити достойно велике Всечесної Покрови Твоєї свято; бо всього, що про Тебе вони кажуть, недостатньо, щоб перечислити щедроти Твої. Ми ж, Твої незліченні благодіяння бачачи, з радістю взиваємо: Радуйся, бо Ти від ран і всезгубної смерті нас оберігаєш. Радуйся, бо Ти від раптових коливань землі міста і села уберігаєш. Радуйся, бо Ти від повеней і потопів рукою кріпкою відводиш. Радуйся, бо Ти від пожежі вогненної росою молитов Твоїх визволяєш. Радуйся, бо Ти від голоду душевного і тілесного Хлібом Життя насищаєш. Радуйся, бо Ти удари блискавки і грому від голови нашої відвертаєш. Радуйся, бо Ти від нашестя чужинців і таємних убивць спасаєш. Радуйся, бо Ти від домашніх чвар і ворожнечі єдинокровних миром і любов’ю захищаєш. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 10 Бажаючи спасти рід людський від облуди ворожої Чоловіколюбець Господь Тебе, Матір Свою, дарував земним нам у поміч, як Покрову і захист, щоб була Ти засмученим втішенням, скорблящим радістю, покривдженим Заступницею і щоб з глибини гріховної Ти підняла всіх, що співають: Алилуйя. Ікос 10 “Царю небесний, — промовляла у молитві, в повітрі з Ангелами стоячи, Всенепорочная Цариця, — прийми усяку людину, яка молиться до Тебе і призиває ім’я Моє на поміч, щоб не відійшла від лику Мого без нічого і непочутою”. Цю всеблагу молитву чуючи, собори святих подячно взивали: Радуйся, бо Ти чистих руками і серцем землеробів благословенними плодами увінчуєш. Радуйся, допомого і праведна відплато всім, що справедливо торгівлю чинять. Радуйся, клятвопорушень і неправедного збагачення всенародне викриття. Радуйся, потерпілих у дорозі, на суші і водах, раптова допомого. Радуйся, бо Ти бездітних батьків плодами віри і духу звеселяєш. Радуйся, безматерних сиріт невидима Виховательнице. Радуйся, кріпка Заступнице тих, хто в полоні і у вигнанні. Радуйся, невсипуща Піклувальнице за тих, що сидять у кайданах і в’язниці. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 11 Пісню прежалісливу чуючи і до щирої Твоєї молитви за нас прислухаючись, просимо Тебе, Діво Богородице, не зневаж голосу рабів Твоїх; бо до Тебе в напастях і скорботах прибігаємо і перед Тобою в бідах наших сльози проливаємо, викликуючи: Алилуйя.

Ікос 11 Бачачи Тебе в повітрі, як світлоносну свічу, що в молитві палає, Влахернська церква разом з великим зібранням людей, які в ній були, виголошувала: “Звідки мені це, що прийшла Мати Господа Мого до мене?” Святий же Андрей з Єпіфанієм щиро молилися до Тебе, взиваючи: Радуйся, всіх дарів духовних і тілесних безкорислива Подательнице. Радуйся, вірна Заступнице грішників, що покладають початок покаянню. Радуйся, постійна Споборнице тих, що борються з пристрастями і підступами ворожими. Радуйся, невидиме упокорення владик жорстоких і звіроподібних. Радуйся, таємний спокою і розрадо рабів лагідних і стражденних. Радуйся, всебажане здійснення благих шлюбів. Радуйся, скоре і безболісне звільнення матерів, що дітей народжують. Радуйся, в годину кончини єдина всім нам Помічнице. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 12 Благодать Божественну випроси нам у Сина Твого і Бога, простягни нам руку допомоги, віджени від нас усякого ворога і супостата і втихомир життя наше, щоб не загинули ми жахливо без покаяння, але прийми нас у вічні оселі, Покровительнице наша, щоб, радіючи, Тобі ми взивали: Алилуйя.

Ікос 12 Оспівуючи Твою державну Покрову, хвалимо Тебе всі як тверду Заступницю нашу, і поклоняємося Тобі, що за нас молишся, бо віримо і надіємось, що виблагаєш у Сина Твого і Бога блага вічні і тимчасові усім, що з любов’ю взивають до Тебе так: Радуйся, усієї вселенної кріпке заступництво. Радуйся, усіх стихій земних і небесних освячення. Радуйся, усіх пір року благословення. Радуйся, подолання всіх хитрощів і спокус, що виходять від світу, плоті і диявола. Радуйся, несподіване примирення тих, що запекло ворогують. Радуйся, недовідоме виправлення нерозкаяних грішників. Радуйся, бо Ти не відкидаєш всіма зневажених і відкинутих. Радуйся, бо Ти вихоплюєш з ями погибелі тих, що у найбільшому відчаї. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 13 О Всехвальная Мати, Пречиста Госпоже, Діво, Богородице! До Тебе зводжу душевні й тілесні очі, до Тебе простягаю розслаблені руки і з глибини серця взиваю: зваж на віру і смирення душі моєї, покрий мене всемогутнім омофором Твоїм, щоб визволитися мені від усіх бід і напастей, і в годину кончини моєї, о Всеблага, заступись за мене і визволи від уготованих за гріхи мої мук, щоб, завжди поклоняючись, взивав я: Алилуйя.

 

(Цей кондак читається тричі. Потім знову 1 ікос і 1 кондак).

