24 липня 2024

МОЛИТВИ, ПОСЛІДУВАННЯ І ПРАВИЛА

 

МОЛИТВИ РАНІШНІ

МОЛИТВИ НА СОН ГРЯДУЩИМ

ПОСЛІДУВАННЯ ДО СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ

ТАЇНСТВО СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ

ПОДЯЧНІ МОЛИТВИ ПІСЛЯ СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ

МОЛИТВА ПЕРЕД СВЯТОЮ СПОВІДДЮ

МОЛИТВА ПІСЛЯ СВЯТОЇ СПОВІДІ

ПРАВИЛО ПРО ВИЗВОЛЕННЯ ВІД НЕЧИСТИХ ПОМИСЛІВ

ПРАВИЛО ВІД ОСКВЕРНЕННЯ

Правило, яке дав Ангел Господній Великому Пахомію

НАЙКОРОТШЕ МОЛИТОВНЕ ПРАВИЛО

 

 

 

МОЛИТВИ РАНІШНІ

 

Вставши від сну, раніше усякого іншого діла, стань благоговійно перед святою іконою і, уявляючи себе перед Всевишнім Богом, поклади на себе тричі знак хреста, промовляючи:

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь.

Потім трохи почекай, щоб усі почуття твої втишилися і думки твої залишили все земне, а тоді промовляй ці молитви без поспіху, з увагою сердечною:

Боже, будь милостивий до мене, грішного (поклін).

Боже, прости мені всі провини мої перед Тобою.

Молитва початкова

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас. Амінь.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Молитва до Святого Духа

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Милосердний, душі наші.

Трисвяте

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі, з хресним знаменням і поясними поклонами).

Слава: і нині;

Молитва до Пресвятої Тройці

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші, імені Твого ради.

Господи, помилуй (тричі).

Слава: і нині;

Молитва Господня

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Тропарі Троїчні

Вставши від сну, припадаємо до Тебе, Милосердний, і Ангельську пісню співаємо Тобі, Всесильний: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Слава:

Ти, Господи, що від сну підняв мене просвіти розум і серце, і уста мої відкрий, щоб піснею прославляти Тебе, Святая Тройце: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

І нині:

Несподівано Суддя прийде, і вчинки кожного виявляться; тому зо страхом взиваймо опівночі: Свят, Свят, Свят єси, Боже, молитвами Богородиці помилуй нас.

Господи, помилуй (12 разів).

Молитва до Пресвятої Тройці

Вставши від сну, подяку приношу Тобі, Святая Тройце, що Ти з великої ласки Твоєї і довготерпіння не прогнівався на мене, лінивого та грішного, і не погубив мене в беззаконнях моїх гріхами, але, з властивим Тобі чоловіколюбством, підняв мене від сну, щоб зранку прославляти владу Твою. І нині просвіти мої очі духовні, відкрий мої уста, щоб навчатися слова Твого, і розуміти Заповіді Твої, і чинити волю Твою, і вихваляти Тебе в сердечному прославленні, і в піснях славити Всесвяте ім’я Твоє — Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Поклоніння Ісусу Христу

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому Богу (поклін).

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого й Бога (поклін).

Прийдіть, поклонимось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого (поклін).

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, з великої ласки Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю і гріх мій повсякчас передо мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти в слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне премудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом — і очищуся, омий мене — і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість — і зрадіють кості упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і Духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові — це дух сокрушенний, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш.

Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва Правди, приношення і всепалення; тоді покладуть на Жертовник Твій тельців.

Символ віри

Вірую во Єдиного Бога Отця, Вседержителя, Творця неба і землі, всього видимого і невидимого. І в Єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, що від Отця народився перше всіх віків. Світло від Світла, Бога істинного від Бога істинного, рожденного, несотворенного, Єдиносущного з Отцем, що через Нього все сталося. Він для нас, людей, і для нашого спасіння зійшов з небес, і Тіло прийняв від Духа Святого і Марії Діви, і став чоловіком. І розп’ятий був за нас при Понтійському Пілаті, і страждав, і був похований. І воскрес на третій день, як було написано. І вознісся на небо, і сидить праворуч Отця. І знову прийде у славі судити живих і мертвих, і Царству Його не буде кінця. І в Духа Святого, Господа Животворчого, що від Отця походить, що з Отцем і Сином Рівнопоклоняємий і Рівнославимий, що говорив через пророків.

В єдину, святу, соборну і Апостольську Церкву. Визнаю одне Хрещення на відпущення гріхів.

Чекаю воскресіння мертвих і життя будучого віку. Амінь.

Молитва 1 св. Макарія Великого до Отця Небесного

Боже, очисти мене, грішного, бо я ніколи нічого доброго не вчинив перед Тобою, але Ти визволи мене від усього злого, і нехай буде в мені воля Твоя, щоб неосудно я відкрив уста мої грішні і прославив ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь

Молитва 2 того самого святого

Уставши від сну, полунощну пісню приношу Тобі, Спасе, і припадаючи, взиваю до Тебе: не дай мені заснути гріховною смертю, але змилосердься наді мною, Ти, що добровільно розп’явся; і скоро підійми мене, лежачого в лінощах, і спаси мене в стоянні і молитві перед Тобою, і після сну нічного пошли мені день світлий безгрішний, Христе Спасе, й спаси мене.

Молитва 3 того самого святого

До Тебе, Владико Чоловіколюбче, вставши після сну, звертаюся, і на діла поспішаю з Твоєїз Твоєї ласки, і молюся Тобі: допомагай мені повсякчасно і в усякому ділі, і визволи мене від усього лихого, що є в світі, і від диявольської спокуси, і спаси мене, і введи в Царство Твоє вічне, бо Ти єси мій Сотворитель і всякого блага Творець і Податель; на Тебе вся моя надія, і Тобі я славу возсилаю завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 4 того самого святого

Господи, що з великої ласки Твоєї і щедрості Твоєї дав мені, рабу Твоєму, минулу ніч перебути без напасті від усього злого і супротивника, Ти Сам, Владико, Сотворителю всього, сподоби мене при світлі Твоєї Істини і з просвітленим серцем творити волю Твою нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 5 того самого святого*

Господи Боже Вседержителю, що приймаєш від Небесних Твоїх Сил трисвятую пісню, прийми і від мене, недостойного раба Твого, ранішнє це співання і дай мені в усі дні життя мого й кожного часу Тобі славу віддавати, Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 5 св. Василія Великого

Господи Вседержителю, Боже Сил і всякої плоті, що в Вишніх живеш і на смиренних ласкаво дивишся, що серця й душі випробовуєш і найсокровенніші думки людські наперед знаєш, Безпочаткове і Вічне Світло, в якому немає зміни і жодної тіні або перетворення, Сам Безсмертний Царю, прийми молитви наші, які в цей час ми, зваживши на велике милосердя Твоє, скверними устами насмілилися творити, і прости нам провини наші, що ділом і словом, і думкою, свідомо чи несвідомо заподіяні нами, і очисти нас від усякої скверни плоті і духа. І допоможи нам з бадьорим серцем і просвітленим розумом всю скороминущого життя цього ніч перейти і дочекатися світлого і явленого дня пришестя Єдинородного Твого Сина, Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа, в який Він зі славою, як Суддя всіх, прийде, щоб кожному воздати по ділам його. То ж не в падінні і лінощах, а в бадьорості й праці з’явимося готові, щоб у Божествений чертог слави Його увійти, де лине урочистий спів безнастанний, і де невимовна насолода тих, що споглядають Твого лиця красу несказанну. Ти бо єси Істинне Світло, що просвіщає і освячує все, і Тебе оспівує все творіння на віки вічні. Амінь.

Молитва 6 того самого святого

Благословимо Тебе, Небесний Боже, і Милосердний Господи, за те, що виявляєш на нас повсякчас безліч великих, недовідомих, славних і страшних діл Своїх, яким немає числа, що дав нам сон на підтримку нашої немочі і відпочинок від праці знесиленого тіла. Дякуємо Тобі, що не погубив нас у беззаконнях наших, але із звичайним Твоїм чоловіколюбством підняв нас від сну, щоб прославляли ми Твою владу. Отже, молимо Твою доброту безмірну: просвіти наші думки й очі, і розум наш від тяжкого сну лінощів підійми, відкрий наші уста і наповни їх похвалою Тобі, щоб ми мали змогу непохитно визнавати і славити Тебе, Безпочаткового Отця із Єдинородним Твоїм Сином і Пресвятим, Милосердним і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 7 до Пресвятої Богородиці

Оспівую благодать Твою, Владичице, молю Тебе, розум мій благодатію наповни. Навчи мене правдиво ступати шляхами Христових Заповідей, Бажання молитви укріпи, що проганяє сон смутку. Зв’язаного путами гріхопадінь, молитвами Твоїми розріши, Богоневісто. Вночі мене і вдень охороняй, від ворогів, що перемагають мене, визволяй. Ти, що Життєдавця Бога породила, вбитого пристрастями мене оживи. Ти, що Світло Невечірнє породила, душу мою засліплену просвіти. О дивна Владична Палато, домом Духа Божественного мене сотвори. Ти, що Лікаря породила, вилікуй душі моєї багаторічні пристрасті. Розхвильованого житейською бурею, на стезю покаяння мене направ. Визволи мене від вогню споконвічного, і червія злого, і пекла. Щоб не зробився я втіхою для бісів, винний у багатьох гріхах. Заново сотвори мене, Пренепорочна, ослабленого нечуваними гріхами. Зроби мене вільним від всякої муки і Владику всіх ублагай. Сподоби мене прилучитися до небесних веселощів з усіма святими. Пресвятая Діво, почуй голос недостойного раба Твого. Дай мені, Пречиста, струмінь сліз, що душі моєї скверну очистить. Зглянься, Владичице, на мої сердечні зітхання, що приношу Тобі безупинно. Молитовну службу мою прийми і Богу Благоутробному принеси. Ти, що від Ангелів вища, сотвори мене вищим від усього мирського. Світлоносна Покрово Небесна, духовну благодать у мені направ. Руки здійму і уста, осквернені скверною, для похвали Тобі, Всенепорочна; визволи мене від душетлінної скверни, Христа старанно молячи: Йому ж бо честь і поклоніння належить нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 8 до Господа нашого Ісуса Христа

Многомилостивий і Всемилостивий Боже Мій, Господи Ісусе Христе, що з великої Любові Своєї зійшов і воплотився єси, щоб спасти всіх, і отже, Спасе, спаси мене з милосердя Твого, молю Тебе. Бо якщо згідно з ділами моїми спасеш мене, то не буде це благодать і дар, але більш — як обов’язок. О великий в щедротах і невимовний у милості! “Хто вірує в Мене, — сказав Ти, о Христе мій, — той житиме і не зазнає смерті повіки”. Якщо ж віра в Тебе спасає і тих, що всяку надію втратили, то ось вірую, і спаси мене, бо Ти Бог єси мій і Сотворитель. Нехай віра моя замість діл зарахується мені, Боже мій — не придбав бо я вчинків, які б нині виправдали мене. Але та віра моя нехай переважить усе, нехай відповість, нехай виправдає мене, нехай виявить мене причасником слави Твоєї вічної, щоб не вхопив мене сатана і не похвалився мною, відкинутим від Твоєї, Слово, руки і охорони.

Але чи хочу я, чи не хочу, спаси мене, Христе, Спасе мій, випереди швидку й неминучу погибель мою. Ти ж бо єси Бог мій від утроби матері моєї. Сподоби мене, Господи, возлюбити нині Тебе, як возлюбив я колись той самий гріх, і ще послужити Тобі старанно без лінощів, як послужив я раніше облесливому сатані. Особливо ж послужу Тобі, Господу і Богу моєму Ісусу Христу, в усі дні життя мого, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 9 до святого Ангела-Хранителя

Святий Ангеле, приставлений до моєї грішної душі і до пристрасного мого життя, не покидай мене, грішного, і не відступи від мене за нестриманість мою. Не попусти злому духові володіти мною через пристрасті мого смертного тіла. Зміцни мої немічні сили в боротьбі з гріхами і наставляй мене на спасенну дорогу. О святий Ангеле Божий, охоронителю і захиснику моєї окаянної душі і тіла, прости мені все, чим образив я Тебе за всі дні життя мого, і коли чим погрішив минулої ночі, захисти мене в нинішній день, і охороняй мене від усякої спокуси диявольської, щоб я ніякими гріхами не гнівив Бога мого, і молися за мене до Господа, щоб Він утвердив мене у страху Своїм і виявив мене достойним рабом Своєї безмірної доброти. Амінь.

Молитва 10 до Пресвятої Богородиці

Пресвятая Владичице моя Богородице, святими Твоїми і всесильними мольбами віджени від мене, смиренного і окаянного* раба Твого, журбу, забуття, нерозуміння, недбальство і всі скверні, лукаві й ганебні прагнення, від окаянного мого серця і від затьмареного мого розуму. І загаси полум’я пристрастей моїх, бо грішний я і окаянний, і визволи мене від численних гріховних спадків і вчинків, і від усіх родів, і славиться пречесне ім’я Твоє на віки вічні. Амінь.

Молитва 11 св. Макарія Великого до Пресвятої Богородиці

О Пречиста Діво, Богородице, надіє всіх християн, що живуть на землі! Не відвертайся від мене, грішного, бо я непохитно надіюся на Твоє милосердя, Погаси в мені полум’я багатьох пристрастей моїх, запали моє жорстоке серце і мій холодний розум любов’ю до виконання Заповітів Сина Твого і Бога нашого. Викорени, Пречиста, з могозатьмареного розуму і з мого жорстокого серця безнадійність, недбалість, лінощі та безглуздя, і всі темні і брудні думки та наміри. Зціли, Владичице, мої тяжкі духовні й тілесні рани, не попусти, щоб зло перемагало мене, і Твоїми Матірними молитвами прихили до мене милість Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа, бо Ти благословенна від усіх родів і славиться Пречисте ім’я Твоє на віки вічні. Амінь.

Молитовне призивання святого, ім’я якого ти носиш

Моли Бога за мене, святий угодниче Божий (свята угоднице Божа) (ім’я), бо я щиро звертаюсь до тебе, скорого помічника й молитвеника (скорої помічниці й молитвениці) за душу мою.

Пісня Пресвятої Богородиці

Богородице Діво, радуйся, Благодатная Маріє, Господь з Тобою, благословенна Ти межи жонами і благословен плід утроби Твоєї, бо Ти породила Спаса душ наших.

Під Твою милість прибігаємо, Богородице Діво, молитов наших в час журби не відкинь, але з біди визволяй нас, єдина чиста і благословенна.

Пресвятая Богородице, спаси нас!

Тропар Хресту та молитва за Батьківщину

Спаси, Господи, людей Твоїх і благослови насліддя Твоє, перемогу православним християнам на супротивників подай і Хрестом Твоїм охороняй нас, оселю Твою.

Молитва за живих

Спаси, Господи, і помилуй отця мого духовного (ім’я його), родителів моїх (імена їх), родичів моїх, наставників, добродійників, прихильників і ненавидників моїх (імена) і всіх тих, що боролись і борються за волю України, і всіх православних християн, і всяку живу душу, що Твоєї ласки і допомоги потребує.

Молитва за померлих

Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: родителів моїх (імена), родичів, добродійників (імена їхні), і всіх православних християн, і прости їм всі гріхи вільні та невільні, і даруй їм Царство Небесне.

 

Якщо можеш, читай замість коротких молитов за живих і померлих цей пом’яник:

За живих

Пом’яни, Господи Ісусе Христе Боже наш, милості й щедроти Твої од віку сущі, заради яких Ти став людиною і розп’яття і смерть, заради спасіння православно в Тебе віруючих, перетерпіти зволив єси, і воскрес із мертвих, і вознісся на небеса, і сидиш праворуч Бога Отця, і лагідно споглядаєш на смиренні молитви тих, що всім серцем призивають Тебе. Прихили вухо Твоє і почуй смиренне моління мене, недостойного раба Твого, що його серед благоуханних пахощів духовних Тобі за всю людність Твою підносить. І найперше Церкву Твою Святу, Соборну і Апостольську, що її наповнив єси чесною Твоєю Кров’ю, і утверди, і укріпи, і розшир, помнож і заспокой, і непереможну пекельними вратами навіки збережи; розбрат Церков припини, хитання язичницькі загаси і єресів повстання якнайшвидше викоріни й розори і в ніщо силою Твого Святого Духа перетвори (поклін).

