22 червня 2024

МОЛИТВИ РІЗНІ

МОЛИТВИ РІЗНІ

МОЛИТВИ ДО ГОСПОДА НАШЕГО ІСУСА ХРИСТА

МОЛИТВИ ДО БОЖОЇ МАТЕРІ

МОЛИТВИ ДО ДЕЯКИХ СВЯТИХ

МОЛИТВИ У ПЕВНИХ ОБСТАВИНАХ

МОЛИТВА ЗА ДОМОВЛЕНІСТЮ

 

 

Молитви до Господа нашого Ісуса Христа

 

1.Тобі, Господи, єдиному Благому і Непам’ятозлобному сповідую гріхи мої. До тебе припадаю, недостойний, і взиваю: согрішив я, Господи, согрішив, і недостойний поглянути на височінь небесну через множество неправд моїх. Але Господи мій, Господи! Дай мені сльози покаяння, щоб я ними ублагав Тебе, Єдиного Благого і Милостивого, очистити мене від гріха раніше кончини моєї. Бо страшне місце я маю пройти, коли відділюся від тіла мого. Бо зустріне мене багато похмурих демонів, і ніхто не буде мене проводжати й захищати. Тому припадаю до Твого милосердя: не віддай мене тим, що хочуть уловити мене, щоб не потішилися з мене вороги мої та щоб не сказали: “В руки наші прийшов ти і відданий нам!” Ні, Господи, не забудь милосердя Твого і не воздай мені по беззаконню моєму. Не відверни лиця Твого від мене, і хоч маєш покарати мене, то карай милостиво й лагідно, а ворог нехай не порадується мною. Ти погаси його гнів і стиши всі його злі дії. А мені, Милосердний Господи, дай дорогу до Тебе пряму. Бо хоч і грішив я, але не звертався до іншого лікаря і не простягнув руки моєї до Бога іншого. Отже не відкидай моління мого, а почуй мене в доброті Твоїй. Утверди серце моє страхом Твоїм, і нехай буде на мені благодать Твоя, Господи, і як вогнем попалить мої нечисті помисли.

Бо Ти, Господи, Світло вище від всякого світла, Радість, вища за всі радості, Спокій, вищий за всякий спокій. Ти — Життя вічне і Спасіння, що перебуває по віки вічні. Амінь.

2.Господи Ісусе Христе, Сину Бога Живого, Творче неба і землі, Спасителю світу! Ось я, недостойний і за всіх найгрішніший, смиренно коліна серця мого перед славою величності Твоєї прихиливши, оспівую Хрест і страждання Твої, і подяку Тобі, Цареві всіх і Богу, приношу, бо благозволив єси усі труднощі і всякі біди, напасті й муки, як людина, понести, щоб усім нам в різних скорботах, нещастях і кривдах Сподвижником, Помічником і Спасителем бути. Знаю, Всесильний Владико, що все оце Тобі зовсім не було потрібне, але заради людського спасіння — щоб усіх нас викупити від злих підступів ворожих — Хрест і страждання перетерпів єси. Чим же воздам Тобі, Чоловіколюбче, за все, що перестраждав єси заради мене, грішного? Не знаю: душа бо, і тіло, і все добре від Тебе є, і все моє Твоїм є, і я Твоїм є. Тільки на безмежне Твоє милосердя, Добросердечний Господи, щиру надію покладаючи, оспівую Твоє невимовне довготерпіння, величаю незбагненне приниження, славлю Твою безмірну милість, поклоняюся пречистим страстям Твоїм, вселюбезно цілуючи рани Твої, викликую: помилуй мене, грішного, і вчини так, щоб не залишився в мені безплідним Хрест Твій святий, а щоб з вірою причащаючись до страждань Твоїх тут, сподобився я бачити і славу Царства Твого на небесах. Амінь.

3.О великий Царю, Вседержителю, милостивий Господи, Ісусе Христе, Боже мій, ось на молитву до Тебе я, многогрішний, посилаю Матір Твою, Всенепорочную Пречистую Госпожу Діву Богородицю і Владичицю Всемилостиву всього світу, молитвеницю за рід християнський, що породила нам у плоті Тебе, Христа Бога нашого, заради несказанної милості Твоєї, що на нас. Тож Її молитвами, Господи Ісусе Христе, Боже наш, вияви на мені, убогому, величність, благодать і милість твою, даруй мені відпущення гріхів і сподоби мене стати наслідником Царства Твого з усіма святими у безконечні віки віків. Амінь.

4.Всеблагий Господи, Спасителю наш! Поглянь милостиво на нас, недостойних рабів Твоїх (імена) і не пом’яни беззаконь наших, але з безмежного милосердя Твого прости нам усі провини наші. Сам очисти і спаси нас. Сам уми наші просвіти. Так Господи, Спасителю наш! Яви нам (імена) велику і щедру милість Твою.

5.Господи Ісусе Христе, Боже мій, покрий мене і рабів Твоїх (імена) від ненависті супостата нашого, бо сила його міцна, а природа наша пристрасна і сила наша немічна. Ти ж, о Милосердний, збережи мене від сум’яття помислів і потопу пристрастей. Господи, Найсолодший мій Ісусе, помилуй і спаси мене і рабів Твоїх (імена).

6.Господи Ісусе Христе, що бажаєш всім людям спастися, почуй молитву мою, молитвами святих апостолів Твоїх, коли вони моляться за нас, і благанням їх спаси мене, грішного, і рабів Божих (імена), зціли хвороби серця мого, вилікуй струпи душі моєї, покрий мене і рабів Твоїх (імена) благодаттю Твого чоловіколюбства від усякого зла, щоб, Тобою бережений, визволився я від багатьох сітей лукавого. Спаси мене і рабів Твоїх (імена) з ласки Твоєї, щоб я прославив пресвяте ім’я Твоє з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

7.Владико Господи! Піднеси руку Твою невидиму від святої оселі Твоєї, і благослови всіх нас, і прости нам усяку провину, вільну й невільну, словом чи ділом вчинену. Даруй нам, Господи, розчулення й сльози жалю для очищення численних гріхів наших, даруй нам, рабам Твоїм (імена) велику милість Твою. Бо благословенне і препрославлене ім’я Твоє нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

8. О Господи Ісусе Христе! Не відверни лиця Твого від нас, рабів Твоїх (імена) і відхили гнів Твій від рабів Твоїх, будь нам помічником, не відкинь нас і не залишай нас. Амінь.

9.Господи Ісусе Христе, Спасителю наш! Перед іконою Твоєю припадаючи, всеусердно благаємо Тебе: помилуй і спаси нас, недостойних рабів Твоїх (імена) від наглої смерті і людської намови, і від усякого зла захисти і помилуй нас, Господи. Бо Ти єси Бог наш, не погуби нас на віки вічні. Амінь.

10.Многомилостивий і Всемилостивий Господи, Ти сказав: просіть — і одержите. То ж я, вірячи слову тому, вирішив промовити молитви оці. Коли може в молитві якій щось недоречне сказав я, або, з другом моїм розмовляючи, пустомовив, або помислами нагрішив, прости мені, і навчи весь час догоджати Твоєму чоловіколюбству, і спаси мене, раба Твого, з ласки Твоєї, і даруй мені такі чесноти як смирення, любов, лагідність і розсудливість, щоб я завжди прославляв Тебе до останнього подиху мого нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

 

 

Молитви до Божої Матері перед чудотворною Її іконою “Врятування загиблих”

1.Заступнице Усердная, Благоутробная Господа Мати, до Тебе прибігаю я, окаянний і за всіх людей найгрішніший, прислухайсь до голосу благання мого, крик мій і зітхання почуй. Бо беззаконня мої перевищили голову мою і я, наче корабель у безодні, потопаю в морі гріхів моїх. Але Ти, Всеблага і Милосердна Владичице, не зневаж мене, зневіреного, що гине в гріхах, помилуй мене, бо я розкаююсь за лихі вчинки свої; і наверни на шлях праведний заблудлу і окаянную мою душу. На Тебе, Владичице моя Богородице, покладаю все упованіє моє. Ти, Мати Божа, охорони й збережи мене під покровою Твоєю нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

2.До кого я заволаю, Владичице? До кого звернуся в горі моєму, якщо не до Тебе, Царице Небесна? Хто плач мій і зітхання моє прийме, якщо не Ти, Пренепорочна, надіє всіх християн і пристановище нам, грішним? Хто ліпше за Тебе в напастях захистить? Почуй же зітхання моє і прихили вухо Твоє до мене, Владичице, Мати Бога мого, і не зневаж мене, бо я допомоги Твоєї потребую, і не відштовхни мене, грішного. Врозуми і навчи мене, Царице Небесна; не відступи від мене, раба Твого, Владичице, через нарікання мої, але будь мені Матір’ю і Заступницею, Вручаю себе милостивій покрові Твоїй, приведи мене, грішного, до тихого і спокійного життя, щоб я оплакав гріхи свої. До кого ж звернуся я, грішний, якщо не до Тебе, надіє і пристановище грішників, сподіванням на милість Твою несказанну і ласку Твою окрилений? О Владичице, Царице Небесна! Ти Надія моя і Пристановище, Покрова, і Заступництво,і Допомога. Царице моя преблагая і поспішна Заступнице! Покрий Твоїм клопотанням мої гріхи, захисти мене від ворогів видимих і невидимих, пом’якши серця злих людей, що повстають проти мене. О Мати Господа і Творця мого! Ти єси корінь дівства і нев’янучий цвіт чистоти. О Богородительнице! Подай допомогу мені, знеможеному плотськими пристрастями і хворому серцем, бо єдине Твоє і разом з Тобою Сина Твого і Бога нашого маюЗаступництво. Нехай же Твоїм предивним заступництвом звільнюся я від усякого лиха і напасті, о Пренепорочна і Преславна Божа Мати Маріє. Тому то з надією промовляю і викликую:

Радуйся, благодатная,

Радуйся, обрадувана,

Радуйся, Преблагословенная, Господь з Тобою.

3.Царице моя Преблагая (с. ).

4.О Пресвятая Діво, Мати Господа Всевишнього, Заступнице і покрово всіх, хто до Тебе звертається! Глянь з висоти Твоєї Святої на мене, грішного, що припадає до пречистого образу Твого; почуй мою щиру молитву і принеси її перед улюбленого Сина Твого, Господа нашого Ісуса Христа; ублагай Його, щоб освітив затьмарену душу мою світлом Божественної благодаті Своєї, щоб визволив мене від усякого лиха, скорботи й хвороби, щоб послав мені тихе і мирне життя, здоров’я тілесне й душевне, щоб заспокоїв стражденне серце моє і зцілив рани його, щоб наставив мене на добрі діла, щоб очистив розум мій від помислів суєтних, навчивши мене виконувати Заповіді Свої, щоб визволив мене од вічних мук і щоб Свого Небесного Царства не позбавив мене. О Пресвята Богородице і Ти, “Всіх скорбящих Радосте”, почуй і мене, скорботного, Ти, що називаєшся “Втамування печалі”, втамуй і мій смуток; Ти, “Купино Неопалима”, збережи світ і всіх нас від згубних і вогненних стріл ворога; Ти, “Врятування загиблих”, не попусти і мені загинути в безодні гріхів моїх. На Тебе бо після Бога вся надія моя і все упованіє моє. Будь мені в житті тимчасовому Заступницею і за життя вічне перед улюбленим Сином Твоїм, Господом нашим Ісусом Христом, поклопочися. Навчи мене Йому з вірою і любов’ю служити, Тебе ж, Пресвята Мати Божа, Преблагословенная Маріє, благоговійно шанувати до кінця днів моїх. Амінь.

Молитва до пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою “Неопалима Купина”

О Пресвята і Преблагословенна Мати Найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа, припадаємо і поклоняємось Тобі перед святою і пречесною іконою Твоєю, що через неї дивні й преславні Ти чуда твориш, від пожежі та блискавиці житла наші рятуєш, недужих зцілюєш і всяке добре прохання наше на благо виконуєш. Смиренно молимо Тебе, Всесильна Заступнице роду нашого, сподоби нас, немічних і грішних, Твого материнського співчуття і опіки. Спаси і сохрани, Владичице, під покровою милості Твоєї Церкву святу, обитель цю, всю країну нашу православну і всіх нас, що припадаємо до Тебе з вірою і любов’ю і зі сльозами розчулено просимо Твого заступництва.

Так, Госпоже Всемилостива, змилосердься над нами, що потопаємо в гріхах численних і не сміємо звертатися до Христа Господа і просити Його про помилування і прощення, але Тебе просимо молитись до Нього, Матір Його по плоті. Ти ж, Всемилостива, підійми до Нього Богоприємні руці Твої і клопочися за нас перед Милосердям Його, благаючи нам відпущення гріхів наших, побожного й мирного життя, благої християнської кончини і доброї відповіді на Страшному Суді Його. А в час грізного пришестя Божого, коли вогнем запалають долівки наші або коли громом і блискавкою налякані будемо, яви нам милостиве Твоє заступництво і владну допомогу, щоб ми, спасенні всесильними Твоїми до Господа молитвами, тимчасової кари Божої тут позбавились, а вічне блаженство райське там унаслідували і з усіма святими прославили пречесне і величне ім’я поклоняємої Тройці, Отця, і Сина, і Святого Духа, і Твоє велике до нас милосердя на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою “Неочікувана радість”

О Пресвята Діво, Всемилосердного Сина Мати Всемилосердна, міста і святого храму цього Покровителько, всіх сущих у гріхах, скорботах, нещастях і хворобах надійна Заступнице! Прийми молебний цей спів, що од нас, недостойних рабів Твоїх, до Тебе підноситься, і як колись грішника, що кожного дня довго перед чесною іконою твоєю молився, не відкинула Ти, але дарувала йому неочікувану радість покаяння і прихилила єси Сина Твого великим і щирим піклуванням Своїм перед Ним до прощення цього грішного і заблудлого, — так і нині не відкинь моління нашого, недостойних рабів Твоїх, і ублагай Сина Твого і Бога нашого, нехай і всім нам, що з вірою і розчуленням поклоняємось перед цільбоносним[1] образом Твоїм, що дарує неочікувану, по потребі кожного, радість: грішникам, що потонули в глибині зла і пристрастей, всебічне удосконалення, покаяння й спасіння; сущим в скорботах і смутку — втіху; тим, що перебувають в нещастях і утисках — повне полегшення; знесиленим і безнадійним — надію й терпіння; тим, що в радості і достатку живуть, — вдячність постійну до благодійника Бога; знедоленим — милосердя, сущим в хворобах, тривалих недугах і покинутим лікарями — несподіване зцілення й зміцнення; тим, що розум втратили від хвороби — повернення розуму і оновлення; тим, що відходять до вічного й безконечного життя — пам’ять смертну, розчулення й жаль за гріхи, дух бадьорий і тверду на милосердя Судді надію. О Госпоже Пресвята! Змилосердься над усіма, що шанують всечесне ім’я Твоє і вияви всім всемогутню покрову Твою і заступництво: тих, що в побожності, чистоті і чесному житті перебувають до кончини їх у добробуті збережи; злих добрими сотвори; заблудлих на шлях істинний настав; всякій добрій справі і Сину Твоєму угодній сприяй, а всяке діло лихе й Богопротивне руйнуй; тим, що в сум’ятиці, в тяжких та небезпечних обставинах перебувають, незриму допомогу і напучення зішли з Небес, від спокус і випробувань і погибелі спаси, від усіх злих людей і від ворогів видимих і невидимих захисти і збережи; тим, хто на морі і в дорозі, будь Супутницею; сущим в нестатках і голоді будь Годувальницею; тим, що не мають притулку і пристановища, будь захистом і покровою; нагим дай одіяння; скривдженим і неправедно переслідуваним — заступництво; тих, що наклепи, ганьбу і приниження терплять, незримо виправдай; наклепників і ганьбителів перед усіма викрий; жорстоким ворогам подай несподіване примирення, і всім нам — любов один до одного, мир, і побожність, і здоров’я разом з довголіттям. Подружжя в любові і злагоді збережи, одружених, у ворожнечі та роз’єднанні сущих, помири, поєднай і поклади їм любові союз непорушний; матерям дітородним допоможи, юних у непорочності утверди, відкрий їм розум для сприйняття всякої корисної науки, навчи їх страху Божого, стриманості і працьовитості; від сімейної сварки і ворожнечі кревних любов’ю і спокоєм захисти; безматірним сиротам Матір’ю будь, від усякої вади і скверни їх відверни і всього доброго та богоугодного їх навчи; тих, що обманулися і в гріховну нечистоту впали, скверну гріха віднявши, з безодні погибелі виведи; вдовам будь Утішителькою й Помічницею, жезлом для старості; від наглої смерті без покаяння врятуй усіх нас і всім нам християнську кончину життя нашого, безболісну, бездоганну, спокійну і добру відповідь на Страшному Судищі Христовому даруй; тим, що переставились у вірі і покаянні від життя цього з Ангелами і всіма святими життя влаштуй ; милостивим бути до тих, що раптовою смертю померли, Сина Твого вблагай, і за всіх померлих, що не мають родичів, які б за спокій їх Сина Твого молили, Сама будь повсякчасною і щирою Молитвеницею і Піклувальницею, щоб всі на Небі і на землі визнавали Тебе як тверду і бездоганну Заступницю роду християнського і, визнаючи це, прославляли Тебе, а через Тебе — Сина, Твого з Безначальним Його Отцем і Єдиносущним Його Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Їїіконою Вишгородською (Володимирською)

