22 червня 2024

КАНОНИ

 

КАНОН ПОКАЯННИЙ
до Господа нашого Ісуса Христа

Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, пройшов по безодні Ізраїль стопами; бачачи, як гнобитель фараон потопляється, взивав: пісню перемоги Богові співаймо.

Приспів: Помилуй мене, Боже, помилуй мене.*

Нині приступив я, грішний і обтяжений до Тебе, Владики і Бога мого. Не смію ж бо глянути на небо, тільки молюся, промовляючи: дай мені, Господи, розум, нехай оплакую діла свої гірко.

О горе мені, грішному! Більше за всіх людей окаянний я, і каяття немає в мені. Дай мені, Господи, сльози, нехай оплакую діла свої гірко.

Слава:

Безумний, окаянний чоловіче, що в лінощах губиш свій час, задумайся над життям своїм, і навернися до Господа Бога, і оплакуй діла свої гірко.

І нині;

Мати Божа Пречиста, підведи очі на мене, грішного, і від сіті диявольської визволи мене, і на шлях покаяння настав мене, нехай оплакую діла свої гірко.

Пісня 3

Ірмос: Нема святішого, як Ти, Господи, Боже мій, Ти підніс долю вірних Твоїх, Милосердний, і утвердив нас на камені визнавання Заповітів Твоїх.

Коли поставлені будуть Престоли на Судищі Страшному, тоді всіх людей діла виявляться; горе там буде грішним, яких на муки відсилатимуть; і про те знаючи, душе моя, покайся від злих твоїх діл.

Праведники возрадуються, а грішні заплачуть, тоді ніхто не зможе допомогти нам, а діла наші осудять нас; тому раніше кінця покайся від злих твоїх діл.

Слава:

Горе мені, великогрішному, що ділами і помислами осквернився, ні краплини сліз не маючерез немилосердність свою. Нині ж бо підіймись від землі, душе моя, і покайся від злих твоїх діл.

І нині;

Ось взиває, Госпоже, Син Твій, і навчає нас на добро, я ж бо, грішний, добра завжди уникаю. Але Ти, Милостива, помилуй мене, нехай розкаюсь від злих моїх діл .

Сідальний, глас 6

Помишляю день страшний і оплакую діяння мої лукаві: що я, блудний, відповім Безсмертному Царю і як наважуся глянути на Суддю? Благоутробний Отче, Сину Єдинородний і Душе Святий, помилуй мене.

 

Слава: і нині; Богородичний.

Зв’язаний нині численними путами гріхів і наповнений жорстокими пристрастями і бідами, до Тебе прибігаю, спасіння моє, і волаю: допоможи мені, Діво, Матір Божа.

Пісня 4

Ірмос: “Христос — моя сила, Бог і Господь,” — Свята Церква побожно співає, взиваючи, від серця чистого Господа прославляючи.

Широкий шлях тут і зручний для насолоди життєвої, але гірко буде в останній день, коли душа з тілом розлучатися буде; стережися цього, чоловіче, Царствія ради Божого.

Навіщо убогого кривдиш, плату робітникові затримуєш, брата свого не любиш, за блудом і гордістю гоняєшся? Покинь же все це, душе моя, і покайся Царствія ради Божого.

Слава:

О безумний чоловіче, доки будеш в’язнути, немов бджола, збираючи багатство твоє? Незабаром же згине воно, як порох і попіл; але більше взискуй Царства Божого.

І нині;

Госпоже Богородице, помилуй мене, грішного, і в доброчесності укріпи, і збережи мене, щоб нагла смерть не застала мене неготового, і доведи мене, Діво, до Царства Божого.

Пісня 5

Ірмос: Божественним світлом Твоїм, Милосердний, просвіти, молюся, душі тих, що зрання поспішають до Тебе пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів визволяє.

Згадай, окаянний чоловіче, як брехнею, наклепами, розбоєм, немочами, лютими звірами через гріхи поневолений ти; душе моя грішна, чи цього захотіла єси?

Тремтять мені уди*, всіма бо вину сотворив: очима дивився, вухами слухав, язиком зле промовляв, всього себе вогню вічному віддав; душе моя грішна, чи цього захотіла єси?

Слава:

Блудника і розбійника, що розкаявся, прийняв єси, Спасе, я ж бо сам лінощами гріховними обтяжився і злими вчинками поневолився; душе моя, чи цього захотіла єси?

І нині;

Дивна і швидка помічниця всім людям, Мати Божа, допоможи мені, недостойному, душа моя грішна бажає того.

Пісня 6

Ірмос: Житейськє море, схвильоване бурею напастей, бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Життя на землі блудно проживши і душу в пітьму віддавши, нині ж благаю Тебе, Милостивий Владико: визволи мене від полону цього ворожого і дай мені розум творити волю Твою.

Хто творить іще таке, як я? Як свиня лежить в бруді, так і я гріхові служу. Але Ти, Господи, підійми мене з гидоти цієї і дай мені серце творити Заповіді Твої.

Слава:

Підіймись, окаянний чоловіче, до Бога згадавши свої провини, припадаючи до Творця, плачучи і зітхаючи; Той же, як Милосердний, дасть тобі розум знати волю Свою.

І нині;

Богородице Діво, від видимого і невидимого зла збережи мене, Пречиста, і прийми молитви мої, і донеси їх до Сина Твого, нехай дасть мені розум творити волю Його.

Кондак

Душе моя, навіщо гріхами наповнюєшся, навіщо волю диявольську твориш, на що надію покладаєш? Відійди від цього і навернися до Бога з плачем, взиваючи: Милосердний Господи, помилуй мене, грішного!