 

Молитва до Пресвятої Богородиці

 

О Пресвята Діво, Мати Господа Вишніх Сил, неба і землі Царице, міста і країни нашої Всемогутня Заступнице! Прийми похвально-вдячну пісню цю від нас, недостойних рабів Твоїх, і вознеси молитви наші до Престолу Бога і Сина Твого, щоб милостивим був до неправд наших і продовжив благодать Свою на тих, що шанують всечесне ім’я Твоє і з вірою і любов’ю поклоняються чудотворному образу Твоєму. Бо ми не є достойні від Нього помилуваними бути, якщо Ти не умилостивиш Його до нас, Владичице, бо все Тобі від Нього можливим є. Тому до Тебе прибігаємо як до безсумнівної і скорої Заступниці нашої: почуй нас, що молимось Тобі, осіни нас Вседержавною Покровою Твоєю і виблагай у Бога, Сина Твого, пастирям нашим ревність і піклування за душі, містоправителям мудрість і силу, суддям правду і безсторонність, наставникам розум і смиренномудрість, подружжям любов і згоду, дітям послух, покривдженим терпіння, кривдникам страх Божий, скорбящим благодушність, тим, що радіють, стриманість: а всім нам духа розуму і доброчесності; духа милосердя і лагідності, духа чистоти і правди. Так, Госпоже Пресвята, змилосердься над немічними людьми Твоїми: розсіяних збери, заблудлих на путь істинний настав, старість підтримай, юних умудри, немовлят виховай і зглянься над усіма нами оком милостивого Твого заступництва, підніми нас з глибини гріховної і просвіти сердечні очі наші, щоб узріти спасіння; милостивою будь до нас тут і там, в країні земного пришельства, і на Страшному Суді Сина Твого; преставлених же у вірі і покаянні від життя цього отців і братію нашу у вічному житті з Ангелами і з усіма святими жити учини. Бо Ти є, Госпоже, Слава небесних і Надія земних, Ти після Бога наша Надія і Заступниця всіх, що прибігають до Тебе з вірою. Бо до Тебе молимося і Тобі, як Усемогутній Помічниці, самі себе, і один одного, і все життя наше віддаємо, нині, і повсякчас і на віки вічні. Амінь.

 

Акафіст Покрові Пресвятої Богородиці який читається у Свято Покровської Подільської Церкви м. Києва з благословення Святійшого Патріарха Київського і всієї України Мстислава

 

Кондак 1 Обраній Передвічним Царем, / превищій від усякого творіння, / неба і землі Цариці, / що прийшла колись у Влахернську церкву на молитву / — достойне поклоніння з вдячністю народ український приносить / і, як ті, що у темряві, / під Твій світлосяйний омофор / з вірою і розчуленням прибігає. / Ти ж, як Та, що маєш владу непереможну, від усяких нас напастей визволяй, щоб ми взивати до Тебе: Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Ікос 1 Архангелів і Ангелів множество, з Предтечею і Богословом і всіх святих ликом, разом постали перед Тобою, Царицею своєю, в церкві Влахернській і, зворушливі моління Твої за весь світ чуючи, з подивом викликували таке: Радуйся, Бога-Отця безпочаткового предвічне благовоління. Радуйся, Бога-Сина споконвічного пречисте вмістилище. Радуйся, Бога-Духа Святого обрана оселе. Радуйся, Вишніх чинів ангельських безперестанний подив. Радуйся, темних сил пекельних всегрізне устрашіння. Радуйся, бо Тебе у повітрі зустрічають многоочитії Херувими. Радуйся, бо Тобі похвалу складають шестикрилатії Серафими. Радуйся, від усіх чинів ангельських і архангельських Найвищая. Радуйся, Бо Тобі всі чини ангельські віддають поклоніння. Радуйся, бо чистоті Твоїй дивуються святі Престоли і Сили. радуйся, бо Тобі пісні невгамовні співють Ангельськії хори. Радуйся, бо Тобі, Преблагій Покрові, і ми, на землі народжені, вдячно поклоняємось. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 2 Бачачи Тебе, святий Андрей з Єпіфанієм у церкві, що в повітрі за християн Богові Ти молилась, пізнали, що Матір’ю є Ти Вознеслого на небо Христа, Бога нашого і, припавши до землі, радісно поклонялися всеблагій покрові Твоїй, викликуючи: Алилуйя.

Ікос 2 Розумом незбагненним Ти є, Богородице Діво, у захисті людей православних, тому й вороги наші не знають, як сильна молитва Божої Матері. Ми ж про Твоє всемогутнє заступництво добре знаючи, дякуючи за ікони Твої українському роду явлені, так до Тебе з розчуленням взиваємо: Радуйся, премилосердна Утішительнице всіх засмучених і обтяжених. Радуйся, невсипуща Наставнице всіх заблудших і осліплених. Радуйся, бо праведно накликаний гнів Божий Своїм молінням Ти скоро втамовуєш. Радуйся, бо всі пристрасті наші всемогутнім повеління приборкуєш. Радуйся, пристрастей наших утихомирення. Радуйся, люду православного Покрово Вселильная. Радуйся, бо Ти кріпко пробуджуєш спляче сумління наше. Радуйся, бо Ти з легкістю долаєш беззаконні навики. Радуйся, бо Ти від ворогів видимих і невидимих обороняєш. Радуйся, пекла згубо і пагубо. Радуйся, бо через Тебе пекло стогне і духи злоби тремтять. Радуйся, бо через Тебе врата райськії всім нам відкриваються. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 3 Сила Вишнього осіняє тих, хто з вірою і благоволінням прибігає до Твоєї всечесної покрови: бо тільки єдиній Тобі, Пресвятій і Пречистій Матері Божій, дано, щоб усяке прохання Твоє сповнилося. Тому усякий чин вірних славословить Тебе, до Сина Твого взиваючи: Алилуйя.