О Всемилостива Госпоже Богородице, Небесна Царице, Всемогутня Заступнице, бездоганна Надіє наша! Дякуючи Тобі за всі великі благодіяння, що з роду в рід український народ від Тебе одержував, перед пречистим образом Твоїм молимо Тебе: збережи місто це (або село це, або святу цю обитель), і предстоящих рабів Твоїх, і всю землю українську від голоду, мору, землетрусу, потопу, вогню, меча, нападу чужоземців, і міжусобної брані. Збережи і спаси, Госпоже, Святішого Патріарха Київського і всієї Русі-України (ім’я), і всіх преосвященних митрополитів, архієпископів і єпископів православних. Дай їм Церквою Українською добре керувати, вірних овець Христових неушкодженими зберегти. Пом’яни, Владичице, і весь священицький і чернечий чин, зігрій серця їх ревністю до Бога і кожного з них зроби достойним звання свого. Спаси, Госпоже, і помилуй і нас, рабів Твоїх, і даруй нам шлях земного поприща перейти бездоганно. Утверди нас у вірі Христовій і відданості Православній Церкві, всели в серця наші духа страху Божого, духа побожності, духа смирення, подай нам терпіння в напастях, у благоденствії — стриманість, до ближніх — любов, до ворогів — всепрощення, успіх в добрих ділах. Визволи нас від усякої спокуси і від жорстокості серця, а в страшний день Суду сподоби нас заступництвом Твоїм стати праворуч Сина Твого, Христа Бога нашого, що Йому належить усяка слава, честь і поклоніння з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитви до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою “Всіх скорбящих радість”

1. О Пресвятая Владичице Богородице, преблагословенная Мати Христа Бога, Спасителя нашого, всіх скорбящих радосте, хворих відвідання, немічних покрово і заступнице, вдовиць і сиріт покровителько, матерів засмучених надійна утішителько, немовлят немічних сило, і всім безпомічним завжди готова допомого й надійне пристановище! Тобі, о Всемилостива, дарована від Всевишнього благодать, щоб усіх заступати і визволяти від страждань і скорбот, оскільки Сама Ти жорстокі страждання й скорботи перетерпіла єси, дивлячись на добровільні страждання Сина Твого улюбленого і Його на Хресті розп’ятого бачачи, коли меч, Симеоном провіщений, серце Твоє пронизав. Тож, о Мати чадолюбива, прислухайся до голосу благання нашого, утіш нас, в скорботах сущих, як надійна посередниця радості.

Стоячи перед Престолом Пресвятої Тройці, праворуч Сина Твого, Христа Бога нашого, можеш, якщо забажаєш, усе нам корисне випросити. Через це з вірою сердечною і любов’ю душевною припадаємо до Тебе, як Цариці й Владичиці, і, як псалмоспівець, взивати до Тебе наважуємось: почуй, Дочко, і подивись, і прихили вухо Твоє, вислухай молитву нашу, і визволи нас від нещасть і скорбот, що оточують нас. Ти ж бо прохання всіх вірних, як скорбящих радість, виконуєш, і душам їх мир і втіху подаєш. Ось бачиш біду нашу і скорботу: яви нам милість Твою, пошли втішення враженим смутком серцям нашим, покажи і вияви на нас, грішних, велике милосердя Твоє, подай нам сльози покаяння для очищення гріхів наших і для втамування гніву Божого, щоб з чистим серцем, легкою душею й твердою надією зверталися ми до Твого посередництва і заступництва. Прийми, всемилостива наша Владичице Богородице, сердечну молитву нашу, Тобі принесену, і не відкинь нас, недостойних, від Твого милосердя, але подай нам визволення від скорбот і страждань, захисти нас від усякого наклепу ворожого і людського осуду, будь нам помічницею невідступною в усі дні життя нашого, щоб під Твоєю материнською покровою завжди були ми неушкоджені і збережені Твоїм заступництвом і молитвами до Сина Твого і Бога, Спасителя нашого, що Йому належить усяка слава, честь і поклоніння із Безначальним Його Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

2.О Пресвята і Преблагословенна Діво, Владичице Богородице! Глянь милостивим Твоїм оком на нас, що стоїмо перед святою іконою Твоєю і з розчуленням молимось Тобі; підійми нас із глибини гріховної, просвіти розум наш, затьмарений пристрастями, і вилікуй рани душ і тіл наших. Не маємо іншої помочі, не маємо іншої надії, крім Тебе, Владичице. Ти знаєш всі немочі і гріхи наші. До Тебе прибігаємо і взиваємо: не позбав нас Твоєї небесної допомоги, але стань перед нами завжди і Твоїм невимовним милосердям і милістю спаси і помилуй нас, що гинемо. Даруй нам виправлення гріховного життя нашого і визволи нас від скорбот, нещасть і хвороб, від раптової смерті, від пекла і вічної муки. Ти ж бо, Царице і Владичице, Швидка Помічниця і Заступниця всім, хто прибігає до Тебе, і надійне пристановище грішників, що каються. Подай же нам, Преблага і Всенепорочна Діво, християнську кончину життя нашого мирну і бездоганну, і сподоби нас Твоїм заступництвом поселитись в Оселях Небесних, де невмовкні голоси торжествуючих радісно славлять Пресвяту Тройцю, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

3.О Пресвята Владичице і Богородице, Вища за Херувимів і Чесніша від Серафимів, Боговибрана Отроковице, загиблих врятування і всіх скорбящих радосте! Подай утіху і нам, в погибелі і скорботі сущим, бо, крім Тебе, іншого пристановища і допомоги не маємо. Ти єдина єси нашої радості Молитвениця і, як Матір Божа і Мати Милосердна, стоячи біля Престолу Пресвятої Тройці, можеш нам допомогти, щоб ніхто з тих, котрі приступають до Тебе, не відійшов посоромлений. Почуй же і нас нині, що в день погибелі й смутку перед Твоєю іконою припадаємо, і зі сльозами молимось Тобі: віджени від нас накладені на нас скорботи й нещастя тимчасового цього життя і вчини нас Твоїм Всесильним заступництвом наслідниками вічної безконечної радості і Царства Сина Твого і Бога нашого. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед іконою “Знамення”

О Пресвята і Преблагословенна Мати Найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа! Припадаємо і поклоняємось Тобі перед святою чудотворною іконою Твоєю, згадуючи дивне знамення Твого заступництва великому Новгороду від неї явлене в день військового на цей град нашестя. Смиренно молимо Тебе, Всесильна Заступнице роду нашого: як колись батькам нашим на поміч єси поспішила, так нині, нас, немічних і грішних, сподоби Твого материнського заступництва і турботи. Спаси і сохрани, Владичице, під покровою милості Твоєї Церкву Святу, місто Твоє (обитель Твою), всю країну нашу православну і всіх нас, що припадаємо до Тебе з вірою і любов’ю і в розчуленні зі сльозами Твого заступництва просимо. Так, Госпоже Всемилостива! Змилосердься над нами, наповненими численними гріхами, здійми до Христа Господа Богоприємні руці Твої і клопочися за нас перед Милосердям Його, благаючи нам відпущення гріхів наших, благочестивого мирного життя, доброї християнської кончини і доброї відповіді на Страшному Суді Його, щоб, спасаємі всесильними Твоїми до Нього молитвами, блаженство райське ми унаслідували, і з усіма святими прославили Пречесне і величне ім’я Достопоклоняємої Тройці, Отця, і Сина, і Святого Духа, і Твоє велике до нас милосердя на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою Іверською

О Пресвята Діво, Мати Господа, Царице Неба і землі! Прислухайся до тяжкого зітхання душ наших, глянь з висоти святої Твоєї на нас, що з вірою і любов’ю поклоняємося пречистому образу Твоєму. Ось бо, гріхами потоплені і скорботами розхвильовані, дивлячись на Твій образ, як живій і сущій з нами, приносимо Тобі смиренні молитви наші. Бо не маємо ані іншої помочі, ані іншого заступництва, ані втіхи крім Тебе, о Мати всіх засмучених і обтяжених! Допоможи нам, немічним, втамуй нашу скорботу, настав нас, заблудлих, на праведний шлях, вилікуй і спаси безнадійних, даруй нам остаток життя нашого в мирі і спокої провести, подай нам християнську кончину і на Страшному Суді Сина Твого явися нам милосердною заступницею, щоб ми завжди оспівували, і величали, і прославляли Тебе, як Милосердну Заступницю роду християнського з усіма угодниками Божими. Амінь.

Молитви до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою Києво-Печерською

1.О Пресвята і Пренепорочна Діво Богородице, наша Печерська похвало і окрасо, покрово і заступнице, істинна Владичице вибраного уділу Твого, прийми нас, недостойних рабів Твоїх, що з вірою і любов’ю перед чудовним образом Твоїм убогу молитву приносять; відвідай милостиво гріховне життя наше, просвічуючи його світлом покаяння, осіни нас, обтяжених скорботами многими, Твоєю небесною радістю і сподоби нас повсякчасно славити Тебе в мирі і благочесті в обителі Печерській, і тут непорочно пройшовши шлях життя нашого, щоб досягли ми з допомогою Твоєю вічної радості в сяйві святих і Богоносних отців наших Антонія і Феодосія, і всіх преподобних Печерських, і єдиними устами і серцем прославили Тебе і Предвічного Сина Твого з Безначальним Його Отцем і Пресвятим, Всеблагим, Животворчим і Єдиносущним Його Духом на віки вічні. Амінь.

2.О Пресвята і Преблагословенна Мати Господа і Спаса Нашого Ісуса Христа, Пречиста Приснодіво, Богородице Маріє! Припадаємо і поклоняємось Тобі перед святою і чудотворною іконою Твоєю, що нею Ти з давніх літ многими чудесами і зціленнями прославитись захотіла. Смиренно молимося до Тебе, Благої і Милосердної Заступниці нашої під покровительством угодників Твоїх, преподобних Антонія і Феодосія Печерських: прислухайся до голосу грішних благань наших, не зневаж щирих зітхань, зглянься на нещастя і скорботи, що напали на нас і, як воістину любляча Мати, поспіши на поміч нам, беззахисним, зневіреним, що в численні і тяжкі гріхи впали і повсякчас прогнівляємо Господа і Творця нашого. Його ж ублагай, Заступнице наша, щоб не погубив нас із беззаконнями нашими, але явив нам милість чоловіколюбства Свого. Випроси, Владичице, у Милосердя Його всім православним християнам здоров’я і душевне спасіння, доброчесне і мирне життя, землі плодоносність, поліття добре, дощ своєчасний і благословення згори на всі добрі діла і починання наші, хворим зцілення, засмученим втіху, знедоленим поміч; допоможи всім нам носити іго Христове в терпінні і смиренномудрості і сподоби нас благочестиво життя земне скінчити, християнську кончину одержати і Царство Небесне унаслідувати.

О Царице Всехвальна, Мати Божа Всемилосердна! Піднеси Богоносні руки Твої до улюбленого Сина Твого і Бога нашого, ублагай Його спасти і врятувати від загибелі вічної всіх монахів обителі Твоєї Печерської. Як і в давнину на горі Печерській милість Свою Ти являла, Владичице, так і нині яви, Богородице, Твоє милосердя над обителлю Твоєю і над нами, недостойними чадами Твоїми, щоб і тут, на земному шляху нашому, і після кончини життя нашого ми прославляли Безначального Отця, Єдинородного Його Сина, і Єдиносущного і Святого Його Духа, і Твоє милостиве заступництво на віки вічні. Амінь.

Молитви до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою Почаївською

1.До Тебе, о Богомати, молитовно прибігаємо ми, грішні, чудеса Твої у святій Лаврі Почаївській явлені згадуючи і жалкуючи за свої гріхи. Знаємо, Владичице, знаємо, що не подоба нам, грішним, чого-небудь просити, крім того, щоб Праведний Суддя відпустив нам беззаконня наші. Бо все, що ми в житті перетерпіли — скорботи, нестатки, хвороби — це плоди, які виросли з гріхів наших, і все це Бог попускає для виправлення нашого. Тож навів усе це праведним Судом Своїм Господь на грішних рабів Своїх, щоб в печалях своїх до заступництва Твого, Пречиста, прибігали і в розчуленні сердець взивали до Тебе так: не пом’яни, Милосердна, гріхів і беззаконь наших, але всечесні руці Твої піднявши до Сина Твого і Бога, благай, щоб Він усі гріхи, заподіяні нами, нам відпустив, щоб за численні невиконання обітниць наших лиця Свого від рабів Своїх не відвернув і благодаті Своєї, що спасінню нашому пособляє, від душ наших не відібрав. Так, Владичице, будь Піклувальницею спасіння нашого; малодушності нашої не зневаживши, зглянься на зітхання наші, що в нещастях і скорботах наших перед чудотворним Твоїм образом підносимо. Просвіти розчуленими помислами розум наш, віру нашу зміцни, надію утверди, любові дар найсолодший сподоби нас прийняти. Цими ж бо, Пречиста, дарами, а не стражданнями і скорботами, життя наше до спасіння нехай підноситься, а Ти, від зневіри і відчаю душі наші захищаючи, визволи нас, знеможених від нестатків і бід, що трапляються нам, і наклепу людського, хвороб нестерпних. Заступництвом Твоїм, Владичице, даруй добробут і спокій в житті християнському, утверди православну віру в країні нашій та в усьому світі. Церкву Апостольську і Соборну приниженню не піддай, устави святих отців навіки непорушними збережи, всіх, що до Тебе прибігають, від погибелі спаси. Іще єресями обманутих братів наших і тих, які віру спасительну в гріховних пристрастях погубили, знов до істинної віри та покаяння приведи, щоб, разом з нами Твоєму чудотворному образу поклоняючись, Твоє заступництво визнали. Сподоби ж нас, Пречистая Госпоже Богородице, ще при житті цьому перемогу Істини Твоїм заступництвом побачити, сподоби нас благодатну радість раніше кончини нашої прийняти, як колись жителів почаївських Твоїм явленням переможцями і просвітителями агарян зробила єси, щоб усі ми, вдячним серцем, разом з Ангелами і з усіма святими Твоє милосердя прославляючи, віддали славу, і честь, і поклоніння в Тройці славимому Богу, Отцю, і Сину, і Святому Духові на віки вічні. Амінь.

