22 червня 2024

МІСЯЦЕСЛОВ

 

 

МІСЯЦЕСЛОВ

Вересень

1/14 †Початок церковного року. Прп. Симеона Стовпника і матері його Марти. Мч. Айфала. Мцц. 40 жінок і Мч. Амуна диякона, їх учителя. Мц. Калісти і її братів Евода і Єрмогена. Прав. Ісуса Навина.

2/15 Мч. Маманта, його батька Феодота і матері Руфіни. Свт. Іоана Посника, патріарха Царгородського. Мчч. 3628 у Нікомидії.

3/16 Сщмч. Анфима, єпископа Нікомидійського і з ним мчч. Феофіла диякона, Дорофея, Мардонія, Мигдонія, Петра, Індиса, Горгонія, Зинона, Домни діви та Євфимія. Прп. Феоктиста. Св. Фіви дияконіси. Мц. Василіси Нікомидійської. Сщмч. Аристіона, єп. Олександрійського. Свт. Іоаникія II, патріарха Сербського.

4/17 Сщмч. Бавили, єпископа Антіохійського, і з ним трьох юнаків: Урвана, Прилідіяна, Еполонія і матері їх Хрисодули. Пророка Мойсея Боговидця. Знайдення мощів свт. Йоасафа, єпископа Білгородського. Мц. Ерміонії, дочки Ап. Филипа диякона. Мч. Бавили Нікомидійського і з ним 84 юнаків. Мчч. Феодора, Міана, Юліяна та Кіона.

5/18 Прор. Захарії та прав. Єлизавети, батьків Іоана Хрестителя. Прмч. Афанасія, ігумена Берестейського. Убивство блгв. князя Гліба, в Св. хрещенні Давида. Мчч. Фифаїла і сестри його Фивеї. Мц. Раїси (або Іраїди). Мчч. Ювентина і Максима воїнів. Мчч. Урвана, Феодора та Медимна і з ними 77 мужів з церковного чину, що постраждали в Нікомидії. Мч. Авдія (Авида) у Персії.

6/19 Спомин чуда Архистратига Михаїла в Хонах (Колоссах). Мчч. Євдоксія, Зинона і Макарія. Прп.Архипа. Мчч. Ромила і з ним багатьох інших. Сщмч. Кирила, єп. Гортинського. Мчч. Киріяка, Фавста пресвітера, Авива диякона і з ним 11 мучеників. Прп. Давида.

7/20 Передсвято Різдва пресвятої Богородиці. Мч. Созонта. Прмч. Макарія Канівського, архимандрита Овруцького. Апп. із 70 Евода й Онисифора. Мч. Євпсихія. Прп. Луки.

8/21 †Різдво пресвятої Богородиці.

9/22 Правв. богооотців Йоакима й Анни. Мч. Северіяна. Знайдення й перенесення мощів свт. Феодосія, архиєп. Чернігівського. Прп. Феофана сповідника. Мчч. Харитона і Стратора (Стратоніка). Блаж. Никити у Царгороді. Спомин III Вселенського собору (431).

10/23 Мчч. Мииодори, Митродори й Німфодори. Апп. із 70 Апеллія, Лукія та Климента. Мч. Варипсава. Благав, цариці грецької Пульхерії. Свтт. Петра і Павла, єпп. Нікейських. Прп. Павла Послушливого, Печерського.

11/24 Прп. Феодори Олександрійської. Мчч. Димитрія, Єванфії і сина їх Димитріяна. Мчч. Діодора та Дидима, Сирійських. Мц. Ії. Прп. Євфросина.

12/25 Віддання Різдва пресвятої Богородиці. Сщмч. Автонома, єп. Італійського. Мч. Юліяна і з ним 40 мучеників. Мч. Феодора Олександрійського. Сщмч. Корнута, єп. Нікомидійського (Іконійського).

13/26 Передсвято Воздвиження. Пам’ять відновлення храму Воскресення в Єрусалимі. Сщмч. Корнилія сотника. Мчч. Кроніда, Леонтія і Серапіона. Мчч. Селевка і Стратоніка. Мчч. Макровія та Гордіяна. Сщмч. Юліяна пресвітера. Мчч. Іллі, Зотика, Лукіяна та Валеріяна. Прп. Петра в Атрої.

14/27 †Воздвиження чесного Хреста. Кончина свт. Іоана Золотоустого.

15/28 Вмч. Никити. Знайдення мощів свт. Акакія спов., єп. Мелітинського. Мчч. Максима, Феодота, Аскліяди (Аскліпіодоти). Мч. Порфирія. Знайдення мощів первомуч. архидиякона Стефана. Прп. Філофея пресвітера.

16/29 Вмц. Євфимії. Мц. Севастіяни. Мц. Мелітини. Мчч. Віктора та Сосфена. Прп. Дорофея, пустельника Єгипетського. Мц. Людмили, кн. Чеської.

17/30 Мцц. Віри, Надії, Любові та матері їх Софії. Мцц. Феодотії та Агафоклії. 156 мчч.: Пеліята Нила, єпп. Єгипетських, Зинона пресвітера, Патермуфія, Іллі та інших.

18/1 Прп. Євменія, єпископа Гортинського. Мц. Аріядни. Мцц. Софії та Ірини. Мч. Кастора.

19/2 Мчч. Трофима, Саватія і Доримедонта. Мч. Зосими пустельника. Блгв. кн. Ігоря Чернігівського і Київського.

20/3 Мчч. Євстафія Плакіди, жінки його Феопістії та дітей Агапія і Феопіста. Мчч. і сповв. Михаїла, князя Чернігівського, та боярина його Феодора, чудотворців. Благовірн. кн. Олега Брянського.

21/4 Віддання Воздвиження. Ап. із 70 Кодрата. Знайдення мощів свт. Димитрія, митр. Ростовського. Сщмч. Іпатія єп. та Андрія пресвітера. Свтт. Ісаакія та Мелетія, єпп. Кіпрських. Мчч. Євсевія та Пріска.

22/5 Прор. Йони. Сщмч. Фоки, єп. Синопійського. Прп. Йони пресвітера. Мч. Фоки виноградаря. Прп. Петра, колишнього митаря.

23/6 Зачаття Іоана Хрестителя. Прпп. жінок Ксантипи і Поліксені.. Мц. Іраїди діви. Мчч. Андрія, Іоана та його дітей Петра й Антоніна.

24/7 Первомучениці Рівноап. Фекли. Прп. Копрія. Блгв. Владислава Сербського.

25/8 Прп. Євфросинії. Прмч. Пафнутія єгиптянина і з ним 546 мчч. Кончина Прп. Сергія, ігумена Радонезького (рос).

26/9 †Кончина Ап. і євангелиста Іоана Богослова.

27/10 Мчч. Калістрата, Гімнасія та ін. Апп. із 70 Марка, Аристарха та Зіни. Мц. Єпіхарії. Прп. Ігнатія.

28/11 †Прп. Харитона сповідника. Прор. Варуха. Мчч. Олександра, Алфея, Зосими, Марка пастиря, Никона, Неона, Іліодора та ін. Блгв. кн. Вячеслава Чеського.

Собор Прп. отців Києво-Печерських, котрі в Ближніх печерах спочивають: Антонія, засновника Лаври, Прохора чудотворця, Іоана посника, Юліянії діви, кн. Ольшанської, пр.  Мчч. Василія і Феодора, Полікарпа, архимандрита Печерського, Варлаама, ігумена Печерського, Даміяна пресвітера, цілителя, Никодима проскурника, Лаврентія затворника, єп. Туровського, Афанасія затворника, Еразма, Луки, економа Печерського, Агапіта, лікаря безплатного, Феофіла та Іоана, Нектарія, Григорія іконописця, сщмч. Кукші, Олексія затворника, Сави, Сергія Послушливого, Меркурія, єп. Смоленського, Пимена Багатостраждального, Нестара Літописця, Прмч. Євстратія, Елладія затворника, Єремії прозірливого, Прмч. Мойсея Угрина, Іоана Багатостраждального, Марка гробокопателя, Миколи Святоші, князя Чернігівського, Мч. Григорія чудотворця, Онисима затворника, Матея прозірливого, Ісаї чудотворця, Аврамія працелюбного, Нифонта, єп. Новгородського, Сильвестра чудотворця, Пимена посника, Онуфрія мовчазного, Анатолія затворника, Алипія іконописця, Сисоя затворника, Феофіла затворника, Арефи затворника, Спиридона проскурника, Онисифора спов., Симона, єп. Суздальського, Никона, ігумена Печерського, Феофана посника, Макарія, Прмч. Анастасія диякона, 12 майстрів будівничих, Аврамія затворника, Ісаакія затворника, Мч. Іоана немовляти, Іллі Муромця, Никона Сухого, Єфрема, єп. Переяславського, Тита ієромонаха.

29/12 Прп. Киріяка пустельника. Мчч. Дади, Гаведдая та Каздої. Прп. Феофана Милостивого.

30/13 Сщмч. Григорія єп., просвітителя Великої Вірменії. Свт. Михаїла, першого митрополита Київського. Мцц. Рипсимії, Гаіанії та з ними 35 святих дів.

Жовтень

1/14 † Покрова пресвятої Богородиці. Ап. із 70 Ананії. Прп. Романа Солодкоспівця. Мч. Домнина Солунського. Прмч. Михаїла, ігумена Зовійського, і з ним 36 прмчч.Святкування на честь Хітону Господнього і Стовпа Животворчого (груз.).

2/15 Сщмч. Кипріяна, Мц. ЮстинитаМч. Феоктиста. Блаж. Андрія, Христа ради юродивого.

3/16 Сщмч. Діонісія Ареопагіта, єп. Афінського, Рустика пресвітера та Єлевферія диякона. Прп. Іоанна Хозевіта, єп. Кесарійського. Блаж. Ісихія Хоревіта. Прп. Діонисія, затворника Печерського. Знайдення мощів Прп. Амвросія Оптинського (рос).

4/17 Сщмч. Єрофея, єп. Афінського. Мчч. Гаія, Фавста, Євсевія та Херимона. Сщмч. Петра Капітолійського. Мцц. Домніни та дочок її Віринеї (Вероніки) і Проскудії (Просдоки). Прп. Амона. Прп. Павла Препростого. Прпп. Елладія та Онисима Печерських. Прп. Аммона, затворника Печерського. Мч. Давикта (Адевкта) і дочки його Калісфенії. Св. Стефана Щиляновича (серб.). Знайдення мощів Свтт. Гурія, архиєп. Казанського, та Варсонофія, єп. Тверського (рос).

