24 липня 2024

КАНОН І МОЛИТВИ ЗАУПОКОЙНІ

 

КАНОН МОЛЕБНИЙ ДО Г8ОСПОДА НАШОГО ІСУСА ХРИСТА І ПРЕЧИСТОЇ БОГОРОДИЦІ, МАТЕРІ ГОСПОДНЬОЇ ПРИ РОЗЛУЧЕННІ ДУШІ З ТІЛОМ ВСЯКОГО ПРАВОВІРНОГО.

МОЛИТВА, ЩО ЇЇ ПРОМОВЛЯЄ ІЄРЕЙ НА ВИХІД ДУШІ

МОЛИТВА ВІД ІЄРЕЯ ЗА ДУШУ СУДИМУ

ПОСЛІДУВАННЯ ПІСЛЯ ВИХОДУ ДУШІ З ТІЛА

МОЛИТВА ВІД ІЄРЕЯ ЗА ДОВГОСТРАЖДАЛЬНОГО, ЯКИЙ НЕ МОЖЕ ПОМЕРТИ

МОЛИТВИ З ПАРАСТАЗУ ТА ПОХОРОНУ

ЧИН ПОХОРОНУ МИРЯН

ДЕЯКІ ЗАУПОКОЙНІ МОЛИТВИ

 

 

Послідування після виходу душі з тіла

 

Відразу ж після виходу душі з тіла ієрей починає:

Благословен Бог наш завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Трисвяте: І по Отче наш:

Далі разом з предстоячими співає або читає оці тропарі:

З духами спочилих праведників душу раба Твого, Спасе, упокой, і прийми її до блажененного життя коло Тебе, Чоловіколюбче. В оселях Твоїх, Господи, де всі святі Твої спочивають, упокой і душу раба Твого, бо Ти Єдиний Чоловіколюбець. Слава:

Ти єси Бог, що зійшов до пекла і розбив кайдани закованих, Сам і ду-шу раба Твого упокой.

І нині:

Єдина Чиста і Непорочна Діво, що Бога без сімені породила, молися за спасіння Душі його.

Після цього ієрей промовляє таку єктенію:

Помилуй нас, Боже, з великої ласки Твоєї, молимось Тобі, вислухай і помилуй. Люди: Господи, помилуй (тричі).

Іще молимося за упокоєння душі спочилого раба Божого (ім’я), щоб визволитися йому від усякої провини вільної і невільної.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Щоб Господь Бог оселив душу його там, де праведні спочивають.

Люди: Господи, помилуй (тричі).

Милості Божої, Царства Небесного і відпущення гріхів його у Христа Безсмертного, Царя і Бога нашого просимо.

Люди: Подай, Господи.

Господу помолимось.

Люди: Господи, помилуй.

Ієрей: Боже духів і всякої плоті, Ти смерть подолав і диявола знищив і життя світові Твоєму дарував, Сам, господи, упокой душу спочилого раба Твого (ім’я) в місці світлому, в місці квітучому, в місці спокою, де немає не-дуги, ні смутку, ані зітхання, всякий гріх, що вчинив він словом, чи ділом, чи думкою, як Милосердний Чоловіколюбець Бог, прости, бо немає людини, щоб жила й не згрішила, один Ти без гріха, правда Твою — правда вічна, і слово Твоє — істина. Бо Ти єси Воскресіння і Життя, і Спокій спочилого раба Твого (ім’я), Христе Боже наш, і Тобі славу віддаємо із Безначальним Твоїм Отцем, і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні.

Люди: Амінь.

І відразу ж співає або проказує канон цей за новопреставленого.

Глас 8 Пісня 1 Ірмос: Воду, наче по сухому пройшовши і єгипетського лиха уникну-вши, Ізраїль взивав: Визволителеві й Богові нашому заспіваймо. Приспів: Упокой, Господи, душу спочилого раба Твого. Відкрий уста мох, Спасе, і слово подай мені, Милосердний, щоб моли-вся за новопреставленого нині, щоб упокоїв Ти душу його, Владико. Приспів. Спасе, що мертвий був тілом і у гробі покладений з мертвими, як ми-лосердний, у місці квітучому душу раба Твого упокой.