2.О Всемилостива Госпоже, Царице й Владичице, від усіх народів вибрана й усіма родами небесними й земними шанована, зглянься милостиво на людей цих, що стоять перед святим образом Твоїм і щиро моляться до Тебе, й виблагай заступництвом Твоїм у Сина Твого й Бога нашого, щоб ніхто не вийшов звідси, сподівання свого не заспокоївши й посоромленим у надії своїй, але нехай прийме кожний від Тебе все за добрим бажанням серця свого й по нужді та по потребі своїй, на спасіння душі й на оздоровлення тіла. Найбільше ж покрий і охорони Покровою Твоєю, Милосердна Мати, Боголюбивий народ наш, віджени від нього всякого ворога і супротивника, зміцни життя його у спокої й добробуті, щоб було воно таким, як на небі; навчи провідників краю нашого працювати так, щоб настало і в ньому Царство Христове, спрямуй дороги й заміри їх до однієї мети, щоб засяяла в них правда й постійний мир; і нехай радіє серце їх за народ, як серце батьків за дітей радіє. На противників же, підступно діючих в серцях своїх проти народу нашого, пошли жах і тремтіння, щоб у страхові зупинилися, покинули підступи свої, сповняючи бажання його, як перед Богом від душі й сумління доброго. Зглянься милосердно, Всехвальна Богородице, і на храм цей, збережи його від усякого осуду й наговору ворожого, як у давнину зберегла єси явленням Твоїм цілою і неушкодженою обитель Твою від нападу агарянського, щоб завжди прославлялось у ньому Пресвяте ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою Козельщанською

О Пресвята Діво Владичице Богородице, добропослушна Божественному Слову, Мати Пречиста, від усіх народів вибрана, на небесах і на землі ублажаєма, прийми і оцю подяку нашу і всеблагоговійне поклоніння чудотворній іконі Твоїй, котру, як многоцілюще джерело Твоєї благодаті благозволила Ти явити країні нашій православній і святій обителі цій. Архангельським гласом взиваємо до Тебе, Чистая: Обрадувана,

Радуйся, з Тобою Господь і через Тебе — з нами! Бо завдяки посередництву Твоєму і заступництву на Небесах, біля Престолу Всемилосердного Бога, ніхто не відійде звідси, надії своєї позбавленим і невислуханим.

О Предивна і найвища за всі творіння небесні й земні Богомати Діво, вдячно згадуючи преславнії чудеса, від святого образу Твого подаровані, молимо Тебе, Всеблагая, не позбав і нас дивного від нього знамення в ім’я спасіння нашого. Пом’яни милості Твої стародавні, в долі Вітчизни нашої явлені, щоб ми всі відійшли від гріхів своїх, що ними прогнівали Тебе в час цей тривожний, і віддаленням від любові, якою полюбила і виплекала нас Церква Свята. О Премудра небесна Провіднице до спасіння інокинь обителі, іменем Твоїм нареченої, яку вибрала єси в насліддя Своє на місці цьому, Тобою благословенному; яви її пристановищем тихим для всіх засмучених і обтяжених і тих, що сподіваються життя блаженного й вічного. Грішні ми, Пренепорочная Владичице, але Твої довіку. Освіти ж душі наші світлом Божественної благодаті Твоєї, покрий нас від усякого зла, скорботи і печалі, захисти від усякої напасті, обмови людської й наклепу ворожого; немічним і хворим здоров’я даруй; розкаяних грішників прости і від полону пристрастей звільни і тих, що відступили від православної віри і згубними єресями засліплених світлом Богопізнання просвіти і до Святої Твоєї Апостольської Церкви причисли. Молимо Тебе з розчуленням: збережи і помилуй пастирів Церкви Православної, всіх вірних чад її і утверди життя наше в спокої; скеруй шляхи і думки наші до правди, щоб відкритися в них Царству Христовому: даруй нам кончину християнську, безболісну, бездоганну, спокійну, Божественних Тайн причасну і Сама перед нами в той час предстань і спаси посеред митарств піднебесних від мороку і скорботи лютої, а в страшний день Суду сподоби нас стати праворуч Сина Твого, Христа Бога нашого. Молимо Тебе, Діво Всехвальна, глянь із благосердям Твоїм на обитель цю і збережи її на віки цілою й неушкодженою, нехай завжди підноситься і славиться в ній величність Єдиносущної Тройці і Твоє Преоспіване і Преблагословенне ім’я на віки. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою Охтирською

О Преблагословенна і Многомилостива Владичице світу! Ось ми, грішні, на святий образ Твій взираючи, і на ньому Тебе в скорботі і в співстражданні перед розп’ятим за нас Христом Спасителем бачачи, щиро благаємо Тебе, славну,за нас до Сина Твого молитвеницю: не покинь нас у день випробування й смутку, але в спокусах і напастях, що нам трапляються, захисти нас Всечесною Покровою Твоєю від ворогів видимих і невидимих і дай нам силу творити вседосконалу і добру волю Творця і світу Владики. Бачиш бо, милостива Заступнице наша, яким численним гріхам підпали ми; не тільки бо з власної волі согрішаємо, але й поневолі в різноманітні прогріхи впадаємо. Через це до Тебе, владної упорядниці спасіння християнського, прибігаємо і розчулено взиваємо: розум наш пізнанням Божественної істини просвіти, серце наше теплом християнської любові і спасительних бажань зігрій, волю ж нашу в нелицемірному виконанні Заповідей Господніх утверди. Так, Госпоже Премилостива, зглянься з висоти небесної на зітхання і молитви нас, грішних, зціли хвороби недужих, умиротвори серця озлоблених, дай терпіння тим, що страждають, вклади страх Божий кривдникам, укріпи переслідуваних за правду, сиріт і вдів захисти, подай утіху тим, що плачуть, випроси відпущення тим, що розкаялись, а демонську бурю пристрастей в грішних душах заспокой і в серцях, що шанують Тебе, Христову лагідність і любов вкорени і Духом милосердя і співчуття їх утверди. Тих, що відпали від віри, єретиків і відступників, до пізнання істини направ і уста нечестивих, що зневажають Святу Церкву і віру православну ганьблять, загороди. Тим, що відійшли від життя цього, отцям, братам і сестрам нашим, о Мати Божа, відпущення гріхів і початок блаженства вічного випроси. Коли ж і нашої кончини наблизиться час, тоді, о Владичице, прийми душу нашу і в сонмі праведних її упокой, де сонми Ангелів і святих угодників невтомно славлять владу і милість Отця, і Сина, і Святого Духа і Твоє Материнське за нас заступництво і захист нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою “Достойно єсть” (або “Милующая”)

О Пресвятая й Премилостива Владичице Богородице! Припадаючи до святої ікони Твоєї, смиренно молимось Тобі: почуй голос благання нашого. Глянь на скорботи, глянь на нещастя наші і, як любляча Мати, поспіши на поміч нам, безпомічним, ублагай Сина Твого і Бога нашого, нехай не погубить нас за беззаконня наші, а виявить нам чоловіколюбно милість Свою. Випроси нам, Владичице, у милосердя Його тілесне здоров’я і душевне спасіння і мирне життя, землі плодоносність, поліття добре і благословення згори на всі добрі діла і починання наші. І як колись зглянулася Ти милостиво на смиренне славослів’я послушника Афонського, що оспівував Тебе перед пречистою іконою Твоєю, і послала єси до нього Ангела навчити його співати пісню небесну, що нею Ангели Тебе прославляють, так і нині прийми наше щире молитвослів’я, що його Тобі приносимо. О Царице Всехвальна! Піднеси до Господа Богоносні руці Твої, що ними Богомладенця Ісуса Христа носила єси, і ублагай Його визволити нас від усякого зла. Яви, Владичице, Твою милість до нас: болящих зціли, скорбящих утіш, знедоленим допоможи і сподоби нас благочестиво життя своє земне здійснити, християнську бездоганну кончину одержати і Царство Небесне наслідувати Матірним заступництвом Твоїм перед Народженим від Тебе Христом Богом нашим, що Йому з Безначальним Отцем і Пресвятим Духом належить усяка слава, честь і поклоніння нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою Смоленською

О Предивна і Найвища за всі творіння Царице Богородице, Небесного Царя, Христа, Бога Нашого Мати, Пречиста Одигітріє Маріє! Почуй нас, грішних і недостойних, що нині молимось і припадаємо до Твого пречистого образу і зі сльозами розчулено промовляємо: виведи нас із могили пристрастей, Владичице Милосердна, визволи нас від усякої скорботи і печалі, захисти нас від усякої напасті і злої обмови і від неправедного й жорстокого наклепу ворожого. Бо Ти можеш, о Благодатна Мати наша, від усякого зла охоронити людей Твоїх і всяким благодіянням наділити і спасти; крім Тебе іншої заступниці в бідах і напастях і щирої Захисниці нас, грішних, не маємо. Ублагай, Госпоже Пресвята, Сина Твого, Христа Бога нашого, щоб удостоїв нас Царства Небесного. Через те завжди славимо Тебе, як причину спасіння нашого, і прославляємо Святе і Величне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, в Тройці славимого і поклоняємого Бога, на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою “Спасителька потопаючих”

Заступнице щира, Мати Господа Вишнього! Ти єси всім християнам допомога і оборона, а особливо в нещастях сущим. Поглянь нині з висоти Твоєї святої й на нас, що з вірою поклоняємося пречистому образу Твоєму і молимо Тебе: яви негайну Твою допомогу всім тим, що в морі плавають і від буйних вітрів тяжкі лиха терплять. Подвигни і всіх православних християн на молитву за спасіння тих, що в водах потопають, і воздай тим, що моляться за це, щедрі милості Твої. Ось бо, на образ Твій дивлячись, Тобі, як милостиво сущій з нами, приносимо смиренні молитви наші. Бо не маємо ні іншої помочі, ані іншого заступництва, ані втіхи, тільки Тебе, о Мати всіх засмучених і знедолених: Ти після Бога наша Надія і Заступниця, і, на Тебе уповаючи, самі себе, і один одного, і все життя наше Тобі віддаємо на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою “Спорителька хлібів”

О Пресвята Діво Богородице, Премилостива Владичице, Царице Неба і землі, всякого дому й сім’ї християнської мудра Упоряднице, працюючих благословення і невичерпне багатство бідних, сиріт, і вдів, і усіх людей Годувальнице, що породила Того, Який живить Всесвіт, Спорителько хлібів наших! Ти, Владичице, посилаєш Твоє Материнське благословення на міста наші, села і ниви, і на кожен дім, що на Тебе надію покладає, Тому з благоговійним трепетом і зворушеним серцем смиренно молимо Тебе: будь і нам, грішним і недостойним рабам Твоїм, мудрою Домоупорядницею, що життя наше добре влаштовує. А кожне співтовариство, кожен дім і родину в побожності і православії, однодумності, послуху і в достатку збережи. Убогих і жебраків прогодуй, старість підтримай, дітей виховай, всіх напоум щиро взивати до Господа: “ Хліб наш насущний дай нам сьогодні “. Збережи, Пречистая Мати, людей Твоїх від усякого нестатку, хвороби, голоду, смерті, граду, вогню, від усякої злої напасті і всякого розладу й безчинства. Обителі нашій, (місту, селу), домам, і родинам, і кожній душі християнській, і всій країні нашій випроси мир і велику милість, щоб ми славили Тебе, Премилостиву Годувальницю нашу нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитви до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою “Споручниця грішних”

1.До кого заволаю, Вдадичице, до кого звернуся в горі моєму, коли не до Тебе, Царице Небесна? Хто плач мій і зітхання моє прийме і до благань наших уважно прислухається, як не Ти, Всемилосердна Споручнице, всіх наших радостей Радість? Почуй же і нинішні славослів’я й благання, що од мене, грішного, до Тебе підносяться. І будь мені Матір’ю, і Покровителькою, і радості Твоєї всім нам Подателькою. Влаштуй життя моє, як бажаєш і як знаєш. Вручаю себе Твоїй Покрові і промислу, щоб радісно завжди співати Тобі з усіма:

Радуйся, Благодатная,

Радуйся, Обрадувана,

Радуйся, Преблагословенна,

Радуйся, Препрославлена, на віки. Амінь.

2.Царице моя Преблагая, Надіє моя Пресвятая, Споручнице грішних! Ось бідний грішник стоїть перед Тобою! Не покинь мене, всіма покинутого, не забудь мене, всіма забутого, дай мені радість, не знаючому радощів. О тяжкі мої біди й скорботи! О безмірні мої гріхопадіння! Як темрява нічна життя моє. І немає серед синів людських ні одного здатного мені допомогти. Ти — єдина моя надія, Ти — єдиний мій захист, пристановище і твердиня! Сміливо підношу до Тебе немічні руки й благаю: змилуйся наді мною, Всеблага, пощади викупленого Кров’ю Сина Твого, втамуй біль запечаленої душі моєї, вгамуй жорстокість тих, що ненавидять і кривдять мене, відроди силу мою зів’ялу, обнови як у орляти, юність мою, не попусти знесилення у виконанні Заповідей Божих. Вогнем небесним доторкнися до стривоженої душі моєї і наповни її вірою бездоганною, любов’ю нелицемірною і надією незгасною. Щоб я завжди оспівував і прославляв Тебе, Преблагословенну Заступницю світу, Покрову нашу і Споручницю всіх нас, грішних, і поклонявся Синові Твоєму і Спасові нашому, Господу Ісусу Христу, з Безначальним Його Отцем і Життєдайним Духом Святим на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою Тихвинською

О Пресвятая Діво, Мати Господа Вишніх Сил, Неба і землі Царице, міста, країни нашої Всемогутня Заступнице! Прийми хвалебноподячний спів цей від нас, недостойних рабів Твоїх, і піднеси молитви наші до Престолу Бога Сина Твого, щоб Він милостивим був до неправд наших і продовжив милосердя Своє для тих, що шанують всечесне ім’я Твоє і вірою та любов’ю поклоняються чудотворному образу Твоєму. Бо недостойні ми Ним помилувані бути, хіба що Ти умилостивиш Його за нас, Владичице, бо все для Тебе в Нього можливе. Тож через це до Тебе звертаємось як до очевидної і скорої Заступниці нашої: почуй нас, що молимось Тобі, захисти нас всевладною Покровою Твоєю і випроси в Бога, Сина Твого, пастирям нашим ревність і пильну турботу про душі наші, містоправителям мудрість і силу, суддям правду і безсторонність, наставникам розум і смиренномудрість, подружжям любов і згоду, дітям послух, скривдженим терпіння, кривдникам страх Божий, засмученим благодушність, тим, що радіють, стриманість, а всім нам духа розуму й благочестя, духа милосердя і лагідності, духа чистоти й правди. Так, Госпоже Пресвята, змилосердься над немічними людьми Твоїми: розсіяних збери, заблудлих на путь істинний настав, старість підтримай, юних утверди в доброчесності, дітей виховай і глянь на всіх нас оком милостивого Твого заступництва, підійми нас із глибини гріховної і просвіти сердечні очі наші, щоб ми побачили спасіння. Милостива будь до нас тут і там, в країні земного перебування і на Страшному Суді Сина Твого. А тим, що в вірі і покаянні переставились від життя цього, отцям і братії нашій, вічне життя з Ангелами і з усіма Святими сотвори. Бо Ти єси, Госпоже, слава небесних і надія земних, Ти наша Надія після Бога і Заступниця усіх тих, що з вірою приступають до Тебе. До Тебе ж молимось і Тобі, як Всемогутній Помічниці, самі себе, і один одного, і все життя наше віддаємо нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Богородиці перед чудотворною Її іконою “Троєручиця ”

О Пресвята і Преблагословенна Діво Богородице Маріє! Припадаємо і поклоняємось Тобі перед святою іконою Твоєю, згадуючи преславне чудо Твоє, зціленням відсіченої десниці преподобного Іоана Дамаскіна від ікони цієї явлене, що його знамення досьогодні видиме є на ній у вигляді третьої руки, до зображення Твого прикладеної. Молимось Тобі і просимо Тебе, Всеблагу і Всемилосердну роду нашого Заступницю: почуй нас, що молимось Тобі, і, як блаженного Іоана, що в скорботі й хворобі до Тебе заволав, почула єси, так і нас не зневаж, що сумуємо і знемагаємо муки різних пристрастей і до тебе з душевним смутком і смиренням щиро прибігають. Ти бачиш, Госпоже Всемилостива, немочі наші, пригнічення наше, нужду, потребу нашу в Твоїй допомозі й заступництві, бо звідусіль ворогами оточені ми і немає помічника, якщо Ти не змилосердишся над нами, Владичице. Тож молимо Тебе, прислухайся до болісного благання нашого і допоможи нам святоотецьку православну віру до кінця днів наших непорочно зберегти, всіх Заповідей Господніх неухильно дотримуватись, покаяння істинне за гріхи наші завжди Богу приносити і сподобитися мирної християнської кончини і доброї відповіді на Страшному Суді Сина Твого і Бога нашого. І ублагай Його за нас Матірною молитвою Твоєю, щоб не осудив нас із великої й несказанної ласки Своєї. О Всеблага! Вислухай нас і не позбав нас помочі Твоєї владної, щоб ми, через Тебе спасіння отримавши, оспівали і прославили Тебе на землі живих і Народженого від Тебе Іскупителя нашого, Господа Ісуса Христа, що Йому належить слава і влада, честь і поклоніння разом з Отцем і Святим Духом завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

[1] Цільбоносний (слов.) – такий, що подає зцілення, лікує.