Ікос

Помисли, душе моя, про гіркий час смерті і про Страшний Суд Творця Твого і Бога: Ангели бо грізні спіймають тебе, душе, і в вічний вогонь введуть; то ж раніше смерті покайся, взиваючи: Господи, помилуй мене, грішного!

Пісня 7

Ірмос: Росоносною учинив Ангел піч для побожних отроків, а веління Боже, що халдеїв опаляло, приневолило гнобителя взивати: благословен єси, Боже отців наших.

Не надійся, душе моя, на тлінне багатство і на неправедні зібрання, бо все це не знаєш, кому залишиш, але заволай: помилуй мене, Христе Боже, недостойного.

Не уповай, душе моя, на тілесне здоров’я і на скороминучу красу, бачиш бо, як сильні та молоді помирають; але заволай: помилуй мене, Христе Боже, недостойного.

Слава:

Згадай, душе моя, про вічне життя, про Царство Небесне, уготоване для святих, і про тьму окромішну і про гнів Божий для злих, і заволай: помилуй мене, Христе Боже, недостойного.

І нині;

Припади, душе моя, до Божої Матері, і помолися до Неї, Вона ж бо є скорою помічницею для всіх тих, що каються, нехай ублагає Сина, Христа Бога, і помилує мене, недостойного.

Пісня 8

Ірмос: Із полум’я преподобним Ти росу виточив і жертву праведника водою спалив, бо все твориш Ти, Христе, з Своєї волі; Тебе прославляємо по всі віки.

Як мені не плакати, коли помишляю про смерть? Бачачи у гробі брата мого, безславного і спотвореного, чого чекаю і на що сподіваюся? Тільки дай мені Господи, раніше кінця покаяння (двічі).

Слава:

Вірую, що прийдеш судити живих і мертвих, і всі у своєму чині стануть, старі й молоді, володарі і князі, діви й священики; де ж опинюсь я? Заради цього взиваю: дай мені, Господи, раніше кінця покаяння.

І нині;

Пречистая Богородице, прийми недостойну молитву мою і збережи мене від наглої смерті і даруй мені раніше кінця покаяння.

Пісня 9

Ірмос: Бога людям неможливо бачити, бо на Нього і Чини Ангельські не сміють дивитись. Через Тебе ж, Всечиста, Слово стало Тілом і з’явилось людям. Величаючи Його з Небесними Силами, Тебе прославляємо.

Нині до вас прибігаю, Ангели, Архангели і всі Небесні Сили, що біля Престолу Божого стоїте, молитеся до Творця свого, нехай визволить душу мою од муки вічної.

Нині плачу до вас, святі Патріархи, царі і пророки, апостоли і святителі, і всі вибрані Христові: допоможіть мені на Суді, нехай спасе душу мою від сили ворожої.

Слава:

Нині руки здіймаю до вас, святі мученики, пустельники, дівственники, праведники і всі святі, що молитеся до Господа за весь світ, нехай помилує мене в годину смерті моєї.

І нині;

Мати Божа, допоможи мені, що на Тебе вельми надіюся, ублагай Сина Свого, нехай поставить мене, недостойного, праворуч Себе, коли сяде судити живих і мертвих. Амінь.

Молитва

Владико, Господи Ісусе Христе! Ти страстями своїми страсті мої зцілив і ранами Своїми мої рани вилікував. Дай мені, грішному, сльози покаяння. Освяти тіло моє пахощами Твого Животворчого Тіла і насити душу мою Твоєю Чесною Кров’ю замість гіркоти, що нею мене супротивник напоїв. Піднеси мій розум до Тебе, бо він прилип до землі, і виведи мене з ями погибелі, бо я не маю покаяння, не маю душевного жалю за гріхи. Не маю сльози втішаючої, що приводить дітей Твоїх до їх насліддя. Я затьмарив свій розум у життєвих пристрастях і, як хворий, не можу звести очей моїх до Тебе; не можу зігріти себе сльозами любові до Тебе. Але Владико Господи Ісусе Христе, Подателю добра, дай мені всеціле покаяння, дай і серце невтомне на шукання Тебе. Пошли мені благодать Твою та обнови в мені вигляд Твого образу. Я відхилився від Тебе, але Ти не відкинь мене. Прийди та знайди мене, приведи мене на пасовисько Твоє та приєднай до вибраних овець святої Твоєї отари. Підживи мене поживою Святих Твоїх Таїн, молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх Амінь.

 

Канон покаянний до Пресвятої Богородиці

Глас 6

Пісня 1

Ірмос: Як по суші, пройшов по безодні Ізраїль стопами; бачачи, як гнобитель фараон потопляється, взивав: пісню перемоги Богові співаймо.

Приспів:* Пресвятая Богородице, спаси нас.

Прийми, Діво, молитву мою із уст недостойних, що її скверними устами сміливо підносити я наважився; і світло розчулення, Чистая, засвіти для раба Твого.

Зливу сліз подай мені Твоїми молитвами, Діво, Мати Чистая, щоб я жалібно плакав над тим, що вчинив на землі, і завдяки Тобі позбавився всякої муки.

Слава:

Ти, що Джерело милосердя породила, ридання мого не відкинь, але милостиво, Благая, Твоїм оком милостивим, Богородице, душі моєї пристрасті зціли.

І нині;

Плач і зітхай, душе моя, і ридай над собою, поклоняючись Матері Божій і промовляючи: мене, винного, визволи від страшної муки.

Пісня 3

Ірмос: Нема святішого, як Ти, Господи Боже мій, Ти підніс долю вірних Твоїх, Милосердний, і утвердив нас на камені визнавання Заповітів Твоїх.

Немає іншого такого, як я, щоб, нагрішивши, поневолився ділами безмірної злоби; але на Тебе, Чистая, Пресвятая, надіючись, благаю: вирятуй мене від цього.