Спаси, Господи, і помилуй Богом бережену Україну нашу, уряд і христолюбиве військо її, щоб і ми в спокої тихе й безтурботне життя провадили, в усякому благочесті та чистоті (поклін).

Спаси, Господи, і помилуй Святійших Патріархів Православних, Святійшого Патріарха і Отця нашого (ім’я), преосвященнійших митрополитів, архієпископів і єпископівправославних, священиків і дияконів, весь чернечий чин і весь причет церковний, що поставив єси їх пасти Твоє словесне стадо, і молитвами їх помилуй і спаси мене, грішного. (Поклін)

Спаси, Господи, і помилуй отця мого духовного (ім’я його) і його святими молитвами прости всі гріхи мої (поклін).

Спаси, Господи, і помилуй родителів моїх (імена їх), братів і сестер і родичів моїх по плоті, і всіх близьких до роду мого, і друзів та доброчинців моїх, і даруй їм земні твої і небесні блага (поклін).

Спаси, Господи, і помилуй з великого милосердя Твого усіх священномонахів, монахів же і черниць, і всіх, котрі в дівстві, благоговінні й пості перебувають, в монастирях і пустелях, в печерах, горах, стовпах, затворах, розщелинах кам’яних на островах морських і на всякому місці володіння Твого православно живуть і доброчесно служать Тобі і моляться до Тебе: полегши їхній тягар і утіш їх скорботу, і до подвигу заради Тебе силу і кріпость подай їм, і молитвами їх даруй мені відпущення гріхів (поклін).

Спаси, Господи, і помилуй старців і юних, убогих і сиріт, і вдовиць і сущих у хворобах і смутку, в нещастях і скорботах, у злиднях, в неволі, у в’язницях, на засланні, особливо ж переслідуванихза Тебе й за віру православну безбожною владою та іновірцями, відступниками та єретиками — сущих рабів Твоїх — пом’яни їх, відвідай, укріпи і заспокой, і якнайшвидше силою Твоєю полегшення, волю і визволення їм подай (поклін).

Спаси, Господи, і помилуй тих, що добро чинять нам, жаліють нас і моляться за нас, що нас годують, що подають нам милостиню, що довірили нам, недостойним, молитися за них, і тих, що похоронять нас, і створи милість Твою для них, даруючи їм усе, що потребують вони для спасіння, і вічних благ Твоїх одержання. (поклін).

Спаси, Господи, і помилуй тих, що я безумством своїм спокусив, і з дороги спасіння відвернув і до вчинків лихих і негідних призвів; Божественним Твоїм промислом на путь спасіння знов поверни (поклін).

Спаси, Господи, і помилуй тих, що ненавидять мене і кривдять, і що мені всякі напасті чинять, і не допусти зле загинути через мене грішного (поклін).

Відступників від православної віри і погибельними єресями засліплених, світлом пізнання Твого просвіти і до Святої Твоєї Соборної і Апостольської Церкви приєднай (поклін).

Мерзенну, безбожну, богохульну владу скорени, а правовірну утверди, силу християнську піднеси і милості Твої багаті нам пошли (поклін).

За померлих

Пом’яни, Господи, від життя цього відійшовших, Святійших Патріархів, преосвященних митрополитів, архієпископів і єпископів православних, тих що в ієрейському і чернечому чині та в причті церковному Тобі послужили, і в вічних оселях Твоїх зі святими упокой (поклін).

Пом’яни, Господи, душі спочилих рабів Твоїх, родителів моїх (імена їх), і всіх родичів по плоті, і прости їм усі провини вільні й невільні, даруй їм Царство Небесне і причастя вічних Твоїх благ і безконечного і блаженного життя Твого насолоду (поклін).

Пом’яни, Господи, всіх, що в надії на воскресіння і життя вічне спочили, отців, і братію нашу, і сестер, і тут, і повсюди раніше спочилих православних християн і зо святими Твоїми, де світло лиця Твого сяє, всели, і нас помилуй, як Благий і Чоловіколюбець. Амінь (поклін).

Подай, Господи, відпущення гріхів усім раніше спочилим у вірі й надії на воскресіння отцям, браттям і сестрам нашим і сотвори їм вічную пам’ять (тричі).

 

Якщо бажаєш, читай і оці молитви:

Молитва за Церкву

Спаси, Господи, Святу Українську Православну Церкву і збережи Святійших Патріархів Православних, високопреосвященніших митрополитів, і архієпископів і преосвященних єпископів наших на многії літа, щоби в здоров’ї і спокої, без напасті, чесно і правдиво навчали своїх вірних Слова Божої Правди. Амінь.

Молитва за добробут країни

Спаси, Господи, і помилуй Богом бережену, многостраждальну Україну нашу, уряд і христолюбиве воїнство її, і всю людність її. Бережи її від голоду, пошесті, землетрусу, вогню і заколотів та благослови щиру працю народу Твого для піднесення його розуму, праведності і добробуту.

Молитва за добробут Вітчизни

Благослови, Господи, родичів моїх — отця і матір мою, братів, сестер і всю родину мою. Обдаруй їх добробутом і здоров’ям, і просвіщай їх серця, щоб вони могли ступати дорогами Заповідей Твоїх.

Бережи під Твоєю святою охороною праведників, доброчинців моїх, і всіх, що щиро працюють для піднесення слави Твоєї і для добра народу Твого.

Молитва за рідних і всіх православних християн

Спаси, Господи, і пошли здоров’я родителям моїм, братам, сестрам, родичам моїм (імена) і помилуй нас та всіх православних християн.

Молитва за спочилих

Упокой, Господи, душі спочилих рабів Твоїх: родителів моїх (імена їх), родичів, добродійників моїх і всіх тих, що положили життя своє за волю України, і за Святу Українську Православну Церкву, і всіх православних християн, і всяку душу, що спочила й Твоєї ласки і милосердя потребує, і прости всі гріхи їх вільні й невільні, і даруй їм Царство Небесне, і сотвори їм вічную пам’ять.

Молитва за спочилих

Будь, Господи, милосердний до спочилих рабів Твоїх — моїх родичів, братів і сестер і всіх померлих з родини моєї.

Будь, Господи, милосердний до померлих товаришів і знайомих моїх, і до всіх спочилих рабів Твоїх по всіх усюдах. Упокой душі їх в місці світлім, в місці блаженнім і спокійнім, де немає ні болю, ні журби, ні зітхання. Всякий гріх, що вчинили вони словом, чи ділом, чи думкою Ти, о Боже, їм прости, бо немає людини, щоб жила й не згрішила . Ти єдиний, Господи, без гріха, правда Твоя — правда вічна і слово Твоє — істина.

Молитва подяки

Господи Боже, дякую Тобі, що дав мені щасливо цю ніч переночувати. Дай же, Господи, щасливо цей день переднювати, Тебе, Бога нашого, хвалити, а не грішити.

Закінчення молитов

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородицю, завжди Славну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо!

Слава: і нині;

Господи, помилуй (тричі).

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері, преподобних і Богоносних отців наших і всіх святих помилуй нас. Амінь.*

 

Боже, будь милостивий до мене, грішного (поклін).

Боже, очисти мене, грішного, і помилуй мене (поклін).

Без числа згрішив я, Господи, прости мені (поклін).

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь (тричі).

 

Якщо можеш, читай ці молитви за Україну:

Молитва 1**

Всемогучий Боже, Ти створив нас і даєш нам дихання життя, Ти своєю рукою провадиш нас до Тобою встановленої і Тобі відомої мети.

У великих іспитах і в горі нашім, з великою вірою в Твоє милосердя і любов до нас, ми звертаємо до Тебе мислі і почування наші. До Тебе, Милостивого, ми приносимо тепер усі наші печалі, Тобі, Правосудному, ми подаємо великі кривди, вчинені нам; до Тебе, нашого Доброго Отця, ми заносимо свої жалі.

Ти, Милостивий Боже, через Сина Твого, Якого Ти послав на землю, вказав усім нам найсвятішу мету нашого життя, щоб прийшло до нас Царство Твоє. Умудри нас в теперішні тяжкі дні, навчи нас пізнавати волю Твою, дай нам знаходити путь до Царства Твого.

Безпомічні, в немочах і гріхах, ми з чистою вірою приходимо до Тебе, Єдиного, бо в зачерствілому нашому серці, в страхіттях нашої ворожнечі і жорстокості, в нашому гріховному падінні ми втратили Твій провід, серце наше перестало відчувати дотик Твоєї Божественної ласки.

Владико Господи, рука Твоя провадить народи через віки їх життя. Кожному з нас дав Ти місце на землі. Доля всіх нас у Твоїм всемогутнім і всевідучім Провидінні.

Зглянься над нами, Всемилостивий, припини жахливі дні наших терпінь, нашого зневаження і поневолення! Безвинно пролита кров замучених дітей нашого народу нехай промовить до Тебе!

Всі сльози і муки, які терпить народ наш по тюрмах і засланнях, і безвинно пролита кров його нехай полинуть до Твого Святого Престолу на Справедливий Суд з гнобителями нашими.

Простягни, Боже, всемогучу Правицю Твою над нашою нещасною країною і захисти її!

Зглянься над нами, вкороти дні неволі і випробувань наших, покажи нам Твою путь до братерства, любові і згоди, поблагослови провідників народу нашого, щоб у згоді й мудрості з волі Твоєї провадили народ наш до волі і щастя України на прославлення Тебе, Єдиного Бога, на віки вічні. Амінь.

Молитва 2

Господи Боже наш, Отче і Творче, Боже ласки і милосердя. Ми віримо Святій Твоїй Правді і знаємо, що Ти посилаєш нам усе по ділах наших.

Ти милуєш праведників, а караєш грішників. Ти не хочеш смерті грішника, але щоб він навернувся і живий був.

Вислухай, Отче Небесний, гарячу молитву нашу, яку приносимо Тобі, схиливши благально коліна наші та проливаючи щирі сльози наші. Завинили ми Тобі багато: вільно і невільно, словом, ділом, думкою, а також свідомо й несвідомо. Часто забували Тебе, нашого Бога. Ти не суди нас, Боже, суворо за безмірні провини наші, бо Ти є Милосердний і терпінню Твоєму нема кінця.

Боже! Ти дозволив слугам Твоїм вірним устами недостойними щиро благати Тебе. Отож, благаємо Тебе, змилосердься над нами, Всемилостивий, і прости нам провини наші та пошли благодать Всесвятого Духа Твого, щоб ми провадили своє життя в покорі перед Тобою, Богом нашим. Всели в душі наші гаряче бажання, щоб слава Твоя була безмежна, рідна земля наша повік щаслива.

Боже Святий! Боже Великий! Зглянься над нашими стражданнями і над стражданням народу нашого, бо страждання ці понад міру людських сил немічних.

Там, в Україні далекій, у журбі повсякчасній тужать за нами батьки, матері, сестри, вірні дружини наші беззахисні та діточки наші безпритульні. Захисти їх, Боже Всесильний, ласкою Твоєю, охорони їх від помсти кривавої та від напасті ворожої.

Край наш рідний зруйновано, а народ хрещений поневолено. На Тебе, Господи Милосердний, вся надія наша. Не допусти землі рідної до загибелі. Захисти і нас, недостойних, від усякої біди, напасті, підступу ворожого та спокуси лукавого.

Знищ, Боже Всесильний, всіх ворогів народу нашого та звільни Боголюбиву Матір нашу Україну від безбожної влади.

Пошли, Господи, силу і мудрість провідникам народу нашого, а нам, змученим скитанням по чужині, подай скоре повернення до рідного краю.

Боже Отче Вседержителю! Ти Милосердний і милість Твоя безмежна. Пошли давнобажаний мир і спокій всім людям Твоїм. Осяй серця почуттям щирої єдності та братньої Любові.

О, Пречиста Мати, Діво Маріє! Мати многостраждальної України нашої! Будь ласкавою Заступницею скривджених, моли Сина Твого, а Бога нашого, щоб помилував нас. Святим Своїм Покровом Ти захищала від напастей дідів наших, захисти нині і нас, грішних, бо надією на Тебе і на Твою милість, та на Твою допомогу сповнені наші серця.

Кров’ю омита, слізьми оплакана велика і побожна Україна наша вклонятиметься Тобі й славитиме Тебе, Бога нашого Всемогучого, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 3

Боже Великий, Боже Всесильний! Ми, грішні діти Твої, у покорі сердець наших приходимо до Тебе і схиляємо голови наші.

Отче! Прости провини наші та провини батьків, дідів і прадідів наших. Прийми нині, благаємо Тебе, щиру молитву нашу і подяку нашу за безмежне милосердя Твоє до нас. Вислухай наші молитви і прийми благання змучених сердець наших. Благослови нашу Батьківщину Україну, волю та щастя їй дай.

Премилосердний Господи, усім, хто вдається до Тебе з благанням, ласку Твою подай.

Благаємо Тебе, Боже Добрий, за братів і сестер наших, що на засланні, у в’язницях, на тяжких роботах перебувають, караються й мучаться. За вдовиць, за сиріт, за калік і немічних, і за тих, що Твого Милосердя та допомоги Твоєї потребують.

З’єднай нас усіх в єдину велику Христову сім’ю, щоб усі люди, як брати, славили Величне ім’я Твоє завжди, і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва за Українську Православну Церкву

Господи Ісусе Христе, наш Святителю і Найвищий Учителю! Щиро благаємо Тебе за ввесь світ та за народи світу цього. Нехай небуде вже серед нас неправди, ворожнечі, кровопролиття, а нехай запанує на всьому світі Твоя Свята Правда та Наука в заклику до згоди, рівності, братерства та єднання.

Згадай, Спасителю наш, і про Церкву Святу Твою, Яку Ти Своєю Святою Кров’ю Непорочною здобув і освятив, а князі віку цього свавільно розділили, роз’єднали та зневажили. Нехай скоро об’єднаються в Єдине Святе Тіло Твоє всі Православні Церкви всіх народів світу, що в Тебе, Єдиного Бога, вірують, молитвами і побожними ділами Тебе прославляють.

Церкву нашу Святу Українську Православну у славі піднеси та в одне тіло з Православними Церквами всіх народів сполучи, щоб усіма мовами славили Всесвяте ім’я Твоє, в Тройці Єдиного Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва останніх Оптинських старців*

Господи, дай мені з душевним спокоєм зустріти все, що принесе мені наступаючий день. Дай мені цілковито віддатися волі Твоїй святій. На всяку годину цього дня в усьому настанови і підтримай мене. Які б я не одержував вісті протягом дня, навчи мене прийняти їх зі спокійною душею та твердим переконанням, що на все свята воля Твоя.

В усіх словах і ділах моїх керуй моїми думками і почуттями. В усіх непередбачених випадках не дай мені забути, що все послано Тобою.

Навчи мене прямо й розумно поводитися з кожним членом сім’ї моєї, нікого не бентежачи і не засмучуючи.

Господи, дай мені силу знести втому цього дня та всі події протягом дня. Керуй моєю волею і навчи мене молитися, вірити, терпіти, сподіватися, прощати й любити. Амінь.

Молитва ієромонаха Парфенія Київського

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, не допусти, щоб марнославство, самозакоханість, пожадливість, недбальство, гнів панували наді мною і віддаляли мене від любові Твоєї. О Господи, Сотворителю мій, все Упованіє моє! не позбав мене місця в блаженній вічності, а зроби мене послідовником святого життя Твого, щоб і я був покірний властям, наді мною поставленим; даруй мені ту чистоту духа, ту простоту серця, які роблять нас гідними любові Твоєї.

До Тебе, о Боже мій, підношу душу і серце моє: не дай загинути творінню Твоєму, але визволи мене від єдиного і найбільшого зла — гріха. Господи, допоможи мені з таким же терпінням перенести тривогу й скорботи душевні, з якою радістю я приймаю задоволення сердечні. Якщо Ти хочеш, Господи, можеш очистити і освятити мене. Ось віддаю себе Твоїй доброті, прохаючи викорінити з мене все супротивне Тобі і приєднати мене до сонму вибраних Твоїх.