 

 

 

 

 

Молитви до деяких святих

 

Молитва до святих рівноапостольних Кирила і Мефодія, учителів слов’янських

 

О преславні народів слов’янських учителі і просвітителі, святі рівноапостольні Мефодію і Кириле! До вас, як діти до батьків, світлом учень і письмен ваших просвічені і в вірі Христовій наставлені, нині усердно прибігаємо і в розчуленні сердець наших молимось. Хоч і заповітів ваших, як чада непокірні, ми не дотримали і про догоджання Богу, як ви навчали, не дбали, і від єдиномислія і любові, яку слов’янам, як браттям по вірі і по плоті, ви заповідали, відступили, однак як колись у житті вашому невдячних і недостойних ви не відпускали даремно, але добром на зло відповідали, так і нині молитви грішних і недостойних дітей ваших не відкиньте, але як ті, що мають велику сміливість перед Богом, старанно Його моліте, нехай наставить і наверне нас на путь спасіння, а розбрат і чвари, що між єдиновірними братами виникають, нехай заспокоїть. Тих, що відступили, нехай знов до єдності приведе і всіх нас єдністю духа й любові в єдиній святій, Соборній і Апостольській Церкві з’єднає. Бо знаємо, як багато може молитва праведника до милосердного Владики, хоч і за грішних людей принесена буває. Тож не покиньте нас, зневірених і недостойних чад ваших, що через наші гріхи паства ваша, зібрана вами, ворожнечею розділена і спокусами від іновірців обманута, зменшилася, а вівці її словесні розвіяні і вовками духовними розкрадаються. Дайте нам молитвами вашими ревність до Православ’я, щоб ми, нею зігріті, отецькі передання добре зберігали, уставів і звичаїв церковних старалися вірно дотримуватись, а всякі сторонні лжевчення відкинули і, так у житті Богоугодному на землі доспівши, життя райського на небесах сподобилися і там разом з вами Владику всіх, у Троїці Єдиного Бога, прославили на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до блаженної великої княгині Ольги

 

1. О блаженна велика княгине Ольго, першоугоднице руська, щира за нас перед Богом заступнице і молитвенице! До Тебе звертаємося з вірою і молимося з любов’ю: будь нам в усьому доброму помічницею. І як в тимчасовому житті намагалася ти просвітити праотців наших світлом святої віри і навчити їх творити волю Господню, так і нині, в небесній світлиці перебуваючи, благоприємними твоїми до Бога молитвами посприяй нам в просвіченні розуму і серця нашого світлом Євангелії Христової, щоб досягли ми великого успіху в вірі, побожності і в любові Христовій. Тих, що в скорботах і злиднях перебувають, утіш, нужденним подай руку помочі, за скривджених і тих, що напасті терплять, заступися, тих, що зблудили від православної віри і єресями засліплені, врозуми і випроси нам у Всемилосердного Бога все добре й корисне для життя скороминучого й вічного, щоб, так благоугодно тут поживши, сподобились ми насліддя благ вічних у безконечному Царстві Христа, Бога нашого, що Йому з Отцем і Святим Духом належить усяка слава, честь і поклоніння завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2.О свята рівноапостольна княгине Ольго, прийми похвалу від нас, недостойних рабів Божих, (ім’я), що перед чесною твоєю іконою поклоняємось і смиренно просимо, щоб твоєю молитвою і заступництвом від напастей, біди, печалі й гріхів ми звільнилися; а іще ж від майбутньої муки нас визволи, бо ми шануємо святу пам’ять твою і хвалимо Бога, що прославив тебе, у Святій Троїці славимого, Отця, і Сина, і Святого Духа нині і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святих благовірних князів страстотерпців Бориса і Гліба

 

О двоїце священна, братіє прекрасна, доблесні страстотерпці Борисе і Глібе, що з юності вірою, чистотою й любов’ю Христу послужили, і кров’ю своєю, як багряницею, прикрасилися, і нині з Христом царствуєте, не забудьте і нас, сущих на землі, але як палкі захисники вашим сильним заступництвом перед Христом Богом збережіть юнаків у святій вірі і чистоті, невразливими до будь-яких хитрощів безбожності й нечистоти, захистіть усіх нас від будь-якої скорботи, утисків і наглої смерті, приборкайте всяку ворожнечу і злобу, що здіймається діями ближніх і чужинців. Молимо вас, христолюбиві страстотерпці, виблагайте у Щедрого Владики всім нам відпущення гріхів наших, єдиномисліє і здоров’я, визволення від нашестя чужинців і міжусобної брані, хвороб і голоду. Збережіть своїм заступництвом усіх тих, що шанують святу пам’ять вашу на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святих мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії

 

Вас, святії мучениці, Віро, Надіє й Любове, славимо, величаємо і ублажаємо разом з мудрою матір’ю Софією, котрій поклоняємось як такій, що образ Богомудрого піклування виявляє. Ублагай, свята Віро, Творця всього видимого, і невидимого, нехай віру міцну, неосквернену і непорушну подасть нам. Клопочися свята Надіє, перед Господом Ісусом за нас, грішних, нехай не відніме від нас надію на милосердя Своє і від усякої нужди і скорботи позбавить нас. Розкажи, святая Любове, Духові істини, Утішителю напасті й печалі наші, нехай Він згори насолоду небесну зішле душам нашим. Допоможіть у нещастях наших, святії мучениці, і разом з мудрою матір’ю вашою Софією благайте Царя над царями і Господа над усіма людьми, нехай збереже під покровом Своїм усіх нас. І за всіх нас вашого щирого заступництва перед Богом сердечно просимо, щоб разом з вами і з усіма святими прославили ми і піднесли Пресвяте і Величне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, Предвічного Владики і Творця милосердя нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святого мученика Іоана Воїна

 

1. О пресвятий угоднику Христовий, Іоане Воїне! Хоробрим був єси в битвах, ворогів прогонителем і скривджених заступником, а сьогодні і всім православним християнам скорим помічником єси. Пом’яни нас, грішних і недостойних, і заступи нас в бідах і скорботах, і печалях, і в будь-якій злій напасті, і від усякої злої і образливої людини нас захисти. Бо тобі дана була така благодать од Бога, щоб молитися за нас, грішних, що страждаємо в бідах і злих напастях. Визволи нас від тих, що ненавидять нас і кривдять, будь нам поборником кріпким на всіх видимих і невидимих ворогів наших. Україні нашій на ворогів перемогу даруй, в битвах воїнство її зміцнюючи, нехай твоєю допомогою і кріпким заступництвом і поборством посоромляться всі ті, що несуть нам зло. О великий поборнику, Іоане Воїне! Не забудь нас, грішних, що молимось тобі і твоєї допомоги й великої милості просимо, і сподоби нас, грішних і недостойних, невимовні блага від Бога одержати. Бо Йому подобає усяка слава, честь і поклоніння Отцю, і Сину, і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2.О великий Христовий мученику Іоане, правовірних прихильнику, ворогів прогонителю і скривджених заступнику! Почуй нас, що в бідах і скорботах молимось тобі, бо дана тобі була благодать від Бога засмучених утішати, немічним допомагати, неповинних від наглої смерті рятувати і за всіх тяжко стражденних молитися. Будь же і нам споборником кріпким проти всіх видимих і невидимих ворогів наших, щоб за твоєї допомоги і підтримки посоромилися нами всі ті, що чинять нам зло. Ублагай Господа нашого, щоб сподобив нас, грішних і недостойних рабів Своїх, одержати від Нього невимовні блага, які вготовані тим, що люблять Його, в Тройці Святій славимого Бога, завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

3.О всехвальний святий великомучениче і чудотворче Іоане Воїне! Моли з нами й за нас Чоловіколюбця Бога, нехай не осудить нас за беззаконня наші, але нехай сотворить з нами велику милість Свою. Випроси нам у Христа, Бога нашого, тихе і Богоугодне життя, здоров’я і добрий успіх в усьому, землі плодоносність, достаток і все для спасіння й життя тимчасового необхідне. О святий страстотерпче Іоане! Нині перед чесною твоєю іконою припадаючи і поклоняючись тобі, молимо тебе: яви всемогутнє заступництво всім сущим в напастях, скорботах і хворобах і визволи нас від усякого зла і від людей, що кривдять нас. Моли Всемилостивого Триіпостасного Бога, нехай подасть нам перемогу над усіма ворогами нашими, щоб з твоєю допомогою і міцною підтримкою посоромились усі ті, що чинять нам зло. Захисти нас святими твоїми молитвами в усі дні життя нашого. Ублагай милосердного Владику всіх, нехай дарує нам християнську кончину життя нашого безболісну, бездоганну, спокійну, Божественних Таїн причасну. А після відходу нашого від життя цього нехай захистить нас ополченням святих Ангелів, щоб звільнитися нам від підступів лукавого і від тяжких піднебесних митарств його і неосудженими стати перед Престолом Господа Слави і Його з усіма святими славити в Небесному Царстві на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святих мучеників Гурія, Самона й Авіва

 

1. О святі мученики і ісповідники* Христові Гуріє, Самоне й Авіве, палкі за нас заступники і молитвеники перед Богом! В розчуленні сердець наших дивлячись на пречистий ваш образ, смиренно молимо вас: почуйте нас, грішних і недостойних рабів своїх, сущих в бідах, скорботах і напастях, і, бачачи наші тяжкі й незліченні гріхи, явіть нам свою велику милість, підійміть нас із глибини гріховної, просвітіть наше зле й окаянне серце, припиніть заздрощі, ворожнечу і чвари, що між нами живуть. Захистіть нас миром, любов’ю і страхом Божим, ублагайте Милосердного Господа, нехай покриє безліч гріхів наших Своєю несказанною ласкою. Нехай збереже Церкву Свою Святу від безбожності, єресей і розколів. Нехай подарує країні нашій мир і благоденствіє, землі — плодоносність, подружжям — любов і згоду, дітям — послух, скривдженим — терпіння, кривдникам — страх Божий, засмученим — втіху, тим, що радіють — стриманість. А всіх нас нехай покриє Своєю всесильною десницею і нехай визволить від голоду, мору, землетрусу, вогню, меча, нашестя чужинців та міжусобної брані і від наглої смерті. Нехай захистить нас ополченням святих Своїх Ангелів, щоб визволитися нам після відходу нашого з життя цього від підступів лукавого і потаємних піднебесних митарств його і неосудженими стати перед Престолом Господа Слави, де лики святих Ангелів з усіма святими повсякчас прославляють святе і величне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 __________* Ісповідники — мученики, які, перетерпівши муки за Христа, не були піддані смерті.

 

2.О преславні мученики Гурію, Самоне й Авіве! До вас, як скорих помічників і щирих молитвеників, ми, немічні й недостойні, прибігаємо, усердно благаючи: не зневажте нас, що в численні беззаконня впали і кожного дня й кожної години гріх чинимо, а наставте заблудлих на шлях істинний, дайте зцілення стражденним і засмученим, збережіть нас у непорочності і доброчесності і як колись, так і нині покровителями подружжів будьте, в любові та однодушності їх утверджуючи і від усіх лихих і нещасних випадків оберігаючи. Захистіть, о всемогутні ісповідники, всіх православних християн від нападків лихих людей і від хитрощів демонських і збережіть їх від наглої смерті, благаючи Всемилосердного Господа, щоб продовжив багаті і щедрі милості нам, смиренним рабам Своїм, бо недостойні ми нечистими устами своїми призивати Величне ім’я Творця нашого, якщо ви, святі мученики, не будете посередниками за нас. Через це до вас прибігаємо і заступництва вашого перед Господом за нас просимо. Так само визволіть нас від граду, потопу, вогню, меча, нападу чужинців, міжусобної брані, смертоносних хвороб і всякого душогубства. Так, страстотерпці Христові, влаштуйте нам молитвами вашими усе добре й корисне, щоб, побожно життя тимчасове проживши і кончину бездоганну заслуживши, удостоїлись ми щирим заступництвом вашим з усіма святими праворуч правосудного Бога-Судді стати і Його безперервно славити з Отцем і Святим Духом на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святої великомучениці Варвари

 

1.Премудра і всекрасна свята великомученице Христова Варваро! Блаженна єси, бо Небесної мудрості плоть і кров не явила тобі, а Сам Бог, Отець Небесний, що тебе, за віру безбожним батьком покинуту, вигнану і вбиту, за дочку улюблену Собі прийняв; замість тлінного земного багатства тіло нетлінне дарував, мученицькі страждання замінив упокоєнням в Небесному Царстві; тимчасове твоє життя, що перервалося смертю заради Нього, такими прославив почестями, що душу з ликами небесних духів оселив, а тіло, на землі в храмі Ангельському покладене, Ангелам заповів зберегти цілим, чесним і многочудесним. Блаженна єси, Христу, Сину Божому, Жениху Небесному наречена Діво, що Його спільником доброчесності своєї мати бажала, і всю себе стражданням, ранами, відрізанням рук і ніг і самої голови відсіченням, як найдорожчими оздобами, постаралась єси прикрасити, щоб так, як дружина вірна з головою своєю — чоловіком, з Христом духом і тілом з’єднатися нерозлучно, промовляючи: “Здобула Його в стражданні душа моя, втримала Його і не покинула Його”. Блаженна єси, бо Святий Дух спочив на тобі, Тим же духовними розмірковувати про духовне навчена, всі духи лукаві ідольські, як пагубні, ти відкинула і, Єдиного Бога Духа пізнавши, як істинна прихильниця, душею і правдою кланятись стала єси, проповідницьки промовляючи: “Тройцю шаную, Єдине Божество”.