5/18 Мц. Харитини. Сщмч. Діонісія, єп. Олександрійського. Мц. Мамелхви Персидської. Прпп. Даміяна пресвітера, цілителя, Єреміїта Матвія прозірливих, Печерських. Свтт. Петра, Олексія, Йони, Филипа та Єрмогена, Московських і всієї Росії чудотворців (рос). Прп. Григорія Хандзойського (груз.).

6/19 †Ап.Фоми.

7/20 Мчч. Сергія і Вакха. Мчч. Юліяна пресвітера та Кесарія диякона. Мц. Пелагії Тарсійської. Мч. Поліхронія пресвітера. Прп. Сергія Послушливого, Печерського.

8/21 Прп. Пелагії. Прп. Таїсії. Св. Пелагії дівиці.

9/22 † Ап. Якова Алфеєвого. Прпп. Андроніка та жінки його Афанасії. Прав. Авраама праотця та племінника його Лота. Мчч. Єввентія (Ювентина) та Максима воїнів. Мц. Поплії сповідниці, дияконіси Антіохійської. Прп. Петра Галатійського.

10/23 Мчч. Євлампія та Євлампії. Мч.Феотекна. Прп. Вассіяна. Прп. Феофіла сповідника. Свт. Амфілохія, єп. Володимир-Волинського. Прп. Амвросія Оптинського (рос).

11/24 Ап. Филипа, одного з семи дияконів. Прп. Феофана сповідника, творця канонів, єп. Нікейського. Мцц. Зінаїди та Філонілли. Прп. Феофана, посника Печерського.

12/25 Пам’ять свв. отців VIIВселенського собору. Мчч. Прова, Тараха та Андроніка. Прп. Косми, єп. Маюмського, творця канонів. Мц. Домніки Свт. Мартина Милостивого, єп. Турського.

13/26 Мчч. Карпа, єп. Тіятирського, Папіли диякона, Агафодора та мц. Агафоніки. Мч. Флорентія. Мч. Веніямина диякона. Прп. Никити сповідника. Прп. Веніямина Печерського. Мц. Хриси (Злати).

14/27 Мчч. Назарія, Гервасія, Протасія, Кельсія. Прп. Параскеви Сербської. Мч. Сильвана, пресвітера Газського. Прп. Миколи Святоші, кн. Чернігівського, Печерського чудотворця.

15/28 Прп. Євфимія Нового, Солунського. Прмч. Лукіяна, пресвітера Антіохійського. Мчч. Сарвила та Вевеї. Свт. Савина, єп. Катанського. Сщмч. Лукіяна Печерського.

16/29 Мч. Лонгина сотника, що при Хресті Господньому. Прп. Лонгина, воротаря Печерського.

17/30Прор. Осії. Прмч. Андрія Критського. Мчч. безсрібників Косми й Даміяна, аравійських, та братів їхніх, Мчч. Леонтія, Анфима та Євтропія. Перенесення мощів прав. Лазаря Чотириденного, єп. Кітійського.

18/31 †Ап. і євангелиста Луки. Мч. Марина. Прп. Юліяна. Прп. Йосифа, ігумена Волоцького (рос).

19/1 Прор. Йоїля. Мч. Уара і з ним семи вчителів християнських. Блаж. Клеопатри та сина її Іоана. Сщмч. Садока, єп. Перського, і з ним 128 мчч. Перенесення мощів Прп. Іоана Рильського (болг).

20/2 Вмч. Артемія.

21/3 Прп. Іларіона Великого. Мчч. Дасія, Гаія та Зотика. Прп. І ларіона, схимника Печерського.

22/4 Рівноап. Аверкія, єп. Єрапольського, чудотворця. Семи отроків, що в Ефесі: Максиміліяна, Іамвліха, Мартиніяна, Діонисія, Антоніна, Костянтина (Ексакустодіяна) та Іоана. Мчч. Олександра єп., Іраклія воїна та жінок Анни, Єлизавети, Феодотії, Глікерії.

23/5 †Ап. Якова, брата Господнього. Свт. Ігнатія, патр. Константинопольського.

24/6 Мч. Арефи і з ним 4299 мчч. Блаж. Елезвоя, царя Ефіопського. Мц. Синклітії та двох її дочок. Прпп. Арефи, Сисоя та Феофіла, затворників Печерських. Свт. Афанасія, патр. Царгородського.

25/7 Мчч. Маркіяна та Мартирія. Мч. Анастасія. Прав. Тавіфи. Прпп. Мартирія диякона та Мартирія затворника, Печерських.

Остання субота перед 26 жовтня Дмитрівська поминальна субота.

26/8 †Вмч. Димитрія Солунського. Мч. Луппа. Прп. Афанасія Мідікійського. Прп. Феофіла Печерського, архиєп. Новгородського. Прп. Димитрія Басарбівського (болг).

27/9 Мч. Нестора Солунського. Мцц. Капітоліни та Еротиїди. Мч. Марка і тих, що з ним. Прп. Нестора, літописця Печерського.

28/10 Мц. Параскеви, нареченої П’ятниці. Мчч. Терентія та Неоніли і їхніх дітей Сарвила, Фота, Феодула, Єракса, Ніта, Віла та Євникії. Прп. Стефана Савваїта, творця канонів. Мчч. Африкана, Терентія, Максима, Помпія та інших 36. Сщмч. Киріяка, патр. Єрусалимського. Прп. Іоана Хозевіта, єп. Кесарійського. Прп. Іова, ігумена Почаївського. Свт. Димитрія, митрополита Ростовського. Прп. Нестора некнижного, Печерського. Свт. Арсенія, архиєп. Сербського. Сщмч. Неофіта, єп. Урбніського (груз.).

29/11 Прмц. Анастасії Римлянки. Прп. Аврамія затворника та блаж. Марії, його племінниці. Мчч. Клавдія, Астерія, Неона та Феонілли. Прп. Анни.

30/12 Сщмч. Зиновія, єп. Егейського, та сестри його мц. Зиновії. Апп. із 70 Тертія, Марка, Юста й Артеми. Сщмч. Маркіяна, єп. Сіракузького. Мц. Євтропії. Мц. Анастасії Солунської. Св. Стефана Мілютина, короля Сербського, брата його Драгутина та матері їхньої Єлени (серб.).

31/13Апп. із 70 Стахія, Амплія, Урвана, Наркиса, Апеллія та Аристовула. Мч. Епімаха. Прп. Маври. Прпп.Спиридона та Никодима, проскурників Печерських.

Листопад

1/14Безсрібників і чудотворців Косми й Даміяна Асійських та матері їхньої прп. Феодотії. Сщмч. Іоана єп. та Якова пресв., що в Персії постраждали. Мц. Кірієни та Уліянії. Мч. Ермінінґельда, царевича Ґотського. Мчч. Кесарія, Дасія і з ними п’яти.

2/15Мчч. Акиндина, Пігасія, Аффонія, Елпідифора, Анемподиста і тих, що з ними. Прп. Маркіяна Киринейського.

3/16Мчч. Акепсима єп., Йосифа пресвітера та Айфала диякона. Оновлення храму вмч. Юрія в Ліді. Мчч. Аттика, Агапія, Євдоксія, Катерія, Істукарія, Пактовія, Ніктополіона та дружини їхньої. Прп. Акепсима. Прав. Снандулії.

4/17Прп. Йоаникія Великого. Сщмч. Никандра, єп. Мирського, та Єрмея пресвітера. Прп. Меркурія Печерського.

5/18Мчч. Галактіона та Епістимії. Апп. із 70 Патрова, Єрма, Ліна, Гаія, Філолога. Свт. Григорія, архиєп. Олександрійського.

6/19Свт. Павла, патріарха Константинопольського, спов. мцц. Текуси, Олександри, Полактії, Клавдії, Євфросинії, Афанасії та Матрони. Прп. Луки Тавроменійського. Прп. Луки, економа Печерського. Кончина Прп. Варлаама Хутинського (рос).

7/20Мчч. у Мелітині: Єрона, Ісихія, Никандра, Афанасія, Маманта, Варахія, Капиника, Феогена, Никона, Лонгина, Феодора, Валерія, Ксанфа, Феодула, Каллімаха, Євгенія, Феодоха, Острихія, Єпіфанія, Максиміяна, Дукитія, Клавдіяна, Феофіла, Гігантія, Дорофея, Феодота, Кастрикія, Аникити, Фемелія, Євтихія, Іларіона, Діодота й Амоніта. Прп. Лазаря Галисійського. Прп. Феодота корчемника. Мчч. Меласипа й Касиніїта їхнього сина Антоніна. Мчч. Авкта, Тавріона та Фесалонікії.

8/21† Собор архистратига Михаїла та інших небесних сил безтілесних. Архангелів Гавриїла, Рафаїла, Уриїла, Салафіїла, Єгудиїла, Варахіїла та Єреміїла.

9/22Мчч. Онисифора та Порфирія. Прав. Матрони. Прп. Феоктисти. Мч. Олександра Солунського. Мч. Антонія. Прп. Іоана Колова. Прпп. Євстолії та Сосипатри. Прп. Онисифора Печерського.

10/23 Апп. із 70 Ераста, Олімпа, Родіона, Сосипатра, Куарта (Кварта) і Тертія. Мч. Ореста лікаря. Сщмч. Милія, єп. Перського, та двох його учнів. Прп. Феостирикта, що в Символах. Мч. Костянтина, кн. Грузинського (груз.).

11/24 Вмч. Мини. Мч. Віктора та Мц. Стефаниди. Мч. Вікентія. Прп. Феодора Студита, сповідника. Мч. Стефана Дачанського (серб.).

12/25 Свт. Іоана Милостивого, патр. Олександрійського. Прп. Нила посника. Прор. Ахії.

13/26 †Свт. Іоана Золотоустого, архиєп. Константинопольського. Мчч. Антоніна, Никифора і Германа. Мц. Манефи.

14/27 † Ап. Филипа. Правовірного царя Юстиніяна та цариці Феодори. Свт. Григорія Палами, архиєп. Солунського. Ново-мучеників українських (1917–1991). Заговини на Різдвяний піст.

15/28 Мчч. і сповв. Гурія, Самона і Авива. Мчч. Елпідія, Маркела та Євстохія. Мч. Димитрія. Прп. Паїсія Величковського. Початок Різдвяного посту.

16/29 † Ап. і єв Матея. Прав. Фулвіяна, кн. Ефіопського, в хрещенні Матея.