Ось напали на мене, неначе хвороби, всі гріхи люті, обтяживши мене, і засмерділися вельми, і душу ведуть до всякого падіння.

Слава:

Безмірне множество моїх гріхів, тож через це, Пресвятая, з вірою припадаючи, взиваю до Тебе, смиренний; в годину страшну ублагай Того, що Його воплотила єси.

І нині;

Святая Богородице, мене, гідного всякого осуду, вирятуй, бо Ти маєш материнську сміливість перед Богом. і в чертог Його приведи мене.

Пісня 4

Ірмос: “Христос — моя сила, Бог і Господь”,— Свята Церква побожно співає, взиваючи, від серця чистого Господа прославляючи.

Джерело сліз даруй мені, Владичице, щоб я відмив скверну смиренної душі моєї і повернув красу, яку погубив за порадою зміїною.

Боже мій милосердний, Боже Чоловіколюбче, схильний до милості, нині на мене пролий Твою милість, молить Тебе Надія і Заступниця моя, Мати Твоя.

Слава:

Мене, блудного, мене, жахливого, що безрозсудно і безсоромно багато согрішив перед Тобою, Пренепорочная, помилуй, спаси і від пекла звільни.

І нині;

Ти знищила пажить смерті, породивши Життя всього, то ж і я взиваю до Тебе: согрішив, спаси мене, Чистая, матірними Твоїми молитвами.

Пісня 5

Ірмос: Божественним світлом Твоїм, Милосердний, просвіти, молюся, душі тих, що зрання поспішають до Тебе пізнати Тебе, Слово Боже, істинного Бога, що з темряви гріхів визволяє.

Помилуй мене, Чистая, бо на Тебе я всю надію мою поклав, і з вірою взиваю до Тебе: змилосердься, знехтувавши всіма гріховними пристрастями душі моєї.

Спаси мене, Діво, від пристрастей, скорботи і рани, від супротивників лукавих, і визволи від їх нападів смиренну мою душу, щоб не сказали, що утвердилися на мені.

Слава:

Чиста тілом і душею, Пречиста, явившись, душу мою від скверни звільни, навчи мене чисто жити і настав мене творити Господню Божественну волю.

І нині;

Я, що в численних прогріхах все життя моє прожив, Тебе, єдину маю за пристановище і до Бога переселення, то ж наді мною Ти, Богородице, змилуйся.

Пісня 6

Ірмос: Житейськє море, схвильоване бурею напастей бачачи і до тихого пристановища Твого прийшовши, благаю: визволи з тління життя моє, Многомилостивий.

Освяти, Владичице, коротке моє зітхання і рук здіймання як пахучу жертву і сподоби лице Твоє з чистим сумлінням побачити.

Милосердна Владичице, Милостивого Бога Родительнице, що від Твоєї утроби возсіяв, моління уст моїх не зневаж, але дай мені раніше кінця Божественне відпущення.

Слава:

Пригнічений пристрастями блудними я, окаянний, і віддалився від Бога. То ж прибігаю до Тебе, Благая: моли Його, нехай спасе мене і одежами святковими прикрасить мене.

І нині;

Ісус, вогонь сущий, не опаливши лона Твого, з Тебе плотію вийшов, то ж благай Його, Чиста, позбавити вогню і всякої муки тих, що з вірою оспівують Тебе.

Господи, помилуй (тричі).

Слава: і нині;

Сідальний, глас 6

Чистая Діво і Славна, Ангелів славо, коли стала єси перед Хрестом Сина і Бога Твого, не в змозі терпіти ворогів, взивала єси, ридаючи і зітхаючи, єдина Благословенна: як терпить Чоловіколюбець все те, що Йому завдають?

Пісня 7

Ірмос: Отроки вавілонськії полум’я в печі не убоялися, але посеред полум’я кинуті, росою окроплені, співали: благословен єси, Господи, Боже отців наших.

Звільнися, душе моя, від зла, що заподіяла ти: чого спиш і досі? чого сном безнадії пригнічена лежиш? До Богородиці заволай: Пресвятая допоможи мені!

Образ лиця Твого вшановую й не смію споглянути на Тебе, Пресвята; благаю, допоможи мені одержати прощення гріхів, щоб чистими очима дивитися на Твою пречисту ікону.

Слава:

До Твого заступництва прибігаю, Богородице, і благаю сприяти моєму прощенню: не зневаж мене, Владичице, але, помилувавши, спаси мене.

І нині;

Різноманітними душетлінними пороками осквернив я душу і розум, то ж благаю Тебе, Пречистая і не зневаж мене і від спокуси лукавого визволи раба Твого.

Пісня 8

Ірмос: Страждаючи за закони отцівські, блаженні юнаки в Вавілоні знехтували безумне царя повеління, і кинуті ним у вогонь, не згоріли, але істинному Владиці достойно пісню співали: творіння Господні, оспівуйте, і підносьте Його на всі віки.

Согрішивши безмірно, і осквернивши гріхами тіло моє, я, нерозумний, розмишляю про день неминучого Суду і не можу збагнути, лякаюся, і жахаюся, і тремчу, і до благоутробія Твого, Владичице, припадаю: не відкинь мене, але зглянься на мою скорботу, визволи від усякого осуду і від мук різноманітних.

Закони Божественні зневаживши, в лінощах весь лежу, окаянний; але, зглянувшись, Ти, Пречистая, підніми мене скоро і допоможи мені унаслідувати частку спасенних, щоб, радіючи, я взивав до Тебе: радуйся, радосте світу, єдина заступнице тих, що з вірою звертаються під надійну покрову Твою.