Ікос 3 Маючи багатство милосердя невичерпне, всім краям землі простягаєш Ти руку допомоги, Владичице: хворим — зцілення, стражденним — полегшення, сліпим — прозріння і всім — усе, кожному за потребою подаєш, що вдячно взивають: Радуйся, Православія непохитна кріпосте і обороно. Радуйся, святих храмів і вівтарів найперша прикрасо. Радуйся, благочестя найвірніша охороно. Радуйся, благосердних градоправителів невсипуща Помічнице. Радуйся, непереможна Воєводо вождів і воїнств християнських. Радуйся, святе дзеркало правди для суддів безкорисливих. Радуйся, досконалий Розуме наставників і вихователів дітей. Радуйся, дівства найвищая Похвало. Радуйся, юнацтва премудрая Вихователько. Радуйся, сиріт і вдовиць лагідна Заступнице. Радуйся, молитва могутняя Сило. Радуйся, благословення домів і родин благочестивих. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором. Кондак 4 Охопленим нам бурею багатьох напастей допомагаєш, Владичице: бо Ти стоїш перед лицем вівтаря Господнього, піднісши руки Свої, і молишся, щоб нашу недостойну молитву узрів Господь, Цар Слави, яви нам Божественний дар, Своє чоловіколюбство Українській Державі пошли, не заховуй скарбу. яким злиденність нашу збагатити надіємось, перетвори печаль нашу в радість, утри сльози та ридання, щоб одержавши бажане, ми заспівали: Алилуя.

Ікос 4 Почув Господь Бог Ісуса Навина, що молився і повелівав сонцю зупинитися, аж поки він не відомстить ворогам. Чує і Твої нині моління Господь Ісус, обрана Палато Духа Святого. Тому і ми, грішнії, на Твою надіючись Покрову, Тобі, Божій Матері, промовляти осмілюємося: Радуйся, бо Ти від Сонця мисленного осяяна і нас світлом невечірнім просвітлюєш. Радуйся, бо чистотою Тіла Свого Ти всі небеса звеселила. Радуйся, святих оселей Христових покрово і поживо. Радуйся, вірних пастирів Церкви бадьорість і врозумлення. Радуйся, богобоязнених іноків і інокинь Наставнице. Радуйся, мучеників наших непохитная Мужносте. Радуйся, ісповідників неприступная Кріпосте. Радуйся, праведників нездоланая Опоро. Радуйся, воїнства українського Покровителько найхоробріша. Радуйся, народу нашого Порятунку і Захисте. Радуйся, безстривожне заспокоєння благоговійних старців. Радуйся, таємне веселосте чистих дів і вдовиць. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 5 Боговидець Мойсей, в ополчені колись Амаліка, — коли руки підносив, — Ізраїль долав, коли ж руки опускав, тоді Амалік перемагав, — підтриманий же і зміцнений переміг ворога. Ти ж, о Богомати, піднявши руки Свої на благання, хоч і ніким не підтримувана, завжди перемагаєш ворогів християнських і щитом є непереможним для нас, що співають: Алилуйя.

Ікос 5 Бачачи Тебе святих собори в повітрі у церкві Влахернській, як Ти, молячись, руки до Сина і Бога простирала, радісно з Архангелами й Ангелами вдячну пісню Тобі заспівали. Ми ж, міцнішими ніж Мойсеєві руки, долонями Твоїми зміцнені, розчулено взиваємо: Радуйся, бо Твої руки — єдина Твоя до нас любов і милосердя — підтримують всіх нас. Радуйся, бо перед Тобою вороги наші, видимі і невидимі, стояти не можуть. Радуйся, бо Ти темне полчище пристрастей наших і похотей проганяєш. Радуйся, бо Ти Вогонь Божественний — Христа неопально на руках Своїх держиш і нас холодних цим запалюєш. Радуйся, бо Ти для тих, що борються з плоттю, особливий вінець ціломудрості. Радуйся, бо Ти для тих, що подвизаються у пості та безмовності, вічна співбесідниця. Радуйся, бо Ти для тих, що знемагають від журби і печалі, скора Утішительниця. Радуйся, бо Ти благодаттю смирення і терпіння насищаєш. Радуйся, нечестивих єресей і тліннотворних розколів викорінюваче. Радуйся, бо Ти таємне і нелегко передбачуване усе знаєш і кому належить, тому і сповіщаєш. Радуйся, бо Ти неправдивих провидців і суєтне ворожіння осоромлюєш. Радуйся, бо Ти від згубних починань і бездумних побажань відводиш. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 6 Проповідником невичерпної благодаті і милостей Твоїх з’явився святий Роман Солодкоспівець, коли від Тебе прийняв сувій книжки на поживу; нею ж бо навчений, почав розумно співати на славу Твою, святим же писати похвалу, взиваючи з вірою: Алилуйя.

Ікос 6 Засяяла Ти зорею від істинного Сонця правди, Зоря, Діво Богоотроковице; просвіти країну премудрістю Бога —Сина Твого і з тих часів до пізнання істини проводиш народ наш, що викликує Тобі так: Радуйся, святої віри і православних догматів Охороно; Радуйся, свята Мати землі Української; Радуйся, над всенародними ворогами Справедлива Перемого. Радуйся, князів наших та героїв нездоланная Сило. Радуйся, ворогів улесливих і лукавих грізна Відплато! Радуйся, в скорботах і печалях єдина Утіхо. Радуйся, до Тебе взива свята Україна. Радуйся, бо ми з Твоїм образом зло переможемо. Радуйся, Запорозької Січі Покрово. Радуйся, воїнів мужніх Опіко. радуйся, знедоленого народу Уповання. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 7 бажаючи Довготерпеливий Всевидець Господь, показати щедрот Свого чоловіколюбства недослідиму безодню, обрав Тебе, Єдину, за Матір Собі і сотворив Тебе людям нездоланним захистом; і навіть, якщо хтось з них і праведним судом Божим осудження достойним виявиться, однак Твоєю власною Покровою зберігається на покаяння, викликуючи: Алилуйя.