Господи! Відніми від мене бездіяльність духу, що губить час, метушливість думок, що заважають Твоїй присутності і розпорошують увагу мою під час молитви; якщо ж навіть, молячись, я віддаляюсь від Тебе моїми помислами, то допоможи мені, щоб ця неуважність була не свавільною і, відвертаючи розум, щоб не відвертав я серце від Тебе.

Ісповідую Тобі, Господу Богу моєму, всі гріхи мого беззаконня, тепер і раніше вчинені перед Тобою: відпусти мені їх ради імені Твого святого, і спаси душу мою, яку Ти викупив дорогоцінною Кров’ю Своєю. Вручаю себе милосердю Твоєму, віддаюсь на волю Твою, твори зі мною по благості Твоїй, а це по злобі і беззаконню моєму. Навчи мене, Господи, влаштовувати діла свої так, щоб вони сприяли прославленню імені Твого Святого.

Змилосердься, Господи, над усіма християнами, почуй бажання всіх, що волають до Тебе, визволи від усякого зла, спаси рабів Твоїх (імена), пошли їм відраду, утіху в смутку і милість Твою святу.

Господи, молю Тебе особливо за тих, котрі мене чим-небудь скривдили і засмутили чи будь-яке зло вчинили, не карай їх через мене, грішного, але пролий на них милосердя Твоє.

Господи, благаю Тебе за всіх, кого я, грішний, засмутив, образив чи спокусив словом, ділом, думкою, свідомо і несвідомо. Господи Боже ! відпусти нам наші взаємні кривди, вижени, Господи, із сердець наших всяке обурення, підозру і все те, що може перешкоджати любові і зменшувати братолюбство.

Помилуй, Господи, тих, котрі доручили мені, грішному і недостойному, молитись за них! Помилуй, Господи, всякого просящого помочі Твоєї! Господи! сотвори цей день днем милосердя Твого, подай кожному згідно з проханням його; будь пастирем заблудших, провідником і світлом необізнаних, наставником немудрих, отцем сиріт, помічником пригноблених, лікарем хворих, утішителем помираючих і приведи нас усіх до бажаного кінця — до Тебе, Пристановища нашого і блаженного Упокоєння. Амінь

* Ця молитва подана в книзі “Акафісти канони і прочая душеполізная моленія”. К., Києво-Печерська Лавра, 1731, та інших давніших молитвословах.

 

* окаянний (слов.) — бідний, нещасний, жалюгідний

 * Від Пасхи до Вознесіння замість цієї молитви читається приспів і ірмос 9-ї пісні пасхального канону: “Ангел вітав Благодатную: “Чистая Діво, радуйся! І я ще кажу: радуйся! Твій Син воскрес на третій день із гробу і мертвих воскресив; люди, веселітеся!

Світися, світися, новий Єрусалиме! Слава бо Господня над Тобою зійшла. Радій нині і веселися, Сіоне, а Ти, Чистая, красуйся, Богородице, воскресінням Сина Твого!”

Це зауваження стосується і до молитов, на сон грядущим.

** Взято з “Великого Українського Православного молитовника”. 1991. Австралія і Нова Зеландія. З благословіння бл. п. Патріарха Мстислава виданого ще до незалежності України.

* Наступні дві молитви не входять до складу вранішніх молитов, але подаються тут для благочестивого вжитку тих, хто забажає.

 

 

 

 

МОЛИТВИ НА СОН ГРЯДУЩИМ

 

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь (тричі).

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері, преподобних і Богоносних отців наших і всіх святих помилуй нас. Амінь.

Слава тобі, Боже наш, слава Тобі.

Молитва до Святого Духа

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Милосердний, душі наші.

Трисвяте

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі).

Слава: і нині;

Молитва до Пресвятої Тройці

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий , зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.

Господи, помилуй (тричі).

Слава: і нині:

Молитва Господня

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє; нехай прийде Царство Твоє; нехай буде воля Твоя як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Тропарі

Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо, жодного оправдання не маючи, ми, грішні, Тобі, як Владиці, цю молитву приносимо: помилуй нас.

Слава:

Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми надіємось, і не прогнівайся дуже на нас, і не пам’ятай беззаконь наших, але зглянься і нині, як Милосердний, і визволи нас від ворогів наших. Бо Ти Бог наш, а ми, люди Твої, всі творіння рук Твоїх і ім’я Твоє призиваємо.

І нині;

Милосердя двері відкрий нам, благословенна Богородице, щоб ми, на Тебе надіючись, не загинули, а від усякого лиха Тобою визволилися. Бо Ти єси спасіння роду християнського.

Господи помилуй (12 разів).

Молитва 1 св. Макарія Великого до Бога Отця

Боже вічний і Царю всякого створіння, що сподобив мене до цього часу дожити, прости мені гріхи, що заподіяв я в цей день ділом, словом і думкою; і очисти, Господи, смиренну мою душу від усякої скверни плоті і духа; і дай мені, Господи, в цю ніч спокійний сон, щоб, уставши з моєї убогої постелі, я догоджав Пресвятому імені Твоєму в усі дні життя мого і переміг усіх ворогів тілесних і безтілесних, що повстають на мене; і охорони мене, Господи, від суєтних думок, що оскверняють мене, і недобрих бажань. Бо Твоє є Царство, і сила, і слава Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 2 св. Антіоха до Господа нашого Ісуса Христа

Вседержителю, Слово Отчеє, Сам Найсвятіший Ісусе Христе! З великого милосердя Твого ніколи не покидай раба Твого, а завжди в мені перебувай, Ісусе, Добрий Пастирю Твоїх овець, не віддавай мене на поталу змієві і не попусти, щоб сатана спокушав мене, бо в мені є насіння зла. Отже, Ти. Господи, Царю Святий, Ісусе Христе, охорони мене, коли я спатиму, тим Світлом, що ніколи не меркне — Духом Твоїм Святим. що Ним освятив Ти Своїх учеників. Подай, Господи, і мені, недостойному рабу Твоєму, спасіння Твоє на ложі моїм, просвіти розум мій світлом розуміння Святої Євангелії Твоєї, душу — любов’ю до Хреста Твого, серце — чистотою Слова Твого, тіло — Твоїми Страстями безвинними, думку мою Твоїм смиренням охорони, і в слушний час підведи мене від сну на похвалу Тобі.

Бо Ти препрославлений єси з Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим Духом на віки. Амінь.

Молитва 3 до Пресвятого Духа

Господи, Царю Небесний, Утішителю, Душе істини! Зглянься на мене і помилуй мене, грішного раба Твого, і відпусти мені, недостойному, і прости все, чим нагрішив я сьогодні, як людина, навіть і не як людина, а гірше скотини. Вільні мої гріхи й невільні, відомі й невідомі, що через молодість або через недобру науку, або через зухвальство чи малодушність сталися. Може, іменем Твоїм я клявся, або похулив його в думках своїх, або кого обезчестив, або з гніву наклеп на кого навів, або засмутив, або прогнівався, або неправду казав, або невчасно спав, або коли вбогий до мене прийшов, зневажив його, або брата мого засмутив, або підманув, або розвеличався, або загордів, або розгнівався, або коли на молитві стояв, розум мій про лукавство світу цього піклувався, або про щось розпусне подумав, або об’ївся, або обпився, або понад міру сміявся, або лукаве помислив, або чужу досконалість бачачи, через неї засмутився й позаздрив серцем, або щось непристойне сказав, або з гріха брата мого посміявся, сам будучи безоднею гріха, або за молитву не дбав, або може ще щось вчинив лукаве й не пам’ятаю, бо все оце і ще більше від цього я натворив. Помилуй мене, Творче мій Владико, безпечного і недостойного раба Твого, і відкинь мені, і відпусти, і прости мене, як Милосердний і Чоловіколюбець, нехай я блудний, грішний і окаянний, з миром ляжу, засну й відпочину, і поклонюся, і оспіваю, і прославлю пречесне ім’я Твоє з Отцем і Єдинородним його Сином нині і повсякчас, і на віки. Амінь.

Молитва 4 св. Макарія Великого

Що Тобі принесу? І чим воздам Тобі, Всемилостивий Безсмертний Царю, щедрий і чоловіколюбний Господи, за те, що мене, який лінувався догоджати Тобі і нічого доброго не сотворив, привів єси на кінець скороминущого цього дня, про навернення і спасіння душі моєї піклуючись? Милостивим будь до мене, грішного і позбавленого всякого доброго вчинку, підійми мою падшу душу, безмірними гріхами осквернену, і відніми від мене всі помисли лукаві видимого цього життя. Прости мої провини, Єдиний Безгрішний, що я вчинив перед тобою в цей день свідомо і несвідомо, словом, і ділом, і помислом, і всіма почуттями моїми. Ти Сам, покриваючи, збережи мене від усякого ворожого підступу Божественною Твоєю владою і невимовним чоловіколюбством і силою. Очисти, Боже, очисти множество гріхів моїх. Благозволь, Господи, визволити мене від сіті лукавого і спаси пристрасну мою душу, і осіни мене світлом лиця Твого, коли прийдеш у славі, і неосудженого нині спокійно заснути сподоби мене без нічного марення, і чистоту думок раба Твого збережи, і всі дії сатани віджени від мене, і просвіти розумом мої очі сердечні, щоб не заснув я насмерть. І пошли мені Ангела мирного, хранителя і наставника для душі і тіла мого, щоб визволив мене від ворогів моїх, щоб уставши з постелі моєї, приніс я Тобі подячні молитви. Так, Господи, вислухай мене, грішного і убогого раба Твого з власної волі й сумління і дай мені після пробудження словесам Твоїм навчатися, і нудьгу бісівську подалі від мене Ангелами Твоїми віджени, щоб благословив я ім’я Твоє святе, і прославив, і славив Пречисту Богородицю Марію, Яку дав єси нам, грішним, на заступництво, і прийми Її, що молиться за нас. Знаю ж бо, що Вона наслідує Твоє чоловіколюбство і молитися за нас не перестає. То ж Її заступництвом і Чесного Хреста знаменням, і молитвами всіх святих Твоїх душу убогу мою збережи, Ісусе Христе, Боже наш, бо Ти Святий єси і Препрославлений на віки. Амінь.

Молитва 5 св. Антіоха

Господи Боже наш, все, чим згрішив я в цей день, словом, ділом, думкою, як благий і чоловіколюбний, прости мені. Сон мирний і спокійний подай мені, Господи, і Ангела Твого Хранителя пошли, щоб заступав і охороняв мене від усякого зла. Бо Ти Хранитель душ і тіл наших, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 6

Господи Боже наш, що в Нього віруємо і Його ім’я найбільше всякого імені призиваємо, подай нам, що до сну відходимо, полегшення душі й тілу, і збережи нас від усякого марення і від темної насолоди, зупини потік пристрастей, загаси розпалення збурення тілесного, дай нам доброчесно пожити в словах і вчинках, щоб чеснотну оселю придбавши, обітованих не позбавились ми Твоїх благ, бо благословен єси на віки. Амінь.

Молитва 7 святого Іоана Златоустого

(24 молитви на кожну годину дня і ночі)

Господи, не позбав мене небесних Твоїх благ. Господи, визволи мене од вічних мук. Господи, розумом чи думкою, словом чи ділом згрішив я, прости мені. Господи, визволи мене від усякого незнання, забуття, легкодухості і закам’янілої нечутливості. Господи, визволи мене від усякої спокуси. Господи, просвіти моє серце, затьмарене злою хіттю. Господи, я, як людина, згрішив, Ти ж, як Бог щедрий, помилуй мене, знаючи неміч душі моєї. Господи, пошли благодать Твою на поміч мені, щоб я прославив ім’я Твоє святе. Господи Ісусе Христе, запиши мене, раба Твого, в книзі життя, і подай мені кінець благий. Господи Боже мій, хоч я й нічого доброго не вчинив перед Тобою, але дай мені з благодаті Твоєї покласти добрий початок. Господи, зроси моє серце росою Твоєї благодаті. Господи неба і землі, пом’яни мене, грішного раба Твого, безсоромного і нечистого, в Царстві Твоїм. Амінь.

Господи, в покаянії прийми мене. Господи, не покинь мене. Господи, не введи мене в напасть. Господи, дай мені мисль благу. Господи, дай мені сльози, і пам’ять про смерть, і розчулення. Господи, дай мені намір сповідання гріхів моїх. Господи, дай мені смирення, доброчесність і послух. Господи, дай мені терпіння, великодушність і лагідність. Господи, всели в мене корінь добра і страх твій у серце моє. Господи, сподоби мене любити Тебе від усієї душі моєї і помислу і творити в усьому волю Твою. Господи, покрий мене від людей деяких, і бісів, і пристрастей, і від всякої іншої некорисної речі. Господи, Ти знаєш, що творити, то ж чини зі мною так, як Ти хочеш, і нехай же буде воля Твоя і в мені, грішному, бо Ти благословенний єси на віки. Амінь.

Молитва 8 до Господа нашого Ісуса Христа

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Чеснішої Матері Твоєї, й безплотних Твоїх Ангелів, Пророка і Предтечі і Хрестителя Твого, Богонатхненних апостолів, світлих і добропобідних мучеників, преподобних і Богоносних отців і всіх святих, визволи мене від теперішнього нападу бісовського. О Господи мій і Творче, що не бажаєш смерті грішника, але щоб він навернувся і був живий, дай же й мені навернення, окаянному і недостойному, вийми мене з уст пагубного змія, що жадає пожерти мене і звести до пекла живого. О Господи мій, утіхо моя, що заради мене, окаянного, в тлінну плоть зодягнувся, визволи мене від окаянства і утіху подай душі моїй окаянній. Вклади в серце моє прагнення творити Твої повеління, і залишити лукаві вчинки, і одержати блаженства Твої, на Тебеж бо, Господи, уповаю, — спаси мене.

Молитва 9 до Пресвятої Богородиці Петра Студійського

До Тебе, Пречистої Божої Матері, я, окаянний, припадаючи, молюся, знаючи, Царице, що безперервно я согрішаю і прогнівляю Сина Твого і Бога мого, і що не разкаюсь за те, що неправдиво живу перед Богом, і хоч розкаююсь з трепетом: невже Господь покарає мене? — та через якийсь час знову те саме роблю. Знаючи це. Владичице моя, Госпоже Богородице, помилуй мене, укріпи і всяке добро творити навчи мене. Знаєш бо, Владичице моя Богородице, що абсолютно ненавиджу злі мої вчинки і всією душею люблю Закон Бога мого, але не відаю, Госпоже Пречиста, чому хоч одне ненавиджу, а друге люблю, все ж добро переступаю. Не попускай, Пречиста, волі моїй здійснюватись, бо не угодна вона, але нехай буде воля Сина Твого і Бога мого, і нехай спасе мене й напоумить, і подасть благодать Святого Духа, щоб я від цього часу припинив злодіяння і все подальше життя прожив за повеліннями Сина Твого, що Йому подобає усяка слава, честь і влада із Безначальним Його Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Його Духом, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 10 до Пресвятої Богородиці

Благого Царя Благая Мати, Пречистая і Благословенная Богородице Маріє, ласкою Сина Твого і Бога нашого обдаруй мою грішну душу і Твоїми молитвами направ мене на добрі діла, щоб останок життя мого я прожив без гріха й через Тебе рай знайшов, Богородице Діво, Єдина Чиста і Благословенна.

Молитва 11-а до святого Ангела-Хранителя

Ангеле Христовий, Охоронителю мій святий і Покровителю душі і тіла мого! Все мені прости, чим я згрішив сьогодні, і від усякої спокуси супротивника визволь мене, щоб я ніяким гріхом не прогнівив Бога мого, але молися за мене, грішного і недостойного раба твого, щоб стати мені достойним ласки та милосердя Найсвятішої Тройці, і Матері Господа мого Ісуса Христа, і всіх святих. Амінь.

Кондак Богородиці

Взбранной Воєводі побідительная, яко ізбавлешеся от злих, благодарственная восписуєм Ти, раби Твої, Богородице, но яко імущая державу непобідимую, от всяких нас бід свободи, да зовем Ти: радуйся, Невісто Неневісная!

Ми раби Твої, Богородице, визволені від усякого зла, возсилаємо Тобі, як Незборимій Воєначальниці, пісні перемоги й подяки. Ти ж як Та, що маєш владу непереможену, від усяких напастей нас визволи, щоб ми взивали до Тебе: Радуйся, Невісто Неневісная!