Слава: Почуй, Боже Триіпостасний, мій голос блаженний, і осели, Ізбавителю, душу преставленого на лоні Авраамовому.

І нині; Пречистая Богородице, моли Сина Твого, що Його, безмужньо зачав-ши, Ти породила єси, нехай подасть спокій рабу Твоєму преставленому.

Пісня 3 Ірмос: Небесного круга Верхотворче Господи, і Церкви будівниче, утверди мене в любові Твоїй, Ти, Найвище Бажання й вірних Підпора, Єдиний Чоловіколюбче. В місті квітучому, в місці спокою, де лики святих веселяться, душу раба Твого преставленого упокой, Христе Єдиний Всемилостивий. Де лики святих перебувають, там осели, Владико, того, що послужив Тобі всім серцем і що взяв іго Твоє на рамено своє, бо Ти Єдиний Владика життя і смерті.

Слава: Небесний Отче Вседержителю, і Сину Єдинородний, і Душе Святий Ісходний! Відкинь провини померлого і в Церкві найпершим всели його, щоб він прославляв Тебе з усіма тими, що догодили Тобі.

І нині; Як мати Свята Пресвятого Бога, Владичице всіх, Маріє Богородице, з усіма святими моли Його, щоб упокоїв душу раба Твого в оселях Небесних.

Пісня 4 Ірмос: Почув я, Господи, про провидіння Твого таїнство, збагнув діла Твої і прославив Твоє Божество. Ти, що зійшов до пекла, Христе, і разом підняв усіх мертвих і престав-леного від нас упокой, Спасе, як Милосердний. Нікого нема без гріха, тільки один Ти, Владико, тож зади цього і пре-ставленому гріхи відпусти ідо раю його всели.

Слава: Почуй, Тройце Свята, голоси благальні, що до Тебе підноситься в цер-кві за спочилого, і Богонаначальним Твоїм світлом освіти душу, що затьмаре-на суєтними пристрастями.

І нині; Ти породила єси, Пречиста Діво, без чоловічого сімені Бога Доскона-лого і Чоловіка Досконалого, що бере гріхи наші. То ж моли Його, Госпоже, щоб преставленому рабу Твоєму спокій подав.

Пісня 5 Ірмос: Просвіти нас повеліннями Твоїми, Господи, і силою Твоєю ви-сокою мир Твій подай нам, Чоловіколюбче. Маючи владу над життям і смертю, преставленого від нас упокой, Христе Боже, Ти бо єси, Спасе, Спокій і Життя всіх. На тебе, Спасе, надію поклавши, померлий відійшов від нас, Ти ж, Го-споди, змилосердься над нами, як Бог Многомилостивий.

Слава: Просвіти нас, Трисвятий, оспівуваний Владико, бо ми молимось Тобі, щоб мир Небесний одержати, і в мирних оселях душу вчини, що відійшла від тимчасового життя в надії на життя вічне.

І нині; Пречистая Діво, Госпоже, як істинна Мати Спаса і Бога нашого, убла-гай Сина Твого, щоб преставленого позбавив Він ліворучного стояння.

Пісня 6 Ірмос: Молитву проллю я до Господа і Йому возвіщу печалі мої, злом бо наповнилася душа моя, і життя моє до пекла наблизилось; і молюся, як Іо-на: “Від тління, Боже, мене визволи”. Знищивши пекло, Владико, Ти воскресив єси мертвих з правіку, то ж і нині преставленого від нас на лоні Авраамовім, Боже, всели, відпустивши йо-му всі гріхи, як Милосердний. “Заповідь, яку Ти дав мені, Боже, переступив я і смертний був, але Ти, Боже, що зійшов до гробу і душі, які споконвіку мертві були, восресив, не пі-дійми мене, Владико, на муку, але на спокій вічний”, — так преставлений взи-ває до Тебе через нас, Многомилостивий. Слава: Молимо Тебе, Безначальний Отче, і Сину, і Душе Святий, душу злом душогубним світу цього озлоблену, що до Тебе, Творця, перейшла, у пекло на дно не відкинь, Боже, Спасе мій.