Ікос 7 Дивні показав Ти діла Свої в Пречистій Матері Твоїй, Господи, коли пречудний омофор у руці Її, сяючи більше, ніж проміння сонця, з’явився, яким Вона покривала людей, що були у церкві Влахернській. Про таке знамення милосердного Її заступництва почувши, жахом і радістю охоплені, всі промовляли: Радуйся, нерукотворний омофоре, що немов хмарина над усім світом розпростерлася. Радуйся, бо Ти предвічного Архієрея, Сина Свого, знамення на руці Своїй держиш. Радуйся, бо Ти нову милість і нову благодать цим у Церкві Православній виявляєш. Радуйся, бо Ти Божу силу і Божу премудрість — Христа, у плоті породила. Радуйся, бо Ти нову милість і нову благодать цим у Церкві Православній показуєш. Радуйся, стовпе світлої хмарини, що від спокус світу всіх нас покриває. Радуйся, стовпе вогненний, що в імлі гріховній всім нам шлях спасіння показує. Радуйся, великих благочестя подвижників велика опоро. Радуйся, таємних у світі рабів Божих таємне врозумлення. Радуйся, бо Ти юродиву мудрість віку цього осормила і осліплених нею на путь істиний наставляєш. Радуйся, бо Ти сльози наші гріховні осушуєш. Радуйся, бо і мене, що не вчинив добрих діл, Ти не позбавляєш Своєї Покрови і благодаті. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 8 Дивнеє чудо у Влахерні явила святій Україні Пречистая передавши через преподобних Антонія і Феодосія будівничим церкви Печерської золото та мощі мучеників Господніх і показала їм Дім Божий у повітрі; для розміру ж дарувала пояс Сина Свого. Здивованим же будівникам вручила ікону Свою для охорони Києва та землі Української, ще й наказала: “Храм Богородичним, а ікона — намісною будуть!” Ми ж грішнії, таку милість до нас прославляючи із вдячністю співаємо: Алилуйя.

Ікос 8 Преподобний Іов з благочестивими пастирями сподобився бачити гору Почаївську, осяяну божественним полум’ям, в якому з’явилася Мти-Вседіва, благословяючи землю українську. Христос же побачивши Тебе, Матір Свою, на молитві сказав: “проси, Мати моя, бо не відвернуся від Тебе, а виконаю всі прохання Твої і слів подяки Тобі усіх співати навчу: Радуйся, Ковчеже Завіту, в якому зберігається освячення всього роду людського; Радуйся, Стамно Пресвята, в якій голодним на правду бережеться Хліб життя вічного; Радуйся, посудино всезлата, в якій приготовлено ради нас Плоть і Кров Божественного Агнця; Радуйся, бо Ти покинутих лікарями на Свої всемогутні руки приймаєш; Радуйся, бо Ти розслаблених тілом, але не духом і вірою, з одру хвороби підіймаєш; Радуйся, бо Ти тим, що від недуг втрачають розум, нове і краще розуміння подаєш; Радуйся, бо Тобою з кайданів звільняємось; Радуйся, віри православних Осново всесильна; Радуйся, бо Ти на крутому шляху гріха і пристрастей нас зупиняєш; Радуйся, бо Ти жорстокість нерозкаяного серця нашого розчулюєш; Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 9 Вся природа ангельська похвалу приносить Тобі, істинній Божій Матері і Заступниці всіх, що прибігають до Тебе, знаючи, що непохитною покровою Своєю Ти праведних возвеселяєш, за грішних заступаєшся, тих що в напастях, визволяєш і молишся за всіх вірних, що викликують: Алилуйя.

Ікос 9 Промовці велелюдні, як риби безмовні, не розуміють, як восхвалити достойно велике всечесної Покрови Твоєї свято; бо все, що про Тебе вони кажуть, недостатньо, щоб перечислити щедроти Твої. Ми ж, Твої незліченні благодіяння бачачи, з радістю взиваємо: Радуйся, бо Ти від ран і всезгубної смерті нас оберігаєш. Радуйся, бо Ти від раптових коливань землі міста і села уберігаєш. Радуйся, бо Ти від повеней і потопів рукою кріпкою підносиш. Радуйся, бо Ти від пожежі вогненної росою молитов Твоїх визволяєш. Радуйся, бо Ти від голоду душевного і тілесного Хлібом Життя насищаєш. Радуйся, бо Ти удари блискавки і грому від голови нашої відвертаєш. Радуйся, бо Ти від нашесть чужинців і таємних убивць спасаєш. Радуйся, бо Ти від домашніх чвар і ворожнечі єдинокровних миром і любов’ю відхиляєш. Радуйся, бо Ти небо і землю з’єднуєш; Радуйся, славо вселенська всесвітня Утіхо; Радуйся, бо Ти рятуєш тих, що спіткнулися; Радуйся, бо Ти втішаєш зневірених. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 10 Спасти бажаючи рід людський від обману ворожого, Чоловіколюбець Господь Тебе, Матір Свою, дарував земним нам у поміч, Покрову і захист, щоб бути для засмучених втішенням, скі щоб з глибини гріховної Ти підняла всіх, що співають: Алилуйя.

Ікос 10 “Царю небесний — промовляла у молитві, в повітрі з Ангелами стоячи, асенепорочна Цариця, — прийми усяку людину, яка молиться до Тебе і призиває ім’я Моє на поміч, щоб не відійшла від Лику Мого без нічого і непочутою”. Цю всеблагу молитву чуючи, собори святих подячно взивали: Радуйся, руно дощем благодаті орошене. Радуйся, Купино Неопалимая. Радуйся, Жезле Аарона розквітлий. Радуйся, Посудино, манною небесною сповнена. Радуйся, бо Ти руками і серцем землеробів благословенними плодами увінчуєш. Радуйся, помоче і праведна відплата всім, що справедливо торгівлю чинять. Радуйся, клятвопорушників і неправедних здобувачів всенародне викриття. Радуйся, зенвірених (бідуючих) у путі, на суші і водах раптова помоче. Радуйся, бо Ти безплідних батьків плодами віри і духу звеселяєш. Радуйся, безматерних сиріт невидима Виховательнице. Радуйся, кріпка Заступнице тих, хто в полоні і у вигнанні. Радуйся, невсипуща Піклувальнице тих, що сидять в оковах і в темниці. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором. Кондак 11 Пісню прежалісну чуючи і щиру Твою молитву за нас слухаючи, просимо Тебе, Діво Богородице, не зневаж голосу рабів Твоїх: бо до Тебе в напастях і скорботах прибігаємо і перед Тобою в бідах наших сльози проливаємо, викликуючи: Алилуйя.