17/30 Свт. Григорія Чудотворця, єп. Неокесарійського. Прп. Лазаря іконописця. Мч. Гоброна, в хрещенні Михаїла, і з ним 133 воїнів (груз.).

18/1 Мч. Платона. Мчч. Романа диякона і юнака Варула. Мчч. Закхея, диякона Гадаринського, і Алфея, читця Кесарійського.

19/2 Прор. Авдія. Мч. Варлаама. Прпп. Варлаама і Йоасафа, царевича Індійського, і його батька Авеніра. Мч. Ази і з ним 150 воїнів. Мч. Іліодора. Прп. Варлаама, ігумена Печерського. Прп. Іларіона чудотворця (груз.).

20/3 Передсвято Введення до храму пресвятої Богородиці. Прп. Григорія Декаполіта. Свт. Прокла, архиєп. Константинопольського. Мч. Дасія. Мчч. Євстафія, Феспесія і Анатолія. Свмч. Нирси єп. і Йосифа, його учня; Іоана, Северія, Ісакія, Іпатія, Перських єпископів; Мчч. Азата скопця, Сисонія, Фекли, Анни та багатьох інших мужів і жінок, що постраждали в Персії.

21/4 †Введення до храму пресвятої Владичиці нашої Богородиці і Вседіви Марії.

22/5 Апп. із 70 Филимона і Архипа. Мц. Рівноап. Апфії. Мчч. Кикилії (Цецилії), Валеріяна, Тивуртія і Максима. Прп. Прокопія читця. Мч. Менігна. Прп. Агави ісмаїльтянина. Прав. Михаїла воїна, болгарина. Благовірного Ярополка, в хрещенні Петра, князя Володимир-Волинського.

23/6 Свт. Амфілохія, єп. Іконійського. Свт. Григорія, єп. Акрагантійського. Мчч. Сисинія, єп. Кизицького, і Феодора Антіохійського. Благовірного князя Олександра Невського, в схимі Олексія (рос).

24/7 Вмч. Меркурія. Вмц. Катерини. Мц. Августи, Мчч. Порфирія Стратилата і 200 воїнів. Прп. Мастридії. Прп. Меркурія, посника Печерського. Мц. Філофеї (рум.).

25/8 Віддання Введення до храму пресвятої Богородиці. Сщмч. Климента, папи Римського. Сщмч. Петра, єп. Олександрійського. Прп. Петра Мовчальника.

26/9 Прп. Алипія стовпника. Прп. Якова анахорета. Освячення церкви вмч. Юрія в Києві.

27/10 Вмч. Якова персянина. Прп. Паладія. Прмчч. 17 в Індії. Прп. Романа.

28/11 Прмч. і спов.Стефана Нового. Мч. Іринарха і з ним 7 жінок. Мчч. Стефана, Василія, Григорія, Іоана і багатьох інших.

29/12 Мч. Парамона і з ним 370 Мчч. Мч. Філумена. Прп. Акакія Синайського. Прп. Нектарія Печерського. Сщмч. Авива, єп. Некрейського (груз.).

30/13 †Ап. Андрея Первозваного. Свт. Фрументія, архиєп. Індійського (Ефіопського)

Грудень

1/14 Прор. Наума. Прав. Філарета Милостивого. Мч. Ананії персянина.

2/15 Прор. Авакума. Мц. Миропії. Прпп. Іоана, Іраклемвона, Андрія і Феофіла. Прп. Ісе (Єсея), єп. Цилканського. Прпп. Афанасія затворника й іншого Афанасія затворника Печерських. Св. Стефана Уроша, царя Сербського (серб.).

3/16 Прор. Софонії. Прп. Феодула Царгородського. Прп. Іоана, єп. Колонійського.

4/17 Вмц. Варвари. Мц. Юліянії. Прп. Іоана Дамаскина. Прп. Іоана, єп. Полівотського.

5/18 †Прп. Сави Освященого. Мч. Анастасія. Прпп. Каріона і Захарії, єгиптян.

6/19 †Свт. Миколая, архиєп. Мир Лікійських, чудотворця.

7/20 Свт. Амвросія, архиєп. Медіоланського. Мч. Афінодора. Прп. Павла Послушливого. Прп. Іоана, посника Печерського.

8/21 Прп. Потапія. Апп. із 70 Сосфена, Аполоса, Кифи, Тихика, Епафродита, Кесаря і Онисифора. Мчч. 62 священиків і 300 мирян, що постраждали в Африці й від Арія. Мц. Анфіси вРимі.

9/22 †Зачаття прав. Анни, коли зачала пресвяту Богородицю. Св. пророчиці Анни, матері пророка Самуїла. Свт. Софронія, архиєп. Кипрського. Прп. Стефана Новосіятеля.

10/23 Мчч. Мини, Єрмогена і Євграфа. Мч. Гемела Пафлагонянина. Блаженних Іоана, його батьків Стефана й Ангелини Прп. Фоми. Свт. Йоасафа, єп. Білгородського.

11/24 Прп. Даниїла Стовпника. Мчч. Миракса, Акепсія і Айфала. Прп. Луки Стовпника. Прп. Никона Сухого, Печерського.

12/25 Свт. Спиридона, єп. Тримифунтського, чудотворця. Сщмч. Олександра, єп. Єрусалимського. Мч. Розумника Синезія.

13/26 Мчч. Євстратія, Авксентія, Євгенія, Мардарія і Ореста. Мц. Лукії. Прп. Арсенія. Прп. Мардарія Печерського. Прп. Никодима (рум.).

14/27 Мчч. Фирса, Левкія і Калиника. Мчч. Филимона, Аполонія, Аріяни і Феотиха.

15/28 Сщмч. Єлевферія, його матері Мц. Анфії і Корива єпарха. Прп. Павла Лутрійського. Свт. Стефана, архиєп. Сурозького. Мч. Єлевферія. Прп. Парда. Прп. Трифона Печерського.

16/29 Прор. Аггея. Мч. Марина. Блаж. цариці Феофанії.

17/30 Прор. Даниїла і трьох юнаків: Ананія, Азарія і Мисаїла. Прп. Даниїла спов. (в схимі Стефана).

18/31 Мчч. Севастіяна і його близьких: Никострата (охоронця майна), його дружини Зої, Касторія, Транквилина пресвітера та його синів Маркелина і Марка дияконів, Клавдія, начальника над тюрмами, його сина Симфоріяна, брата Вікторина, Тивуртія і Кастула. Свт. Модеста, архиєп. Єрусалимського. Прп. Флора, єп. Амійського. Прп. Михаїла сповідника.

19/1 Мч. Воніфатія. Мчч. Іллі, Прова й Ариса єгиптян. Мчч. Полієвкта і Тимофія диякона. Свт. Воніфатія милостивого, єп. Ферентійського. Прп. Григорія, єп. Омиритського. Прп. Іллі Печерського.

20/2 Передсвято Різдва Христового. Свт. Ігнатія Богоносця. Свт. Філогонія, єп. Антіохійського. Прп. Ігнатія, архимандрита Печерського. Свт. Даниїла, архиєп. Сербського.

21/3 Мц. Уліянії та інших 500 мужів і 130 жінок, у Нікомидії замучених. Мч. Фемістоклея. Свт. Петра, митрополита Київського.

22/4 Вмц. АнастасіїУзорішительки. Мчч. Хрисогона, Феодотії (Богдани), Євода, Євтихіяна й інших.

23/5 Мчч. у Криті: Феодула, Саторніна, Євпора, Геласія, Євникіяна, Зотика, Агафопуса, Василида та Євареста. Прп. Нифонта, єп. Кипрського. Прп. Павла Неокесарійського.

24/6 Навечір’я Різдва Христового. Прмц. Євгенії, з нею Клавдії, Прота і Якинфа. Прп. Миколая монаха.

25/7 † Різдво Господа й Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

26/8 Собор пресвятої Богородиці. Сщмч. Євфимія, єп. Сардійського. Прп. Костянтина Синадського. Прп. Євареста.

27/9 Апостола, першомуч. і архидиякона Стефана. Прп. Феодора сповідника. Свт. Феодора, архиєп. Константинопольського.

28/10 20 000 мчч., спалених у Нікомидії: пресвітера Глікерія, Зинона, Феофіла диякона, Дорофея, Мардонія, Мигдонія диякона, Індиса, Горгонія, Петра, Євфимія, Секунда і Анфима. Мцц. Агафії, Домни, Феофіли та ін.

29/11 14 000 вифлеємських хлопчиків, убитих Іродом. Прп. Маркела, ігумена монастиря несплячих. Прп. Фадея сповідника. Прпп. Марка, Феофіла та Іоана Печерських.

30/12 Мц. Онисії. Прп. Зотика, кормителя сиріт. Ап. Тимона. Мч. Філарета Нікомидійського. Прп. Феодори Кесарійської. Прп. Феодори Царгородської.

31/13 Віддання Різдва Христового. Прп. Меланії Римлянки.

Січень

1/14 † Обрізання Господнє. Свт. Василія Великого, архиєп. Кесарії Кападокійської. Мч. Василія Анкирського.

2/15 Передсвято Богоявлення. Свт. Сильвестра, папи Римського. Сщмч. Феогена, єп. Парійського. Прп. Сильвестра Печерського. Прп. Серафима Саровського (рос).

3/16 Прор. Малахії. Мч. Гордія.

4/17 Собор 70 апостолів: Якова, брата Господнього, євангелистів Марка й Луки, Клеопи, Симеона, Варнави, Йосії, Фадея, Ананії, першомученика Стефана, Филипа, Прохора, Никанора, Тимона, Пармена, Тимофія, Тита, Филимона, Онисима, Єпафраса, Архипа, Сили, Силуана, Крискента, Криспа, Єпенета, Андроніка, Стахія, Амплія, Урвана, Наркиса, Апелія, Аристовула, Іродіона, Агава, Руфа, Асинкрита, Флегонта, Єрма, Патрова, Єрмія, Лина, Гайя, Філолога, Лукія, Ясона, Сосипатра, Олімпана, Тертія, Кварта, Євода, Онисифора, Климента, Сосфена, Аполоса, Тихика, Єпафродита, Карпа, Кодрата, Марка, Зіни, Аристарха, Пуда, Трофима, Марка,. Артеми, Акили, Фортуната й Ахаїка Також Діонисія Ареопагіта і Симеона Ніґера. Прп. Феоктиста, ігумена Кукума Сикелійського. Прмч. Зосими й мч. Афанасія. Прп. Ахили, диякона Печерського. Свт. Євстафія, архиєп. Сербського (серб.).