Слава:

Горе нам, душе моя, як предстанемо ми зі страхом і трепетом перед Судищем Страшним, тоді, коли й Ангели предстануть зі страхом і трепетом? Маючи добру заступницю Богородицю, прихили коліна і здійми руки до неба, благаючи: зглянься, Діво, і пощади мене тоді Своїм поглядом милостивим.

І нині;

Вияви нині кріпость заступництва Твого бездоганну, бо я боржник, нехай перед матерніми молитвами схилиться Син Твій, Діво. Попередь же нині мене в слушний час, щоб не відійшов я неготовий, але ще пожив, Богородице Чиста і Хвальна.

Пісня 9

Ірмос: Не ридай наді мною, Мати, у гробі бачачи Сина, що Його в утробі безсіменно зачала єси; встану бо, і прославлюся, і піднесу зі славою, яко Бог, тих, що безперестанно з вірою і любов’ю Тебе величають.

Щоб вишньої слави сподобитися, Діво, молюся до Тебе: відпусти мене і визволи від гріхів тьми, Пречистая, нехтуючи всім, що вчинив я свідомо і несвідомо, разом вдень і вночі, щоб я, радіючи, вдячну пісню приніс Тобі.

Від усяких скорбот вирятуй мене, Отроковице, і нозі мої постав на камені Божественного спасіння, бо я придбав Тебе нині як непереможну заступницю, тому сподіваюсь легко переступити ту стіну й перешкоду, яку ослуханням здавна створив.

Слава:

Благаю Тебе, що породила милосердного Суддю і Владику: прийми сміливість скверних моїх уст і жалібний спів мій, і не погидуйся мене, найгрішнішого за всіх людей; бо я раб Твій і тільки Тебе після Бога Заступницею своєю вважаю.

І нині;

Богородице Чистая, вища за всі створіння сущі, що в утробі Своїй носила Бога втіленого, старанно моли Його звільнити від всякого піклування раба Твого, щоб і я вільним голосом славословив Тебе.

* Повторюється перед першим і другим тропарем кожної пісні канону.

* уди — частини тіла, органи.

* Цей приспів повторюється перед першим і другим тропарем кожної пісні канону.

 

 

 

Канон до Ангела-Хранителя

Тропар, глас 6

Ангеле Божий, Хранителю мій святий, життя моє збережи в страхові Христа Бога, розум мій утверди на істинному шляху, любов’ю до небесного душу мою запали, щоб, тобою керований, одержав я від Христа велику милість.

Богородичний

Святая Владичице, Христа Бога нашого Мати, що творця всіх незбагненно породила, благай милосердя Його завжди, разом з Хранителем моїм Ангелом, спасти душу мою, пристрастями одержиму, і відпущення гріхів дарувати мені.

Канон, глас 8

Пісня 1

Ірмос: Співаймо Господеві, що через море Червоне народ Свій провів, бо Він один славно прославився.

Ісусові: Господи, Ісусе Христе, Боже мій, помилуй мене*

Сподоби, Спасе, раба Твого достойно пісню співати і восхваляти безплотного Ангела, наставника і Хранителя мого.

Приспів: Святий Ангеле Божий, Хранителю мій, моли Бога за мене грішного.

Один я в безумстві й у лінощах нині лежу, наставниче мій і Хранителю, не залиши мене на загибель.

Слава:

Молюся до тебе, Анголе, розум мій направ молитвою твоєю і навчи мене ненавидіти гріх, щоб я творив повеління Божі і щоб одержав від Бога відпущення гріхів.

І нині;

Молися, Діво, за мене, раба Твого, до Благоподателя, разом з моїм Ангелом-Хранителем, і настав мене на виконання Заповідей Сина Твого; Творця мого.

Пісня 3

Ірмос: Ти, Господи, утвердження тих, що припадають до Тебе, Ти єси світло темрявою повитих, і прославляє Тебе дух мій.

Всі мої помисли й душу мою до тебе звернув я, Хранителю мій, ти ж від усякої ворожої напасті мене звільни.

Ворог топче мене і пригнічує, повчаючи завжди творити волю свою, але ти, наставниче мій, не залиши мене на загибель.

Слава:

Дай мені співати пісню з вдячністю і старанням Богові Творцю й тобі, благому Ангелу-Хранителю: “Визволителю мій, вирятуй мене від ворогів, що пригнічують мене!”

І нині;

Зціли, Пречистая, душі моєї многонедужні рани і прожени ворогів, що завжди борються зі мною.

Сідальний, глас 2

Від любові душевної співаю тобі, Хранителю душі моєї: “Всесвятий мій Ангеле, покрий мене, супроводжуй і оберігай від лукавого уловлення завжди і до життя небесного настав, врозумляючи. просвічуючи й укріплюючи мене”.

Слава: і нині; Богородичний

Богородице Безневісная, Пречистая, що безсіменно породила Владику всіх, Його ж разом з Ангелом-Хранителем моїм благай, щоб позбавив мене всякого сум’яття дав розчулення й світло душі моїй і гріхів очищення, бо Ти Єдина Скорозаступниця.

Пісня 4

Ірмос: Почув я, Господи, про провидіння Твого таїнство, зрозумів діла Твої і прославив Твоє Божество.

Молись до Чоловіколюбця Бога, Ангеле-Хранителю мій, і не залишай мене, але назавжди в спокої життя моє збережи, подаючи мені спасіння непоборне.

Як заступника і охоронителя життя мого прийняв я тебе від Бога, Ангеле, то ж благаю тебе, святий, від усяких нещасть мене визволяй.

Слава:

Мою скверність твоєю святістю очисти, Хранителю мій, і від частки ліворучної нехай буду я відлучений твоїми молитвами, і причасником слави явлюся.