Цю Святу Тройцю, що Її при житті і смерті визнанням і стражданням своїм прославила єси, ублагай за мене, заступнице моя, щоб і я завжди потрійною — вірою, любов’ю й надією — чеснотою ту Святу Тройцю вшановував. Маю світильник віри, але порожній він без єлею діл добрих. Ти ж, мудра діво, що мученицьку плоть твою, кров’ю стікаючу й ранами переповнену, як світильник, маєш, дай від єлею твого, щоб, ним душевну мою свічу прикрасивши, сподобився я за тобою ввійти в Чертог Небесний. Чужинець я на землі і прибулець, як і всі прабатьки мої. Благ вічних насліднице і блаженної трапези в Царстві Небеснім причаснице, як в тимчасовому житті Трапези Божественної частування, так і при відході від світу бажаного сподоби напучення. І коли нарешті я смертним сном почну засинати, торкнися тоді знеможеного тіла мого, як колись Ангел Іллі, промовляючи: встань, їж і пий, щоб, благодаттю Божественних Тіла і Крові Тайн зміцнений, перейшов я силою їжі тої далеку дорогу смерті, аж до Гори Небесної і там Того, що Його ти через три вікна в лазні колись з вірою в Бога-Тройцю побачила, разом з тобою лицем до лиця сподобився я побачити і славити Його в безконечні віки. Амінь.

 

2.До тебе, о свята угоднице Божа, як до провідниці світильника, що діями своїми освітила шлях небесного сходу, ми, многогрішні, покірливо коліна серця нашого схиляємо та з глибини душі взиваємо: ублагай за нас Чоловіколюбця Бога, щоб не допустив нас далі блукати бездоріжжями гріха, але щоб просвітив наш розум і серце світлом благодаті Своєї, щоб, нею просвічені і скріплені, змогли ми решту життя земного доброю стежкою неперешкодно пройти; щоб заступництвом твоїм перед Всеблагим Господом сподобилися стати причасниками твоєї духовної трапези в небесному житті Царя Слави. Йому ж із Безначальним Його Отцем і Пресвятим, і Благим, і Життєдавчим Духом нехай буде слава, честь і поклоніння на віки вічні. Амінь.

 

3. Свята славна і всехвальна великомученице Христова Варваро! Ось ми зібрались сьогодні у храмі Твоєму Божественному і, раці мощей твоїх поклоняючись, і з любов’ю її цілуючи, і мученицькі страждання твої, а в них самого Страстоположника Христа, що дав тобі не тільки в Нього вірувати, але й потерпіти за Нього, похвалами вшановуючи, молимо тебе, славна посереднице всіх бажань наших, благай разом з нами за нас Милосердного Бога, нехай з ласки Своєї милостиво вислухає нас, що молимо Його милосердя, і не відкине прохань наших за все, що для життя необхідне, і подарує нам християнську кончину життя нашого безболісну, бездоганну, спокійну, Божественних Тайн причасну і всім на всякому місці в усякій скорботі і напасті сущим, що потребують Його Чоловіколюбства і помочі, нехай велику Свою подасть милість, щоб з благодаттю Божого із Твоїм щирим заступництвом, будучи завжди здорові душею й тілом, славили ми дивного у Святих Своїх Бога Ізраїля, що не віддаляє помочі Своєї від нас завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святої великомучениці Єкатерини

 

1.О свята Єкатерино, діво і мученице, істинна Христова невісто! Молимо тебе як ту, що прийняла пречудесну благодать, якою нагородив тебе Жених твій, найсолодший Ісус. І як посоромила ти облесного мучителя мудрістю своєю, і п’ятдесят проповідників перемогла єси і, напоївши їх небесним ученням, до істинної віри навернула єси, так випроси і нам тую Божу мудрість, щоб і ми, всі підступи пекельного мучителя знищивши, світу і плоті спокуси відкинувши, явились достойні Божественної слави і для поширення святої нашої православної віри достойними сосудами сотворилися і разом з тобою в небесній скінії Господа і Владику нашого Ісуса Христа з Отцем і Святим Духом оспівували і прославляли на всі віки вічні. Амінь.

 

2. О свята діво і мученице Єкатерино! Зглянься на бідування нас, грішних рабів Божих (імена) навчи нас не про земне дбати, а про небесне. Допоможи нам молитвами твоїми перемагати плотські похоті, пристрасність до всього мирського і підступи злих духів, що злобно нападають на нас, щоб твоїм заступництвом за життя цього ми звільнилися від їхніх ворожих нападів, а при відході — від їх піднебесних випробувань. О премудра діво! Даруй нам все, що ми просимо й що корисне для нас,— можеш бо чимало випросити в улюбленого Жениха твого, Христа Бога нашого. Ми знаємо, що багато може молитва праведного, підтримана ласкою Милосердного Бога, що йому належить слава, честь і хвала завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святого великомученика і Побідоносця Георгія (Юрія)

 

1.О всесильний святий великомучениче і чудотворче Георгію! Зглянься на нас, змилуйся над нами скорою твоєю поміччю і ублагай Чоловіколюбця Бога, нехай не осудить нас, грішних рабів Божих (імена) за беззаконня наші, але нехай сотворить з нами велику милість Свою. Особливо ж нехай захистить нас охороною святих Своїх Ангелів, щоб визволитися нам при кончині життя цього від хитрощів лукавого і тяжких піднебесних митарств його і неосудженими стати перед Престолом Господа Слави. Почуй нас, страстотерпцю Христовий Георгію, і моли за нас невтомно Триіпостасного Владику всіх Бога, щоб Його благодаттю і чоловіколюбством, а твоєю допомогою і заступництвом, одержали ми ласку разом з Ангелами і всіма святими праворуч Справедливого Судді стати і Його безперестанно славити з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2. Святий, славний і всехвальний великомучениче Христовий Георгію! Зібравшись у храмі твоєму і перед святою іконою твоєю поклоняючись, молимо тебе, славнозвісний посереднику бажань наших: благай з нами і за нас милостивого в Своєму милосерді Бога, нехай ласкаво вислухає нас, що благають Його милосердя, і не відкине всі наші для спасіння й життя необхідні прохання, і нехай зміцнить даною тобі благодаттю все православне воїнство, і силу ворогів наших, що повстають проти нас, нехай знищить, нехай посоромляться і застидаються, і відвага їх нехай пропаде, і нехай побачать, що ми маємо Божественну допомогу. І всім тим, що в скорботах і нещастях перебувають, яви всемогутнє твоє заступництво. Ублагай Господа Бога, всього творіння Создателя, нехай визволить нас од вічної муки, щоб завжди прославляли ми Отця, і Сина, і Святого Духа і твоє визнавали заступництво нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

3. О всехвальний святий великомучениче і чудотворче Георгію! Зглянься на нас скорою твоєю поміччю і вблагай Чоловіколюбця Бога, хай не осудить нас, грішних, у беззаконнях наших, а простить нам з великої Своєї милості. Не зневаж молінь наших, але випроси нам у Христа, Бога нашого, тихе і благоугодне життя, здоров’я душевне й тілесне, землі плодоносність і достаток у всьому, щоб не на зло повернули ми блага, даровані нам тобою з милості Всещедрого Бога, а для слави Святого імені Його і в прославлення святого твого заступництва; хай зміцнить Він державу нашу вічним миром і благословенням. Вислухай нас, мученику за Христа Юрію, і моли за нас безперестанно Триіпостасного Владику всіх Бога, щоб з великої благодаті Його і чоловіколюбства, а твоєю допомогою і заступництвом, благозволив нам з Ангелами, і Архангелами, і всіма святими праворуч Правосудного Судді стати і Того славити з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святого великомученника і цілителя Пантелеїмона

 

1.О преславний мучениче і добрий воїне Небесного Царя, милостивого Бога найвищий послідовнику, преблаженний Пантелеїмоне, що Христа на землі сміливо визнав і різноманітні за Нього муки перетерпів, прийнявши вінець нев’янучий на небесах, де тепер вічного насолоджуєшся блаженства і відважно перед Престолом Трисонячного Божества предстоїш! До твого христоподібного співстраждання з Богом прибігаємо всі ми, грішні, і всеусердно молимо тебе, щирого заступника і захисника нашого: не переставай бути милостивим до нас, що в нещастях і скорботах перебуваємо, і твоєю молитвенною допомогою і зціляючою силою визволяй нас завжди від жорстокої злоби, від смертельної пагуби і всякої іншої біди і хвороби. Бо ти прийняв єси, святий, щедру благодать зцілень від Спаса нашого Ісуса Христа за тверду в Нього віру, твоїм непорочним життям утверджену, і мучеництвом, і многостраждальною твоєю кончиною, що увінчалася в ній по даній тобі благодаті, і од Христа “Пантелеїмоном”, що означає “милість”, названий був єси. Через те, знаючи тебе, як милостивого до всіх помічника і цілителя, з вірою взиваємо до тебе: твоїм благоприємним заступництвом подавай нам усе необхідне для життя цього і потрібне для вічного спасіння. А мученицькою відвагою твоєю ублагай милостивого Бога, нехай помилує нас, грішних і недостойних, з великої ласки Своєї, нехай врятує нас від землетрусу, потопу, вогню, меча і всякого праведного гніву і помсти. Завчасно подвизаючи нас до очищаючого і умилостивляючого в гріхах наших покаяння, заради великого милосердя Свого, нехай подасть усім нам безпечне, тихе і Богоугодне життя і всіх нас від ворогів видимих і невидимих нехай захистить благодаттю Своєю і непереможним ополченням Ангелів Своїх, щоб, ними захищені і керовані, проживали ми вік свій у покаянні, чистоті і в творенні благоугодних діл, щоб через твоє щире заступництво сподобились ми християнську кончину, безболісну, мирну і бездоганну наслідувати, і визволитися від підступів піднебесних князів тьми і від вічної муки, і стати наслідниками безконечного всеблаженного Царства. Так, угодниче Божий, не переставай молитися за нас, грішних, щоб ми, твоїм заступництвом від тимчасових і вічних бід визволені, величали тебе, захисника нашого і молитвеника, і вічно прославляли спільного Владику і Господа нашого Ісуса Христа, що Йому належить усяка слава, честь і поклоніння із Безначальним Його Отцем і Пресвятим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2. О великий Христовий угоднику і преславний цілителю, великомучениче Пантелеїмоне! Душею на Небесах Престолу Божого стоячи і Триіпостасної Його слави насолоджуючись, тілом же і ликом святим на землі в Божественних храмах спочиваючи і даною тобі згори благодаттю різноманітні чудеса творячи, зглянься милостивим твоїм оком на людей, що стоять, і чесній твоїй іконі розчулено моляться, і просять від тебе цілющої помочі і заступництва; піднеси до Господа Бога нашого щирі твої молитви і випроси душам нашим відпущення гріхів. Ми ж бо, через беззаконня своє, не сміємо підвести очі наші до висоти небесної, ні голос благальний подати до Його неприступної Божественної слави, то ж серцем розчуленим і духом смиренним тебе, заступника милостивого перед Владикою і молитвеника за нас грішних, призиваємо, бо ти прийняв благодать від Нього недуги відганяти і пристрасті зцілювати. Тебе ж бо благаємо: не зневаж нас, недостойних, що молимось тобі і твоєї допомоги потребуємо. Будь нам утішителем в смутку, лікарем у недугах жорстоких, скорим покровителем в напастях, хворим очам прозріння подателем, грудним немовлятам в їх смутку швидким заступником і цілителем: випроси всім нам усе, що для спасіння корисне, щоб твоїми до Господа Бога молитвами одержали ми благодать і милість і прославили всякого милосердя Джерело — Бога Єдиного, в Тройці Святій славимого, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

3.О святий великомучениче і цілителю Пантелеїмоне, Бога милостивого послідовнику, змилосердься над нами і вислухай нас, грішних, що перед святою іконою Твоєю сердечно молимось. Випроси нам, рабам Божим (імена) у Господа Бога, перед Яким разом з Ангелами ти стоїш на небесах, відпущення гріхів і провин наших, і зціли хвороби душевні й тілесні рабів Божих, нині згадуваних, що тут стоять, і всіх християн православних, що до Твого заступництва звертаються. Ось бо за гріхи наші одержимі ми численними жорстокими недугами і не маємо відради і допомоги. Тож до тебе прибігаємо, бо дана тобі благодать молитися за нас і зціляти всяку недугу і всяку хворобу. Даруй же нам святими молитвами твоїми здоров’я і силу душі й тіла, добрий успіх у вірі й побожності і все для життя тимчасового і для спасіння корисне, щоб, сподобившись милості, прославили ми тебе і Подателя усіх благ, дивного у святих Своїх Бога нашого, Отця, і Сина, і Святого Духа на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святого Великомученика і цілителя Пантелеїмона, що читається насамоті від імені хворого

 

О великий угодниче, Христовий страстотерпцю і лікарю, многомилостивий Пантелеїмоне! Змилосердься наді мною, грішним рабом Божим, вислухай зітхання і плач мій, умилостиви Небесного Верховного Лікаря душ і тілес наших, Христа Бога нашого, нехай дарує мені зцілення від недуги, що гнітить мене. Прийми недостойне благання найгрішнішого за всіх людей, відвідай мене благодаттю своєю, не зневаж моїх ран гріховних, помасти їх оливою ласки твоєї і зціли мене, щоб, здоровий душею й тілом, решту днів моїх з благодаттю Божою зміг я провести в покаянні і догоджанні Богові і сподобився прийняти добру кончину життя мого. Так, угодниче Божий! Ублагай Христа Бога, нехай заступництвом твоїм дарує здоров’я тілу моєму і спасіння душі моїй. Амінь.

 

Молитви до святого великомученика Димитрія Мироточивого, Солунського

 

1. Святий і славний великомучениче Христовий Димитрію, скорий помічнику і щирий заступнику всіх, що з вірою і любов’ю приступають до тебе! Предстоячи сміливо перед Небесним Царем, випроси в Нього відпущення гріхів наших, щоб визволитися нам від смертоносних хвороб, землетрусу, потопу, вогню, меча і споконвічної муки. Благай милосердя Його, щоб помилував місто це (чи обитель цю) і всяку країну християнську. Випроси у Царя над царями для держави нашої мир і спокій, міцність у вірі та побожність, а нам, що вшановують чесну пам’ять твою, випроси благодатну силу для творення добрих діл, щоб, добре Владиці нашому, Христу Богу, тут догодивши, сподобились ми молитвами твоїми наслідувати Царство Небесне і там прославляти Його з Отцем і Святим Духом на віки вічні. Амінь.