5/18 Навечір’я Богоявлення (Хрещення Господнього). Сщмч. Феопемта і мч. Феони волхва. Прп. Синклитії Олександрійської. Прор. Михея. Прп. Аполінарія. Прпп. Фостирія і Мини. Прп. Григорія Акритського.

6/19 † Святе Богоявлення (Хрещення) Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

7/20 Собор Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана.

8/21 Прп. Георгія Хозевита і Еміліяна сповідника. Прп. Домніки. Сщмч. Картерія, пресвітера Кесарії Кападокійської. Мчч. Феофіла диякона і Елладія. Мчч. Юліяна, Келсія, Антонія, Анастасія, Мцц. Василіси й Маріоніли. Прпп. Григорія чудотворця і Григорія затворника Печерських. Прп. Іллі Єгипетського. Мч. Або Тбіліського (груз.).

9/22 Мч. Полієвкта. Прор. Самея. Свт. Петра, єп. Севастії Вірменської. Прп. Євстратія чудотворця.

10/23 Свт. Григорія, єп. Ніського. Прп. Дометіяна, єп. Мелітинського. Прп. Маркіяна пресвітера. Блаж. Феозви дияконіси, сестри свт. Григорія Ніського.

11/24 † Прп. Феодосія, начальника монастирського життя. Прп. Феодосія Антіохійського.

12/25 Мц.Тетяни й інших замучених з нею в Римі. Свт. Сави, архиєп. Сербського. Мч. Мертія. Мч. Петра Авесаломіта. Прп. Євпраксії, діви Тавенської.

13/26 Мчч. Єрмила і Стратоніка. Мч. Петра Анійського. Прп. Якова, єп. Низибійського.

14/27 Віддання Богоявлення. Прпп. отців, повбиваних у Синаї та Раїфі: Ісаї, Сави, Мойсея та його учня Мойсея, Єремії, Павла, Адама, Сергія, Домна, Прокла, Іпатія, Ісаака, Макарія, Марка, Веніямина, Євсевія, Іллі та інших. Рівноап. Ніни, просвітительки Грузії.

15/28 Прпп. Павла Фівейського та Іоана Кущника. Прмч. Пансофія. Прпп. Прохора й Гавриїла (болг).

16/29 Поклоніння кайданам св. Ап. Петра. Мчч. Спевсипа, Єлевсипа, Мелевсипа, їхньої баби Леоніли, з ними Неона, Турвона та Йовіли. Мч. Данакта читця.

17/30 † Прп. Антонія Великого.

18/31 Свтт. Афанасія Великого й Кирила, архиєп. Олександрійських. Прп. Маркіяна Кирського.

19/1 Прп. Макарія Великого Єгипетського. Прп. Макарія Олександрійського. Мц. Євфрастії дівиці. Прп. Антонія стовпника Марткобського. Свт. Арсенія, архиєп. Керкирського. Прп. Макарія, посника Печерського. Прп. Макарія, диякона Печерського.

20/2 † Прп. Євфимія Великого. Мчч. Інни, Пінни і Римми. Мчч. Васса, Євсенія, Євтихія і Василіда. Прп. Євфимія, схимника Печерського.

21/3 Прп. Максима сповідника. Мч. Неофіта. Мчч. Євгенія, Кандида, Валеріяна й Акили. Мц. Агнії дівиці. Мч. Анастасія.

22/4 Ап. Тимофія. Прмч. Анастасія Перса. Мчч. Мануїла, Георгія, Петра, Леонтія, єпископів; Сіонія, Гавриїла, Іоана, Леонта, Парода пресвітерів та ін. прмч. Анастасія, диякона Печерського.

23/5 Сщмч. Климента, єп. Анкирського. Мч. Агафангела. Прп. Максима Сирійця. Прп. Саламана Мовчазного. Свт. Павлина Милостивого, єп. Ноланського. Спомин VI Вселенського собору.

24/6 Прп. Ксенії. Мчч. Вавили Сицилійського й учнів його Тимофія та Агапія. Прп. Македонія, Сирійського пустельника. Перенесення мощів прмч. Анастасія Перса.

25/7 † Свт. Григорія Богослова, архиєп. Константи­нопольського. Мц. Філіцати й синів Януарія, Фелікса, Филипа, Сильвана, Олександра, Віталія і Марціяла. Прп. Поплія Сирійського. Прп. Мара співця.

26/8 Прпп. Ксенофонта, його дружини Марії та синів Аркадія й Іоана. Прп. Ксенофонта Робейського. Мчч. Ананії пресвітера, Петра, сторожа в’язниці та 7 воїнів. Прп. Симеона давнього. Перенесення мощів Прп. Феодора Студійського. Свт. Йосифа, архиєп. Солунського. Благовірн. Давида Обновителя, князя Іверії та Абхазії (груз.).

27/9 Перенесення мощів свт. Іоана Золотоустого.

28/10 Прп. Єфрема Сирійця. Прп. Паладія пустельника. Прп. Єфрема Печерського, єп. Переяславського.

29/11 Перенесення мощів сщмч. Ігнатія Богоносця. Мчч. Романа, Якова, Філофея, Іперихія, Авива, Юліяна, Паригорія. Мчч. Сильвана єп., Луки диякона і Мокія читця. Прп. Лаврентія Печерського, єп. Туровського. Прп. Лаврентія, затворника Печерського.

30/12 †Вселенських учителів і святителів Василія Великого, Григорія Богослова й Іоана Золотоустого. Сщмч. Іполіта і з ним Мчч. Кенсорина, Савина, Хрисії дівиці й інших 20. Прп. Зинона, учня свт. Василія Великого. Прп. Феофіла Нового. Прп. Зинона, посника Печерського. Благовірн. Петра, царя Болгарського.

31/13 Безсрібників мчч. Кира та Іоана і з ними мцц. Афанасії і дочок Феодотії, Феоктисти і Євдокії. Мчч. Вікторина, Віктора, Никифора, Клавдія, Діодора, Серапіона і Папія. Мц. Трифени Кизицької. Прп. Никити, затворника Печерського, єп. Новгородського.

Лютий

1/14 Передсвято Стрітення Господнього. Мч. Трифона. Мц. Перпетуї, мчч. Сатира, Ревоката, Саторніна, Секунда і Мц. Феліцитати. Прп. Петра Галатійського. Прп. Вендиміяна, пустельника Вифінійського.

2/15 †Стрітення Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа.

3/16 Прав. Симеона Богоприїмця й Анни пророчиці. Прор. Азарії. Мчч. Папія, Діодора, Клавдіяна. Мчч. Адріяна і Євула. Мч. Власія Кесарійського.

4/17 Прп. Ісидора Пелусійського. Мч. Ядора. Сщмч. Аврамія, єп. Арвільського. Прп. Миколая спов., ігумена Студійського. Благовірн. вел. кн. Юрія (Всеволода) Володимирського (рос).

5/18 Мц. Агафії. Мц. Феодулії і Мчч. Еладія, Макарія і Євагрія. Свт. Феодосія, архиєп. Чернігівського.

6/19 Прп. Вукола, єп. Смирнського. Мцц. Дорофеї, Христини, Калісти і мч. Феофіла. мч. Юліяна. Мц. Фавсти і мчч. Євіласія й Максима. Мцц. Марфи і Марії та брата їх прмч. Лікаріона юнака.

7/20 Прп. Парфенія, єп. Лампсакійського. Прп. Луки Елладського. Мчч. Нікомидійських 1003.

8/21 Вмч. Феодора Стратилата. Прор. Захарії СорПевидця. Свт. Сави II, архиєпископа Сербського.

9/22 Віддання Стрітення Господнього. Мч. Никифора з сирійської Антіохії. Сщ Мчч. Маркела, єп. Сикелійського, Філагрія, єп. Кіпрського, і Панкратія, єп. Тавроменійського. Прп. Панкратія Печерського.

10/23 Сщмч. Харлампія, Мчч. Порфирія, Ваптоса та 3 мцц. Мцц. Єнафи, Валентини й Павли. Прп. Прохора Печерського.

11/24 Сщмч. Власія, єп. Севастійського. Прав. Феодори, цариці грецької. Благовірн. Всеволода (Гавриїла), кн. Псковського (рос).

12/25 Свт. Мелетія, архиєп. Антіохійського. Свт. Антонія, патр. Царгородського. Прп. Марії, названої Марином, та її батька Євгенія. Свт. Мелетія, архиєп. Харківського.

13/26 Прпп. Мартиніяна, Зої і Фотинії (Світлани). Прп. Євлогія, архиєп. Олександрійського. Прп. Симеона (Степана Неманія), царя Сербського.

14/27 †Рівноап. Кирила, учителя слов’янського. Прп. Авксентія. Прп. Мирона пустельника. Свт. Аврамія, єп. Каррійського. 12-ти греків, будівничих Успенського собору Києво-Печерської лаври. Прп. Ісаакія, затворника Печерського. Перенесення мощів благовірн. кн. Михаїла Чернігівського і боярина Феодора.

15/28 Ап. Онисима. Прп. Пафнутія і дочки Єфросинії. Прп. Євсенія, пустельника Сирійського. Прп. Пафнутія, затворника Печерського.

16/1 Мчч. Памфіла пресвітера, Валента диякона, Павла, Порфирія, Селевкія, Феодула, Юліяна, Самуїла, Іллі, Даниїла, Єремії, Ісаї. Мчч. перських у Мартирополі. Прп. Маруфа, єп. Месопотамського.

17/2 Вмч. Феодора Тирона. Прп. Маріямни, сестри Ап. Филип8а. Знайдення мощів мч. Мини Калікелада. Прп. Феодора мовчазного, Печерського.

18/3 Свт. Лева, папи Римського. Свт. Агапіта сповідника, єп. Синадського. Свт. Флавіяна спов., патр. Царгородського.

19/4 Апп. Архипа, Филимона й Мц. Апфії. Мчч. Максима, Феодота (Богдана), Ісихія й Асклепіодоти. Прпп. Євгенія і Макарія сповідників, пресвітерів Антіохійських. Прп. Ревули. Прп. Досифея, учня авви Дорофея.

20/5 Прп. Лева, єп. Катанського. Прп. Садока, єп. Перського, і з ним 128 мчч. Прп. Агафона, папи Римського. Прп. Агафона Печерського.

21/6 Прп. Тимофія в Символах. Свт. Євстафія, архиєп. Антіохійського. Свт. Юрія, єп. Амастридського.