Преславная Вседіво, Мати Христа Бога, принеси нашу молитву Синові Твоєму і Богу нашому, щоб Він спас через Тебе душі наші.

Все упованіє* моє на Тебе возлагаю, Мати Божа, сохрани мене під покровою Твоєю.

Богородице Діво, не зневаж мене, грішного, що Твоєї помочі і Твого заступництва потребує, — на Тебе ж бо уповає душа моя, — і помилуй мене.

Молитва св. Іоаникія

Надія моя — Отець, пристановище моє — Син, захист мій — Дух Святий: Тройце Свята, слава Тобі!

Достойно є, і це є істина, славити Тебе, Богородице. Завжди Славну і Пренепорочну, і Матір Бога нашого. Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнішу від Серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо.

Слава: і нині;

Господи, помилуй (тричі).

Господи, благослови.

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері, Преподобних і Богоносних отців наших і всіх святих помилуй нас. Амінь.

Молитва св, Іоана Домаскіна що її, вказуючи на одр твій, промовляй

Владико Чоловіколюбче, невже ця постіль буде мені домовиною, чи ще окаянную мою душу освітиш світлом дня? Ось бо домовина моя стоїтьпереді мною, ось смерть чекає на мене. Суду Твого, Господи, боюсь і муки безконечної, злого ж творити не перестаю і Тебе, Господа Бога мого, завжди прогнівляю, і Пречистую Твою Матір, і всі Небесні Сили, і святого Ангела-Хранителя мого. Знаю ж бо Господи, що недостойний я чоловіколюбства Твого, але достойний всякого осудження й муки. Але, Господи, чи хочу я, чи не хочу, спаси мене. Бо якщо праведника спасеш, то нічого особливого, і якщо чистого помилуєш, нічого дивного: достойні бо вони милості Твоєї. Але на мені, грішному, вияви милість Твою і в цьому яви чоловіколюбство Твоє, щоб не переважила моя злоба Твоєї невимовної доброти і милосердя, і як тільки бажаєш, так і вчини діло спасіння мого.

Коли можеш, далі з поклоном земним промовляй

Поклоняюсь Тобі, Пресвятая Тройце, Єдиносущна і Животворча і Нероздільна, Отче, і Сине, і Святий Душе; вірую в Тебе і ісповідую, прославляю, дякую, вихваляю, шаную й підношу Тебе, і молюся: помилуй мене, недостойного раба Твого (тричі. Поклони три).

Поклоняюсь Тобі, Пресвятая Богородице, що Своїм Рождеством Ти явила нам Світло Істинне; Царице неба і землі, надіє зневірених, помічнице немічних, і заступнице за всіх грішних, Ти мене покрий і заступи від усіх бід і напастей душевних і тілесних і будь мені благою заступницею всесильними Твоїми молитвами (поклін).

Пресвятая Владичице Богородице, прийми цю коротку молитву і принеси її Синові Твоєму і Богу нашому, нехай спасе і просвітить Тебе ради душі наші (поклін).

Всі Небесні Чини: Серафими, Херувими, Престоли, Панування, Сили, Влади, Начала, Архангели й Ангели, молітеся Богу за мене, грішного, благаю і віддаю себе на вашу милість (поклін).

Святий Великий Іоане, Пророче, Предтече і Хрестителю Господній, що постраждав Христа ради і одержав сміливість перед Владикою, помолися за мене, грішного, щоб я спасся твоїми молитвами (поклін).

Святії Божії апостоли, пророки, мученики, святителі, постники, преподобні, праведні, пустинники, чорноризці, патріархи і всі святії, що постраждали Христа ради і придбали сміливість до Владики, молитеся за мене, грішного, щоб я спасся молитвами вашими (поклін).

Святий Іоане Златоусте з Василієм Великим, Григорієм Богословом і Чудотворцем Миколаєм, і з усіма святими священноначальниками, допоможіть мені і помилуйте мене молитвами і заступництвом вашим перед Богом (поклін).

Святії святителі руські Михаїле, Петре, Алексію, Іоно, й Филипе зі святими чудотворними страстотерпцями руськими князями Борисом і Глібом і святим рівноапостольним князем Володимиром, молите Бога за мене, грішного (поклін).

Преподобні і Богоносні отці наші Антонію і Феодосію, Євфимію, Феоктисте, Саво, Онуфрію, Варсонофію, Паїсію, Павле Препростий, Марку і всі преподобні, моліть Бога за мене, грішного (поклін).

Всі святії жони, мироносиці, мучениці, преподобнії і діви, що Христові достойно послужили, зі святою Великомученицею Варварою, моліть Бога за мене, грішного (поклін).

Непереможна і Божественна сило Чесного і Животворчого Хреста Господнього, не покинь мене, грішного, але силою твоєю покрий мене від усякої спокуси душевної і тілесної (поклін).

Пречистая Владичице Богородице, надіє всіх християн, оскільки іншого упованія і надії не маю крім Тебе, Всенепорочная Владичице, моя Госпоже Богородице, Мати Христа Бога мого, то помилуй і визволи мене від усіх гріхів моїх і ублагай милостивого Сина Свого і Бога мого, щоб помилував окаянну душу мою, і визволив мене від споконвічних мук, і сподобив мене Царства Свого (поклін).

Святий Ангеле, Хранителю мій, покрий мене крилом твого милосердя і віджени від мене всяке лукаве бісовське дійство, і моли Бога за мене, грішного (поклін).*

 

Молитви перед сном

 

Просвіти очі мої, Христе Боже, щоб я не заснув насмерть, щоб не сказав ворог мій: я переміг його.

Слава;

Боже, заступником будь душі моїй, бо ходжу я серед сітей многих, рятуй мене від них і спаси мене, благий, бо Ти є Чоловіколюбний.

І нині:

Преславну Божу Матір і святішу від святих Ангелів безперестанно вихваляймо, серцем та устами ісповідуючи Її Богородицю, що істинно породила нам Бога в тім і що безперестанно молиться за душі наші.

Накладай на себе хресне знамення і проказуй молитву Чесному Хресту

(Молитва до Чесного Хреста проти всіх злих духів)

Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його і нехай біжать від лиця Його ненависники Його, Як щезає дим, нехай почезнуть; як тане віск від лиця вогню, так нехай згинуть біси від лиця тих, що люблять Бога і що осіняють себе хресним знаменням і в радості промовляють: радуйся, Пречесний і Животворящий Хресте Господній, що проганяєш бісів силою на тобі розп’ятого Господа нашого Ісуса Христа, що до пекла зійшов і силу диявола подолав, і дарував нам тебе, Хрест свій Чесний, на прогнання всякого супостата. О Пречесний і Животворячий Хресте Господній! Допомогай мені зі святою Госпожею Дівою Богородицею і зо всіма святими на віки. Амінь.

Або коротко:

Захисти мене, Господи, силою Чесного і Животворящого Твого Хреста і охорони мене від усякого зла.

У давнічних київських молитовниках вечірнє правило на цьому закінчувалось, а далі подавався зразок прощення:

Перш ніж ляжеш на постіль свою, все оце думкою і пам’яттю твоєю пройди

Перше:

Подяку віддай Вседержителю Богу, що дарував тобі день минущий з благодаті Своєї живим і в здоров’ї пробути.

Друге:

Положи слово з самим собою і випробування вчини сумлінню твоєму, переглядаючи і детально відраховуючи всі години денні, починаючи з хвилини, коли встав ти з постелі своєї, —пригадуй, куди ходив ти, що творив ти, кому і що говорив ти, і всі твої діла, слова і думки, зранку до вечора тобою вчинені, із обережністю випробовуй і згадуй.

Третє:

Якщо щось добре в цей день сотворив ти, — не від тебе це сталось, а від самого Бога, що всі блага нам дарує. Тому, це згадавши, і дякуй йому, молися, нехай тебе в цьому доброму утвердить і інше далі добре творити допоможе.

Четверте:

Якщо щось лукаве заподіяв ти. то від себе самого і від своєї немочі чи від лукавого звичаю свавілля це походить, — то ж, перемовляючи, кайся і благай Чоловіколюбця, щоб тобі за це прощення дарував, з обіцянкою твердою, що цього подалі вже чинити не будеш.

П’яте:

Зі сльозами Творця твого милостивого моли, щоб наступну ніч тиху, спокійну, чисту й безгрішну подарував, а день завтрашній — цілком віддати на прославлення імені Його Святого допоміг.

Далі перехрестися і з молитвою засни, розмірковуючи про день судний і як ти маєш предстати перед Богом.

 

Молитва

Полегши, відпусти, прости, Боже, провини наші вільні й невільні, чи то в слові, чи в ділі, свідомі чи несвідомі, чи вдень, чи вночі, чи в думках, чи в помислах заподіяні — все нам прости, бо Ти Милосердний і Чоловіколюбець.

Молитва

Тих, хто нас ненавидить і кривдить, прости, Господи Чоловіколюбче. Доброчинцям нашим добро вчини. Братам і родичам нашим дай, чого вони просять для спасіння і життя вічне.

В немочах сущих відвідай, зцілення подай. Покермуй тими, що на морі; тим, що на землі і в повітрі подорожують, допоможи. Тим, що служать нам і допомагають нам, відпущення гріхів даруй. Тих, що заповіли нам, недостойним, молитися за них, помилуй з великої Твоєї милості.

Пом’яни, Господи, раніше спочилих отців і братів наших і упокой їх там, де світить світло лиця Твого.

Пом’яни, Господи, братів наших поневолених і визволи їх від усякої небезпеки.

Пом’яни, Господи, і тих що дари приносять і добро творять у святих Твоїх церквах і дай їм, чого вони просять для спасіння і життя вічне.

Пом’яни, Господи, і нас, смиренних, грішних і недостойних рабів Твоїх, і просвіти наш розум світлом розуму Твого, і провадь нас по стежках Заповітів Твоїх, молитвами Пречистої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії, і всіх святих, бо Ти благословен єси на віки вічні. Амінь.

Ісповідання гріхів повсякденне

Ісповідую Тобі, Господу Богу моєму, і Творцю во Святій Тройці Єдиному, славимому і поклоняємому Отцю, і Сину, і Святому Духові, всі мої гріхи, які вчинив я в усі дні життя мого, і на всяку годину, і в теперішнім часі, і в минулі дні й ночі ділом, словом, помислом, об’їданням, пияцтвом, тайноїдством*, марнослів’ям, зневірою, лінощами, суперечками, неслухняністю, обмовлянням, осудженням, недбалістю, самолюбством, захланністю, злодійством, неправдомовністю, нечесним збагаченням, корисливістю, ревнощами, заздрістю, гнівом, злопам’ятністю, ненавистю, грошолюбством і всіма почуттями моїми: зором, слухом, нюхом, смаком, дотиком і іншими моїми гріхами, душевними і тілесними разом, що ними Тебе, Бога мого і Творця, прогнівав і ближнього мого неправдиво звинуватив, і за них жалкуючи, вину свою перед Тобою, Богом моїм, виявляю і маю бажання розкаятись. Тільки, Господи Боже мій, допоможи мені, зі сльозами смиренно молю Тебе: попередні гріхи мої милосердієм Твоїм прости мені і розріши від усіх цих, що висповідав їх перед Тобою, бо Ти Благий і Чоловіколюбець.

Закінчення вечірніх молитов

Надія моя — Отець, пристановище моє — Син, захист мій — Дух Святий; Тройце Свята, слава Тобі.

*

О Пречесний і Животворящий Хресте Господній, помагай мені зі святою Дівою Богородицею і з усіма святими. Амінь.

*

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих помилуй нас.

***

Всі Небесні Сили, святі Ангели і Архангели, моліть Бога за нас, грішних.

***

Святі славні і всехвальні апостоли, пророки, мученики і всі святі, моліть Бога за нас грішних.

***

Боже, будь милостивий до мене, грішного.

***

Боже, очисти гріхи мої і помилуй мене.

***

Без числа согрішив я, Господи, прости мені.

*

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь (тричі).

 

Коли лягаєш у ліжко спати, перехрести ліжко тричі і, положившись на нього, перехрести себе і промов:

Захисти мене Господи, силою Чесного і Животворящого Твого Хреста і охорони мене від усякого зла.

 

Коли засинаєш, промов:

В руці Твої, Господи Ісусе Христе, Боже мій віддаю дух мій. Ти ж мене благослови, Ти мене помилуй і життя вічне даруй мені. Амінь

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь (тричі).

 

Засинаючи, читай молитву Ісусову:

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене, грішного.

* надія

* Ці молитви подаються у давніх молитволовах Києво-Печерської Лаври (див. післяслово).

* Тайноїдство — споживання їжі без молитви.

 

 

 

 

 

 

 

ПОСЛІДУВАННЯ ДО СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ

 

Молитвами святих отців наших, Господи Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас. Амінь

Царю Небесний:

Трисвяте:

Пресвятая Тройце:

Отче наш:

Господи, помилуй (12 разів).

Слава; і нині;

Прийдіть, поклонімось: (тричі).

І оці псалми:

Псалом 22

Господь — то мій Пастир, тому в недостатку не буду, — на пасовиськах зелених оселить мене, на тихую воду мене запровадить Він душу мою відживляє, провадить мене ради ймення Свого по стежках справедливості. Коли я піду хоча б навіть долиною смертної темряви, то не буду боятися злого, бо Ти при мені, — Твоє жезло й Твій посох — вони мене втішать. Ти переді мною трапезу зготовив при моїх ворогах, мою голову Ти намастив був оливою, моя чаша — то надмір пиття. Тільки добро й милосердя мене супроводити будуть по всі дні мого життя, а я пробуватиму в домі Господньому довгі часи.

Псалом 23

Господня земля, і все, що на ній, вселенна й мешканці її, бо заклав Він її на морях і на річках її встановив. Хто зійде на гору Господню і хто буде стояти на місці святому Його? — У кого чисті руки та щиреє серце, і хто не нахиляв на марноту своєї душі, і хто не присягав на обману, — нехай носить він благословення від Господа, а праведність — від Бога спасіння свого. Таке покоління усіх, хто шукає Його, хто прагне обличчя Твого, Боже Яковів, Піднесіте верхи свої, брами, і будьте відчинені, входи одвічні, — і ввійде Цар Слави. Хто ж то Цар Слави? Господь сильний і могутній, Господь, що потужний в бою! Піднесіте верхи свої, брами, і піднесіте, входи одвічні, — і ввійде Цар Слави! Хто ж то Він, той Цар Слави? Господь Саваоф — Він Цар Слави!

Псалом 115

Я вірував, тому й говорив: “Я дуже нещасний”. Я сказав у нестямі моїй: “Кожна людина — марнота”. Чим віддячу я Господеві за все, що Він дав мені? Чашу спасіння прийму і ім’я Господнє призову. Обітниці мої Господеві виконаю перед всім народом Його. Чесна перед Господом смерть преподобних Його. О Господи, я раб Твій, я раб Твій і син рабині Твоєї. Ти розбив кайдани мої. Тобі принесу я жертву хвали і ім’я Господнє призову: обітниці мої Господеві виконаю перед всім народом Його. У дворах дому Господнього, посеред тебе, Єрусалиме.

Слава: і нині;

Алилуйя, алилуйя, алилуйя, слава Тобі, Боже (тричі).

І три поклони.

Тропарі, глас 8

Господи, що від Діви народився, не зважай на беззаконня мої і серце моє очисти, творячи мене храмом Пречистого Твого Тіла і Крові, маючи незчисленні великі милості, не відкидай мене від лиця Твого.

Слава:

Як наважусь до Причастя Святинь Твоїх приступити, недостойний? Хоч би й насмілився приступити до Тебе з достойними, але одяг мій викриває мене, бо він не до вечері, і душа моя грішна осудження заслужила. Господи, очисти ж скверну душі моєї і спаси мене, бо Ти Чоловіколюбець.

І нині;

Маючи велике множество гріхів, вчинених мною, до Тебе прибігаю, Богородице Чистая, спасіння благаючи: відвідай немічну душу мою, і моли Сина Твого й Бога нашого дати відпущення моїх гріхів, Єдина Благословенна.