І нині;

Я в замішанні від гріхів, що мене обступили, Пречистая, але позбав мене скоро від них, бо до Тебе єдиної я прибігаю.

Пісня 5

Ірмос: Зранку взиваємо до Тебе, Господи, спаси нас. Ти бо єси Бог наш, крім Тебе іншого не знаємо.

Ти, що маєш сміливість до Бога, Хранителю мій святий, ублагай Його визволити мене від гріхів, що приносять скорботу.

Світло світле, наставнику мій і Хранителю, даний мені від Бога, просвіти яскраво душу мою.

Слава:

Мене, сплячого в тяжких гріхах, збережи як несплячого, Ангеле Божий, піднявши на славословіє молінням твоїм.

І нині;

Маріє, Госпоже Богородице Безневісная, вірних надіє, ворожі повстання подолай, а тих, що оспівують Тебе, звесели.

Пісня 6

Ірмос: Ризу подай мені світлу Ти, що в світло, наче в ризу, зодягаєшся, Многомилостивий Христе Боже наш.

Молюся тобі, святий Ангеле, даний мені від Бога, Хранителю мій добрий, від усяких напастей мене звільни і від печалей спаси.

Освіти розум мій, блаже, і просвіти мене, молюся тобі, святий Ангеле, і завжди наставляй мене думати про корисне.

Слава:

Заспокой серце моє від теперішнього сум’яття і укріпи мене в піклуванні про добро, Хранителю мій, і скеруй мене дивно до життєвого спокою.

І нині;

Слово Боже в Тебе вселилося, Богородице, показавши Тебе людям, як небесну Ліствицю, Якою Вишній зійшов до нас.

Кондак, глас 4

Явися мені, милосердний, святий Ангеле господній. Хранителю мій, і не відлучайся від мене, скверного, але просвіти мене світлом неприступним і сотвори мене достойним Царства Небесного.

Ікос

Душу мою, прижену численними спокусами, ти, святий заступнику, невимовної слави небесної сподоби, щоб став я співцем її поруч з ликами безтілесних Сил Божих; помилуй мене і збережи, і помислами добрими душу мою просвіти, щоб твоєю славою, Ангеле мій, я збагатився, і скинь ворогів моїх, що замишляють зло проти мене, і сотвори мене достойним Царства Небесного.

Пісня 7

Ірмос: отроки. що з Юдеї прийшли, колись у Вавілоні вірою в Тройцю полум’я печі перемогли, співаючи: отців наших Боже, благословен єси.

Милостивим будь до мене і Бога умоли, Господній Ангеле, тебе бо маю заступника на всі дні життя мого, наставника і Хранителя, від бога дарованого мені навіки.

Не залиш подорожньої душі моєї окаянної на поталу розбійникам, святий Ангеле, бо вона від Бога передана тобі непорочною, а настав її на путь покаяння.

Слава:

Всю душу осоромлену веду через лукаві мої помисли і вчинки та випереди мене, наставниче мій, зцілення подаючи благими помислами. щоб прямував я завжди на праведні стезі.

І нині;

Премудрістю і кріпостю Божественною наповни, Іпостасна Премудросте Вишнього, ради Богородиці, всіх співаючих з вірою; отців наших Боже, благословен єси.

Пісня 8

Ірмос: Царя небесного, що Його славлять Воїнства Ангельські, хваліте і прославляйте по всі віки.

Від Бога посланий. преблагий Ангеле, утверди життя моє, раба твого, і не залиш мене повіки.

Тебе, Ангела, істинно благого, душі моєї наставника і Хранителя преблаженного оспівую повіки.

Слава:

Будь мені покровою і заборолом у день випробування всіх людей, коли вогнем перевірятимуться діла добрі й злі.

І нині;

Будь мені помічницею й спокоєм, Богородице Вседіво, рабу Твоєму, і не залиши мене буди позбавленим Твого владарювання.

Пісня 9

Ірмос: Воістину Богородицю Тебе сповідуємо, спасенні Тобою, Діво Чистая, з ликами безплотними Тебе величаючи.

Ісусові:

Помилуй мене, єдиний Спасе мій, як Милостивий і Милосердний, і праведних ликів сотвори мене причасником.

Ангелу:

Даруй мені мислити й завжди чинити добре й корисне, Господній Ангеле, і сильним яви мене в немочі і непорочним.

Слава:

Маючи сміливість до Царя Небесного, моли Його з іншими безплотними помилувати мене, окаянного.

І нині;

Багато сміливості маючи до Втіленого із Тебе, Діво, розріши мене від кайданів і подай мені визволення і спасіння молитвами Твоїми.

Молитва до Ангела Хранителя

1. О святий Ангеле, Хранителю і покровителю мій благий! Із сокрушенним серцем і болісною душею стою перед тобою в молитві: почуй мене, грішного раба свого, (ім’я), із сильним воланням і плачем гірким взиваю я: не пом’яни моїх беззаконь і неправд, що ними я, окаянний, прогнівляю тебе по всі дні й години і мерзенним себе роблю перед Творцем нашим Господом, явися мені милосердним і не покидай мене, скверного, до самої кончини моєї, пробуди мене від сну гріховного й допоможи твоїми молитвами остаток життя мого бездоганно пройти й сотворити плоди, достойні покаяння, і преш за все від смертних падінь гріховних убережи мене, нехай не зрадіє ворог з погибелі моєї. Знаю воістину й устами сповідую, що немає іншого такого друга й заступника. захисника й поборника, як ти, святий Ангеле, бо ти предстоїш перед Престолом господнім і молишся за мене, негідного і найгрішнішого за всіх, щоб не відняв Благий душі моєї в день моєї безпечності й у день творення гріха. Не переставай далі умилостивляти Премилосердного Господа й Бога мого, нехай відпустить гріхи мої, вчинені в житті моїм ділом, словом і всіма моїми почуттями; і Своїм провидінням нехай спасе мене, нехай покарає мене тут зі Своєї невимовної милості, але нехай не викриє і не випробує мене Своїм справедливим правосуддям, нехай сподобить мене принести покаяння, а з покаянням Божественне Причастя достойно прийняти, — про це найбільше молю й такого дару від усього серця бажаю. У страшний же час смерті невідступно будь зі мною, благий Хоронителю мій. проганяючи демонів, що мають застрашити трепетну душу мою, і захистити мене від їхнього ловлення, коли проходитиму піднебесні митарства, нехай, захищений тобою, безперешкодно досягну раю, мною омріяного, де сонми святих і Небесні Сили безперестанно прославляють Всечесне й славне ім’я в Тройці славимого Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа. Йому ж належить честь і поклоніння на віки вічні. Амінь.