22/7 Знайдення мощів мчч. у Євгенієвих воротах. Мчч. Маврикія й 70 воїнів: Фотина, Феодора, Филипа й ін. Прпп. Фаласія, Лимнія і Варадата, сирійських пустельників. Прп. Афанасія сповідника.

23/8 Сщмч. Полікарпа, єп. Смирнського. Прпп. Іоана, Антіоха, Антоніна, Мойсея, Зевина, Поліхронія, Мойсея і Даміяна. Прп. Олександра.

24/9 † Перше й друге знайдення голови Іоана Хрестителя.

25/10 Свт. Тарасія, архиєп. Константинопольського.

26/11 Свт. Порфирія, архиєп. Газького. Мч. Севастіяна.

27/12 Прп. Прокопія Декаполіта, сповідника. Прп. Фалалея Сирійського. Прпп. Тита, пресвітера Печерського, та іншого Тита, в світі воїна.

28/13 Прп. Василія сповідника. Сщмч. Протерія, патр. Олександрійського. Сщмч. Нестора, єп. Мігідійського. Прпп. жінок Марини й Кири.

29/14 Прп. Касіяна Римлянина.

Березень

1/14 ПрМц. Євдокії. Мчч. Нестора і Тривімія. Мц. Антоніни. Мчч. Маркела й Антонія. Прп. Домніни Сирійської.

2/15 Прп. Агафона Єгипетського. 440 мчч. італійських.

3/16 Мчч. Євтропія, Клеоніка й Василіска. Прп. Піами дівиці. Свв. Зинона і Зоїла.

4/17 Прп. Герасима, що на Йордані. Мчч. Павла і Юліянії. Прп. Якова посника. Свт. Григорія, єп. Констанції Кипрської. Перенесення мощів кн. Вячеслава Чеського.

5/18 Мч. Конона Ісаврійського. Мч. Онисія. Мч. Конона городника. Мц. Іраїди. Мч. Євлогія Палестинського. Мч. Євлампія. Прп. Марка. Прп. Ісихія.

6/19 Мчч. 42 в Амореї: Костянтина, Аетія, Феофіла, Феодора, Меліссена, Калліста, Васоя та інших з ними. Знайдення Чесного Хреста та цвяхів св. царицею Єленою в Єрусалимі. Прмчч. Конона та сина його Конона. Прп. Аркадія Кіпрського.

7/20 Сщмчч., що були єпископами в Херсонесі: Василія, Єфрема, Капітона, Євгенія, Євферія, Елпідія та Агафодора. Прп. Павла Препростого. Свт. Павла спов., єп. Прусіядського. Прп. Еміліяна Італійського.

3/21 Прп. Феофілакта спов., єп. Нікомідійського. Ап. Єрма. Сщмч. Феодорита, пресвітера Антиохійського. Прп. Дометія.

9/22 Сорока мучеників у Севастійському озері закатованих: Киріона, Кандида, Домна, Ісихія, Іраклія, Смарагда, Євноїка, Валента, Вівіяна, Клавдія, Пріска, Феодула, Євтихія, Іоана, Ксанфія, Іліана, Сисинія, Ангія, Аетія, Флавія, Акакія, Єкдикія (чи Єкдита), Лісімаха, Олександра, Ілія, Горгонія, Фєофіла, Дометіана, Гайя, Леонтія, Афанасія, Кирила, Сакердона, Миколая, Валерія, Філоктимона, Северіана, Худіона, Мелітона, Аглаія. Мч. Урпасіана. Св. Кесарія, брата Григорія Богослова.

10/23 Мч. Кодрата, з ним: Кипріана, Діонисія, Анекта, Павла, Крискента, Діонисія (другого), Вікторина, Віктора, Никифора, Клавдія, Діодора, Серафіона, Папія, Леоніда і Мцц. Харієси, Нунехії, Василіси. Ніки, Галі, Галини, Феодори й інших. Мчч. Кодрата Шкомидійського, Саторина, Руфина та інших. Прп. Анастасії (названої Анастасієм).

11/24 Свт. Софронія, патр. Єрусалимського. Сщмч. Піонія, пресвіт. Смирнського. Перенесення мощів Мч. Епімаха.

12/25 Прп. Феофана спов. єп. Сигріанського. Прав. Фінеєса. Свт. Григорія Двоєслова, папи Римського.

13/26 Перенесення мощів свт. Никифора, патр. Царгородського. Мч. Савина. Мчч. Африкана, Публія і Терентія. Мч. Олександра. Мц. Христини Перської. Прп. Аніна пресв.

14/27 Прп. Венедикта. Свт. Феогноста, митр. Київського. Свт. Євсхимона спов. єп. Лампсакійського. Блгв. кн. Ростислава.

15/28 Мч. Агапія, з ним семи мчч.: Публія, Тимолая, Ромила, двох Олександрів, двох Діонисіїв. Сщмч. Олександра ієрея в Сиді. Мч. Никандра.

16/29 Мчч. Савина і Папи. Ап. Аристовула, єп. Британського. Сщмч. Олександра, папи Римського. Мч. Юліана Аназаврського. Свмчч. Трофима і Фала, пресвітерів Лаодикійських.

17/30 Прп. Олексія, Божого чоловіка. Мч. Марина.

18/31 Свт. Кирила, архиєп. Єрусалимського. Мчч. Трофима і Євкарпія. Прп. Аніна монаха.

19/1 Мчч. Хрисанфа і Дарії, з ними Мчч. Клавдія трибуна, Іларії, його дружини, Іоана і Мавра, синів їх. Мч. Панхарія.

20/2 Прпп. отців, вбитих у монастирі св. Сави: Іоана, Патрикія та інших. Мц. Фотини (Світлани) самарянки та синів її Віктора, названого Фотином, Йосії, мцц. Анатолії, Фото, Фотиди, Параскеви, Киріякії, Домніни і мч. Севастіана. Мцц. Александри, Клавдії, Єфрасії, Матрони, Юліянії, Євфимії і Феодосії. Свт. Никити, спов. архиєп. Аполоніядського.

21/3 Прп. Якова сповідника. Свт. Кирила, єп. Катанського. Свт. Фоми, патр. Константинопольського.

22/4 Сщмч. Василія, пресвіт. Анкирського. Мц. Дросіди, дочки царя Траяна. Прп. Ісаакія Далматського.

23/5 Прмч. Никона єпископа і 199 його учнів. Прп. Никона, ігумена Києво-Печерського. Мчч. Филата, Лідії, Македонія, Феопрепія, Кроніда й Амфілохія.

24/6 Передсвято Благовіщення. Прп. Якова сповідника. Прп. Захарії посника Печерського. Свт. Артемона, єп. Селевкійського. Прп. Захарії.

25/7 † Благовіщення пресвятої Богородиці.

26/8 Віддання Благовіщення. Собор архистратига Гавриїла. Сщмч. іринея, єп. Сирмійського. Мчч. Вафусія і Верка пресвітерів, Арпили монаха, мирян: Авива, Агна, Реаса, Ігафракса, Іскоя, Сили, Сигіца, Сонирила, Суїмвла, Ферма, Філа і Мцц. Анни, Алли, Лариси, Моїко, Мамики, Вірко, Анімаїси (Аніманди), Гаафи, цариці Ґотської, Дукліди. Прп. Малха Сирійського. Прп. Василія Нового.

27/9 Мц. Матрони Солунської. Мчч. Мануїла й Феодосія. Прп. Іоана Прозірливого, Єгипетського.

28/10 Прп. Іларіона Нового, ігумена Пелікитського, і Стефана чудотворця, ігумена Триглійського. Прмч. Євстратія Печерського. Мчч. Йони і Варахисія. Мч. Бояна, кн. Болгарського.

29/11 Прп. Марка, єп. Арефусійського, Кирила диякона й багатьох інших. Прп. Іоана Пустельника. Свт. Євстафія спов. єп. Вифінійського.

30/12 Прор. Іоада. Апп. Сосфена, Аполоса, Кифи, Кесаря і Єпафродита. Св. Євули. Прп. Іоана безмовника. Прп. Зосими, єп. Сіракузького.

31/13 Сщмч. Іпатія, єп. Гангрського. Прп.Іпатія, цілителя Печерського. Прп. Аполонія Єгипетського. Сщмч. Авди, єп. Перського і Веніямина диякона. Прп. Іпатія, ігум. в Руфиянах.

Квітень

1/14 Прп. Марії Єгипетської. Прп. Геронтія, канонарха Печерського. Прп. Макарія, ігум. Пеликитського. Мчч. Геронтія і Василіда. Прав. Ахаза.

2/15 Прп. Тита чудотворця. Мчч. Амфіана і Єдесія. Мч. Полікарпа.

3/16 Прп. Никити спов., ігум. Мидикійського. Мц. Феодосії дівиці. Прп. Ілірика. Мчч. Елпідифора, Дія, Віфонія і Галіка.

4/17 Прп. Йосифа піснописця. Прп. Георгія із Малеї. Прп. Зосими. Мцц. Фервуфи дівиці, сестри й рабині її. Прп. Йосифа багатостраждального, Печерського.

5/18 Мчч. Агафопода диякона, Феодула читця та ін. Прп. Пуплія Єгипетського. Прпп. Феони, Симеона і Форвина. Прп. Марка Афинського. Прп. Платона, спов. Студійського. Прп. Феодори Солунської.

6/19 Свт. Євтихія, архиєп. Константинопольського. Свт. Мефодія, архиєп. Моравського. Прп. Платоніди Сирійської, 120 Мчч. Перських. Мчч. Єремії та Ахилія.

7/20 Прп. Георгія спов., єп. Митиленського. Прп. Даниїла Переяславського. Мч. Каліопія. Мчч. Руфина диякона, Акилини і 200 воїнів.

8/21 Апп. Іродіона, Агава, Асинкрита, Руфа, Флегонта, Єрма та ін. Прп. Руфа, затворника Печерського. Мч. Павсилипа. Свт. Келестина папи Римськ. Іверської ікони пресвятої Богородиці.

9/22 Мч. Євпсихія. Мчч. Дисана єп., Маріава пресвітера, Авдієса та ін. Прп. Вадима архимандрита.

10/23 Мчч. Терентія, Помпія, Африкана, Максима, Зинона, Олександра, Феодора та ін. Мчч. Якова пресвітера, Азадана і Авдикія дияконів, в Персії.

11/24 Сщмч. Антипи, єп. Пергама Азійського. Мчч. Прокеса і Мартиніана. Прп. Фармутія, Прп. Іоана, учня свт. Григорія Декаполита.