 

А в святу Чотиридесятницю:

Коли славні ученики умиванням ніг на вечері просвіщалися, тоді Юда злочестивий недугою грошолюбства засліплювався і беззаконним суддям Тебе, Праведного Суддю, продавав. Глянь, скарбів ревнителю, на того, що через них повісився; тікай від тієї ненаситної душі, що на Вчителя так наважилася. Милосердний до всіх Господи, слава Тобі.

Псалом 50

Помилуй мене, Боже, з великої ласки Твоєї і з великого милосердя Твого прости провини мої. Особливо омий мене від беззаконня мого і від гріха мого очисти мене. Бо беззаконня моє я знаю і гріх мій повсякчас передо мною. Проти Тебе Єдиного я згрішив і лукаве перед Тобою вчинив, отже праведний Ти в слові Твоїм і справедливий у присуді Твоїм. Ось бо в беззаконні зачатий я, і в гріхах породила мене мати моя. Бо Ти істину полюбив єси, невідоме й таємне премудрості Твоєї явив Ти мені. Окропи мене ісопом — і очищуся, омий мене — і стану біліший від снігу. Дай мені почути радість і веселість — і зрадіють кості упокорені. Відверни лице Твоє від гріхів моїх і прости всі беззаконня мої. Серце чисте створи в мені, Боже, і духа правди віднови в нутрі моєму. Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відніми від мене. Поверни мені радість спасіння Твого і Духом могутнім укріпи мене. Навчатиму беззаконників шляхів Твоїх і нечестиві навернуться до Тебе. Визволи мене від вини кривавої, Боже, Боже спасіння мого, і язик мій радісно славитиме правду Твою. Господи, відкрий уста мої, і язик мій сповістить хвалу Твою. Бо коли б Ти жертви забажав, приніс би я: всепалення Ти не бажаєш. Жертва Богові — це дух сокрушенний, серцем скорботним і смиренним Ти не погордуєш.

Ущаслив, Господи, благоволінням Твоїм Сіон, і нехай збудуються стіни Єрусалимські. Тоді буде угодна Тобі жертва Правди, приношення і всепалення; тоді покладуть на Жертовник Твій тельців.

Канон, глас 2

Пісня 1

Ірмос: Грядіте, люди співаймо пісню Христу Богу, що розділив море і вказав дорогу людям, яких вивів із рабства єгипетського, бо Він прославився.

Приспів: Серце чисте створи в мені, Боже, і духа праведного обнови в нутрі моєму*.

Хлібом, що подає вічне життя і що зціляє від багатьох різноманітних недугів, нехай буде мені, Милосердний Господи, Тіло Твоє і Чесна Кров Твоя.

Приспів: Не відкинь мене від лиця Твого і Духа Твого Святого не відійми від мене**.

Осквернений непристойними ділами, я, окаянний, недостойний, Причастя Твого Пречистого Тіла та Божественної Крові, Христе, але сподоби мене його.

Приспів: Пресвятая Богородице, спаси нас***.

Богородичний:

Земле блага, Благословенна Богоневісто, що вродила неораний і спасительний для світу колос, сподоби мене спастися, вживаючи його в їжу.

Пісня 3

Ірмос: Утвердивши мене на камені віри, зміцнив Ти уста мої на ворогів моїх, і дух мій звеселився, коли заспівав: “Нема святішого за Бога нашого й немає праведнішого за Тебе, Господи!”

Дай мені, Христе краплі сліз, що очищають нечистоту мого серця, щоб добрим сумлінням очищений, з вірою і страхом приступив я до Причастя Божественних Дарів Твоїх, Владико.

Нехай буде для мене Пречисте Тіло Твоє і Божественна Кров на відпущення гріхів, на спілкування з Святим Духом, на життя вічне, Чоловіколюбче, на звільнення від скорбот і пристрастей.

Богородичний:

Пресвятая Трапезо Хліба Життя, що з милосердя з неба зійшов і світові нове життя дарував, сподоби й мене, недостойного, зі страхом спожити Його і стати безсмертним.

Пісня 4

Ірмос: Прийшов єси не як заступник і не як Ангел, а як Сам Господь, од Діви втілений, спас єси всього мене, чоловіка, тому до Тебе взиваю: “Слава силі Твоїй. Господи”.

Заради нас втілившись, Многомилостивий, Ти захотів бути заколений, як ягня, за гріхи людські. Тому я молю Тебе: очисти й мої провини.

Зціли душі моєї рани, Господи, і всього освяти, і сподоби, Владико, мене, окаянного, причаститися Тайної Твоєї Божественної Вечері.

Богородичний:

Умилостив і до мене Сущого від утроби Твоєї, Владичице. і збережи мене, раба Твого, чистим і непорочним, щоб мені освятитися, прийнявши духовний бісер.

Пісня 5

Ірмос: Світла Подателю і віків Творче, Господи, світлом Твоїх повелінь наставляй нас, бо іншого Бога, крім Тебе, не знаємо.

Як Ти сказав, Христе, так нехай буде і для мене, убогого раба Твого, перебувай у мені, як Ти обіцяв, бо ось я споживаю Твоє Божественне Тіло і п’ю Кров Твою.

Слово Боже і Боже, палаюча вуглина Твого Тіла нехай буде для мене, затьмареного, на просвітлення, і Кров Твоя на очищення оскверненої моєї душі.

Богородичний:

Маріє, Мати Божа, священний храме пахощів, Твоїми молитвами вчини мене вибраною посудиною, щоб мені причаститися Святинь Сина Твого.

Пісня 6

Ірмос: У безодні гріховній потопаючи, благаю незбагненну безодню Милосердя Твого: від тління, Боже, мене відведи.

Розум, душу, і серце, і тіло моє освяти, Спасе, і сподоби, Владико, приступити до Святих Тайн неосудно.

Нехай відхилюся я від пристрастей і прилучуся до благодаті Твоєї і життя утвердження здобуду через Причастя Святих, Христе, Таїн Твоїх.

Богородичний:

Боже, Боже Слово Святе, всього мене освяти, що прихожу нині до Божественних Твоїх Таїн, молитвами Святої Матері Твоєї.

Кондак, глас 2

Не позбав мене, Христе, можливості прийняти нині хліб — Тіло Твоє і Божественну Кров, нехай не буде для мене, окаянного, в осуд Причастя Пречистих і Страшних Твоїх Тайн, Владико, але нехай буде для мене на життя вічне та безсмертне.

Пісня 7

Ірмос: Діти премудрі ідолу золотому не послужили, і в полум’я добровільно самі пішли, і богів їхніх висміявши, серед полум’я заголосили, і окропив їх росою Ангел, кажучи: “Почута вже уст ваших молитва”.

Причастя Твоїх Безсмертних Тайн, Христе, нехай буде для мене нині джерелом благ, і світла, і життя, і душевного спокою, клопотанням для досягнення та примноження Божественної досконалості, щоб я прославив Тебе, Єдиний Милосердний.

Приступаючи нині з трепетом, любов’ю та благоговінням до Твоїх Безсмертних Таїн, нехай звільнюсь я, Чоловіколюбче, від пристрастей, ворогів та муки, і від усякої скорботи; і удостой мене співати Тобі: “Благословен єси, Господи, Боже отців наших!”

Богородичний:

Що Спаса Христа, Недосяжного для розуму, народила, Богоблагодатная, молю Тебе нині, раб Твій, Чисту нечистий: мене, що бажаю нині до Пречистих Тайн приступити, очисти всього від скверни плоті і духа.

Пісня 8

Ірмос: Бога, що ввійшов у піч вогненну до отроків юдейських і перетворив полум’я на росу, оспівуйте всі творіння, як Господа, і прославляйте Його по всі віки.

Сподоби, Христе, нині й мене, що надію втратив, стати причасником Небесних Страшних і Святих Твоїх Тайн і Твоєї Божественної Тайної Вечері, Боже, Спасе мій.

Прибігши під Твоє милосердя, Блаже, я зі страхом благаю Тебе: перебувай в мені, Спасе, і нехай я в Тобі перебуваю, як Ти сказав, бо ось, покладаючи надію на Твою милість, я споживаю Тіло Твоє і п’ю Кров Твою.

Приспів: Пресвятая Тройце, Боже наш, слава Тобі.

Троїчний:

Я тремчу приймаючи вогонь, щоб не згоріти, як віск і як трава. О страшне Таїнство! О милосердя Боже! Як же я, порох, Божественного Тіла і Крові причащаюся і стаю нетлінним?

Пісня 9

Ірмос: Безначального Родителя Син, Бог і Господь, Тіло від Діви прийнявши, нам явився, у темряві сущих просвітити, розсіяних зібрати, тому ми Всехвальну Богородицю величаємо.

Ось Христос, споживіть і пізнайте: Господь, що колись ради нас один раз приніс Себе в жертву Отцю Своєму, споконвічно заколюється, освячуючи тих, що причащаються.

Причастям Священних Тайн душею і тілом, Владико, нехай освячусь, нехай стану домом Твоїм, маючи Тебе, що живеш в мені з Отцем і Духом, Благодійнику Многомилостивий.

Як вогонь нехай буде мені, і як світло, Тіло Твоє і Найдорогоцінніша Кров, Спасе мій, що опалює гріховну природу, і пристрастей терен, спалює, і всього мене просвіщає, щоб поклонявся я Божеству Твоєму.

Богородичний:

Бог воплотився від чистої крові Твоєї, тому всі народи оспівують Тебе, Владичице, і множества духів славлять, бо через Тебе явно побачили Владику Всесвіту в людському образі.

 

І далі:

Достойно є:

Трисвяте:

Пресвятая Тройце:

Отче наш:

Тропар дня, якщо є свято Різдва Христового або яке інше. Якщо неділя, тропар недільний по гласу, якщо ж нема, то оці тропарі:

Глас 6

Помилуй нас, Господи, помилуй нас, бо, жодного оправдання не маючи, ми, грішні, Тобі, як Владиці, цю молитву приносимо: помилуй нас.

Слава:

Господи, помилуй нас, бо на Тебе ми надіємось: не прогнівайся дуже на нас і не пам’ятай беззаконь наших, але зглянься і нині. як Милосердний, і визволи нас від ворогів наших. Бо Ти Бог наш, а ми, люди Твої, всі творіння рук Твоїх, і ім’я Твоє призиваємо.

І нині;

Милосердя двері відкрий нам, Благословенная Богородице, щоб ми, на Тебе надіючись, не загинули, але від усякого лиха, через Тебе визволилися, бо Ти єси спасіння роду християнського.

Тоді Господи, помилуй (40 разів).

І поклони — скільки хочеш.

І стихи:

Якщо хочеш, чоловіче, споживати Тіло Владичне,

Зі страхом приступай , щоб не опалився, бо це є вогонь.

Божественну Кров п’ючи для Причастя,

Спочатку примирися з тим, хто образив тебе.

Тоді сміливо споживай таємничу Поживу Духовну.

Інші стихи:

Перед Причастям Страшної Жертви,

Животворчого Тіла Владичного,

Так помолися з трепетом:

Молитва Василія Великого

Владико, Господи Ісусе Христе, Боже наш, Джерело життя і безсмертя, Творче всього видимого і невидимого творіння, Рівновічний і Співбезпочатковий Сину Безпочаткового Отця! Ти з безмірної благості Твоєї в останній час Тіло прийняв і був розп‘ятий і похований за нас, невдячних і нерозсудливих, і Твоєю Кров’ю обновив понівечену гріхом природу нашу. Сам, Безсмертний Царю, прийми покаяння і від мене, і вислухай слова мої. Бо згрішив я, Господи, згрішив перед небом і перед Тобою і став недостойним поглянути на висоту слави Твоєї, бо я прогнівив Твою благість, порушив Твої Заповіді і не послухав Твоїх повелінь. Але Ти, Господи, незлопам’ятливий, Довготерпеливий і Многомилостивий, не віддав мене на погибель з беззаконнями моїми і навернення мого чекаєш. Бо Ти ж, Господи, сказав через пророка Твого: “Не бажаю я смерті грішника, але нехай він покається і буде живий”. Бо Ти, Владико, не хочеш погубити творіння рук Твоїх, і не люба Тобі погибель людська, але хочеш, щоб усі спаслися і до пізнання істини прийшли. Тому і я, хоч і недостойний неба, і землі, і цього дочасного життя, бо всього себе піддав гріхові, віддав у неволю пристрастям і осквернив Твій образ; але Твоїм ділом і творінням бувши, я окаянний, не втрачаю надії на своє спасіння і приходжу, на Твоє безмірне милосердя надію поклавши. Прийми ж і мене, Чоловіколюбче Господи, як блудницю, як розбійника, як митаря і як блудного і візьми мій важкий тягар гріхів Ти, що гріхи світу взяв, що зцілюєш немочі людські, що кличеш до Себе і заспокоюєш знеможених і обтяжених, що прийшов покликати не праведників, а грішників до покаяння. Очисти мене від усякої скверни тілесної і навчи мене приступати до святощів зі страхом Твоїм, щоб, приймаючи в чистім свідоцтві сумління мого частину святощів Твоїх, я з’єднався з Святим Твоїм Тілом і Кров’ю, і щоб Ти жив і перебував у мені з Отцем і Святим Твоїм Духом. Так, Господи Ісусе Христе, Боже мій, не на осуд нехай буде мені Причастя Пречистих і Животворчих Твоїх Таїн, і нехай не буду я немічний душею і тілом, недостойно причастившись їх. Але дай мені аж до останнього зітхання мого неосудно приймати частину святощів Твоїх на спільність із Духом Святим і на добру відповідь на Страшному Суді Твоїм; щоб і я з усіма обранцями Твоїми був спільником нетлінних Твоїх благ, які Ти приготував для тих, що люблять Тебе, Господи; вони ж прославляють Тебе повіки. Амінь.

Молитва святого Іоана Златоустого

Господи, Боже мій, я знаю, що я недостойний і не гідний того, щоб Ти ввійшов під покрівлю дому душі моєї, бо він увесь спустошений і занепалий, і не маєш у мені достойного місця, де б голову прихилити. Але як Ти з висоти задля нас смирив Себе, так і нині смирися до моєї недостойності. І як Ти зволив лягти у печері в яслах тварин нерозумних, так благозволь увійти в ясла моєї нерозумної душі і в осквернене моє тіло. І як Ти не вважав за недостойне ввійти і повечеряти з грішниками в домі Симона Прокаженого, так благозволь увійти і в дім покірної моєї, прокаженої і грішної душі. І як Ти не відкинув подібної до мене блудниці й грішниці, що прийшла і доторкнулася до Тебе, так змилосердься і наді мною, грішним, що приходжу і доторкаюсь до Тебе. І як Ти не погордував скверними і нечистими її устами, що цілували Тебе, так не погордуй і моїми ще більш, ніж її, скверними і нечистими устами та скверним і найнечистішим моїм язиком. Але нехай буде вугіль Пресвятого Твого Тіла і Дорогоцінної Твоєї Крові на освячення і на просвітлення смиренної моєї душі й тіла, на полегшення тягарів моїх многих провин, на збереження від усякого диявольського дійства, на віддалення і припинення мого злого і лукавого звичаю, на змертвіння пристрастей, на сповнення Заповідей Твоїх, на примноження Твоєї Божественної благодаті і на здобуття Царства Божого. Бо я приходжу до Тебе, Христе Боже, не з погордою, але з сміливою надією на невимовну Твою доброту; і щоб мене, надовго віддаленого від спільності з Тобою, не уловив вовк мислений. Благаю ж Тебе, Владико, Єдиний Святий, освяти мою душу й тіло, розум і серце, нутро й істоту, і всього мене обнови, і вкорени страх Твій у суглоби мої, і освячення Твоє вчини незнищенним у мені. І будь мені помічником і заступником, провадячи в спокої життя моє, сподобляючи мене стояти праворуч Тебе разом зі святими Твоїми, молитвами й благанням Пречистої Твоєї Матері, безтілесних Твоїх слуг, і Пречистих Сил, і всіх святих, що від віку Тобі вгодне вчинили. Амінь.