Ікос 11 Світлоприйнятною свічою, у молитві палаючою, стала Вседіва для багатостраждального народу українського, всеблагою Материнською любов’ю до нашого Краю палаючи, Богородиця явила по всій Україні свої чудотворні ікони, які обороняють від зазіхань ворожих. Ми ж пам’ятаючи, що кличуть вони до єдності, православно Діву Всепітую так прославляємо: Радуйся, Всесвятая Мати Господа нашого. Радуйся, Печальнице землі української; Радуйся, в Україні всюди прославлена; Радуйся, стольного Києва непорушна Стіно; Радуйся, Львова і Галича неоціненна Перлино. Радуйся, Одеси і всього Півдня цілительне Чудо Касперівське. Радуйся, Харкова, Козельця і всього Сходу Обороно. Радуйся, Ченігова і Охтирки нездоланная Опоро. Радуйся, Волинськая Одигітріє, Почаєвськая Похвало і Жировицье Забрало. Радуйся, Покрово Запоріжжя та Іржавецька Журбо. Радуйся, Кримська Окрасо і Бахчисарайська Проповіде. Радуйся, пречуднеє Диво Білої Церкви і Бердичева. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 12 Благодать Божественну випроси нам у Сина Твого і Бога, простягни нам руку допомоги, віджени від нас усякого ворога і супостата і втихомир життя наше, щоб не загинули ми жахливо без покаяння, але прийми нас у вічні оселі, Покровительнице наша, піднеси Святу Українську Православну Церкву, утверди Державу нашу, щоб и разом з Тобою радіючи, взивали: Алилуйя.

Ікос 12 Оспівуючи Твою державну Покрову, хвалимо Тебе всі як тверду Заступницю нашу, і поклоняємося Тобі, що за нас молишся, бо віримо, що молиш Бога за Державу нашу і Церкву і надіємось, що виблагаєш у Сина Твого і Бога блага вічні і дочасні усім, що з любов’ю взивають Тобі так: Радуйся, всій Вселенній кріпке заступництво; Радуйся, всіх стихій земних і небесних освячення. Радуйся, усіх пір року благословення. Радуйся, подолання всіх навітів і спокус, що виходять від світу, плоті і диявола. Радуйся, несподіване примирення тих, що запекло ворогують. Радуйся, недовідоме виправлення нерозкаяних грішників. Радуйся, бо Ти не відкидаєш всіма зневажених і відкинутих. Радуйся, бо Ти вихоплюєш з краю загибелі тих, що у найбільшому відчаї. Радуйся, невидиме упокорення владик жорстоких і звіроподібних; Радуйся, всеблаженне здійснення благих шлюбів; Радуйся, Держави могутньої і війська хороброго Покровителько і Опоро; Радуйся, в годину кончини єдина всім нам Помічнице. Радуйся, Радосте наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.

Кондак 13 О Всехвальная Мати, Пречиста Госпоже, Діво, Богородице! До Тебе зводжу душевні й тілесні очі, до Тебе простягаю розслаблені руки і з глибини серця взиваю: зваж на віру і смирення душі моєї, покрий мене від усіх бід і напастей, і в годину кончини моєї, о Всеблага, заступись за мене і за гріхи моої, визволи від зготовлених мук, спаси Державу і народ шан, щоб завжди, поклоняючись, взивати: Алилуйя.

 

(Цей кондак читається тричі, а потім ікос1-й та кондак1-й)

 

Молитва до Пресвятої Богородиці

 

О Пресвята Діво, Мати Господа Вишніх Сил, неба і землі Царице, міста і країни нашої Всемогутня Заступнице! Прийми похвально-вдячну пісню цю від нас, недостойних рабів Твоїх, і вознеси молитви наші до Престолу Бога і Сина Твого, щоб милостивим був до неправд наших і продовжив благодать Свою на тих, що шанують всечесне ім’я Твоє і з вірою і любов’ю поклоняються чудотворному образу Твоєму. Бо ми не є достойні від Нього помилуваними бути, якщо Ти не умилостивиш Його до нас, Владичице, бо все Тобі від Нього можливим є. Тому до Тебе прибігаємо як до безсумнівної і скорої Заступниці нашої: почуй нас, що молимось Тобі, осіни нас Вседержавною Покровою Твоєю і виблагай у Бога, Сина Твого, пастирям нашим ревність і піклування за душі, містоправителям мудрість і силу, суддям правду і безсторонність, наставникам розум і смиренномудрість, подружжям любов і згоду, дітям послух, покривдженим терпіння, кривдникам страх Божий, скорбящим благодушність, тим, що радіють, стриманість: а всім нам духа розуму і доброчесності; духа милосердя і лагідності, духа чистоти і правди. Так, Госпоже Пресвята, змилосердься над немічними людьми Твоїми: розсіяних збери, заблудлих на путь істинний настав, старість підтримай, юних умудри, немовлят виховай і зглянься над усіма нами оком милостивого Твого заступництва, підніми нас з глибини гріховної і просвіти сердечні очі наші, щоб узріти спасіння; милостивою будь до нас тут і там, в країні земного пришельства, і на Страшному Суді Сина Твого; преставлених же у вірі і покаянні від життя цього отців і братію нашу у вічному житті з Ангелами і з усіма святими жити учини. Бо Ти є, Госпоже, Слава небесних і Надія земних, Ти після Бога наша Надія і Заступниця всіх, що прибігають до Тебе з вірою. Бо до Тебе молимося і Тобі, як Усемогутній Помічниці, самі себе, і один одного, і все життя наше віддаємо, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

АКАФІСТ СВЯТОМУ ЧУДОТВОРЦЮ ІОАНУ ВОЇНУ

 

Кондак 1 Вибраного раба Царя Небесного, мужнього Христового страстотерпця, Іоана святого, Воїна і чудотворця похвальними піснями оспіваймо, як християн заступника, ціломудрості блюстителя, страдників утішителя. Ти ж, стоячи перед Престолом Святої Тройці, молитвами своїми від усяких гріхів і напастей охороняй нас, що з вірою і любов’ю взиваємо до тебе: Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче!