 

2. О всесвятий світильнику й угоднику Христовий, преславний мучениче, страстотерпцю непереможний, воїне преславний, вірний слуго Всемогутнього Царя, відважний послідовниче Страстей Господа нашого Ісуса Христа, в ребра пробитий ради нас пробитого Спасителя на Древі Хреснім, що не пожалів Крові Своєї за спасіння нас, грішних, усердно молимося, щирий заступниче в бідах, скорий помічнику в напастях цього життя нашого, дай нам звільнитися від наглої смерті, ублагай Творця і Спасителя нашого Ісуса Христа, щоб ні від мору, ні від голоду не вмирали раби Його, але збережи їх молитвами твоїми. Заступи і збережи покровительством твоїм від усякого зла. Ще усердно молимось тобі, мученику великий, святий Димитрію! Вислухай мене, що молюся тобі, будь біля мене в годину смерті моєї, визволи мене з-під влади злого духа, поможи мені, окаянному, в час відходу душі моєї і хрестом в руках твоїх прожени всіх ворогів, що будуть тоді боротися зі мною, щоб не потрапила душа моя в наругу, на посміховисько і потіху злим духам, що сподіваються взяти і поглинути її в безодню й пітьму пекельну, але у світлості твої, воїне Христовий, великий Димитрію Мироточивий, і охоронителю мій — Ангеле, піднесіть її туди, де спочивають Херувими, Серафими і всі угодники Божі, щоб з ними і я, недостойний, прославляв Тройцю Одноістотну, Отця, і Сина, і Святого Духа, і твоє милостиве заступництво на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святої великомучениці Анастасії Узорішительниці

 

О многостраждальна і премудра великомученице Христова Анастасіє! Ти душею на небесах біля Престолу Господнього предстоїш, а на землі даною тобі благодаттю різноманітні здійснюєш зцілення. Глянь же милостиво на людей, що стоять і моляться перед іконою твоєю і просять твоєї допомоги: піднеси до Господа святі молитви твої за нас і випроси нам відпущення гріхів наших, хворим зцілення, засмученим і знедоленим поміч негайну. Ублагай Господа, нехай подасть усім нам християнську кончину і добру відповідь на Страшному Суді Своєму, щоб і ми сподобились разом з тобою славити Отця, і Сина, і Святого Духа на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до священномученика Кипріана і мучениці Іустини

 

О святії священномучениче Кипріане і мученице Іустино! Прислухайтесь до смиренного благання нашого. Бо хоч і тимчасове життя своє, як мученики за Христа, скінчили ви, духом від нас не відступили ви, завжди ходите в Заповідях Господніх, нас навчаючи і Хрест свій терпляче нести нам допомагаючи. Через те сміливість перед Христом Богом і Пречистою Його Матір’ю ви придбали. Тож і сьогодні будьте молитвениками і посередниками за нас, недостойних (імена). Будьте нам заступниками могутніми, щоб, заступництвом вашим збережені, були ми невразливими для бісів, волхвів і лихих людей і прославили Святу Тройцю, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святителя отця нашого Миколая, архієпископа Мір Лікійських, Чудотворця

 

1.О добрий наш пастирю і Богомудрий наставнику, святителю Христовий Миколаю! Вислухай нас, грішних, що молимось тобі і призиваємо на допомогу скоре заступництво твоє. Ти бачиш нас немічних, звідусіль уловлюваних, всякого добра позбавлених, з розумом, затьмареним малодушністю. Поспіши, угодниче Божий, не покинь нас в полоні гріховному, щоб не стали ми втіхою ворогам нашим, не померли в лукавих діяннях наших. Моли за нас, недостойних, Творця нашого і Владику, що перед Ним ти стоїш разом з Безтілесними ликами. Уласкав до нас Бога нашого в теперішньому житті і в будучому віці, нехай воздасть нам не за діла наші і за нечистоту сердець наших, але за милосердям Своїм воздасть нам. Бо, на твоє посередництво уповаючи, твоїм захистом пишаємось. Твоє заступництво на поміч призиваємо і, до пресвятого образу твого припадаючи, допомоги благаємо. Визволи нас, угодниче Божий, від гріхів, що нападають на нас, приборкай бурю пристрастей і нещасть, які повстають на нас, щоб завдяки святим твоїм молитвам не обняла нас напасть і не загрузли ми в глибині гріховній і в трясовині пристрастей наших. Благай, святителю Христовий Миколаю, Христа, Бога нашого, нехай дарує нам спокій життя і відпущення гріхів, а душам нашим спасіння й велику милість нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2.О святителю Христовий Миколаю! Почуй нас, грішних рабів Божих (імена), що молимо тебе, і благай за нас, недостойних, Творця нашого і Владику, щоб милостивий був до нас Бог наш в нинішньому житті і в будучому віці, щоб не воздав нам за діла наші, але за милосердям Своїм воздав нам. Визволи нас, угодниче Христовий, від усяких бід, що нападають на нас, і зупини потік пристрастей і нещасть, що повстають на нас, нехай ради святих твоїх молитов не впаде на нас ніяка напасть, щоб не потонули ми в глибині гріховній і в трясовині наших пристрастей. Моли, святителю Миколаю, Христа, Бога нашого, нехай дарує нам спокійне життя і відпущення гріхів, а душам нашим спасіння й велику милість нині і на віки вічні. Амінь.

 

3.Святий Миколаю, угодниче Господній великий, щирий наш заступнику і всюди в скорботах скорий помічнику! Поможи мені, грішному і печальному, в цьому земному житті. Ублагай Господа Бога подати мені прощення всіх моїх гріхів, що натворив я від юності моєї за все життя своє ділом, словом, помислом та всіма моїми почуттями.

І при відході душі моєї допоможи мені, окаянному: ублагай Господа Бога, Творця всього живого, позбавити мене від вічних мук, щоб завжди прославляв я Отця, і Сина, Святого Духа і твоє милостиве заступництво нині, повсякчас і на віки вічні. Амінь.

 

4.О всехвальний і всечесний архієрею, великий Чудотворче, святителю Христовий, отче Миколаю, чоловіче Божий і вірний рабе, достойний любові, сосуде вибраний, могутній стовпе церковний, світильнику пресвітлий, звіздо, що освітлює всесвіт, ти єси праведник, що зацвів, неначе фінікс, насадженний в оселях Господа свого! Живучи в Мірах, ти миром пропах і миро невичерпне благодаті Божої нам виточуєш. Твоїм переходом, пресвятий отче, море освятилося, коли многочудесні мощі твої мандрували у місто Бар, щоб від Сходу до Заходу прославити ім’я Господнє. О прекрасний і предивний чудотворче, скорий помічнику, палкий заступнику, пастирю предобрий, що спасаєш словесне стадо від різних бід. Тебе прославляємо і тебе величаємо, як надію всіх християн, джерело чудес, захисника вірних, премудрого учителя, голодних кормителя, тих, що плачуть веселість, нагих одежо, болящих лікаря, тих, що морем плавають, управителя, полонених освободителя, вдовиць і сиріт годувальника і заступника, доброчесності Охоронителя, дітей лагідного вихователя, старих утішителя, постників наставника, збентежених заспокоєння, неімущих і вбогих рясне багатство. Почуй нас, що молимось тобі і прибігаємо під захист твій, яви заступництво твоє за нас перед Вишнім і виклопочи твоїми Богоприємними молитвами все необхідне для спасіння душ і тіл наших. Збережи святий храм цей, кожне місто й село, і кожну країну християнську, і людей, що живуть там, від усякого пригнічення допомогою твоєю. Знаємо бо, знаємо, як багато може молитва праведного, звершена для добра. Тебе ж маємо праведного після преблагословенної Діви Марії заступника до Всемилостивого Бога і до твого, преблагий отче, щирого посередництва і заступництва смиренно звертаємось: ти нас збережи, як пильний і добрий пастир, від усіх ворогів, мору, землетрусу, граду, потопу, вогню, меча, нашестя чужинців і в різних нещастях і скорботах наших подай руку допомоги. Відкрий нам двері милосердя Божого, бо недостойні ми глянути на висоту небесну через множество неправд наших, пов’язані ми узами гріховними і ніколи волі Творця нашого не вчинили, не дотримались повелінь Його. Тож схиляємо коліна скорботного і смиренного серця нашого перед Сотворителем своїм і твого отецького заступництва перед Ним благаємо. Допоможи нам, угодниче Божий, щоб ми не загинули в беззаконнях наших, визволи нас від усякого зла і від усякої речі, противної Богові, направ розум наш і зміцни серця наші в православній вірі, щоб у ній твоїм посередництвом і заступництвом ні хворобами, ні погрозами, ні мором, ні будь-яким гнівом Творця нашого не були ми повалені, але спокійне життя тут проживши, сподобились ми одержати блага на землі живих, прославляючи Отця, і Сина, і Святого Духа, Єдиного в Тройці славимого і поклоняємого Бога, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святителя Іоана Златоустого

 

О святителю великий, Іоане Златоустий! Ти численні й різноманітні дарування від Господа прийняв єси і як раб добрий і вірний, всі дані тобі таланти щедро помножив єси, через це воістину вселенським учителем був єси, бо люди різного віку і різного звання всі від тебе навчалися. Ось бо для отроків взірцем послуху став єси, для юнаків — доброчесності світилом, для чоловіків — працелюбності наставником, для старих — незлобивості вчителем, для монахів — правилом стриманості, для молитвеників — вождем, Богом натхненним, тим, що шукають мудрості — розуму просвітитель, красномовцям солодким — слова живого джерелом невичерпним, для доброчинців — милосердя зорею, для начальників — образом мудрого правління, ревнителям правди — натхненником відваги, гнаним заради правди — терпіння наставником і для всіх ти старався, щоб кожного спасти, а понад усе це придбав єси любов, яка є союз досконалості, і нею, як силою Божественною, всі дарування в душі твоїй в одне ціле з’єднав єси, і ту любов, що розрізнених примиряє, в тлумаченні словес апостольських усім вірним проповідував єси. А ми ж, грішні, кожен окремо своє дарування маємо, і єдності духа в союзі з миром не маємо, але буваємо марнославні, одне одного дратуємо, одне одному заздримо. Через це дарування наші спрямовані не на мир і спасіння, а на ворожнечу, і в осудження нам перетворилися. То ж до тебе, святителю Божий, припадаємо, розбратом збентежені, і в щирості серця просимо: молитвами твоїми віджени від сердець наших всяку гордість і заздрість, що нас розділяють, щоб ми багатьма членами єдиного тіла церковного невразливими стали, щоб по слову твоєму молитвенному возлюбили ми один одного і однодушно визнали Отця, і Сина, і Святого Духа, Тройцю Єдиносущну і Нероздільну нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святителя Василія Великого

 

1. Святий отче Василію, преславний учителю Христової Церкви і добрий пастирю рідного стада, засновнику і законодавцю життя чернечого, пресвітле дзеркало чистоти і невинності, взірець лагідності і християнської покори, відважний переможцю блудної і богопротивної науки, непереможний оборонцю честі Єдиного в Тройці Бога і Пречистого Дівства Божої Матері! Ось я, грішний, припадаю в покорі перед Тобою і молю тебе: навчи й мене богобоязно ступати дорогою Заповідей Господніх і ніколи в житті моєму не звертати на бездоріжжя. Ти врозуми науками своїми мій тілесний розум до осмислення правд Божественних. Схили мою зіпсовану волю, щоб, погордувавши тілесними похотями, бажала вона тільки того, що мені щасливу вічність може забезпечити. Заохочуй серце моє до чистоти й щирого покаяння за всі лукавства мої, якими Творця свого повсякчасно гнівлю. Знаю, пресвятий отче, що за всю доброту Господню платив я тільки невдячністю, тому молю тебе, великий угоднику Господній, керуй мною, почуттями моїми, всіма членами тіла, відвертай очі мої від спокус гріховних і не дай їм ніколи засліпитися розкошами тілесними. Закрий слух мій проти всяких безчесних розмов, а відкривай його для слухання наук Євангельських. Вустами моїми не дай чинити осуд, пустомовство, неправду і прокльони. Руки мої утримуй перед всякими ділами, які могли б мене осквернити перед Всевидящим Оком Господнім. Ноги мої відвертай від стежок, що відводять творіння від Всемилостивого Творця і можуть привести душу на край вічної прірви. Угоднику Божий, не упускай мене, отче святий, заступися за мене перед Престолом Господнім, молитвами твоїми прихили мені ласку Господню, вчини мене молитвами твоїми наслідником щасливої вічності. Амінь.

 

2.О великий і пресвятий святителю, отче Василію! Поглянь з висоти небесної на нас, рабів Божих (імена) і ублагай Господа, Якому вірним на землі служителем був єси, нехай дарує нам міцною й непохитною зберегти віру православну, послух Церкві Святій, виправлення життя нашого і в усіх нестатках, скорботах і спокусах негайну поміч, терпіння і силу. Подай нам твоє святе благословення, щоб в усі дні ним захищені, прожили ми Богоугодно в спокої і покаянні і в Царстві Небесному сподобилися разом з тобою і з усіма святими Живоначальну Тройцю, Отця, і Сина, і Святого Духа оспівувати і славити на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до священномученика Ігнатія Богоносця

 

О великий угодниче Христовий, священномучениче Ігнатію! Поглянь милостивим твоїм оком, і піднеси до Господа палкі молитви твої, і випроси душам нашим відпущення гріхів. Ось бо ми, раби Божі (імена) серцем щирим і Духом смиренним тебе, посередника милостивого до Владики і молитвеника за нас, грішних, призиваємо, тебе ж бо просимо: не зневаж нас, недостойних, що потребуємо твоєї помочі, і виклопочи нам усе необхідне для спасіння, щоб ми, одержавши благодать і ласку, прославили Джерело всякого милосердя і Щедродавця Бога Єдиного, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до священномученика Кипріана Карфагенського

 

О святий угодниче Божий, священномучениче Кипріане, скорий помічнику і молитвенику за всіх, хто до тебе прибігає! Прийми від нас, недостойних, хваління наше, випроси в Господа Бога в немочах підкріплення, в печалях втішення і всім все корисне в житті нашому. Вознеси до Господа сильну молитву твою, нехай захистить нас від падінь гріховних, нехай навчить нас істинному покаянню, нехай звільнить нас від полону диявольського і всякого дійства духів нечистих і визволить від тих, що ображають і кривдять нас. Будь нам сильним поборником проти всіх ворогів видимих і невидимих. Подай нам терпіння в спокусах і в час кончини нашої яви нам заступництво від мучителів на піднебесних митарствах наших. Щоб, проваджені тобою, досягли ми небесного Єрусалима в Небесному Царстві, щоб з усіма святими славити і оспівувати Пресвяте ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до священномученика Климента, папи Римського

 

О великий чудотворче, священномучениче Клименте! Прихилися нині до наших зітхань сердечних і допоможи нам у тимчасовому цьому житті творити все, що Закон Божий вимагає, а всякого гріха сторонитися. Ти великий подвижнику, що з юності своєї обмови перетерпів, що численні хвороби душевні і труднощі переніс, помолися до Господа Бога за нас, грішних і недостойних рабів Божих(імена) нехай твоїм клопотанням і заступництвом подасть Всемилосердний і нам, грішним, силу, мужність, великодушність терпіти обмови людські і всі печалі земні і дотримуватись Заповідей Його, щоб ми прославили Пречесне і Величне ім’я Господа Бога і Його благодать, даровану тобі, на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святителя і чудотворця Михаїла, першого митрополита Київського

 

Святий великий і преславний архіпастирю і отче наш Михаїле, землі Руської первопрестольнику і просвітителю, а всіх племен християнських благонадійний перед Богом заступнику, молимось тобі, припадаючи: допоможи нам бути послідовниками любові твоєї до Бога, що нею в земному житті твоєму був єси переповнений. Просвіти думки і серця наші світлом Божественного вчення. Навчи нас наслідувати тебе вірно і Заповіді Господні старанно виконувати, щоб стали ми чадами твоїми не за ім’ям тільки, але й за всім життям і так пізнавалися. Молися, рівноапостольний ієрарше, за Церкву Руську, за місто твоє і обитель, що в ній нетлінно мощі твої святі спочивають, і за всю Україну нашу. Глянь милостиво на всіх вірних твоїх шанувальників, що шукають твоєї допомоги, будь усім у хворобах цілителем, у скорботах і смутку утішителем, в напастях і нуждах помічником, а в годину смертну — заступником і покровителем, щоб з твоєю допомогою сподобились і ми, грішні, спасіння одержати і Царство Христове наслідувати. Так, святителю Христовий, якщо захочеш, можеш допомогти нам, щоб, на поміч твою уповаючи, прославили ми Дивного у Святих Своїх Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до преподобних Антонія і Феодосія Києво-Печерських

 