Молитва Симеона Метафраста

Єдиний, чистий і нетлінний Господи! Ти, що з невимовної милості чоловіколюбства прийняв цілу нашу тлінність від чистої і непорочної крові Тієї, Яка надприродно породила Тебе, Христе Ісусе, Премудросте Божа, Спокою і Сило, зішестям Божественного Духа і благоволінням Віковічного Отця. Ти, що через Твоє воплощення прийняв животворчі й спасенні страждання, Хрест, цвяхи, спис, смерть, — умертви мої душогубні пристрасті тілесні. Ти, що Твоїм погребінням полонив царство пекельне, поховай добрими думками мої лукаві замисли і знищи духа лукавства. Ти, що Твоїм на третій день живоносним Воскресінням підвів упалого праотця, піднеси мене, грішного, подаючи мені способи покаяння. Ти, що Твоїм преславним Вознесінням на небо обожествив прийняте Тіло і вшанував його перебуванням праворуч Отця, сподоби мене через Причастя Святих Твоїх Таїн здобути блаженну долю спасенних. Ти, що через пришестя Утішителя Твого Духа, вчинив святих Твоїх учеників почесним сосудом, яви й мене вмістилищем Його пришестя. Ти, що знов прийдеш судити Вселенну по правді, благоволи, щоб і я зустрів на хмарах Тебе, мого Суддю і Творця з усіма святими Твоїми щоб я безконечно прославляв і оспівував Тебе з Одвічним Твоїм Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.

Молитва того самого святого

Як на Страшному Твоєму і безсторонньому Судищі стоятиму, Христе Боже, і осудження прийматиму, і відповідь даватиму за вчинені мною гріхи, так і сьогодні, коли ще не прийшов день осудження мого біля Святого Твого Жертовника стоячи перед Тобою і перед страшними й святими Ангелами Твоїми, похилений від докорів свого сумління, відповідаю я за мої лукаві і беззаконні вчинки, виявляючи і викриваючи їх. Зглянься, Господи, на смирення моє і відпусти всі гріхи мої. Бачиш же, що намножилось більше, ніж волосся на голові в мене, беззаконь моїх. Якого тільки зла не вчинив я, якого гріха не заподіяв, якого зла не уявив я в душі моїй! Уже ж бо на ділі вчинив я блуд, перелюбство, гордість, самохвальство, докори, хулу, пустомовство, сміх непристойний, зажерливість, об’їдання, ненависть, заздрість, грошолюбство, корисливість, лихварство, самолюбство, славолюбство, крадіж, неправду, злостивість, ревнощі, обмовство, беззаконня, кожне своє почуття й кожний орган осквернив, зіпсував, нікчемним зробив; знаряддям був я для всіляких диявольських підступів. І знаю, Господи, що беззаконня мої перевищили голову мою, але безмірним є велике милосердя Твоє, і ласка невимовна незлобивої доброти Твоєї, і немає таких гріхів, яких не перемогло б чоловіколюбство Твоє. Тому то, предивний Царю, ласкавий Господи, вияви і на мені, грішному, милість Твою, покажи доброти Твоєї силу і яви перемогу благоутробного милосердя Твого, і прийми мене, грішника, що навертається до Тебе. Прийми мене, як прийняв Ти блудного, розбійника, блудницю. Прийми мене, що переступив міру і в слові, і в ділі, і в пристрасті недоречній, і в помислі безсловесному согрішив перед Тобою. І як прийняв єси тих, що в одинадцятій годині прийшли, хоч нічого достойного не вчинили, так прийми і мене, грішного, бо безліч разів я согрішив, і осквернився, і засмутив Духа Твого Святого, і розгнівав чоловіколюбну утробу Твою і ділом і словом, і думкою, вночі і вдень. відкрито і потаємно, вільно й невільно. І знаю, що Ти покажеш гріхи мої переді мною, усі, які я заподіяв, і візьмеш з мене відповідь навіть за те, що я думкою нагрішив непростимо. Але Господи, Господи, ні праведним судом Твоїм ані яростію Твоєю не викривай мене, ні гнівом Твоїм не карай мене. Помилуй мене, Господи, не тільки як немічну істоту, але й як створіння Твоє. Ти ж, Господи, утверджував мене в страху Твоїм, а я лукаве перед Тобою вчинив. Перед Тобою Єдиним я согрішив, але молю Тебе: не ставай на суд із рабом Твоїм. Бо якщо беззаконня виявиш, Господи. Господи, хто вистоїть перед Тобою? Я ж бо є безодня гріха, і навіть не достойний глянути на висоту небесну через безліч гріхів моїх, яким немає кінця. Адже ні одне злодіяння, ні підступність і хитрощі сатани, ні інші численні пристрасті не відпали від мене. Якими тільки не розбестився я гріхами, яким не наповнився злом! Всякий гріх я вчинив, всяку нечистоту вложив в душу мою, нікчемним був я перед Тобою, Богом моїм, і людьми. Хто ж підійме мене, падшого в такі злі гріхи? Господи Боже мій, на Тебе надію покладаю. Якщо є мені на спасіння надія, якщо переможе чоловіколюбство Твоє численні мої беззаконня, будь мені Спасителем і з милосердя Твого і з ласки Твоєї полегши, відпусти, прости мені все, чим згрішив я перед Тобою, бо численним злом переповнилася душа моя, і немає в мені надії на спасіння. Помилуй мене, Боже, з великої ласки Твоєї, і не відплати мені за діла мої, і не осуди мене за вчинки мої, але відверни, захисти, визволи душу мою від зростаючих у ній гріхів і відплати лютої. Спаси мене заради милосердя Твого. Нехай там, де множиться гріх, переповнить усе благодать Твоя. І восхвалю, і прославлю Тебе завжди, в усі дні життя мого. Ти ж бо єси Бог тих, що каються, і Спаситель грішників, і Тобі славу віддаємо з Безначальним Твоїм Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва святого Іоанна Дамаскіна

Владико, Господи Ісусе Христе, Боже наш, Єдиний, що маєш владу прощати людям гріхи, прости, як Благий і Чоловіколюбець, усі мої провини свідомі й несвідомі; і сподоби мене неосудно причаститися Божественних, і Найславніших, і Пречистих, і Животворчих Твоїх Таїн не на муку, не на примноження гріхів, але на очищення, й освячення, й запоруку майбутнього життя й Царства, на оборону й допомогу, і на поборення супротивників, і на знищення многих моїх провин. Бо Ти Бог Милостивий, і Милосердний, і Чоловіколюбний, і Тобі славу віддаємо з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва святого Василія Великого

Знаю, Господи, що я недостойно причащаюся Пречистого Твого Тіла і Дорогоцінної Твоєї Крові, і винний я, і в осуд собі їм і п’ю , не розважаючи про Тіло і Кров Твою, Христа і Бога мого. Але сміливо покладаючись на милосердя Твоє, приходжу до Тебе, Котрий сказав: “Хто їсть Моє Тіло і п’є Мою Кров, той у Мені перебуває, а я ньому”. Змилосердься, Господи, і не докоряй мені, грішному, але вчини зо мною з милості Твоєї. І нехай будуть мені ці святощі на зцілення. і очищення, і просвічення, і збереження, і спасіння, і освячення душі й тіла; на відігнання всякої примхливої думки, і лукавого вчинку, і діла диявольського, що через розум діє в суглобах моїх, на сміливість і любов до Тебе; на збільшення доброчинності й досконалості; на виконання Заповідей; на спільність з Духом Святим; на путь до життя вічного і на добру відповідь на Страшнім Суді Твоїм; не на суд і не в осуд. Амінь.

Молитва Симеона Нового Богослова

Від скверних уст, від мерзенного серця, від нечистого язика, від оскверненої душі прийми благання, Христе мій, і не відкинь ні слів моїх ні благань, ані зухвальства. Дай мені, Христе мій, сміливо говорити те, що я хочу, але й навчи мене, що мені треба чинити й говорити. Згрішив я більше, ніж блудниця, що, довідавшись, де Ти перебуваєш, і купивши мира, сміливо прийшла намастити Твої ноги, Бога мого, Владики й Христа мого. Як не відкинув Ти її, що прийшла від щирого серця, так і мною не погордуй. Слово, а дозволь мені Твої ноги і тримати, і цілувати, і потоками сліз, як дорогоцінним миром, сміливо їх намащати. Обмий мене сльозами моїми, очисть мене ними, Слово, відпусти і провини мої і подай мені прощення. Ти знаєш множество злих вчинків моїх, знаєш і струпи мої. і рани бачиш мої, але і віру знаєш, і прагнення бачиш, і зітхання чуєш. Не втаїться від Тебе, Боже мій, Сотворителю мій, Визволителю мій, ні крапля сльози, ані частина краплі. Спостерегли очі Твої те, чого я не доконав ще, і в книзі Твоїй записано також і те, чого я не вчинив. Поглянь на покору мою, поглянь на неміч мою, яка вона велика. І всі гріхи відпусти мені, Боже всього, щоб я з чистим серцем, з трепетною думкою і сокрушенною душею причастився Непорочних Твоїх і Пресвятих Таїн, що оживляють і обожествляють усякого, хто ість і п’є з чистим серцем. Бо Ти, Владико мій, сказав: “Кожний, хто їсть Моє Тіло і п’є Мою Кров, той у Мені перебуває, і Я в ньому”. Правдиве кожне слово Владики і Бога мого, бо хто учасник Божественних і Боготворчих милостей, той уже не самотній, але з Тобою, Христе мій, Трисонячним Світлом, що світ просвічує. Щоб не перебувати мені одному без Тебе, Життєдавче, Дихання моє, Життя моє, Утіхо моя, Спасіння світу. я до Тебе приступив, як бачиш, зі сльозами і сокрушенною душею, благаючи визволення від моїх провин і неосудного Причастя Твоїх Животворчих і Непорочних Таїн, щоб Ти перебував, як і сказав, зо мною, найнещасливішим; щоб спокусник, знайшовши мене без Твоєї благодаті, не заволодів мною підступно і, спокусивши, не відвернув від Твоїх слів. Тому я до Тебе припадаю й гаряче взиваю до Тебе: як прийняв Ти блудного й блудницю, що прийшла, так прийми, Милосердний, мене, блудного і розпусного, мене, що нині до Тебе приходжу з душею сокрушенною. Знаю, Спасе, що ніхто інший так не згрішив Тобі, як я, і не вчинив таких діл, які я вчинив. Але знаю також і те, що ні страшні провини, ані безліч гріхів не перевищують великого довготерпіння і найвищого чоловіколюбства Бога мого. Але тих, що щиро каються, Ти оливою милості і очищаєш, і освітлюєш, і учасниками світла чиниш, щедро творячи спільниками Твого Божества, і на диво Ангелам і людському розумінню многократно розмовляєш із ними, як із правдивими друзями Твоїми. Це дає мені сміливість, це окрилює мене надією, Христе мій. І я, сміливо надіючись на Твої великі добродійства для нас, радіючи і разом тремтячи, приймаю вогонь, будучи травою, і, дивне чудо, покриваюся росою невидимою, наче справді купина, що колись горіла неопалимо. І тому вдячною думкою і вдячним серцем, вдячними моїми суглобами душі й тіла мого поклоняюся, величаю і прославляю Тебе, Боже мій, бо Ти благословен нині й повіки. Амінь.

Молитва святого Іоана Златоустого

Боже, полегши, відпусти і прости мені провини мої, якими я згрішив перед Тобою чи словом, чи ділом, чи думкою, волею чи неволею, свідомо чи несвідомо — все мені прости, як Благий і Чоловіколюбець. і молитвами Пречистої Твоєї Матері, духовних слуг Твоїх. і Святих Сил, і всіх святих, що від віку вгодне Тобі чинили, благоволи, щоб я неосудно прийняв Святе і Пречисте Тіло Твоє і Дорогоцінну Кров на зцілення душі й тіла і на очищення лукавих моїх думок. Бо Твоє є Царство. і сила, і слава з Отцем і Святим Духом нині. і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва того самого святого

Я недостойний того, щоб Ти, Владико Господи, ввійшов під покрівлю душі моєї, але тому, що Ти, як Чоловіколюбець, хочеш жити в мені, я сміливо приступаю. Накажи, я відчиню двері, що їх Ти Один сотворив, і Ти ввійдеш чоловіколюбно, Яким Ти єси з природи, ввійдеш і просвітиш затемнений розум мій. Вірую, Ти вчиниш це, бо блудницю, яка прийшла до Тебе з сльозами, Ти не віддалив; і митаря, що покаявся, Ти не відкинув; і розбійника, що пізнав Царство Твоє, Ти не відігнав; і гонителя, що покаявся, Ти не залишив тим, ким він був; але всіх, що прийшли до Тебе з покаянням, ти серед друзів Твоїх умістив, Єдиний Благословенний завжди, нині і на віки безконечні. Амінь.

Молитва того самого святого

Господи Ісусе Христе, Боже мій, полегши, відпусти, очисти і прости мені, грішному, і нікчемному, і недостойному рабу Твоєму, провини, гріхи й помилки мої, що ними від молодих літ аж до цього дня й години я згрішив, свідомо й несвідомо, словами чи ділами, помислами, думками і намірами та усіма моїми почуттями. І молитвами Пречистої Приснодіви Марії, Матері Твоєї, що безсіменно Тебе породила, єдиної безсоромної надії, захисниці і спасіння мого, сподоби мене неосудно причаститися Пречистих і Безсмертних, Животворчих і Страшних Твоїх Таїн на відпущення гріхів і на життя вічне, на освячення, і просвічення, і зміцнення, і зцілення, і здоров’я душі і тіла; на знищення і цілковите вигублення лукавих моїх міркувань, помислів, намірів і нічних примар темних, і лукавих духів. Бо Твоє є Царство, і сила, і слава. і честь, і поклоніння з Отцем і Святим Духом нині. і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва святого Іоана Дамаскіна

Перед дверима храму Твого я стою і від страшних думок не визволяюсь. Але Ти, Христе Боже, що митаря виправдав, і хананеянку помилував, і розбійникові двері раю відчинив, відкрий мені глибину чоловіколюбства Твого, і прийми мене, що приходжу і доторкаюся Тебе, як блудницю і кровоточиву. Бо одна, доторкнувшись до краю одежі Твоєї, одразу зцілення прийняла, а друга, обнявши Твої ноги, відпущення гріхів дістала. Я ж, нещасний, що насмілився все Твоє Тіло прийняти, нехай не буду опалений. Але прийми мене, як і їх, і просвіти мої душевні почування, спаливши мої духовні провини молитвами Пречистої, що безсіменно породила Тебе , і Сил Небесних, бо Ти благословен єси на віки вічні. Амінь.

Молитва святого Іоана Златоустого

Вірую, Господи, і ісповідую, що Ти єси воістину Христос, Син Бога Живого, що прийшов на світ грішників спасти, між якими я перший є. Ще вірую, що це саме є Пречисте Тіло Твоє і це саме є Чесна Кров Твоя. Молюся, отже, Тобі: помилуй мене і прости всі провини мої вільні й невільні, чи то в слові, чи ділі, свідомі й несвідомі, і сподоби мене неосудно запричаститися Пречистих Твоїх Таїн на відпущення гріхів і на життя вічне. Амінь.

 

Підходячи, щоб запричаститися, проказуй подумки оці стихи Метафраста:

 

Ось приступаю до Божественного Причастя.

Творче, не опали мене Причастям,—

Вогонь бо єси, що спалює недостойних,—

Але ж очисти мене від усякої скверни.

 

Потім:

Вечері Твоєї Тайної, Сину Божий, причасником мене сьогодні прийми, бо ворогам Твоїм тайни не розповім і цілування не дам Тобі, як Юда, але, як розбійник, визнаю Тебе:

Пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

І стихи:

Боготворчу Кров бачачи, жахнися, людино:

Це вогонь, що спалює недостойних.

Божественне Тіло і обожує мене, і насичує.

Обожує духа, а розум насичує дивно.

Потім тропарі

Усолодив мене Ти любов’ю, Христе, і перетворив мене Божественним Твоїм піклуванням, то ж попали вогнем духовним гріхи мої і сподоби мене наповнитися Твоєю насолодою, щоб, торжествуючи, возвеличив я, Милосердний, два пришестя Твої.

У сяйво Святих Твоїх як увійду, недостойний? Хоч і наважуся вступити в світлицю Твою, одежа мене викриє, бо не буде весільна, і зв’язаний і викинутий буду я Ангелами. Очисти ж, Господи. скверну душі моєї і спаси мене, як Чоловіколюбець.