12/25 Прп. Василія сповідника, єп. Парійського. Свмч. Зинона, єп. Веронійського. Прп. Ісаака Сирійця. Прмчч. Міни, Давида та Іоана. Прп. Анфуси дівиці. Прп. Афанасії ігум.

13/26 Сщмч. Артемона, пресв. Лаодикійського. Мч. Крискента з Мир Ликійських. Мц. Фомаїди Єгипетської.

14/27 Свт. Мартина спов., папи Римського. Мчч. Антонія, Іоана і Євстафія Литовських. Мч. Ардаліона. Перських мучеників 1000 та Азата.

15/28 Апп. Аристарха, Пуда і Трофима. Мцц. Василиси й Анастасії. Мчч. Месукевійських Сухія і воїнів його: Андрія, Анастасія, Талале, Феодорита, Івхиріона, Іордана, Кондрата, Лукіана, Мимненоса, Нерангіоса, Полієвкта, Якова, Фоки, Дементіана, Віктора, Зосими (груз.). Мч. Сави Ґотського.

16/29 Мцц. Агапії, Ірини і Хіонії. Мч. Леоніда і Мцц. Харієси, Ніки, Галини, Каліси, Нунехії, Василіси, Феодори, Ірини та ін.

17/30 Сщмч. Симеона, єп. Перського, і з ним Мчч. Авделая й Ананії пресвітерів; Хуздазата, Фусика, Азата, мц. Аскитреї та ін. Прп. Акакія, єп. Мелітинського. Прп. Зосими ігум. Соловецького (рос). Мч. Адріана. Свт. Агапіта, папи Римського.

18/1 Прп. Іоана, учня свт. Григорія Декаполіта. Мчч. Віктора, Зотика, Зинона, Аникдина і Северіяна. Свт. Косми спов., єп. Халкидонського і Прп. Авксентія, Мч. Іоана Нового з Яніни.

19/2 Прп. Іоана Старопечерника. Мчч. Феони, Христофора й Антоніна. Свт. Георгія спов., єп. Антіохії Пісидійської. Свт. Трифона, патріарха Константинопольського. Прп. Никифора ігумена.

20/3 Прп. Феодора Трихіни. Свтт. Григорія і Анастасія Синаїта, патріархів Антіохійських. Прп. Анастасія, ігум. Синайської гори.

21/4 Сщмч. Януарія єп. і з ним Мчч. Прокула, Сосія, Фавста дияконів, Дисидерія читця, Євтихія й Акутіона. Мч. Феодора в Пергії, його матері Филипини, Діоскора, Сократа і Діонисія. Мчч. Ісакія, Аполоса й Кодрата. Свт. Максиміяна, патр. Константинопольського.

22/5 Прп. Феодора Сікеота, єп. Анастасіопольського. Апп. Нафанаїла, Луки і Климента, Прп. Віталія.

23/6 † Вмч. Юрія (Георгія) переможця. Мц. цариці Олександри. Мчч. Анатолія і Протолеона.

24/7 Мч. Сави Стратилата і з ним 70 воїнів. Прп. Сави Печерського. Прп. Олексія, затворника Печерського. Мчч. Пасикрата й Валентина. Мчч. Євсевія, Неона, Леонтія, Лонгина й ін. Прп. Фоми юродивого. Прп. Єлисавети.

25/8 † Ап. і євангеліста Марка.

26/9 Свт. Василія, єп. Амасійського. Свт. Стефана, єп. Великопермського (рос). Прав. Глафіри дівиці. Прп. Іоаникія Дівиченського (серб.).

27/10 Ап. і сщмч. Симеона, спорідненого Господеві. Прп. Стефана, ігум. Печерського, єп. Володимира Великого.

28/11 Апп. Ясона і Сосипатра. Керкири дівиці й ін. мучеників. Мчч. Дади, Максима і Квінтиліана. Свт. Кирила, єп. Турівського. Мчч. Саторнія, Якисхола, Фавстіана, Януарія, Марсалія, Євфрасія, Маммія, Зинона, Євсевія, Неона і Віталія.

29/12 Дев’яти Мчч. у Кизиці: Феогніда, Руфа, Антипатра, Феостиха, Артеми, Мата, Феодота, Фавмасія і Филимона. Прп. Мемнона чудотворця. Мч. Аврамія Болг. Мчч. Діодора і Родопіана. Мч. Іоана Волоха.

30/13 Ап. Якова Заведеєвого. Знайдення мощів свт. Микити, єп. Новгородського. Свт. Доната, єп. Еврії. Знайдення мощів Сщмч. Василія, єп. Амасійського. Мч. Максима.

Травень

1/14 Прор. Єремії. Сщмч. Макарія, митр. Київського. Прмч. Вати перса. Блгв. Тамари, цариці Грузинської.

2/15 †Свт. Афанасія Великого, архиєп. Олександрійського. Перенесення мощів блгв. князів Бориса і Гліба, в хрещенні Романа і Давида. Свт. Афанасія, патріарха Царгородського, Лубенського чудотворця. Мчч. Еспера і Зої та дітей їх Киріяка й Феодула. Благав, і Рівноап. кн. Бориса, в хрещенні Михаїла (болг).

3/16 Мчч. Тимофія і Маври. Прп. Феодосія, ігум. Печерського. Прп. Петра чудотворця, єп. Аргоського.

4/17 Мц. Пелагії. Сщмч. Еразма, єп. Формійського. Сщмч. Албіяна, єп. Анейського, й учнів його. Сщмч. Сильвана, єп. Газького, із ним40 мучеників. Прпп. Никити, Кирила, Никифора, Климента й Ісаакія в Новгороді (рос).

5/18 Вмц. Ірини.

6/19 †Прав. Іова Багатостраждального. Мчч. Варвара воїна, Вакха, Килимаха і Діонисія. Мч. Варвара, колишнього розбійника. Прп. Іова Почаївського.

7/20 Спомин з’явлення на небі Хреста Господнього в Єрусалимі. Мч. Акакія Кападокійця. Прп. Іоана Зедазнійського й учнів його: Авива, єп. Некреського, Антонія Марткопського, Давида Гареджійського, Зенона Ікалтського, Фадея Степанцминдського, Ісе (Ієсея), єп. Цилканського, Йосифа, єп. Алавердійського, Ісидора Самтавійського, Михаїла Улубійського, Пирра Бретського, Стефана Хирського і Шіо Мгвимського (груз.).

8/21 † Ап. і єв. Іоана Богослова. Прп. Арсенія Великого. Прп. Арсенія працелюбного, та Пимена посника, Печерських.

9/22 † Перенесення мощів свт. Миколая із Мир Лікійських у Барі. Прор. Ісайї. Мч. Христофора. Прп. Шіо Мгвимського (груз.).

10/23 Ап. Симона Зилота. Мчч. Алфія, Філадельфа, Кипріяна, Онисима, Еразма й ін. Мч. Ісихія Антіохійського. Прп. Ісидори юродивої. Блж. Таїсії.

11/24 †Сщмч. Мокія. Рівноап. Мефодія й Кирила, учителів слов’янських. Прп. Софронія, затв. Печерського. Свт. Никодима, архиєп. Сербського.

12/25 Свтт. Епіфанія, єп. Кипрського, і Германа, патр. Константинопольського. Свт. Савина, архиєп. Кипрського, і Полувія, єп. Рінокірського.

13/26 Мц. Гликерії дівиці і Лаодикія, сторожа в’язниці. Прмч. Макарія, архимандрита Канівського, чудотворця Переяславського. Мч. Олександра Римського. Свт. Павсикакія, єп. Синадського. Георгія спов. з жінкою Іриною і дітьми. Прп. Євфимія Іверського (груз).

14/27 Мч. Ісидора. Прп. Микити, затворника Печерського, єп. Новгородського. Мч. Максима. Прп. Серапіона Синдоніта. Свт. Леонтія, патр. Єрусалимського.

15/28 Прп. Пахомія Великого. Прп. Ісайї Печерського. Прп. Ахилія, єп. Ларисійського.

16/29 Прп. Феодора Освященного. Свт. Олександра, єп. Єрусалимського. Мчч. Віта, Модеста і Крискентії. Блж. Музи. Прпп. отців, убитих у Лаврі св.  Сави. Свт. Георгія II, єп. Мітиленського. П’яти мучеників в Аскалоні.

17/30 Ап. Андроніка і св. Юнії. Мчч. Солохона, Памфамира і Памфалона воїнів. Свт. Стефана, патр. Царгородського.

18/31 Мчч. Феодота Анкирського і Мцц. семи дів: Олександри, Текуси, Клавдії, Фаїни, Євфрасії, Мотрони і Юлії. Мчч. Петра, Діонисія, Андрія, Павла, Христини. Мчч. Симеона, Ісаака і Вахрисія. Мчч. Іраклія, Павлина і Венедима. Мчч. Давида і Таричана (груз.).

19/1 Свмч. Патрикія, єп. Пруського і з ним: Акакія, Манандра і Полієна пресвітерів. Мч. Калуфа Єгиптянина. Прп. Іоана, єп. Ґотського.

20/2 Мчч. Фалалея, Олександра і Астерія. Мч. Аскалона. Блгв. кн. Довмонта, в хрещ. Тимофея, Псковського (рос).

21/3 †Рівноапп. царя Константина і матері його Єлени.

22/4 Мч. Василіска. Пам’ять Другого Вселенського Собору. Мч. Іоана-Володимира, кн. Сербського.

23/5 Прп. Михаїла спов., єп. Синадського. Прп. Євфросинії, ігум. Полоцької. Знайдення мощів свт. Леонтія, єп. Ростовського. Прмч. Михаїла.

24/6 Прп. Симеона стовпника на Дивній горі. Прп. Микити, стовпника Переяславського. Мчч. Мелетія Стратилата, Стефана, Іоана, Серапіона єгиптянина, Калиника волхва, Феодора і Фавста і з ними 1218 воїнів з жінками та дітьми.

25/7 †Третє знайдення голови Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана. Сщмч. Ферапонта, єп. Кипрського.

26/8 Апп. з 70 Карпа й Алфея. Мчч. Аверкія й Олени. Прп. Іоана Психаїта, сповідника. Мч. Георгія Нового.

27/9 Сщмч. Ферапонта, єп. Сардійського. Мчч. Феодори дівиці й Дидима воїна. Прав. Іоана українця, сповідника.