Ікос 1 Архангели і Ангели з любов ю споглядали на рівноангельське життя твоє, Іоане предивний, бо ти, піклуючись про Господнє, як догодити Господеві, зберіг недоторканим дівство, постом і молитвою умертвляючи плоть свою вдень і вночі. Ми ж, захоплюючись таким життям твоїм, з розчуленням викликуємо тобі таке: Радуйся, бо ти чистоту свого серця зберіг; Радуйся, бо за це ти сподобився Бога побачити. Радуйся, бо ти іго Христове на рамено своє положив; Радуйся, бо ти душу свою за Христа погубив, щоб спасти її. Радуйся, співжителю Ангелів; Радуйся, дівственників похвало. Радуйся, охоронцю й наставнику юних отроків; Радуйся, бо ти скорий помічник тим, що борються з пристрастями і похотями. Радуйся, заступнику дів і вдовиць; Радуйся, бо ти звинувачуєш тих, що порушують ціломудреність. Радуйся, родителів і вихователів наставнику; Радуйся, сиріт невидимий провіднику. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче!

Кондак 2 Прийшовши в Нумери Іфальськії, святий Іоан християн переслідуваних, але не побоявся погроз нечестивого Юліана, і промовив до них: міцнійте й утверджуйтесь в вірі, щоб сподобитись завжди співати в небесних оселях Христу Богу: Алилуйя.

Ікос 2 Розум упевнений мав ти в собі, Іоане достохвальний, коли славу світу цього зневажив і гніву царського не злякавшись, визнав себе християнином, і за це, наче злодій, до в’язниці був кинутий. Такій твоїй відважності у Христі дивуючись, ми промовляємо: Радуйся, ісповіднику Христовий великий. Радуйся, бо ти разом з Христом постраждав. Радуйся, бо ти викрив облуду ідолопоклонства. Радуйся, бо ти силою Хреста ворога переміг. Радуйся, бо ти кайдани і в’язницю за Христа прийняти сподобився єси. Радуйся, бо ти холод і голод заради Христа цінував більше ніж славу гріховну. Радуйся, ісповідників похвало; Радуйся, мучеників радування. Радуйся, бо ти між воїнами земними мужній воїн Царя Небесного. Радуйся, бо ти очистив ризи свої в Крові Агнця. Радуйся, захиснику Церкви Христової. Радуйся, заступнику всіх православних. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 3 Силою небесною підперезавшись, зумів єси подолати стародавнього змія; тією ж силою обдарований, проливаєш ти море чудес на всіх, що з вірою закликають ім’я твоє і за тебе вдячно співають Богові: Алилуйя.

Ікос 3 Маючи в серці своєму тверду віру в Христа, і силою тієї ж віри озброївшись, не злякався єси гніву царського і охороняв єси іфальських людей від мучителів. То ж таку мужність твою вихваляючи, вшановуємо тебе так: Радуйся, адаманте віри Христової. Радуйся, стовпе Церкви Божої. Радуйся, вірних надіє й заступництво. Радуйся, невірних страх і посоромлення. Радуйся, бо ти вінець ісповідника Христового придбав. Радуйся, бо ти зброєю Хреста ворога Христового подолав. Радуйся, бо ти Христа більше від світу возлюбив. Радуйся, бо ти за християн душу положив. Радуйся, бо ти заміри богомерзенного мучителя розвіяв. Радуйся, бо ти відвідував тих, що у в’язницях і в кайданах перебували. Радуйся, бо ти й сам за Христа до в’язниці був кинутий. Радуйся, бо ти рани Господа свого на тілі носив. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 4 Бурею сумнівних помислів хвилювався блаженний Іоан, коли послали його в Нумери Іфальськії, щоб мучив там віруючих у Христа.“ Якщо буду, — промовив, —за наказом царським людей благовірних мучити і вбивати, то осуджений буду Богом, якщо ж не піду туди, то в чині воїнства свого стану супротивником царя і підданий буду смерті лютій”. Тож страхом Божим керований, віру Христову в серці своєму зберіг аж до мук і кайданів тюремних, волаючи до Христа: Алилуйя.

Ікос 4 Почувши про твоє милосердя до християн і дізнавшись, що ти сам також християнин, Юліан нечестивий розпалився злобою на тебе і звелів привести в Царгород як злодія і супротивника царського. Ти ж благодаттю Божою зміцнюваний, мужньо перетерпів страждання і від віри в Христа нітрохи не відступив. Тому величаємо тебе так: Радуйся, ісповіднику віри в Христа безстрашний. Радуйся, воїне Христовий непереможний. Радуйся, бо ти з Архістратигами Сил Небесних стоїш перед Престолом Божим. Радуйся, скорий помічнику всім, що за істину терплять. Радуйся, бо ти спокус і принад диявольських уникнув. Радуйся, бо ти й усіх тих, що закликають тебе, від спокус визволяєш. Радуйся, бо ти задуми богомерзенного мучителя розвіяв. Радуйся, бо ти й нам сіті диявола уникати допомагаєш. Радуйся, бо ти щитом віри самого себе від стріл лукавого захистив. Радуйся, бо ти ним і нас від спокуси охороняєш. Радуйся, християнського роду окрасо; Радуйся, жителю небесних осель. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 5 До зірки, яка рухається за особливим благоволінням Божим був ти подібний єси, Іоане, коли прийшов у землі Іфальськії, бо намовляв єси там сущих християн не відступати від Сонця Правди Христа Бога, а повсякчас співати Йому: Алилуйя.