Далі молитву

Владико Чоловіколюбче, Господи Ісусе Христе, Боже мій, нехай не на суд мені будуть святині оці, яких я недостойний, але на очищення і освячення душі й тіла і на запоруку майбутнього життя й Царства. Мені ж, з’єднаному з Богом, благо є перекласти на Господа надію на спасіння моє.

І знову:

Вечері Твоєї Тайної, Сину Божий, причасником мене сьогодні прийми, бо ворогам Твоїм тайни не розповім і цілування не дам Тобі, як Юда, але, як розбійник, визнаю Тебе: пом’яни мене, Господи, у Царстві Твоїм.

Нехай не на суд і не в осуд буде мені Причастя Святих Твоїх Таїн, Господи, а на зцілення душі й тіла. Амінь.

* Повторюється після кожного першого тропаря пісні.

** Повторюється після кожного другого тропаря пісні.

*** Повторюється після кожного третього тропаря пісні.

 

 

ПОДЯЧНІ МОЛИТВИ ПІСЛЯ СВЯТОГО ПРИЧАСТЯ

 

Слава Тобі, Боже, Слава Тобі, Боже, Слава Тобі, Боже.

 

Молитва святого Василія Великого

Дякую Тобі, Господи, Боже мій, що Ти не відкинув мене, грішного, а сподобив стати причасником святощів Твоїх. Дякую Тобі, що сподобив Ти мене, недостойного, причаститися Пречистих Твоїх і Небесних Дарів. Але, Владико Чоловіколюбче, що задля нас помер єси, і воскрес, і дарував Страшні оці і Животворчі Тайни на благодіяння й освячення душ і тіл наших, дай, щоб вони і мені стали на зцілення душі й тіла, на відігнання всякого супротивника, на просвітлення очей серця мого, на спокій душевних сил моїх, на віру неосудну, на любов нелицемірну, на виконання премудрості, на додержання Заповідей Твоїх, на примноження Божественної Твоєї благодаті і Царства Твого осягнення; щоб, цим усім у святині Твоїй збережений, завжди пам’ятав я благодать Твою і вже не для себе жив, а для Тебе, нашого Владики і Доброчинця. І так, покинувши це життя в надії на життя вічне, вічний осягнув спокій, де не вмовкає голос тих, що святкують, і насолода безмежна тих, що бачать лиця Твого красу несказанну. Ти бо єси правдиве бажання й радість невимовна тих, що люблять Тебе, Христе Боже наш, і Тебе величає все творіння повіки. Амінь.

Молитва святого Василія Великого

Владико, Христе Боже, Царю віків і Творче всього, дякую Тобі за все добре, що подав мені, і за Причастя Пречистих і Животворчих Твоїх Таїн. Благаю Тебе, Блаже і Чоловіколюбче, охорони мене покровом Твоїм в тіні крил Твоїх і даруй мені аж до останнього мого зітхання з чистим сумлінням причащатися святощів Твоїх на відпущення гріхів і на життя вічне. Ти бо єси Хліб життя, Джерело святині, Податель благ, і Тобі славу возсилаємо з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Молитва Симеона Метафраста

Ти, що дав мені Тіло Своє добровільно на поживу, Ти, вогонь, що палиш недостойних, не спали мене, Творче мій. Але пройми члени мої, всі суглоби, нутро, серце. Спали терня провин моїх, душу освяти, думки очисти, суглоби разом із кістьми зміцни, п’ять почуттів моїх просвіти. Всього мене наповни страхом Твоїм, завжди покривай, бережи і охороняй мене від усякого діла та слова душетлінного. Очисти, омий і прикрась мене, оздоб, врозуми і просвіти мене. Учини мене оселею Твого Духа Єдиного, а вже не оселею гріха, щоб після причастя від мене, як від дому Твого і як від вогню, втікали злочинець всякий і всяка пристрасть. Заступниками перед Тобою прикликаю всіх святих, чини безтілесних, Предтечу Твого, апостолів премудрих і з ними і Матір Твою Пренепорочну, Чисту. Молитви їх прийми, Христе мій Милосердний, і сином світла служителя Твого вчини. Ти бо, Благий, Єдиний єси і освячення душ наших, і світлість, і Тобі, Богові і Владиці, належно славу всі возсилаємо повсякдень. Амінь.

Молитва святого Кирила Александрійського

Тіло Твоє Святе, Господи Ісусе Христе, Боже наш, нехай буде мені на життя вічне, і Кров Твоя Чесна — на відпущення гріхів. Нехай же буде мені Причастя це на радість, здоров’я, й утіху; а на страшному і другому пришесті Твоєму сподоби мене, грішного, стати праворуч слави Твоєї молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих. Амінь.

Молитва святого Іоана Дамаскіна

Боже мій, всеопаляючий і невидимий вогню, що дав мені в їжу духовну Пресвяте Твоє Тіло і Чесну Твою Кров, проникни все моє тіло і дух мій, всі кості мої і жили попали всі мої гріхи, душу мою просвіти, розум проясни, тіло освяти, щоб воно стало святинею для Твоєї слави. Дай мені безперервно перебувати в єднанні з Тобою, служити Тобі і прославляти Тебе в усі дні життя мого. Амінь.

Молитва святого Іоана Златоустого

Пречистого Твого Тіла і Дорогоцінної Твоєї Крові удостоївшись бути причасником, Христе Боже, вихваляю, поклоняюся, славлю і величаю діло спасіння Твого, Господи, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці

Пресвятая Владичице Богородице, світло затемненої душі моєї, надіє, покрово, пристановище, утіхо, радосте моя, дякую Тобі, що сподобила мене, недостойного, бути причасником Пречистого Тіла і Чесної Крові Сина Твого. Ти, що породила світло істинне, просвіти мої мисленні очі серця. Ти, що породила Джерело безсмертя, оживотвори мене, через гріх на смерть засудженого. Ти, Милостивого Бога Милосердна Мати, помилуй мене і дай мені жаль і каяття в серці моєму. і смирення в думках моїх, і взивання з неволі помислів моїх; і сподоби мене до останнього зітхання неосудно приймати Пречистих Таїн освячення на зцілення душі й тіла. І дай мені сльози покаяння і визнання, щоб величати й славити Тебе всі дні життя мого. Бо Ти благословенна і препрославлена єси на віки. Амінь

 

Нині відпускаєш у спокої раба Твого, Владико, як і сказав Ти, бо побачили очі мої спасіння Твоє, що приготував Ти всім людям, світ на просвіту народів і славу людей Твоїх, Ізраїля.

 

Трисвяте:

Слава: і нині;

Пресвятая Тройце:

Отче наш:

 

Тропар святому Іоану Златоустому, глас 8

Благодать уст твоїх, засяявши. як світло вогню. освітила весь світ, не скарби сріблолюбства світові здобула, а показала нам висоту смиренномудрості, Отче Іоане Златоустий, що навчаєш словами своїми, моли слово, Христа Бога, спасти душі наші.

Кондак, глас 6

Слава:

Іоане Златоустий, Всеблаженний, Преподобний! Ти Божу благодать з небес прийняв єси і своїми устами навчаєш усіх поклонятися Єдиному в Тройці Богові. Достойно величаємо тебе, ти бо єси наставник, що Божественне являє

І нині:

Заступнице християн усердная, Молитвенице до Творця надійная, не погордуй молитвами грішників, але поспішися, як Благая. на поміч нам, що з вірою взиваємо до Тебе: поспіши на молитву й скоро прийди на благання, бо Ти заступаєшся завжди за тих, що шанують Тебе, Богородице

 

Якщо звершувалась Літургія св. Василія Великого, то читай тропар Василію Великому, глас 1:

Пролунала твоя проповідь по всій землі, що прийняла слово Твоє, яким достойно навчав єси, звичаї людські впорядкував єси, царське священство, преподобний отче Василію, моли Христа Бога за спасіння душ наших.

Кондак, глас 4

Слава; Явився єси основою Церкви непохитною, подаючи всім людям скарб невідійманий, правилами твоїми запечатавши, від неба явлений Василію преподобний.

 

І нині; Заступнице християн:

 

Якщо буде Літургія раніш освячених Дарів, читай тропар святому Григорію Двоєслову, глас 4:

Славний Григорію Всеблаженний, що від Бога згори Божественну благодать прийняв і Його силою зміцнюваний, по-євангельськи життя провів єси, тому від Христа нагороду за труди прийняв єси, то ж моли Його за спасіння душ наших.

Кондак, глас 3

Слава: Подібним до Начальника Христа виявився єси, отче Григорію, пастирем монашого стада, що до блаженства небесного їх спрямував і звідти навчив єси стадо Христове Заповідям Його, нині ж із ними веселишся і торжествуєш в небесних покровах.

 

І нині; Заступнице християн:

Господи помилуй (12 разів).

Слава: і нині;

Чеснішу від Херувимів:

Слава; і нині.

Господи, помилуй (тричі).

Господи, благослови.

І відпуст:

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері, преподобних і Богоносних отців наших і всіх святих, помилуй нас. Амінь.

 

Після Причастя нехай перебуває кожен у чистоті, стриманості, небагатослів’ї, щоб гідно зберегти в собі Христа прийнятого.

 

Молитви перед Святою Сповіддю[1]

Молитва покаянна Манасії, царя Юдейського (в скороченні)

 

Господи Вседержителю, Боже отців наших, що сотворив небо і землю з усією красою їх! Ніхто не встоїть перед величністю слави Твоєї і нестерпнийгнів, що падає на грішників від обурення Твого. Безмірна ж неосягненна милість обітниці Твоєї. Ти, Господи, по множеству благодаті Твоєї, обіцяв єси прощення і відпущення тим, що згрішили перед Тобою, і множеством щедрот Твоїх встановив єси покаяння грішникам на спасіння. Не положив єси покаяння на праведних, — Авраама, Ісаака і Якова, що не согрішили перед Тобою, але положив єси покаяння на мене, грішного, бо согрішив я більше, ніж множество піску морського. Помножились беззаконня мої, Господи, і немає мені прощення, бо прогнівив ярість твою і лукаве перед Тобою вчинив я, не додержавши повелінь Твоїх. І нині схиляю коліна серця, благаючи Твого милосердя. Согрішив, Господи, согрішив, і беззаконня мої я знаю, але прошу і молюся: прости мені, Господи, прости мені, і не погуби мене з беззаконнями моїми. Ти бо єси, Боже, Бог тих, що каються, тож і на мені вияви милосердя Твоє, хоч і недостойний я бути спасенним. І я восхваляю Тебе в усі дні життя мого, бо оспівують Тебе всі Сили Небесні, і Твоя є слава на віки вічні. Амінь.

 

Молитва 1

Владико Господи Боже наш, що не хочеш смерті грішників, але розкаяння і життя їх бажаєш, що приймаєш усіх грішних, в покаянні до Тебе припадаючих, прийми й мене, що каюся в моїх провинах, і дай мені скорботу сердечну, і виправи совість мою, щоб я з доброю надією висповідав мої провини перед славою страшного Престолу Твого, і щоб прославилося в мені Пречесне і величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 2

Господи Боже спасіння нашого, Милостивий і Щедрий, Довготерпеливий і Многомилостивий, що прихилив небеса і зійшов на спасіння роду людського, що не хочеш смерті грішника, але навернення до життя. Ти, Владико, подай істинне покаяння мені, рабу Твоєму, що молиться Тобі. Ти, що знаєш гріхи і очищаєш беззаконня, прости і відпусти мені всі провини мої вільні й невільні, з’єднай мене з Святим Твоїм Духом і приєднай до Твоєї Божественної благодаті і милосердя, і сотвори мене невід’ємним від того, бо Твоя влада і Твоє є Царство, і сила, і слава Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 3

Господи Боже наш, Ти не хочеш смерті грішника, але щоб навернувся і жив праведно. Отож приходжу і я до Тебе, Боже мій: прийми моє покаяння, влий в моє серце почуття провини, збуди мою совість, щоб сповідь моя перед Тобою була щира, була гідна; і дай мені тверду волю для того, щоб проводити життя моє дорогою праведності і гідності, прославляючи на кожному кроці життя мого Твоє Святе ім’я — Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 4

Владико Господи Ісусе Христе, Спасе наш, Єдиний, що маєш владу відпускати гріхи, як Благий і Чоловіколюбний Бог, прости й усі провини раба Твого, свідомі та несвідомі, і сподоби мене неосудно причаститися Пречистих Таїн Твоїх не на муку і не на примноження гріхів, а на очищення душі й тіла і на осягнення Царства Твого. Ти бо єси Поміч і Стіна Непорушна, і Захист від супротивника, і Очищення гріхів моїх. Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог єси, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові. Амінь.

Молитва 5

Господи, я знаю, що я недостойний, щоб Ти ввійшов під покрівлю мою, в дім душі моєї, бо він увесь спустошений, і не маєш у мені достойного місця, де б голову прихилити. Але тому, що Ти хочеш бути зі мною, я, на милосердя Твоє надію покладаю, чи приходжу до Тебе. Звели вікрити двері недостойних моїх уст, щоб Тобою Єдиним я наситився; увійди в мене і очисти мене від усякої скверни тілесної і душевної. Будь мені помічником і заступником і сподоби мене стати праворуч Тебе молитвами й благаннями Пречистої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії і всіх святих, що від віку Тобі вгодили, бо благословен єси на віки. Амінь.

Молитва 6

Господи Боже Премилостивий, змилосердься наді мною. Господи Ісусе Христе, вволь усі мої добрі прохання. Господи Всемогутній, визволь мене від усякої напасті. Господи, навчи мене. Господи, врозуми мене. Господи, спаси мене. Господи, збережи мене. Господи, очисти мене. Господи, радощами духовними наповни мене. Господи, будь заступником душі й тіла мого. Господи, як Милосердний і Благий Чоловіколюбець, подай мені прощення гріхів. Господи Боже Ісусе Христе, у день Суду помилуй мене і благослови мене на всі дні життя мого. Бо Тобі належить усяка слава. честь і поклоніння з Безначальним Твоїм Отцем і з Пресвятим, Милосердним і Животворчим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 7, прп. Симеона Нового Богослова

Боже і Господи всіх!Ти над усім, що дише, і над кожною душею владу маєш, єдиний, що зцілити мене можеш, почуй благання від мене, окаянного, і змія, котрий вселився в мене, зішестям Всесвятого і Животворчого Духа Твого умертви і знищ. І мене, злиденного, що не має жодного доброго вчинку за собою, до ніг святого отця мого духовного зі сльозами припасти сподоби, і святу його душу, щоб помилувати мене, до милосердя схили. І дай, Господи, в серце моє смирення і помисли добрі, які належить мати грішникові, що розкаявся перед Тобою, і не покинь при кінці душу мою саму, яка з’єдналася з Тобою, і визнала Тебе, і замість усього світу вибрала Тебе і віддала перевагу Тобі. Знаєш бо, Господи, як я хочу спастися, хоча й лукава моя поведінка перешкодою цьому буває, але тобі, Владико, усе можливе. що неможливе людині. Амінь.

Молитва 8

Всі тайни свого серця я розкриваю перед Тобою, Суддею моїм. Отож зглянься на покору мою, зглянься на смуток мій, зглянься на суд мій, що я видаю проти себе, а Ти помилуй мене, Милосердний, Боже отців наших.

Приступивши до священика, перехрестись, поцілуй Святий Хрест, положи два пальці правиці твоєї на Хрест і сповідайся перед Спасителем твоїм Ісусом Христом.

[1] Ці молитви не входять в Правило до Причастя, однак благочестиві, при бажанні, можуть прочитати і їх.