28/10 Прп. Микити спов., єп. Халкидонського. Свт. Ігнатія, єп. Ростовського. Сщмч. Євтихія, єп. Мелітинського. Мц. Єликоніди. Сщмч. Елладія єпископа.

29/11 Мц. Феодосії, Тирської дівиці. Пам’ять першого Вселенського Собору. Прмц. Феодосії.

30/12 Прп. Ісаакія спов., ігум. Далматського монастиря.

31/13 Ап. з 70 Єрма. Мч. Єрмія. Мч. Філософа.

Червень

1/14 Мчч. Юстина Філософа та іншого Юстина і з ними: Харитона, Харити, Євелпіста, Єракса, Пеона і Валеріана. Прп. Агапіта Печерського, безвідплатного лікаря.

2/15 Свт. Никифора спов., патр. Константинопольського. Вмч. Іоана Нового, Сучавського.

3/16 Мчч. Лукиліяна, Клавдія, Іпатія, Павла, Діонисія і Павли діви. Сщмчч. Лукіяна єп., Максіяна пресвітера, Юліяна диякона, Маркелина і Сатурніна в Бельгії.

4/17 Свт. Митрофана, патр. Константинопольського. Мчч. Фронтасія, Северина, Северіана і Силана. Мч. Конкордія. Сщмч. Астія, єп. Диррахійського. Свт. Зосими, єп. Вавилона Єгипетського.

5/18 Сщмч. Дорофея, єп. Тирського. Перенесення мощів блж. Ігоря, кн. Чернігівського. Мчч. Маркіяна, Никандра, Іперихія, Аполлона, Леоніда, Арія, Георгія, Селинія, Іринія і Памвона. Прп. Феодора чудотворця. Прп. Анувія пустельника Єгипетського. Прп. Дорофея з монастиря авви Серида.

6/19 Прп. Вісаріона, чудотворця Єгипетського. Прп. Іларіона Нового. Прмцц. дівиць Архелаї, Фекли і Сосанни. Свт. Іони, єп. Великопермського (рос). Прп. Паїсія Углицького (рос).

7/20 Мч. Феодота Анкирського. Сщмч. Маркелина, папи Римського, і з ним мчч. Клавдія, Кирина й Антоніна. Сщмч. Маркела, папи Римського, і з ним мчч. Сисинія і Киріака дияконів, Смарагда, Ларгія, Апроніяна, Сатурніна, Папія, Мавра воїнів і Крискентіана, і мцц. Прискили, Лукини і Артемії царівни. Мцц. Калерії (Валерії), Киріякії та Марії в Кесарії Палестинській.

8/21 Вмч. Феодора Стратилата. Свт. Єфрема, патр. Антіохійського. Прп. Зосими Фінікійського.

9/22 Свт. Кирила, архиєп. Олександрійського. Мцц. Фекли, Марфи і Марії в Персії. Прп. Кирила, ігумена Білоозерського (рос).

10/23 Сщмч. Тимофія, єп. Пруського. Прп. Силуана, схимника Печерського. Свт. Іоана, митр. Тобольського. Мчч. Олександра й Антоніни дівиці. Прп. Феофана Антіохійського. Свт. Васіяна, єп. Лавдійського.

11/24 Апп. Варфоломея і Варнави.

12/25 Прп. Онуфрія Великого. Прп. Петра Афонського. Прпп. Іоана, Андрія, Іраклемвона і Феофіла.

13/26 Мц. Акилини. Свт. Трифілія, єп. Левкусії Кипрської. Прпп. Анни і сина її Іоана. Мц. Антоніни.

14/27 Прор. Єлисея. Свт. Мефодія, патр. Константинопольського. Блгв. кн. Мстислава (Георгія) Новгородського. Прп. Єлисея Сумського.

15/28 Прор. Амоса. Мчч. Віта, Модеста і Крискентії годувальниці. Мч. Дули Киликійського. Прп. Дули страстотерпця Єгипетського. Прп. Єронима Стридонського. Перенесення мощів Прп. Феодора Сікеота, єп. Анастасіопольського. Блж. Августина. Вмч. Лазаря, кн. Сербського. Свт. Єфрема, патріарха Сербського (серб.). Свт. Йони, митр. Московського (рос).

16/29 Свт. Тихона, єп. Амафунтського. Сщмч. Тигрія пресвітера і мч. Євтропія читця.

17/30 Мчч. Мануїла, Савела та Ісмаїла.

18/1 Мчч. Леонтія, Іпатія і Феодула. Прп. Леонтія, канонарха Печерського.

19/2 Ап. Юди, брата Господнього. Прп. Паїсія Великого. Прп. Іоана Анахорета (Самітника). Прп. Паїсія Хілендарського (болг).

20/3 Сщмч. Мефодія, єп. Патарського. Мчч. Інни, Пінни і Римми. Мчч. Аристоклія пресвітера, Димитріяна диякона й Афанасія читця. Свт. Левкія спов., єп. Врунтисіопольського. Свт. Мини, єп. Полоцького (білорус).

21/4 Мч. Юліяна Тарсійського. Сщмч. Терентія, єп. Іконійського. Прп. Юлія пресвітера і Юліяна диякона. Мчч. Арчила II, царя Іверського, і Луарсаба II, царя Карталінського (груз.).

22/5 Сщмч. Євсевія, єп. Самосатського. Мчч. Зінона і Зіни. Мчч. Галактіона і Юліянії.

23/6 Мц. Агрипини. Мчч. Євстохія, Гайя, Провія, Лолія, Урвана й інших. Прав. Артемія Веркольського (рос). Свт. Германа, архиєп. Казанського (рос).

24/7 †Різдво чесного і славного пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана. Мчч. семи братів: Орентія, Фарнакія, Ероса, Фірмоса, Фірмина, Киріяка і Лонгина.

25/8 Прмц. Февронії дівиці.

26/9 Прп. Давида Солунського. Прп. Іоана, єп. Ґотського.

27/10 Прп. Сампсона, опікуна подорожніх. Прав. Іоани мироносиці. Прп. Севира пресвітера. Прп. Георгія Іверського, святогорця Афонського (груз.).

28/11 Перенесення мощів мчч. безсрібників і чудотворців Кирата Іоана. Прп. Ксенофонта Робейського. Прп. Павла лікаря.

29/12 †Святих славних і всехвальних першоверховних апостолів Петра і Павла.

30/13 Собор славних і всехвальних 12 апостолів: Петра, Андрія, Якова, Іоана, Филипа, Варфоломія, Фоми, Матея, Якова Алфеєвого, Юди Якового або Фадея, Симона Зилота і Матвея. Прп. Петра, царевича Ординського (рос). Свт. Софронія, єп. Іркутського (рос).

Липень

1/14 Безсрібників Косми і Даміяна, що постраждали в Римі. Мч. Потита. Прп. Петра патриція. Прп. Никодима Святогорця. Прав. Ангелини, володарки Сербської.

2/15 Покладення чесної ризи пресвятої Богородиці у Влахерні. Свт. Ювеналія, патр. Єрусалимського.

3/16 Мч. Якинфа. Прп. Анатолія Печерського. Мчч. Діодима, Євлампія, Асклепіодота і Мц. Голиндухи. Мчч. Мокія і Марка. Прп. Олександра, начальника монастиря несплячих. Свт. Анатолія, патр. Царгородського.

4/17 Свт. Андрія, архиєп. Критського. Преп. Марфи, матері св. Симеона Дивногорця. Мчч. Феодота і Феодотії. Сщмч. Феодора, єп. Киринейського.

5/18 Прп. Афанасія Афонського. Мцц. Анни та Кирили. Прп. Лампада Іринопольського. Знайдення мощів Прп. Сергія Радонезького (рос).

6/19 Прп. Сисоя Великого. Прп. Сисоя, схимника Печерського. Знайд, мощів Юліянії, княжни Ольшанської. Мчч. Марина, Марфи, Авдифакса, Аввакума, Кирина, пресвітера Валентина, Астерія та ін. в Римі. Мчч. Ісавра диякона, Інокентія, Фелікса, Єрмія, Василія, Перегрина, Руфа і Руфина. Мч. Коїнта Фригійського. Мц. Лукії, Мчч. Рикса, Антонія, Лукіяна, Ісидора, Діона, Діодора, Кутонія, Ароноса, Капика, Сатура.

7/20 Прп. Фоми в Малеї. Прп. Акакія з «Ліствиці». Мчч. Перегрина, Лукіяна, Помпея, Ісихія, Папія, Саторніна і Германа. Прп Мчч. Епіктета пресвітера й Астіона монаха. Мч. Євангела. Мц. Киріякії.

8/21 Вмч. Прокопія.

9/22 Сщмч. Панкратія, єп. Тавроменійського. Сщмч. Кирила, єп. Гортинського. ПрпМчч. Патермутія і Копрія, Мч. Олександра. Прпп. Патермутія і Копрія. Свт. Феодора, єп. Едеського.

10/23 45 Мчч. в Нікополі Вірменському: Леонтія, Маврикія, Даниїла, Антонія, Олександра, Яникита, Сисинія, Менеї, Віриладата ін. Прп. Антонія Печерського, начальника київського чернецтва. Мч. Аполонія. Мчч. Віанора й Силуана. Прпп. пустельників єгипетських, вогнем і димом замучених.

11/24 † Рівноапостольної княгині Ольги, в хрещенні Олени. Спомин чуда вмц. Євфимії всехвальної, через яке утвердилося православ’я. Мч. Киндея пресвітера.

12/25 Мчч. Прокла та Іларія. Прп. Михаїла Малеїна. Мчч. Феодора варяга і його сина Іоана. Мц. Голиндухи, в хрещенні Марії. Препп. Іоана і Гавриїла святогорців (груз).

13/26 † Собор архангела Гавриїла. Прп. Стефана Саваїта. Пам’ять свв. отців шести Вселенських Соборів. Свт. Юліяна, єп. Кеноманійського. Мч. Серапіона. Мч. Маркіяна.

14/27 Дп. Акили. Мч. Юста. Прп. Еллія. Прп. Онисима чудотворця.

15/28 † Рівноап. вел. кн. Володимира, в хрещенні Василія. Мчч. Кирика і Юлити. Мч. Авудима.

16/29 Сщмч. Афіногена єп. й десяти його учнів. Мч. Павла й мцц. Алевтини (Валентини) і Хіонії. Мч. Антіоха лікаря. Мц. Юлії дівиці.

17/30 Вмц. Марини (Маргарити). Перенесення мощів Лазаря Галісійського.