Ікос 5 Бачачи приведених до нього з наказу царського вірних Христу людей на муку за віру Христову, святий сильно уболівав за них і від усього серця бажав їм визволення від руки мучителя. Таке твоє піклування за них прославляючи, взиваємо до тебе: Радуйся, бо ти в серці своєму мав любов Христову. Радуйся, бо нею зігрітий, вірних рабів Христових від мучителів ти спасав. Радуйся, бо ти повеління нечестивих зневажив. Радуйся, бо ти Заповіді Христові зберіг. Радуйся, вірних рабів Христових друже. Радуйся, християн заступнику. Радуйся, сущим у темницях і в кайданах утішителю; Радуйся, годувальнику вбогих. Радуйся, подорожніх провіднику. Радуйся, лікарю знемагаючих. Радуйся, заступнику сиріт; Радуйся, тих, що плачуть утішителю. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 6 Постом і молитвою плоть твою духові підкорив єси і во славу Божу духовне життя провів єси, за те нині ти стоїш перед Престолом Пресвятої Тройці, завжди співаючи пісню: Алилуйя.

Ікос 6 Возсіяв ти як нове світило на тверді небесній для всього роду християнського, коли з Божої волі виявлено було нетлінне тіло твоє, яке виливає багато чудес для тих, що з вірою до твого заступництва звертаються і молитовно до тебе взивають: Радуйся, бо ти Богові життям своїм догодив; Радуйся, бо за це ти від Нього прославлення одержав. Радуйся, бо ти марноту і улесливість світу цього зневажив; Радуйся, бо ти нагороду Небесну одержав. Радуйся, бо ти вірним у малому виявився; Радуйся, бо ти щедру благодать Божу прийняти сподобився. Радуйся, бо ти вжитті цьому ближнього самовіддано возлюбив єси; Радуйся, бо ти сущим в скорботах і напастях заступником був єси. Радуйся, бо ти душу свою за друзів покладав; Радуйся, полум’яний заступнику наш перед Царем Небесним. Радуйся, бо ти від гніву мучителя спасав християн; Радуйся, бо ти й сьогодні про спасіння наше піклуєшся. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 7 Бажаючи від світу цього переселитися, через смиренномудрість свою, звелів ти одному чоловікові тіло твоє покласти в домі, де ховали странників і жебраків. Але Господь, що смиренних підносить, благозволив зберегти його нетлінним і повним чудес для всіх, хто до твого заступництва з вірою прибігає і через тебе до Бога взиває: Алилуйя.

Ікос 7 Нову виявив ласку рабам своїм Чоловіколюбець Господь, коли благозволив прославити тебе і явити в тобі благодать Свою чудотворчу. Ми ж, радіючи за таку турботу Божу, вдячно викликуємо: Радуйся, вмістилище благодаті Божої; Радуйся, вибраний сосуде Божий. Радуйся, чудотворче предивний; Радуйся, бо ти всім, хто приступає до тебе з вірою, швидку допомогу подаєш. Радуйся, душевних і тілесних недугів наших цілителю; Радуйся, бо ти Іменем Христовим бісів проганяєш. Радуйся, викривателю лукавства ворога людського; Радуйся, ціломудрості охоронителю. Радуйся, благочестивих шлюбів від всякої диявольської улесливості невидима огорожо; Радуйся, бо ти злодійства і грабіжництва скорий обличителю. Радуйся, наставителю на шлях істини заблудших; Радуйся, бо ти всі корисні прохання наші виконуєш. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 8 Дізнавшися про чудесне і дивне явлення твоє, яке сталося через сонне видіння одній жоні благоговійній, що нового чудотворця і угодника Божого в тобі пізнала, люди константинопольськії розчулились і заспівали Богові: Алилуйя.

Ікос 8 Весь доброчинствами переповнений у житті цьому, а після смерті славою Божою осяяний, прихиляєш ти вухо своє до молитви тих, що шанують тебе, і чуєш від них таке: Радуйся, послідовнику милосердя Отця Небесного; Радуйся, голодних годувальнику. Радуйся, подорожніх невидимий супутнику; Радуйся, сиріт покровителю. Радуйся, пригноблених утішителю; Радуйся, тих, що за істину терплять підпоро. Радуйся, бо ти хворим полегшення й зцілення подаєш; Радуйся, тих, що в нещастях перебувають заступниче. Радуйся, бо ти вбогих возлюбив; Радуйся, бо з ними й після відходу від світу цього тілом розлучитися не побажав єси. Радуйся, бо ти в домі для вбогих поховати тіло своє заповів єси; Радуйся, бо ти за смиренномудрість свою вінцем од Бога увінчаний. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 9 Все воїнство Ангельське возрадувалось, бачачи тебе, непоборного воїна Царя Небесного, що переміг миродержця тьми і улесливого світу цього, і тому заспівав Богові: Алилуйя.

Ікос 9 Проповідники красномовні не зможуть достойно прославити страждання твої, які ти перетерпів за Христа, і милосердя та ціломудрості твоєї подвиги. Ми ж, дивуючись ними, через немічність нашу малі оці похвали приносимо тобі: Радуйся, бо ти Христа всім серцем возлюбив; Радуйся, бо ти добровільно страждання за Ім’я Його перетерпів. Радуйся, бо ти ревність у служінні Богу Вседержителю виявив; Радуйся, бо ти вінець мученика придбав. Радуйся, правило віри і стриманості учителю; Радуйся, бо ти убогість духовну проявив. Радуйся, бо ти смиренномудрістю своєю духа гордині подолав; Радуйся, бо ти насліддя Царства Небесного придбав. Радуйся, бо ти в домі Отця Небесного обитель собі сотворив; Радуйся, бо ти за спасіння наше повсякчас клопочешся. Радуйся, бо ти тим, що прохають, негайну допомогу надаєш; Радуйся, бо ти не вмовкаючи молиш за нас Христа Бога. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 10 Бажаючи спасти душу свою, презирство виявив єси до повеління мучителя, і про тіло своє зовсім не дбаючи, радісно прийняв єси кайдани залізні й тюремну скорботу, Іоане, Христовий Воїне, співаючи Богові, що укріплював тебе: Алилуйя.