І нині; Із небес Христос Бог наш, як дощ на руно, на Тебе зійшов, Пречистая, напоївши весь світ і висушивши всі безбожні потоки, наводнивши всю землю розумом Своїм. То ж моли Його, Вседіво, дати спокій преставленому рабу Твоєму. Кондак, глас 8 Зі святими упокой, Христе, душу раба Твого, де немає недуги, ні смут-ку, ані зітхання, але вічне життя. Ікос Сам Один єси, безсмертний, що створив і впорядкував людину, ми ж, земні, з землі створені і ту ж землю повернемось, бо так Ти звелів, мій Сотво-рителю, і сказав мені: “Земля єси і в землю повернешся”. Туди ж і ми всі, лю-ди, підемо, з надгробними риданнями співаючи пісню: Алилуйя, алилуйя, алилуйя.

Пісня 7 Ірмос: Отроки, що з Юдеї прийшли, і колись у Вавілоні вірою в Трой-цю полум’я в печі перемогли, співаючи: “Отців наших Боже, благословен єси”. Владико, Христе Боже, коли прийдеш судити світ, пощади душу раба Твого, що його від нас прийняв єси, бо він взивав: “Отців наших Боже, благо-словен єси!” В блаженстві райському, де веселяться душі праведних, що послужили Тобі, осели з ними, Христе, і душу раба Твого, що співає: “Отців наших Боже, благословен єси!”

Слава: Ти, що трьох іудейських отроків врятував у вогні, в трьох лицях про-славлений, визволи від вогню вічного душу спочилого, що з вірою співає Тобі: “Отців наших Боже, благословен єси”.

І нині; Ісаія Тебе Жезлом назвав, Пречистая, Даниїл же — Горою Непоруш-ною, Ієзекіїль же — дверима, через які пройде Христос, ми ж Тебе Істинною Богородицею величаємо і прославляємо.

Пісня 8 Ірмос: Семикратно піч халдейський мучитель для побожних у люті ро-зпалив, але, побачивши їх, силою вищою визволених, Творцеві й Визволите-леві співав: “Отроки, благословіте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки”. Скінчивши життя і до Тебе повернувшись, Господи, нині взиває пре-ставлений: прости провини мої, Христе Боже, і не осуди мене, коли станеш судити всіх, бо я з вірою до Тебе взивав: Оспівуйте Господа всі творіння Гос-подні, і прославляйте Його по віки. Того, хто ніс іго Твоє, Владико, на плечі своєму і тягар Твій неважкий, хоч і не завжди терпляче, однак у місці, де преподобні Твої перебувають, все-ли душу його, бо він співав Тобі, Христе Спасе: “Отроки, благословіте, свя-щеники, оспівайте, люди, прославте Його по віки”. Благословім Отця, і Сина, і Святого Духа Господа. Безпочаткова Тройце Святая, Боже Отче, і Сину, і Душе Святий, в осе-лі святих прийми душу преставленого раба Твого і від вогню вічного визволи, щоб він хвалив Тебе, оспівуючи повіки: “Отроки, благословіте, священики, оспівайте, люди, прославте Його по віки”. І нині; Тебе, Діво, лики пророків передбачили, бо провиділи Тебе прозоливи-ми очима: один Жезлом назвав Тебе, інший — Дверима Сходу, ще інший — Горою Непорушною людства. Ми ж визнаємо Тебе Істинною Богородицею, що Бога всіх породила, то ж благай Його упокоїти преставленого на всі віки.