18/31 Мч. Еміліана. Мч. Якинфа Амастридського. Прп. Іоана Багатостраждального, Печерського, і Памви, затворника Печерського. Прп. Памви пустельника.

19/1 Прп. Макрини, сестри свт. Василія Великого. Прп. Дія. Прп. Паїсія Печерського. Блж. Стефана і матері його Милиці (серб.). Перенесення мощів прп. Серафима Саровського (рос).

20/2 † Прор. Іллі Фесвітянина. Знайдення мощів прпмч. Афанасія Берестейського.

21/3 Прор. Єзекіїля. Прпп. Симеона, Христа ради юродивого, і Іоана, що постив з ним. Прпп. Онуфрія мовчазного й Онисима затворника, Печерських.

22/4 Рівноап. Марії Магдалини. Перенесення мощів сщмч. Фоки.

23/5 Мчч. Трофима, Феофілата ін. 13 Мчч. Сщмч. Аполінарія, єп. Равенського. Почаївської ікони Божої Матері.

24/6 Мц. Христини. Мчч. блгв. кнн. Бориса і Гліба, в хрещенні Романа й Давида. Прп. Полікарпа, архимандрита Печерського.

25/7 Успіння прав. Анни, матері пресвятої Богородиці. Свв. жон Олімпіяди дияконіси і Євпраксії дівиці. Пам’ять V Вселенського Собору.

26/8 Сщмч. Єрмолая, Єрмипа і Єрмократа, Нікомидійських священиків. Прп. Мойсея Угрина, Печерського. Прмц. Параскеви.

27/9†Вмч. і цілителя Пантелеймона. Прп. Анфіси ігумені і 90 сестер. Прп. Мойсея, чудотворця Печерського. Рівноапп. Климента, єп. Охридського, Наума, Сави, Горазда й Ангеляра (болг). Прп. Германа Аляскинського (амер.).

28/10 Апп. із 70: Прохора, Никанора, Тимона й Пармена дияконів. Мчч. Юліяна, Євстахія й Акакія.

29/11 Мч. Калиника. Мц. Серафими дівиці. Мц. Феодотії і трьох її дітей. Мч. Євстафія Мцхетського (груз.).

30/12Апп. із 70: Сили, Силуана, Крискента, Епенета, Андроніка. Мч. Іоана воїна. Мч. Поліхронія, єп. Вавилонського, Парменія, Еліми і Хрисотеля пресвітерів, Луки й Муко дияконів, Авдона і Сенниса, перських князів. Мчч. Олімпія і Максима. Сщмч. Валентина (Уалентина) єп. і трьох його учнів: Прокула, Ефіва й Аполонія, прав. Авундія.

31/13 Передсвято винесення дерева чесного й животворчого Хреста Господнього. Прав. Євдокима Кападокійця. Мц. Юлити. Заговини на Успенський піст.

Серпень

1/14 †Винесення дерева чесного й животворчого Хреста Господнього. Пам’ять хрещення України 988 року. Семи мчч. Маккавеїв: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима й Маркела, матері їх Соломоніїта вчителя Єлеазара. Мчч. у Пергії Памфилійській: Леонтія, Аттія, Олександра, Киндея, Мінсифея, Киріака, Мінеона, Катуна та Євклея. Початок Успенського посту,

2/15 Перенесення з Єрусалиму в Константинополь мощів першомуч. архидиякона Стефана і знайдення мощів праведних Никодима, Гамалиїла й сина його Авива. Сщмч. Стефана, папи Римського.

3/16 Прпп. отців Ісаакія, Далмата і Фавста. Мч. Раждена перса (груз.). Преп. Косми анахорета. Прп. Антонія Римлянина, Новгородського.

4/17 Семи юнаків у Ефесі: Максиміліяна, Ямвлиха, Мартиніана, Іоана, Діонисія, Ексакустадіяна і Антоніна. ПрМц. Євдокії. Мч. Єлевферія.

5/18 Передсвято Преображення Господнього. Мч. Євсигнія. Сщмчч. Анфіра і Фавія, римських пап. Мч. Понтія Римлянина. Мчч. Кантидія і Кантидіана та Сивела в Єгипті. Прав. Нонни, матері Григорія Богослова.

6/19 †Преображення Господа нашого Ісуса Христа.

7/20 Прпмч. Дометія персянина і двох його учнів. Прп. Пимена Багатостраждального і Пимена посників Печерських. Мчч Марина й Астерія. Прп. Ора. Прмц. Потамії чудотвориці. Прп. Меркурія Печерського, єп. Смоленського.

8/21 Свт. Еміліана спов., єп. Кизицького. Прп. Григорія, іконописця Печерського. Перенес. мощів Прпп. Зосими, Германа та Саватія Соловецьких (рос). Свт. Мирона чудотворця, єп. Критського. Мчч. Єлеферія і Леоніда. Прп. Григорія Синаїта.

9/22 Ап. Матфія. Мч. Антонія Олександрійського. Преп. Псоя єгипетського. Мчч. Юліяна, Маркіяна, Іоана, Якова. Олексія, Димитрія, Фотія, Петра, Леонтія, Марії та ін.

10/23 Сщмч. архидиякона Лаврентія, папи Сикста, дияконів Феліцісіма й Агапіта, Романа Римських.

11/24 Сщмч. і архидиякона Євпла. Прмчч. Феодора і Василія Печерських. Прп. Феодора, кн. Острозького, Печерського. Мц. Сосанни дівиці і з нею Гайя, папи Римського, Гавинія пресвітера, Клавдія, Максима, Препедигни, Олександра і Куфія.

12/25 Мчч. Фотія й Аникити та багатьох інших. Сщмч. Олександра, єп. Команського. Мчч. Памфіла й Капітона.

13/26 Віддання Преображення Господнього. Перенесення мощів Прп. Максима спов. Мчч. Іполита, Іринея, Авундія та мц. Конкордії у Римі.

14/27 Передсвято Успіння пресвятої Богородиці. Прор. Михея. Перенесення мощів Прп. Феодосія Печерського. Сщмч. Маркела, єп. Апамейського. Прп. Аркадія Новоторзького (рос).

15/28 †Успіння пресвятої Богородиці.

16/29 Перенесення із Едеси в Константинополь Нерукотворного Образа Господа нашого Ісуса Христа. Мч. Діомида лікаря. Прп. Херимона Єгипетського. Мчч. 33 Палестинських.

17/30 Мч. Мирона пресвітера. Прп. Аліпія, іконописця Печерського. Мчч. Павла і Юліянії з іншими. Мчч. Фірса, Левкія, Короната та дружини їхньої. Мч. Патрокла. Мчч. Стратона, Филипа, Євтихіяна та Кипріяна.

18/31 †Мчч. Флора і Лавра. Мчч. Єрма, Серапіона та Полієна. Сщмч. Еміліана єпископа і з ним: Іларіона, Діонисія і Єрмиппа. Свтт. Іоана і Георгія, патріархів Константинопольських. Прп. Макарія, ігумена Пеликитського. Прп. Іоана Рильського (болг).

19/1 Мч. Андрія Стратилата і з ним 2593 мучеників. Мчч. Тимофія, Агапія і Фекли.

20/2 Прор. Самуїла. Мчч. Севира й Мемнона та з ними 37 мучеників.

21/3 Ап. Фадея. Мц. Васси та її дітей: Мчч. Феогнія, Агапія і Піста. Прп. Аврамія працелюбного, Печерського. Прп. Аврамія Смоленського (білорус).

22/4 Мчч. Агафоника, Зотика, Феопрепія (Боголіпа), Акиндина, Северіяна й інших. Сщмч. Афанасія єпископа, Прп. Анфуси та слуг її Мчч. Харисима й Неофіта. Мц. Євлалії дівиці. Сщмч. Горазда, єп. Богемського і Мораво-Сілезького (серб.).

23/5 Віддання Успіння пресвятої Богородиці. Мч. Лупа. Сщмч. Іринея, єп. Ліонського. Прпп. Євтихія і Флорентія. Свт. Каленика, патр. Константинопольського.

24/6 Сщмч. Євтихія, учня апостола Іоана Богослова. Перенес. мощів свт. Петра, митр. Київського. Мч. Татіона. Мц. Сіри, дівиці Перської. Прп. Георгія Лімніота.

25/7 Перенесення мощів Ап. Варфоломея. Ап. Тита, єп. Критського. Свтт. Варсиса і Євлогія, єпп. Едеських, і Протогена, єп. Карійського, спрвідн. Свт. Мини, патріарха Царгородського.

26/8 Мчч. Адріяна і Наталії.

27/9 Прп. Пимена Великого. Прпп. сщмч. Кукші й Пимена посника, Печерських. Свт. Осії спов., єп. Кордувійського. Свт. Ліверія спов., папи Римського. Прп. Пимена Палестинського. Мц. Анфіси. Прп. Сави.

28/10 Прп. Мойсея Мурина. Собор прпп. отців Києво-Печерських, котрі в Дальніх печерах спочивають: Феодосія, Мойсея чудотворця, Лаврентія, Іларіона, Пафнутія, Мартирія диякона, Феодора, кн. Острозького, Афанасія, Діонисія, Феофіла, архиєп. Новгород., Зинона, Григорія, Іпатія, Сщмч. Лукіана, Йосифа, Павла, Сисоя, Нестора некнижного, Памви, Феодора, Софронія, Панкратія, Анатолія, Амона, Мардарія, Піора, Мартирія, Руфа, Веніямина, Касіяна, Арсенія, Євфимія, Тита воїна, Ахили диякона, Паїсія, Меркурія, Макарія, Пимена, Леонтія і Геронтія канонархів, Захарії, Силуана, Агафона, Ігнатія архимандрита і Лонгина воротаря. Знайдення мощів Прп. Іова Почаївського. Прав. Анни пророчиці, дочки Фануїла. Мц. Шушаніки, цариці Райської (груз.).

29/11 †Усікновення чесної глави пророка, Предтечі і Хрестителя Господнього Іоана.

30/12 Свтт. Олександра, Іоана і Павла Нового, патріярхів Константинопольських. Прпп. Христофора римлянина і Фантина з Солуні. Свтт. Сербських: Сави І, Арсенія І, Сави II, Євстафія І, Якова, Никодима, Даниїла — архиєпископів; Іоаникія II, Єфрема II, Спиридона, Макарія, Гавриїла І — патріархів та Григорія єпископа.

31/13 Покладення чесного пояса пресвятої Богородиці. Сщмч. Кипріяна, єп. Карфагенського. Свт. Геннадія, патріарха Царгородського.