2. Ангеле Христовий святий, до тебе припадаючи, молюся, Хранителю мій святий, переданий мені на збереження душі і тіла мого грішного від Святого Хрещення. Я ж своїми лінощами і своїм лихим звичаєм прогнівив твою пречисту світлість і відігнав тебе від себе всіма безсоромними вчинками: брехнею, наклепництвом, перелюбством, жорстокістю, скупістю, об’їданням і ненаситністю, пустомовством, злими думками й лукавими, і гордим звичаєм, і наявністю самобажання до всякого тілесного потягу. О зле моє свавілля, якого навіть худобини безсловесні не чинять, як же ти зможеш поглянути на мене чи приступити до мене як до пса смердючого? Якими очима, Ангеле Христовий, дивишся ти на мене, що заплутався немилосердно в гидких учинках? І як уже я зможу просити відпущення гірким, лихим і лукавим діянням моїм, що впадаю в них в усі дні і ночі і кожної години. Але до тебе припадаю, Хранителю мій святий, змилосердься наді мною, грішним і недостойним рабом твоїм (ім’я), будь мені помічником і заступником від злого мого супротивника святими твоїми молитвами; і з усіма святими Царства Божого причасником мене сотвори завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.
3. Ангеле Божий, Хранителю мій святий, на збереження мені від Господа з неба даний, щиро благаю тебе: ти сьогодні мене просвіти і від усякого гріха збережи, на добре діло настав і на дорогу спасіння направ. Амінь.

* Тропар Ісусу Христу тільки в першій та дев’ятій піснях канону.

 

 

 

Канон молебний до свого Ангела — Хранителя душі і тіла*

 

“Прославляю тебе, Ангела, Хранителя мого”. Пісня монаха Іоана

Тропар, глас 6

Ангельським ликом сяючи і Божественною славою просвітлюючись, покрий мене покровом крил твоїх і силою Божественного служіння віджени всіх ворогів моїх видимих і невидимих, бо тебе маємо як сильного воїна і молитвеника за душі наші.

Канон, глас 8

Пісня 1

Ірмос: Воду, наче по сухому, пройшовши і єгипетського лиха уникнувши, Ізраїль взивав: “Визволителеві й Богові нашому заспіваймо!”

Приспів: Ангеле Христовий святий, спаси мене, грішного раба твого**. Невсипущого Хранителя душі моєї, і захисника життя мого і наставника, що його я одержав від Бога, прославляю тебе, Ангеле Божий, Бога Вседержителя.

Бажаючи всім людям спастися, приставив єси, Слово, до людей святих Ангелів, наставників, що ведуть дорогою світлою і тримають нас у страхові перед Тобою.

Слава:

Безсоромних помислів розливається в мені повінь брудна й каламутна, що відлучає мій розум від Бога. Висуши її, о заступнику мій!

І нині;

Ти, Владичице, спокій і пристановище тих, що метаються в безодні гріховній, то ж приступаю до Твого захисту я, схвильований бурею різноманітних пристрастей.

Пісня 3

Ірмос: Небесного круга Верхотворче Господи і Церкви Будівниче, утверди мене в любові Твоїй, Ти, Найвище Бажання й вірних Підпоро, Єдиний Чоловіколюбче.

Із суміші землі, і глини, і пороху маю буття, тому до землі я прибитий. Але, о заступнику мій, і наставнику, і визволителю, поверни прагнення моє до небесного.

Вночі і вдень лукавими вчинками своїми прогнівляю, і ображаю, і дратую тебе, і хоч не хочеш ти, та я змушую тебе, захисника мого стояти на відстані.

Буваю я винуватцем твого смутку і туги, бо нерозкаяним залишаюся і невиправним. Отже дай мені щиро покаятися і потішити тебе, Хранителя мого.

Слава:

Бачачи невидиме лице Бога, що на небесах сидить і споглядає на землю мудро, і тремтіти її примушує, благай спасіння мені, святий Ангеле.

І нині;

Розум, і думку, і слово, як дар Божий, прийняв я, щоб, пізнавши Владику, ділами добрими пошанувати Його; я ж пристрастями дар цей збезчестив, Спасителя скривдив: Владичице, спаси мене.

Сідальний, глас 4

Душі моєї Хранителю й тіла, вибраний мені Богом Божественний Ангеле, подібно до Бога відкинь, всесвятий, всі гріхи окаянної душі моєї; вирятуй мене, лукавого, від численних тенет, і нашого умилостиви Бога, щоб дарував мені прощення на Суді.

Пісня 4

Ірмос: Ти моя кріпость, Господи, Ти моя й сила, Ти мій Бог, Ти радість моя, Ти, що не покинув лона Отця і зглянувся на убозтво наше, тому з пророком Авакумом до Тебе взиваю: “Слава Силі Твоїй, Чоловіколюбче!”