Пісня 9 Ірмос: Вжахнулося небо і кінці землі здивувалися з того, що Бог явив-ся людям тілесно, і утроба Твоя за небеса просторіша стала. Тому, Богороди-це, Чиноначалія Ангельські і людськії Тебе величають. Ісусе, Боже мій, і Спасе, Ти взяв гріх Адама і смерть пізнав єси, але людство від нех звільнив, Милосердний. Тому благаємо Тебе, Милостивий: преставленого упокой, як Благий, в оселях святих Твоїх, бо Ти єдиний Всеб-лагий і Милосердний. Немає нікого серед людей, хто б не согрішив, Милосердний. Але Ти Один, Ісусе Христе, береш гріхи всього світу. Прошу, очистивши раба Твого від гріхів, всели його в оселях Твоїх святих, бо Ти єси Життя, і Спокій, і Світ-ло, і Радість усіх, що Тобі догодили.

Слава: Здивувалася вся природа людська, як Безначального Отця Син Єдино-родний, Тіло від Діви через дійство Святого Духа прийняв єси, і страждав єси, як людина, щоб оживити померлих. Тому й благаємо Тебе: осели, як Милосе-рдний, преставленого нині від нас в країні живих.

І нині; Невістою Тебе називаємо, Пречистая, Отця Невидимого і Матір’ю Си-на, що з Тебе через Духа Святого втілився, і Молитвеницею за спочилого раба Твого, бо Тебе як Помічницю маємо ми, земні і, з любов’ю оспівуючи, Тебе величаємо. Достойно є: Трисвяте: По Отче наш:

Тропар, глас 6 Один в суті Своїй Ти Животворець, Христе, і воістину невичерпна глибина милосердя, то ж нині преставленого раба Твого Царства Твого спо-доби; бо Ти Єдиний маєш множество милосердя й безсмертя.

Слава: І нині; Богородичний

Ти, що Джерело життя породила, Владичице,— Визволителя світу, Ісуса Господа, Того старанно моли, щоб вічного життя преставленого нині раба Твого Він сподобив, бо Ти єдина єси найславніша християн Помічниця.

Далі: Господи помилуй (12 разів) І молитву оцю:

Пом’яни, Господи Боже наш, в вірі і надії на життя вічне новопрестав-леного раба нашого (ім’я) і, як Милосердний і Чоловіколюбець, що відпуска-єш гріхи і знищуєш всі провини, полегши, прости й відпусти всі гріхи його ві-льні і невільні, визволи його від вічної муки й вогню геєнського і даруй йому причастя і насолоду вічних Твоїх благ, які вготовані тим, що люлять Тебе, Бо якщо й согрішив він, то не відступав від Тебе і твердо в Отця, і Сина, і Свято-го Духа, Тебе, Бога, в Тройці славимого, вірував і Одиницю в Тройці і Трой-цю в Єдинстві православно аж до останнього свого подиху визнавав. То ж милостивий будь до нього, і віру в Тебе замість діл прийми, і зі святими Тво-їми, як Милосердний, упокой, бо немає людини, щоб жила й не згрішила. Але Ти один єси без всякого гріха, і правда Твоя — правда вічна, і Ти єси один Бог милостей, і милосердя, і чоловіколюбства, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Си-ну, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки вічні. Люди: Амінь. Ієрей: Премудрість. Пресвятая Богородице, спаси нас. Люди: Чеснішу від херувимів: Ієрей: Слава Тобі, Христе Боже, Надіє наша, слава Тобі. Люди: Слава: і нині; Господи, помилуй (тричі). Благослови.

Ієрей читає відпуст: Що воскрес із мертвих, Христос істинний Бог наш молитвами Пречис-тої Своєї Матері, святих славних і всехвальних апостолів, преподобних і Бо-гоносних отців наших і всіх святих душу від нас преставленого раба Свого в оселях праведних оселить, і на лоні Авраамовому упокоїть, і до праведних приєднає, а нас помилує і спасе, як Милосердний і Чоловіколюбець. Люди: Амінь. Ієрей:В блаженім успінні вічний спокій подай, Господи, чпочилому рабу Твоєму (ім’я) і сотвори йому вічную пам’ять. Проспівавши тричі “Вічная пам’ять”, усі відходять.