 

 

Молитви після Святої Сповіді

Молитва 1

Слава Тобі, Господи, слава Тобі, Царю, слава Тобі, Святий Творче, Ізбавителю і Іскупителю мій, що не допустив єси мені, в гріхи усякі зануреному, до кінця потонути, але підняв єси мене, як і Петра потопаючого, і поставив єси на камені покаяння ноги мої. Славлю і величаю благодіяння Твої, Спасе мій, бо не залишив Ти мене загинути із беззаконнями моїми, але звичайним Своїм милосердям сподобив єси мене, як благоутробний, до свідомості прийти і висповідати всі беззаконня мої Тобі, і гниття ран моїх перед духовним лікарем, Тобою наставленим, відкрити. Тож молю Тебе, потурбуйся про мене із звичайним Твоїм чоловіколюбством, вино відпущення і єлей милосердя Твого виливаючи на мене. Твердо бо вірую, що настановленим гостиником*Твоїм, моїм же сповідником, і владою, йому од Тебе даною, істинно прийняв я від Тебе відпущення гріхів моїх. Подай же мені, Господи мій, сльози розчулення, повне розкаяння і серцю моєму біль і скорботу, щоб я гріховних провин моїх прощення одержав. І дай мені благодать Духа Твого, яка б допомагала мені догоджати Тобі і захищала від всякого зла, яка б дала мені силу і міць на перемогу лукавих думок, і вчинків, і плотських пристрастей, мирських мудрувань і диявольських спокус. Всели в мою думку пам’ять про гіркий час смерті; про друге Твоє пришестя і Страшний Суд повсякчасне нагадування в пам’яті моїй вкорени; про вогонь невгасимий, черв невсипущий і муку безконечну, дияволу і грішникам уготовану, завжди пам’ятати і устрашатися їх навчи, і на блага, що на небесах Твоїм угодникам уготовані, завжди споглядати присилуй мене, Тебе ж, Бога і Создателя мого, від усієї душі, всім серцем, всією думкою любити, й боятися, і повсякчас перед собою бачити навчи мене, і страхом Твоїм захисти серце моє, розум, волю, помисли і всі почуття мої, щоб ними озброєному мені не тільки бажання, але навіть сили не мати ухилитися від шляху Твого. Ти бо єси прийшов не праведних спасти, а грішних до пізнання істини навернути. Ти, що подаєш усім тим, які просять, і тим, що стукають, двері милосердя отверзаєш, Бог милостей, і щедрот, і чоловіколюбства, і Тобі славу віддаємо з Безначальним Твоїм Отцем і з Пресвятим Благим і Животворящим твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Або в скороченні:

Слава тобі, Господи, Слава Тобі, Царю, Слава Тобі, Творче, Ізбавителю і Іскупителю мій, що не відторгнув єси мене, в гріхи усякі зануреного, але змилосердився наді мною і звільнив мене від кайданів диявольських, вирятував душу мою від погибелі, очистив її від прокази гріховної. Допоможи мені, Боже, ніколи більше не переступати повелінь Твоїх. Даруй мені, Господи, благодать Твого Духа, яка б зміцнила мене в доброчинності і захистила від усякого зла, а також надала мені сили і міцності для подолання лукавих думок і вчинків, тілесних пристрастей, мирських мудрувань і диявольських спокус. Даруй мені, Господи, прагнення завжди і в усьому творити волю Твою, щоб надалі не жив я для себе, але для Тебе, мого Владики і Доброчинця. Амінь.

Молитва 2

Господи, Спасителю мій, зі сльозами смиренно благаю Тебе: допоможи мені як слабкому і зовсім безсилому для добрих діл, утвердитися в моєму намірі жити решту життя для Тебе, улюбленого Бога мого, богоугодно, а попередні прогріхи мої прости з милосердя Свого і розріши від усіх моїх виявлених перед Тобою гріхів, як Благий і Чоловіколюбець. Так само смиренно молю Тебе, Пресвятая Богородице, і вас, Небесні Сили, і всі угодники Божі, — допоможіть мені виправити життя моє!

Молитва 3

Слава, честь і поклін Тобі, безконечно Милосердний Боже, що зглянувся ласкаво на мої сльози каяття і не погордував моїм розкаяним серцем. Ти очистив мою душу і прийняв мене, негідного, за свою дитину. Але Ти, Боже, знаєш мою нестійкість, знаєш також силу та завзятість ворогів душі моєї, тому благаю Тебе: подай мені силу витримати спокуси світу цього, подай моєму розумові світло, щоб я вже ніколи не зблудив з дороги святих Заповітів Твоїх, щоб я лише Тебе одного любив і Тобі Єдиному служив у всі дні життя мого, Амінь.

* Гостиник (слов.) — тимчасовий на цьому світі гість.

 

Правило про визволення від нечистих помислів

Початок звичайний.

Царю Небесний:

Трисвяте: по Отче наш:

Господи, помилуй(12 разів):

Прийдіть, поклонімось (тричі):

Псалом 3

Господи, — як багато моїх ворогів, як багато стають проти мене.

Багато хто кажуть про душу мою: “Йому в Бозі спасіння нема!”

Але, Господи, Защитник Ти для мене, Ти слава моя і мою голову Ти підіймаєш!

Своїм голосом кличу до Господа, і Він озветься зо святої Своєї гори.

Я лягаю, і сплю, і пробуджуюся, бо Господь підпирає мене.

І я не побоюсь десяти тисяч люду, які проти мене навколо отаборились!

І стань же о, Господи! Спаси мене, Боже мій, бо Ти держиш усіх ворогів моїх в шоку, зуби грішникам крушиш.

Спасінні від Господа, і над народом Твоїм благословення Твоє!

Молитва 1

Владико Господи, Боже мій, в руках Твоїх доля моя, Спаси мене Сам з милості Твоєї, не дай мені загинути в гріхах моїх і не допусти підкоритися плоті, що оскверняє душу мою. Твоє бо я творіння, не зневажай діло рук Твоїх, не віддаляйся, змилосердься і не посором, не покинь мене, Господи, бо я немічний і до Тебе, Покровителя мого Бога, вдаюся. І зціли душу мою, бо я согрішив перед Тобою. Спаси мене з ласки Твоєї, бо Ти піклувався мною від юності моєї, — нехай посоромляться ті, що хочуть віддалити мене від Тебе через нечисті вчинки, помисли непристойні, спомини некорисні; віддали від мене всяку розпусту, пороки надмірні. Бо Ти один тільки Святий, один Кріпкий, один Безсмертний, у всьому незрівнянну могутність маєш, і від Тебе одного подається всім сила проти диявола і воїнства його. Бо Тобі належить всяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 2

Нехай вернеться спокуса твоя на голову твою і на маківку її хула твоя нехай зійде, лукавий бісе і нечестивий. Я ж бо Господу Богу моєму поклоняюсь і Того ніколи не похулю. Як же я можу Йому досадити чи Його похулити, коли Його я в усі дні, і ночі, і кожну мить славословлю, і поклоняюсь Йому від усієї душі моєї, і з усієї сили, і всією думкою моєю. Тож славословіє мені належить, а хула тобі належить, ти побачиш, що даремно на мене набріхуєш і як відступник від Бога промовляєш.

Молитва 3

Забороняє тобі, вселукавий душе, дияволе, Господь, що прийшов у світ через Пречисту і Святу Діву, правдиву Богородицю для спасіння світу заради нас грішних. Проклятий єси ти і всі диявольські твої помисли, що вночі і вдень обступають мене. Заклинаю тебе іменем Єдиносущної і Нероздільної Тройці, Отця, і Сина, і Святого Духа: відступися від мене, раба Божого (ім’я), не вкладай в серце моє помислів лукавих, але відійди в місця пустельні й безводні, куди не досягає Господь. Заклинаю тебе, нечистий і богохульний душе, іменем Господа нашого Ісуса Христа, не спокушати і не бентежити мене ганебними помислами, коли творю я молитви свої до Господа Бога мого, але нехай будуть всі твої ганебні помисли на голову твою в День Судний. Я ж бо Господу Богу моєму служу і Тому Єдиному віддаю молитву вдень і вночі, яка тебе знищує, а мене милує і зміцнює, і прощає мені всі гріхи мої з великої Його милості і милосердя. Іди від мене, Сатано, і проклятий будь ти Ним, вся твоя диявольська і ворожа сила, бо благословилося і прославилося Пречесне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 4 (Пресвятая Владичице моя Богородице(див. с.)

Далі:

Чеснішу від херувимів:

Господи, помилуй (тричі).

Господи, благослови.

І відпуст.

 

 

Правило від осквернення

 

Коли трапиться кому-небудь спокуситися в сні через диявола, нехай, вставши з постелі, творить поклони, промовляючи:

Боже, будь милостивий до мене, грішного.

Далі початок звичайний, по „Прийдіть, поклонімось”:

Псалом 50.

І тропарі оці:

Глас 7

Пастирю добрий, що душу Свою поклав за нас, що знаєш сокровенне, вчинене мною, Єдиний Милосердний, упаси мене, розумом заблудлого, і вирятуй мене від вовка, Агнче Божий, і помилуй мене.

Обтяжений сном смутку, затьмарююсь я лестощами гріховними; але даруй мені ранок покаяння, просвіщаючи очі духовні, і просвічення душі моєї, Христе Боже, й спаси мене.

Тьмою гріховною і насолодами житейськими заснований, розум окаянної душі моєї пристрасті різні породжує і не має думки розчулення. Але змилосердься, Спасе мій, над смиренням моїм, і дай мені думку розчулення, щоб і я, що спасаюся, раніше кончини, взивав до благоутробія Твого: Господи, Христе Спасе мій, спаси мене, зневіреного і недостойного.

Як той, що попався розбійникам і поранений, так і я впав у численні гріхи, і зранена душа моя. До кого звернуся я, грішний? Тільки до Тебе, милосердного лікаря душ: пролий на мене, Боже, велику Твою милість.

Слава:Як блудний син прийшов і я, Милосердний, прийми мене, Отче, що повернувся, як одного з наймитів Твоїх, Боже, і помилуй мене.

І нині;Богородичний: Визволи, Богородице, від гріхів, що оточують нас, бо ми, вірні, не маємо іншої надії, крім Тебе і від Тебе народженого Господа.

Далі:Господи помилуй (40 разів):

І поклонів 8 з молитвою:Боже, будь милостивий до мене і прости мене, блудного, ради імені Твого Святого.

Після цього:

Молитва святого Василія Великого

Як забруднився я, окаянний, розумом і лукавим звичаєм служачи гріху! Ще князь темряви і отець пристрасних насолод полонив мене, і як раба смиренного, своїм бажанням і прагненням плотським догоджати примушує мене! І що вчиню, Господи мій і Ізбавителю, і Заступнице тим, що на Тебе надію покладають, як не до Тебе знов повернуся, і затужу, і милості випрошу за вчинені мною гріхи. Але страхаюся і тремчу, бо я завжди сповідаюсь і відступити від зла обіцяюся, але кожного часу грішу, і, не воздавши молитви моєї Тобі, Богу моєму, довготерпіння Твоє поверну на обурення. І хто витерпить гнів Твій, Господи? Знаючи ж безмежність милосердя Твого, знову покладаю себе на милість Твою і взиваю до Тебе: чим согрішив, прости. Помилуй мене, падшого, дай мені руку допомоги, в трясовині пристрастей потонулому. Не покинь, Господи, творіння Твоє на розтління від беззаконь моїх і від гріхів моїх, але, звичайним Твоїм милосердям і добротою спонукуваний, визволи від бруду скверни тілесної і від пристрасних помислів, що повсякчас оскверняють душу мою окаянну. Бо ось, Господи, як і бачиш Ти, немає в ній місця чистого, вся вона прокажена, і все тіло моє — рана. Сам же, Чоловіколюбче, лікарю душ і тіл і джерело милості, очисти її потоками сліз моїх, щедро виливаючи їх на мене. Пролий на мене чоловіколюбство Твоє і подай мені зцілення і очищення, і зціли скорботу мою, і не відверни лиця Твого від мене, щоб не пожер мене вогонь зневіри, як якусь річ, але як сказав Ти, неложний Боже, що велика радість буває на небесах за одного грішника, що покаявся, то вчини це й зі мною, грішним. І не закривай вуха благоутробія Твого перед молитвою покаяння мого, але відкрий їх і, як кадило, постав її перед Собою. Бо Ти знаєш немічність природи нашої, Сотворителю, і безстрашні прогріхи юності і тягар тіла, і зневажаєш гріхи, і покаяння приймаєш тих, що істинно призивають Тебе. Бо благословилося і православилося Пречесне і величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 2 святого Василія

Многомилостивий, нетлінний, нескверний, безгрішний Господи, очисти мене, недостойного раба Твого, від усякої скверни тілесної і душевної, і від нечистоти, що сталася через мою неуважність та безпечність, та від інших беззаконь моїх, і яви мене нескверним, Владико, з милосердя Христа Твого, і освяти мене нашестям Пресвятого Твого Духа, щоб я, прокинувшись від темряви нечистих привидів диявольських і від усілякої скверни, сподобився з чистим сумлінням відкрити мої нечисті вуста і оспівувати Всесвяте ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 3

Господи Боже наш, усе, в чому я згрішив сьогодні, словом, ділом чи думкою, Ти, як Благий і Чоловіколюбець, прости мені; мирний і безтурботний сон подай мені, Ангела Твого Охоронителя пошли мені, щоб він покривав і охороняв мене від усякого зла. Бо Ти Охоронитель душ і тіл наших, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва 4

Господи, не позбав мене небесних Твоїх благ (див. с.)

Молитва 5, до Пресвятої Богородиці

Пресвятая Владичице моя Богородице, святими Твоїми і всесильними мольбами віджени від мене, смиренного і окаянного раба Твого, безнадію, недбальство, лінощі та безглуздя, і всі скверні, лукаві та хульні помисли від окаянного мого серця і від затьмареного мого розуму, і погаси полум’я пристрастей моїх, бо вбогий я і окаянний, і визволи мене від численних гріховних спогадів і вчинків, і від усяких лихих дійств звільни мене, бо благословенна єси Ти між усіма народами, і славиться Пречесне ім’я Твоє навіки. Амінь.

Далі: Чеснішу від Херувімів:

Слава; і нині;

Господи, помилуй (тричі):

Господи, благослови.

Господи Ісусе Христе, Боже наш, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих спаси мене, грішного.

Молитва від осквернення

Господи Боже наш, Єдиний Святий, що на святих спочиваєш, що верховному Твоєму апостолу Петру явився у видінні і показав, що немає нічого нечистого й скверного з того, що Ти сотворив на поживу і в насолоду людям і що через сосуд Твій вибраний — апостола Павла — все чисте для чистих заповів; Ти Сам, Владико Пресвятий, через призивання страшного Твого імені і через знамення Чесного і Животворчого Хреста благослови і очисти мне, раба Твого (ім’я), що осквернився від усякого Сатанинського духа, від усякого марення і змія отруйного, від усякого беззаконня і від усякої підступності, від усякого чаклунства і від усякої марноти, від усякої недуги і від усякої хвороби, від усякого ворожого злодійства диявольського. І нині мене, недостойного, раба Твого (ім’я),сподоби, з милосердя Твого, служити Пречистим Твоїм Тайнам. І перш за все очисти мої душу і тіло від усякої скверни, і прости всякий гріх, вільний і невільний, що вчинив я в усі дні життя мого, ділом, словом і думкою, вдень і вночі і до теперішнього часу. І дай мені, Господи, надійний захист усіх Чинів Небесних, і Причастя Пречистих Твоїх Тайн, не на суд і не в осуд, а на відпущення гріхів, і на пришестя Святого Духа; і на життя в споконвічній радості, що його приготував Ти для справжніх Твоїх служителів. Охорони мене, Всесильний Владико, від усякого гріха і злоби, збережи нескверним і непорочним від усякої спокуси супротивника диявола. І дай мені, Господи, служити Тобі в преподобії і правді до останнього дня, і часу, і кончини моєї. Бо Ти благословляєш і освячуєш все, Христе Боже наш, і Тобі славу віддаємо з Безначальним Твоїм Отцем, і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Правило, яке дав Ангел Господній Великому Пахомію

Початок такий:

Трисвяте: і по Отче наш:

Господи, помилуй (12 разів):

Слава: і нині;

Помилуй мене, Боже:(с.)

Вірую в Єдиного Бога: (с.)

Сто молитов “Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене, грішного”.

І після цього: Достойно є:

І відпуст.

І оце вся молитва.

Цих творити звелів дванадцять опівдні і опівночі дванадцять.

 

Найкоротше молитовне правило

 

Якщо ти дуже зайнятий або хворий, то можеш прочитати вранці лише молитви “Отче наш”; “Богородице Діво, радуйся” і “Слава” (тричі). В крайньому разі можна прочитати лише саму молитву “Отче наш”.