Преподобні і Богоносні отці наші Антонію і Феодосію, до вас ми, грішні й смиренні, як до палких заступників, і скорих помічників, і славних захисників щиро прибігаємо, смиренно благаючи вашої допомоги й заступництва, бо ми в безодні спокус і гріхів потопаємо, що кожного дня і години нам від людей лукавих трапляються і від духів злоби піднебесної, що, завжди і скрізь різними способами погубити душі й тіла наші прагнучи, нападають на нас. Ми ж бо знаємо певно, яку велику до Милосердного Бога ви маєте сміливість, бо і ще на землі, між тими, що мандрують до Небесної Вітчизни, перебуваючи, велику силу благодаті Божої, що устами й руками вашими чудодіяла, в собі показали ви, бо і вогонь з небес, подібно до Іллі, на виявлення місця, на якому мала бути заснована на честь і пошану Бога і Божої Матері славу велика церква Печерська, і росу, подібно до Гедеона, на очищення і вічне прославлення того святого місця виточили; а також ми знаємо, яка велика кількість чоловіків і жінок з різних країн і народів в скорботах і в напастях, чи різноманітними тяжкими недугами одержимих, чи під тягарем насильства і тих, що від непосильного гніту падають і зневірених у житті своєму вашими молитвами і заступництвом одержали швидке собі полегшення і визволення. Якщо ж всі ті допомоги, ще в смертній подорожі перебуваючи, ви знедоленим милостиво подавали, то тим більше тепер, коли вже перед Всемогутньою предстали Тройцею і велику одержали сміливість, щоб молити Її за наше недостоїнство і нас, в бідах і в печалях сущих, втішати, в тяжких нестатках, і напастях за нас боротися і в пригодах і нещастях нас заступати. То ж через це й ми, пригнічені численними ворожими наклепами, утисками і підступними злочинствами, що звідусіль загрожують нам і тиснуть на нас, вручаємо, себе вашому щирому і найсильнішому після Бога покровительству і захисту й усердно молимо доброту вашу: збережіть нас неушкодженими від усіх бід і від усякого зла, а перш за все — від бісівських наклепів і хитрощів, облесливих підступів і нахабних нападів, щоб не були ми їм на знущання й на посміх, але так їх сильною вашою владою від нас відженіть, як колись давно від обителі їх відганяли за те, що численні капості іноді чинили. Приборкавши їх шкідливі напади на нас і шаленства, утвердіть нас у незламній вірі, надії та любові, щоб ніколи не заволоділо нами ніяке сум’яття чи сумнів у тому, в що свята Мати-Церква вірувати навчає і твердо сповідувати повеліває; надію нашу на Господа Бога в душах наших вагою і мірою правди так влаштуйте, щоб не сподівалися ми без труднощів і подвигу обіцяне Богом прийняти, але й щоб, бачачи великі гріхи свої і тяжкі Закону переступи, не зневірились зовсім у Божому милосерді. В серцях наших таку любов утвердіте, щоб ні про що земне і скороминуще, крім Бога, що все сотворив і в Собі все утримує, ми не думали, не прагнули, не віддавали йому перевагу. Почуття наші душевні й тілесні разом в такому настрої і особливому стані на всякий день і час тримайте, щоб ними ніколи Благого і Чоловіколюбного Бога ми не гнівили. Розум очистіть, щоб він тільки про Бога, Його всюдисущність і добрий промисл[1] розмірковував, а про тимчасове і суєтне не турбувався. Розбещену волю нашу завжди направляйте, щоб ніколи вона Божественному бажанню не протистояла, але задовольнялася і в тому спокійно і безтурботно перебувала, що для Бога угодне й приємне, а для людини спасительне і корисне. Пам’ять пробуджуйте, щоб вона завжди перед собою мала і те, чим Всемилостивого Бога прогнівала і милосердя Його дратувала, й інше, що кожну людину, безсумнівно, після тимчасового цього життя чекає. До того ж і Вітчизни нашої не забувайте, але щоб у мирі і благоустрої перебувати їй перед Престолом Величності Божої безперестанно прохайте. Всіх людей, сущих в країні нашій, спокійними і веселими збережіть і від усякої злої напасті скоро позбавте. Коли ж настане відхід наш від тимчасового цього життя і до вічності переселення, так нам у помочі станьте, і від насильства ворожого нас звільніть, як колись стали Еразму-монаху, що в тяжкій смертельній недузі перебував, і так серця наші до істинного покаяння і жалю за гріхи подвигніть, як і його серце подвигли, і як він в істинному покаянні звідси до Бога відійшов, так щоб і ми з чистим сумлінням нашим, ставши перед Святою і Нероздільною Тройцею, прославили Її разом з вами та й усіма святими в безкінечні віки. Амінь.

 

Молитва до преподобного Антонія Києво-Печерського, чудотворця

 

О добрий наш пастирю і наставнику, завжди згадуваний іноків руських первоначальнику, преподобний і Богоносний отче наш Антонію! Ти вгорі на небесах, ми внизу на землі, віддалені від тебе не стільки місцем, скільки гріховною нечистотою нашою. Однак пам’ятаючи батьківську любов твою до людей, тобі подібних, припадаємо і молимось тобі з розчуленням і вірою: допоможи нам, грішним, покаянням очиститися і достойними бути помилування і прощення від Господа і Творця нашого. Ублагай Його милосердя дарувати нам великі й багаті милості: землі плодоносність, поліття добре, мир стійкий, братолюбство щире, побожність нелицемірну, житейських потреб задоволення, і щоб не на зло звернули ми все добро, подароване нам Його ласкавою десницею, але на славу імені Його Святого і на спасіння наше. Збережи, угодниче Божий, заступництвом твоїм святим усіх нас. Обережи, чудотворче святий, сильними твоїми молитвами обитель твою і всю землю нашу неприступними для всякого зла і всіх людей твоїх, що живуть в обителі твоїй, і що на поклоніння до неї приходять, осіни небесним благословенням твоїм і в скорботах, напастях і хворобах утіху, рятунок і зцілення їм подай, щоб ми вдячно славили, вихваляли і величали Господа, що прославив тебе і через тебе дивно благодіє нам,— Безначального Отця, Єдинородного Його Сина, і Єдиносущного Його Духа, Тройцю Живоначальну і Нероздільну, і твоє святе заступництво на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до преподобного Феодосія, ігумена Києво-Печерського, чудотворця

 

О священна главо, Ангеле земний і чоловіче небесний, преподобний і Богоносний отче наш Феодосію, пречудовий слуго Пресвятої Богородиці, що в ім’я Її святу обитель предивну на горах Печерських спорудив і в ній множеством чудес просіяв! Благаємо тебе з великою щирістю: молися за нас до Господа Бога і випроси нам від Нього великі й багаті милості: віру православну, надію на спасіння безсумнівну, любов до всіх нелицемірну, побожність непохитну, душ і тілес здоров’я, житейських потреб задоволення, і щоб не на зло повернули ми усе добро, дароване нам щедродавчою Його десницею, але на славу імені Його святого і на спасіння наше. Збережи, преподобний чудотворче, Вітчизну твою земну, землю православну українську, всі міста і всі села її, і місто твоє Київ, і Лавру твою неприступними для всякого зла, і всіх людей, що приходять на поклоніння до чесного твого гробу, і тих, що перебувають у святій обителі твоїй, осіни небесним твоїм благословенням і від усяких нещасть і напастей милостиво порятуй. А найперше — в годину кончини нашої покажи нам сильне твоє покровительство, щоб молитвами твоїми до Господа визволились ми з-під влади жорстокого світодержця і сподобилися здобути Царство Небесне. Яви нам, отче, добросердя твоє, і не покинь нас, сиріт безпомічних, щоб завжди славословили ми Дивного у Святих Своїх Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа, і твоє святе заступництво на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до всіх преподобних Києво-Печерських

 

Преподобні і Богоносні отці наші Антонію і Феодосію і всі преподобні Печерські, світила земні найсвітліші, що з темних місць печерських в землі руській славно просіяли і її численними світлосяйними Ангелоподібного вашого життя променями онебеснили, що Вселенну сяйвом високої досконалості і блиском чудес Божественних здивували, і нині, хоч заходом тілесної смерті на деякий час до гробу зайшли, та душами з Христом, Сонцем Правди, як істинні праведники, просвіщаєтесь, як сонце у Царстві Небесному, де молитовні ваші промені за вітчизну свою до Бога Світла простягаєте, не забудьте і нас, повсякчасних своїх молитвеників, що в темряві скорбот і пристрастей перебувають, гляньте на нас з висоти благодатного свого сяйва, щоб і ми під світлом благочестивого вашого життя православно ходячи, сподобилися побачити світло недоторканної слави Божої, прославляючи Його разом з вами в безконечні віки. Амінь.

 

Молитва до всіх угодників Києво-Печерських

 

Преподобні і Богоносні отці наші Антонію і Феодосію і всі преподобні Печерські, що нетлінно тілами вашими тут спочиваєте, а пресвітлими душами вашими поселилися в Вишніх Обителях[2] Отця Небесного, прийнявши мої молитви до вас, умилостивіть Бога до мене, грішного, нехай помилує мене, недостойного, потопленого хвилями житейських клопотів, і нехай сподобить мене решту життя мого ходити перед Ним непорочно в Заповідях Його, щоб за добре й безгрішне життя моє сподобився я увійти в радість Господа і Творця мого, де разом з вами і з усіма святими буду Йому славу возсилати в безконечні віки. Амінь.

 

Молитва до преподобного Агапіта, лікаря Печерського

 

О всеблаженний Агапіте, земний Ангеле і небесний чоловіче! Припадаємо до тебе з вірою і любов’ю і молимось тобі щиро: яви нам, смиренним і грішним, святе своє покровительство. Ось бо через гріхи наші не можемо вільно, як діти Божі, просити про потреби свої Господа і Владику нашого, але тебе, молитвеника благоприємного, до Нього відсилаємо і просимо тебе з великою щирістю: випроси нам від милосердя Його необхідні дари душам і тілесам нашим, віру православну, любов до всіх нелицемірну, терпіння в стражданнях; тим, що тяжкими хворобами одержимі — від недугів зцілення; тим, що під непосильним тягарем скорбот і напастей падають і в житті своєму зневірились, молитвами твоїми допоможи одержати швидке полегшення й визволення.

Не забудь, блаженний отче, і обитель оцю святу, що повсякчас тебе шанує, а збережи її і всіх, що живуть і подвизаються в ній, і що на поклоніння до неї приходять, неприступними для спокус диявольських і всякого зла. Коли ж надійде наше від тимчасового цього життя відшестя, і переселення до вічності, не позбав нас допомоги твоєї небесної, а молитвами твоїми всіх нас приведи до пристановища спасіння і вияви нас наслідниками всесвітлого Царства Христового, щоб ми оспівували і славили невимовне милосердя Чоловіколюбця Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа, і твоє разом з преподобними Антонієм і Феодосієм батьківське заступництво на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до преподобного отця нашого Мойсея Угрина

 

О предивний і Богоносний отче Мойсею, особливий угодниче Христовий і великий чудотворче, до тебе смиренно припадаємо і молимося: дай нам стати причасниками любові твоєї до Бога і ближнього, допоможи нам творити волю Господню в простоті сердець і смиренні, Заповіді Господні виконувати бездоганно. Поглянь благоутробно на всяку душу вірних твоїх шанувальників, що милості й допомоги твоєї прагнуть.

Так, всеблагий угоднику Божий, почуй нас, що молимось тобі, і не зневаж нас, бо ми потребуємо твого заступництва і достойну пісню тобі приносимо, тебе ублажаємо, отче Мойсею, тебе оспівуємо, чистоти світильнику, прославляючи милостивого Бога, у Святій Безначальній Тройці славимого, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святителя Симона, Печерського чудотворця

 

1.О священна главо, великий угодниче Божий, святителю Христовий, чудотворче, преподобний і Богоносний отче Симоне! До тебе, небесного заступника і палкого захисника нашого, з вірою і любов’ю припадаємо і з надією всеусердно молимо тебе: яви милосердя твоє нам, смиренним і грішним, і пролий гарячі молитви твої за нас до Господа, перед Яким з Ангелами і всіма святими стоїш ти на небесах у славі вічній. Знаємо, святче Божий, що притаманне тобі милосердя, бо іще на землі живучи, мав ти єдину турботу — спасати від погибелі гріховної душі людські, то ж поспіши, благосердний, стоячи перед страшним Престолом Господа Слави, поклопотатися за наше спасіння, щоб не загинули ми жорстоко із беззаконнями нашими. Віруємо, отче всеблаженний, бо ти Христовою любов’ю ближніх своїх возлюбив єси, коли перебував іще в світі цьому, а тим більше любиш всіх нас у Господі, на небесах оселившись. Тому усердно молимо тебе, як істинного Отця нашого, щоб ти завжди беріг нас під покровом твоїм від усякого зла. Ти, отче преподобний, не тільки сам вірою православною і благими ділами добре догодив Господеві, але й інших навчив православно вірувати і волю Божу творити, за що наречений ти в Царстві Небесному, згідно з неложною обітницею Божою. То ж настав і нас даною тобі від Господа благодаттю так вірувати і так шляхом Заповідей Господніх іти, щоб не тільки нам самим ніколи на погибельний шлях безбожності і на стежку, що супротивна повелінням Божим, не збитися, але щоб могли ми й інших у правовірності утвердити і на шлях істинного благочестя наставити. О преблаженний, постарайся перш за все молити Щедродавця Бога за те, щоб дав нам віру православну і безсумнівну, побожність щиру і непохитну, братолюбіє нелицемірне і успіх в усіх добрих ділах, щоб, завжди пам’ятаючи звання і вибраність нашу, були ми, як навчає святий апостол, досконалі й сповнені всякої волі Божої, нікому не завдавали ні шкоди, ані спокуси ні словом, ні життям нашим, але завжди творили тільки добро перед Богом і перед людьми. І ще, припадаючи, молимо тебе, угодниче Христовий, проси Всемилостивого Владику і Царя царів, щоб зберіг під покровою Свого милосердя у здоров’ї й незмінному добробуті Богом бережений народ наш і визволив його від усякої злої напасті. Нехай збереже Церкву Святу від єресей і розколів, а православну українську державу від усякого неспокою, війн і негараздів. Нехай дасть пастирям Церкви святу ревність до спасіння пастви, і просвітить невіруючих світлом Богопізнання, і нехай умудрить їх православно правити слово істини. Нехай дарує начальникам мудрість і силу, підлеглим старанність і благопокірливість, суддям — прозорливість і безсторонність, подружжям — вірність і згоду, батькам — побожність і розум, дітям — послух і лагідність, наставникам і вихователям юнацтва — здатність добре навчати й смиренномудрість, учням і вихованцям — добро у вірі й побожності навчання і зріст, а всім людям — всякі дари, який кому необхідний, всяку своєчасну поміч у добрих ділах і все, що потрібне для слави Божої й для спасіння. Збережи, отче преподобний, твоїми Богоприємними молитвами всі міста й села держави нашої, й місто це, і дім цей від усякого зла і ворожих нападів, а всіх православних людей, що з надією і любов’ю прибігають під покрову твою і з побожністю поклоняються мощам твоїм, захисти небесним твоїм благословенням і всі прохання їх для блага виконай. Так, угодниче Божий, не відкинь молінь наших і не посором нас в надії і сподіванні нашому! Бо ми, недостойні, й смиренні, й наповнені численними гріхами, знаємо, що грішників Бог не послухає, а якщо хто Бога шанує і волю Його виконує,— того послухає. Тож до твого прибігаємо заступництва і через тебе наважуємося благати милосердя Боже: віруєм бо, всеблаженний, що чого ти, праведним будучи, попросиш у молитві до Бога, дасть тобі Бог. Тож будь за нас щирим заступником перед Щедродавцем Богом, щоб з твоєю допомогою і заступництвом мирно й благочестиво поживши на землі, сподобились ми і небесні блага прийняти, оспівуючи і прославляючи Отця, і Сина, і Святого Духа, Єдиного в Тройці славимого і поклоняємого Бога, і твоє милостиве заступництво на віки вічні. Амінь.