Не думаючи про Страшний Суд, на якому я маю перед Спасителем стати і дати відповідь за кожне слово і вчинок, і зовсім не сприймаючи розумом таємницю смерті, невиправним я залишаюсь; наставниче мій, не покинь же мене.

Приспів.

Безумно усяке зло чинив я з дитинства і досі не перестав тебе, заступника мого, засмучувати беззаконними словами і вчинками, але не прогнівайся, а потерпи іще, напучуючи. і просвіщаючи, і підтримуючи мене.

Наслідуючи довготерпіння Слова Божого, що прийшов закликати до покаяння всіх грішників, очікуючи їхнього добровільного виправлення і до нього не примушуючи, і ти, наставнику мій, будь довготерпеливим до мене.

Слава:

Далеко від Бога гріх мене відкинув, відлученого раба й недостойного, та Владика мій Ісус прилучить мене милосердно і привласнить, а я ж, нехтуючи такою Його добротою, ще й тебе ображаю, Божий Ангеле.

І нині;

Істинно Господь воцарився Царством нездоланним і зодягнувся, за словами псалма, через Тебе, Богоматір. в найвеличнішу красу — плоть святу, що у ній смерть прийняв і знищив царство її.

Пісня 5

Ірмос: Нащо відкинув Ти мене від лиця Твого, Світло Незаходиме, і темрява ворожа покрила мене, нещасного, але поверни мене і до світла Заповідей Твоїх путі мої направ, молюся.

Тебе, Хранителя, мавши як співжителя і співбесідника, що беріг мене, супроводжував і жив разом зі мною, і завжди на шлях спасіння мене наставляв, — чи одержу я прощення, нерозумний?

З великою сміливістю стоячи перед Престолом Вседержителя і торжествуючи навколо Царя Творіння, помолися, захиснику мій, щоб Він дарував мені прощення багатьох злочинів.

Передбачаючи муки і кару, що чекають на мене, дивлячись на мою жорстокість, безумство і засліпленість, Ти, рятівнику мій, жалібно стогнеш, і тужиш, і хмуришся, повний глибокого суму.

Слава:

Ні однієї години, ані хвилини, ні навіть найкоротшої миті не залишив я, гріхами постійно розбещуванний, для тебе, благодійника мого й Хранителя, щоб ти міг за мене порадуватись, і повеселитися, і заграти.

І нині;

Нове Дитя явилось від Тебе, Пренепорочная, Незбагненне, що стало основою гори і діброви, мірилом розуму, що кількість зірок і краплин роси знає і дихання вітрів переміщує.

Пісня 6

Ірмос: Молитву проллю я до Господа і Йому возвіщу печалі мої, злом бо наповнилася душа моя, і життя моє до пекла наблизилось; і молюся, як Іона: “Від тління, Боже, мене визволи”.

Не переставай, Хранителю мій, охороняти мене, і оточувати мене, і перешкоджати нападам демонським, відбиваючи їх звіроподібні наскоки, що постійно на мене спрямовані, — бо тебе маю як палкого заступника.

Дорогоцінне й пахуче ти миро, не зневаж мого гріховного смороду, не відступи від мене аж до кінця, але будь невідступним моїм Хранителем завжди, адже ж і сонце, місця скверні переходячи, не оскверняється.

Ублагай, заступнику мій, Того, що одним лише словом покриває водами Свої високі піднебесся, дати мені благодать, щоб я зміг виточити сліз краплини, бо ними очиститься серце моє і побачить Бога.

Як духовно чистий і безтілесний стоячи перед Чистим і Безтілесним і маючи до Нього велику сміливість і близькість, старанно моли Його, щоб душу мою спасенну мені дарував.

Слава:

Нехай покриє сором і стид ганебні й смердючі і темні лиця ворожі, коли смиренна моя душа з тілом розлучатися буде, і нехай покриють її, наставниче мій, світлі твої й преосвященні крила.

І нині;

Святіша за святих Ангелів, за Херувимів і Серафимів вища, заземлений розум мій від землі до небесної любові возвисивши, вищим від земного і матеріального бажання вияви.

Кондак, глас 2

Божий служителю і Хранителю мій особливий, завжди зі мною, грішним, перебувай, визволяючи мене від усякого демонського злодіяння, і на Божественні стежки наставляючи, і забезпечуючи мені життя нетлінне.

Кондак, глас 4

О заступнику нездоланний пристрасної моєї душі, і Хранителю мій, і наставнику мій, не переставай визволяти мене з напастей, всесвятий Ангеле.

Ікос

Пам’ятай же, душе моя, про час смерті і Хранителя Ангела свого зі сльозами благай, щоб він Владику молив за тебе на майбутньому Суді Страшному, поки не спостигне кончина і немилосердна смерть, і жорстока відповідь, — то ж взивай повсякчас, промовляючи: не відкинь мене, всесвятий Ангеле!

Пісня 7

Ірмос: Отроки, що з Юдеї прийшли, колись у Вавілоні вірою в Тройцю полум’я в печі перемогли, співаючи: “Отців наших Боже, благословен єси”.

Не переставай владно відганяти вогненним мечем твоїм, помічнику мій, тисячі тисяч розбійників невидимих, що звідусіль нападають на мене і прагнуть душу мою спіймати і знищити.

Коли схоче судити мене Суддя і Бог мій, і осудити мене, осудженого власним сумлінням, то раніше цього Суду не забудь мене, раба Твого, наставнику мій.

Маючи глину за матір, а землю за отця, а за праотця — порох і будучи споріднений з ними, я в землю весь час дивлюся, але дай мені, мій заступнику, іноді й угору глянути, на небесну красу.