Ікос 10 Стіна єси і тверде пристановище всім хто з молитвою до тебе звертаються, чудотворче Іоане, через те і взиваємо тобі: Радуйся, скорий послушнику всіх тих, що тебе призивають; Радуйся, бо чесні мощі твої благозволив Бог чудесами прославити. Радуйся, бо й від ікон твоїх подається благодать Божа тим, що з вірою на них споглядають; Радуйся, бо ти в споруджених на прославлення імені твого храмах незримо перебуваєш. Радуйся, бо жоден, хто з вірою молиться там, марнотним і не почутим не відійшов; Радуйся, бо молитвами своїми підкріплюєш ти благання наші, які до Престолу Вседержителя підносяться. Радуйся, бо ти прохання кожного випередити поспішаєш; Радуйся, бо ти тим, що йдуть розбещеним шляхом гріха врозумлення подаєш. Радуйся, бо ти всім спокушуваним від диявола, поміч негайну являєш; Радуйся, бо ти всіх на дорогу спасіння направляєш. Радуйся, бо ти грішних на покаяння наставляєш; Радуйся, угоднику Христовий і молитвенику за нас благоприємний. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 11 Пісню похвальну приносимо тобі, мученику Христовий Іоане, її ж з любов’ю прийнявши, моли Господа визволитися нам від бід і скорбот, а особливо в годину кончини нашої твоїм заступництвом попередь, щоб не померлими без покаяння, а сподобилися в небесних оселях разом з тобою заспівати Богові: Алилуйя.

Ікос 11 Свіча єси в Церкві Христовій, що палає нетварним світлом Благодаті Божої і озорює тьму нерозуміння нашого, Іоане преблаженний. Тож молимось тобі просвіти нас, затьмарених гріхом, щоб ми заспівали тобі: Радуйся, бо ти світло Божественного вчення в серці своїм носив; Радуйся, бо ним освічений темряву ідолопоклонства ти викрив. Радуйся, бо ти й нас тим самим світлом просвітити поспішаєш; Радуйся, бо ти славу Трисяйного Божества лицем до лиця споглядаєш. Радуйся, променю благодаті Божої, від Сонця Правди запалений; Радуйся, бо ти освітлюєш тьму невігластва нашого світлом Христових Заповідей. Радуйся, зірко провідна для всіх хто шукає спасіння; Радуйся, бо ти наставляєш нас на всяке діло благе. Радуйся, бо ти помисли добрі в серце нам своєчасно покладаєш; Радуйся, бо ти для воїнських чинів образ доброго воїна показуєш. Радуйся, бо ти Всесвіт осяяв світлом доброчинностей твоїх; Радуйся, бо, бачачи добрі діла твої, люди Отця Небесного прославляють. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 12 Благодать дана тобі од Бога, щоб бути провідником до спасіння і берегти від бід тих, що шанують пам’ять твою, тож захисти молитвами твоїми від усякого зла Церкву і Українську Державу, а всім вірним удосконалюватися в доброчинностях допоможи, щоб ми всі заспівали Богові: Алилуйя.

Ікос 12 Оспівуючи Бога, дивного у святих Своїх, хвалимо тебе, Христового ісповідника, Воїна й чудотворця похвалами такими: Радуйся, Церкви Божої окрасо; Радуйся, бо ти до Воїнства Небесного причислений. Радуйся, бо ти всеозброєність Божу сприйняв; Радуйся, бо ти цим усі ворожі підступи подолав. Радуйся, бо ти в панцир праведності облачився*; Радуйся, щитом віри осіненний. Радуйся, боти шолом спасіння придбав; Радуйся, бо ти меч духовний, тобто Слово Боже, більше від усякої зброї возлюбив. Радуйся, підперезаний від Бога правдою и істиною на чреслах своїх; Радуйся, бо ти до кликаних на Шлюбну Вечерю Агнця зачислений. Радуйся, бо ти там заспівати пісню нову перед Престолом Його сподобився єси; Радуйся, бо ти на небі причащаєшся нині Христа правдивіше, ніж колись на землі. Радуйся, Іоане святий, Воїне і преславний чудотворче.

Кондак 13 О святий угодниче Христовий і чудотворче Іоане Воїне! Прийми оцю похвалу нашу й моління тобі принесені і благоприємними твоїми до Бога молитвами визволи нас від усякого зла і напастей, від недуг душевних і тілесних, і од вічної муки заступництвом твоїм збережи і бути достойними Царства Небесного умоли, щоб сподобились ми в небесних оселях заспівати Богові: Алилуйя.

(Цей кондак читається тричі, далі перший Ікос: “Архангели і Ангели...”та перший Кондак: “Вибраного раба...”)

 

Молитва до Святого Іоана Воїна

 

О преславний угодниче Божий Іоане Воїнственнику, хоробрий ти в битвах, ворогів прогонитель і скривджених заступник, усіх православних християн великий заступник і угодник Христовий. Пом’яни нас грішних і недостойних рабів, що перебуваємо в бідах, скорботах і печалях, і в усяких злих напастях, і від усякого злого і обидящого чоловіка захисти нас. Бо дана тобі благодать од Бога молитися за нас, грішних, тяжко стражденних. Позбав нас від тих, що кривдять нас, будь нам споборником кріпким на всіх видимих і невидимих ворогів наших, щоб твоєю допомогою і кріпким заступництвом і поборством посоромились усі ті, що чинять нам зло! О великий поборниче, Іоане Воїне, не забудь нас, грішних, що молимось тобі й просимо допомоги твоєї та невичерпної милості, і сподоби нас, грішних і недостойних рабів, одержати від Бога невимовні блага, вготовані тим, що люблять Його, бо Йому належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.