Як квітучий красою, приємний і радісний, сонцеподібний дух, стань переді мною, наставнику мій, сяючий усміхненим лицем і веселим поглядом, коли я буду відходити від землі.

Слава:

Заради великого милосердя і милості і з безмежного чоловіколюбства покрий мене покровом крил твоїх, Хранителю мій, коли я буду виходити з тіла, щоб не бачити мені гидких демонських лиць.

І нині;

Небесні Врата, спасительні Двері, Ліствице Духовна, що по Ній Бог спустився, а людина підніметься в Царство Небесне, — милосердям Твоїм, Пречиста, сподоби мене здобути його, раба Твого.

Пісня 8

Ірмос: Семикратно піч халдейський мучитель для побожних у люті розпалив, але побачивши їх, силою вищою визволених, Творцеві й Визволителеві співав: “Отроки, благословіте, священики, оспівуйте, люди, прославляйте по всі віки”.

Прийняв я від Бога тебе, Пресвятий Ангеле, як найпершого після Нього заступника, і наставника, і помічника, і захисника, то ж благаю тебе, не залишай мене, доглядай і карай, і просвіщай розум мій, доки не покажеш мене Христу спасенним.

Коли поставляться Престоли і книги розкриються, і Ветхий Днями сяде, і будуть судитися люди, і Ангели предстануть, і земля похитнеться, і всі жахнуться і затремтять, тоді твоє чоловіколюбство до мене вияви і визволи мене від вогню вічного, Христа благаючи.

Нині, як бджоли щільник, невидимо оточують мене богоненависні губителі-демони, як хижі птиці, як хитрі лисиці і як кровожерні птахи кругом мене шугають, — покрий мене, Хранителю мій, як покриває орел пташенят своїх.

Дай мені невичерпні потоки сліз, що з очей безперервно течуть і всього мене омивають від голови до ніг, щоб я, зодягнувшись у покаяння, неначе в ризу, білішу від снігу, в Божий чертог увійшов, тебе прославляючи, захисника мого.

Серце моє, що було храмом Христовим, через пристрасті перетворив я на житло свиней нерозумних, але зміцни мене, помічнику душі моєї, щоб я очистив його, обкадив, окропив пахощами і миром молитви і чистоти, щоб надалі був храм Христовий наповнений пахощами.

Слава:

Наставнику і Хранителю мій, і заступнику, і визволителю мій, зневіреної моєї душі блюстителю, коли страшний трубний глас воскресить мене із землі на Суд, біля мене стань тоді, спокійний і радісний, відганяючи страх мій надією на спасіння.

І нині;

Безмежністю доброти помилуй мене, Благодатная, що породила Джерело Милосердя, і хоч я не маю чого принести, але Ти не вимагаєш від мене ніякої плати, бо Ти Благодавця і Спаса світу незбагненно вмістила, Обрадувана.

Пісня 9

Ірмос: Убоявся кожний, про невимовну Божу милість почувши, як Всевишній з волі Своєї аж до плоті зійшов, від Дівочої утроби Людиною ставши, тому ми, вірні, Пречистую Богородицю величаємо.

Коли настане час виходити з мене духові моєму, нехай побачу тебе, як світлого і тихого заступника й захисника мого, що стоїть праворуч окаянної душі моєї і відганяє лихих ворогів моїх, що прагнуть мене схопити.

Як святий Божий служитель. що виконує Його Божественну волю, великою сміливістю перед Ним збагатився ти, святий Ангеле, то ж щиро за мене Його ублагай, щоб, спасенний тобою, оспівував я заступництво і покрову твою.

Все життя моє, марно пройшовши, наблизилось до кінця, і молю я тебе, Хранителя мого, будь мені захисником і поборником нездоланним, коли я буду проходити через митарства жорстокого світодержця.

Розуму мого прогріхи, помилки і захоплення, що породжують жорстокість і безсоромність нечистих і скверних помислів, не переставай, заступнику мій, обертати на добрі думки і на почуття милосердя й розчулення.

Ісусе Єдинородний Премилосердний, подолай моє зло безмежною і великою добротою Твоєю і Божественними молитвами духовного служителя Твого, що його, як Чоловіколюбець, приставив єси з дитинства мені як Хранителя.

Слава:

Всю надію мою на спасіння поклав я після Бога на тебе, Хранителя мого і опікуна, і заступника, то ж сотвори за мене соборну молитву до Бога, прийнявши Ангельські лики собі за співмолільників.

І нині;

Зміцни силу благочестивих і подолай варварську непевність, Богородице Маріє, непохитно спасаючи стадо Твоє оце, в якому велике і многославне ім’я Твоє з вірою величається і прославляється, Владичице Чистая.

Стихири, глас 2

О Ангеле Божий, що стоїш безпосередньо перед Святою Тройцею, не переставай молити Її за мене, раба Твого.

Ти, що од Бога перейняв силу хранити душу мою, не переставай покровом крил твоїх покривати її завжди.

Благодать Ісусові, що дав мені тебе, великого Хранителя душі моєї і силу проти ворогів моїх, Ангеле благочесний.

Сподоби й мене одержати Царство Бога Всевишнього, щоб разом з тобою викликував я Трисвятую пісню.

Слава:

Світло друге ти єси після Бога, Хранителю мій, то ж не переставай піклуватись про мене, щоб і я сподобився побачити світло Трисвітлого Божества.

І нині;

Ангелів і людей Владичице, Богородице Діво, не переставай благати Сина Твого за мене, раба Твого.

* Переклад здійснений з Молитвослова Києво-Печерської Лаври 1677 р.

** Повторюється перед першим і другим (і, якщо є, то і іншими) тропарями кожної пісні канону.