 

2.О всехвальний і всечесний архієрею, святителю Христовий, преподобний і Богоносний отче Симоне! Глянь з властивим тобі милосердям з висот небесних, де ти з Ангелами і всіма святими стоїш перед Господом Слави, на нас, недостойних, що до землі припали, смиренних і грішних, що звертаємось до всесильного заступництва твого з вірою, любов’ю й надією. Піднеси молитовно преподобні руці твої до Господа і Владики і випроси в щедрої Його милості відпушення гріхів наших вільних і невільних, покаяння сердечне, здоров’я душевне й тілесне, життя мирне й спокійне, поліття добре, землі плодоносність, задоволення житейських потреб, добрий успіх в усьому, і щоб ми не на зло повернули дароване нам добро, а на славу Пресвятого імені Його і на спасіння наше. Іще ж, припадаючи, молимо тебе, поспіши, милосердний, поклопотатися перед Господом Чоловіколюбцем, щоб визволив нас, з великої ласки Своєї, від усяких бід і скорбот, від різних недуг і хвороб, від наглої смерті і від різних утисків, від усяких підступів ворогів видимих і невидимих і від усякого зла. Нехай зміцнить у нас православну віру й побожність нелицемірну, і нехай подасть нам сили в боротьбі з пристрастями й похотями нашими, нехай збереже нас від нечестивих і душезгубних учень безбожних і марновірних, якими ганьбиться в нас святоотецька православна віра, і нехай визволить нас від усяких ударів духа, що нині діє в синах протиборства. Нехай вселить в серця наші дух смирення і лагідності, дух братолюбія і незлобивості, дух терпіння і доброчесності, дух святої ревності до слави Божої і спасіння ближніх. Нехай зглянеться милосердно на всяку душу, що потребує Його благодатної милості, і дарує, з невимовного милосердя Свого й чоловіколюбства, хворим зцілення, засмученим втіху, знеможеним заспокоєння, зневіреним підбадьорення, стражденним полегшення, знедоленим допомогу, сиротам захист, безпритульним пристановище, скривдженим заступництво, тим, що їх обмовляють — терпіння, принижуваним великодушність, переслідуваним заступництво, зневаженим виправдання, і всім, в різних нестатках і муках сущим, душевну відраду і швидке визволення. Так, святче Божий, будь щирим молитвеником і усердним заступником перед Господом за всяку душу вірних твоїх шанувальників, які шукають допомоги твоєї, щоб ніхто не був посоромленим в надії своїй на тебе, але всі через заступництво твоє нехай придбають в різних напастях благодать і милість Всемилосердного Бога, що Йому належить усяка слава, честь і поклоніння нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до преподобної Євфросинії, княгині Полоцької

 

1.О преподобна і приснопам’ятна всехвальна мати Євфросиніє, Ангеле в плоті, Боговибраний сосуде Святого Духа, Церкви Христової похвало і окрасо, монахів славо і утвердження, вітчизні, обителі твоїй і всій країні допомого, покрово і захиснице! Ти неначе древо, посаджене біля джерела, плодами добрих діл твоїх і благодатними даруваннями Святого Духа прикрашена, наставнице ділом і словом, вибрана, непорочна і добра. Почуй нас, що молимось тобі і призиваємо ім’я твоє, маєш бо сміливість у Господа. Випроси нам успіх в житті доброчесному, захисти серця наші вірою, надією, і любов’ю, і страхом Божим. Подай нам допомогу в труднощах і скорботах наших. І як піклувалася єси в житті своєму за обитель твою і монашок, так і нині потурбуйся за нас і посприяй нам у всьому. І обитель твою оточи миром і захисти від ворогів видимих і невидимих, нехай процвітає в добрі. Визволи нас від усякої нужди і нестатків, від жорстоких хвороб і від наглої смерті і приведи нас до істинного покаяння при відході з життя цього. Випроси нам у Христа Бога кончину мирну, безболісну, бездоганну, Святих Тайн причасну, і проведи нас через піднебесні митарства, щоб не схопили нас мучителі грізні за гріхи наші, але щоб з твоїм заступництвом і допомогою змогли ми безперешкодно пройти випробування оці, і милість одержати, і стати неосужденно перед страшним Престолом і на Страшному Судищі щоб сподобилися ми стати праворуч Праведного Судді і унаслідували частку праведників. Так, Госпоже, Всечесна Мати, преподобна Євфросиніє, допоможи нам молитвами твоїми: захисти нас і заступи від усяких підступів, щоб ми безперешкодно пройшли час життя цього, і спасіння одержали молитвами до Господа Ісуса Христа, і сподобилися славословити і оспівувати Його з Безначальним Отцем і з Святим Духом на віки вічні. Амінь.

 

2.О преподобна мати Євфросиніє! Почуй нас, що молимось тобі, і випроси нам, рабам Божим(імена) життя щасливе й доброчесне, захисти серця наші вірою, надією, і любов’ю, і страхом Божим, подай нам допомогу в труднощах і скорботах наших, визволи нас від усякої нужди і нестатків, від жорстоких хвороб і від наглої смерті і приведи нас до істинного покаяння при відході з життя цього; випроси нам у Господа Бога кончину мирну, безболісну, бездоганну, Святих Тайн причасну, і проведи нас через піднебесні митарства. Так, преподобна Євфросиніє, допоможи нам молитвами твоїми, охорони нас і заступи від усяких підступів ворожих, щоб ми сподобились у Христа Господа спасіння одержати і славословити Його з Безначальним Отцем і з Святим Духом на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до преподобномученика Афанасія, ігумена Берестейського

 

О предивний страстотерпче і особливий угодниче Христовий, отче наш Афанасію, із розчуленням нині схиляємо коліна серця нашого і взиваємо до тебе: принеси молитву нашу до Милостивого і Всесильного Бога і випроси у милосердя Його все необхідне на користь душам і тілесам нашим: віру істинну, тверду надію, любов нелицемірну, мужність в спокусах, в стражданнях терпіння, в побожності успіх, і щоб не на зло повернули ми дари Всесвятого Бога, а на славу імені Його Святого і на прославлення твого заступництва за нас. Церкву Святу від розколів і єресей збережи, вірних укріпи, заблудлих на шлях істинної віри наверни, вітчизну твою збережи неушкодженою від ворогів і допоможи христолюбивому воїнству її. Випроси, угодниче Христовий, у Царя над царями і Господа над усіма людьми благодать, і силу, і благословення небесне. Не забудь, чудотворче святий, і святу обитель цю, охорони й збережи її молитвами твоїми від усякого зла. Так, святче Божий, пом’яни і всіх тих, що з вірою приступають до священної раки твоєї, і сподоби їх кончину благу отримати, і Царство Небесне унаслідувати, щоб ми прославили Дивного у Святих Своїх Бога, поклоняємого в трьох іпостасях, що Йому належить усяка слава, честь і держава на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святих мучеників Антонія, Іоана та Євстафія Віленських

 

Святії мученики Антонію, Іоане та Євстафію! Погляньте з чертога небесного на рабів Божих (імена), що потребують вашої помочі, і не відкиньте прохань наших, але моліть Христа Бога, нехай збереже нас від усякої злої напасті, нехай не осудить нас, грішних за беззаконня наші, щоб не повернули ми на зло милосердя, дароване нам від Бога. Нехай молитвами вашими дасть нам Господь спокій душевний, від смертоносних пристрастей стриманість і віддаленість від усякої скверни, щоб ми всі, в мирі й побожності поживши в теперішньому віці, досягли життя вічного на небесах, благодаттю Господа нашого Ісуса Христа, що Йому належить усяка слава, честь і держава з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до всіх святих, в землі українській просіявших

 

1.О всеблаженні і Богомудрі угодники Божі, що подвигами своїми землю Українську освятили і тілеса свої, як насіння віри, в ній залишили, а душами своїми перед Престолом Божим стоїте і безперервно за неї молитесь! Ось нині, в день спільного вашого торжества, ми, грішні, менші брати ваші, наважились піднести до вас свою похвальну пісню. Величаємо ваші великі подвиги, духовні воїни Христові, що терпінням і мужністю до кінця ворога перемогли і нас від облуди і хитрощів його визволяєте. Вшановуємо ваше святе життя, світильники Божественні, що світлом віри і доброчесності сяєте і наші уми і серця Богомудро освітлюєте. Прославляємо ваші великі чудеса, квіти райські, що в країні нашій північній прекрасно зацвіли і пахощі дарів та чудес ваших, що звідусіль линуть. Вихваляємо вашу Богонаслідувальну любов, заступники наші і покровителі і, уповаючи на поміч вашу, припадаємо до вас і взиваємо: всі святі земляки наші, що в часи давні просіяли і в останні дні подвизалися, явлені, відомі і невідомі! Пом’яніть нашу немічність і приниження і молитвами вашими випросіть у Христа, Бога нашого, щоб і ми, щасливо перепливши житейське море і зберігши неушкодженими скарби віри, пристановища вічного спасіння досягли і в блаженних обителях Вітчизни Небесної разом з вами і з усіма святими, що споконвіку Йому догодили, оселилися з благодаті й чоловіколюбства Спасителя нашого, Гопода Ісуса Христа, що Йому з Предвічним Отцем і Пресвятим Духом належить невпинне славослів’я і поклоніння від усякого творіння на віки вічні. Амінь.

 

2. О преславні і всехвальні угодники Божі, всі святі відомі і невідомі, в землі українській прославлені! До вас, як до щирих посередників і заступників наших, з вірою і любов’ю прибігаємо і смиренно молимось: ублагайте Господа Бога, нехай вашими благоприємними молитвами і з чоловіколюбства Свого дарує нам (імена) спокійне і благочестиве життя в віці цьому прожити, нехай визволить нас від спокус і лукавства диявола, і від нещасть, і напастей, і від усякого зла, а на Страшному Суді Своєму нехай сподобить нас праворучного стояння і сотворить нас наслідниками Свого Небесного Царства, бо благословилося Пречесне і Величне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святих мучеників князя Михаїла і боярина його Феодора, Чернігівських чудотворців

 

О святії великомученики Христові княже Михаїле і боярине Феодоре! Помилуйте нас, грішних і недостойних (імена), що в нещастях, скорботах і смутку перебуваємо, і від усякої злої напасті, від лихих і таких, що нас кривдять, людей захистіть, бо була вам дана така благодать від Бога, щоб молитися за нас, грішних, що страждають в нещастях і злих напастях. Будьте ж нам поборниками сильними на всіх видимих і невидимих ворогів наших. О великомученики княже Михаїле і боярине Феодоре, предстоятелі Небесного Царя! Не відкиньте благання нашого, але від теперішніх бід, і скорбот, і смутку, так само і від майбутньої муки визволіть нас, рабів Божих (імена), що з вірою взиваємо до Бога: Алилуйя!

 

Молитва до святого мученика младенця Гавриїла Білостоцького

 

Дитинної незлобивості Охоронителю і мученицької мужності носителю, Гавриїле блаженний, Церкви нашої адаманте дорогоцінний і юдейського беззаконня хулителю! До тебе ми, грішні, молитовно звертаємось і, за гріхи наші жалкуючи та слабкості своєї соромлячись, з любов’ю взиваємо до тебе: не зневаж нашої скверни, о скарбе чистоти, нашої малодушності не зневаж, довготерпіння учителю, але, більше за всіх немочі наші з небес бачачи, подай нам молитвою твоєю зцілення від них і навчи нас бути послідовниками твоєї вірності Христу. Бо навіть якщо й терпляче свій Хрест спокус і страждань понести не зможемо, однак і тоді не позбав нас милостивої допомоги твоєї, угодниче Божий, але визволення і полегшення нам у Господа випроси. Так само почуй і матерів, що моляться за дітей своїх, благаючи Господа подати здоров’я і спасіння немовлятам. Бо немає такого жорстокого серця, яке б почуло про муки твої, святий младенче, і не розчулилось. І якщо ми крім цього розчуленого зітхання жодного доброго вчинку принести не зможемо, то й цим розчуленням, блаженний, уми і серця наші просвітивши, на виправлення життя нашого благодаттю Божою нас настав. Вклади в нас ревність невтомну до спасіння душі і до слави Божої і допоможи нам берегти пам’ять невсипущу про смертний час, і перш за все при успінні нашому терзання демонські і зневіру від душ наших заступництвом твоїм віджени і наповни їх надією на Божественне прощення, щоб і тоді і нині славили ми милосердя Отця, і Сина, і Святого Духа і твоє надійне заступництво на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до священномученика Макарія, митрополита Київського

 

О великий угодниче Христовий, святителю отче Макарію! Ти, що при житті своєму чад твоїх любов’ю сильнішою за смерть возлюбив і за них душу свою положив, поглянь з Небесних Обителів на нас, прислухайся до зітхань наших сердечних і допоможи нам, недостойним і смиренним. Молися, святителю милостивий, нехай зішле Він мир на людей Своїх, і на преподобних Своїх, і на тих, що звертають серця свої до Нього. Даруй нам, отче наш, духа любові твоєї до Святої Матері нашої Церкви Христової, укріпи нас, розслаблених Духом, щоб берегли ми передання батьків своїх, і про скороминучі напасті пам’ять спасительну мали, і завжди вдячну пісню благодійнику Богу співати навчи. Заступництвом твоїм біля Престолу Господа Сил випроси для Церкви Христової від єресей і розколів захисту; для тих, що приступають до чесних мощей твоїх і шанують святу пам’ять твою — здійснення їх благих намірів і прохань, а всім християнам — усе, що для тимчасового й вічного життя необхідне, щоб прославилось в тобі Пречесне і Величне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до препоподобного отця нашого Іова, Почаївського чудотворця

 

О преподобний отче Іове, монахів на трудолюбне життя благомудрий наставниче, лагідності і стримання, чистоти і доброчесності, терпіння і пильності від ранньої юності до пізньої старості невтомний подвижнику, віри православної великий ревнителю і нездоланний поборниче, землі Волинської і Галицької світило Богосвітле і святої Почаївської обителі непереможний захиснику! Глянь оком благоутробія твого на нас, недостойних дітей твоїх, що усердно до тебе в усі дні прибігаємо, і на боголюбивих людей твоїх, що благоговійно до тебе припадають, і випроси посередництвом твоїм перед Всевишнім Владикою нам усе, що для життя і благочестя корисне і благопотрібне: хворих зціли, легкодухих підтримай, засмучених утіш, скривджених заступи, немічних підкріпи і повержених додолу підійми, всім усе благодаттю, тобі од Бога даною, даруй, кожному за необхідністю і за потребою, на спасіння душі і на здоров’я тілу. Вознеси, угодниче Божий, всемогутню молитву твою, нехай буде в країні нашій спокій і тиша, благочестя і благоденствіє, в судах правда і милість, в радах мудрість і добрий успіх, нехай утверджується в добрих людях вірність, а в злих страх і боязнь, щоб покинули вони зло і творили добро, щоб так у країні нашій Царство Христове росло і множилося, і нехай прославиться в ньому Бог, Дивний у Святих Своїх, бо Йому Єдиному належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святого отця нашого Петра (Могили), митрополита Киівського і Галицького та всієї Русі

 

О святителю отче наш Петре, Церкви Української світильнику і похвало! Великими подвигами і трудами ти житіє своє увінчав, досягнувши Осель Небесних. Православ’я твердий ісповіднику і поборнику, просвітителю і Богомудрий наш учителю, нині ти на небесах маєш велике предстояння перед Престолом Святої Тройці. Поглянь з висоти, о всеблаженний отче наш, на паству твою, схвильовану бурею напастей і розколів, уваж на благання нас, недостойних, і ублагай Господа Вседержителя, щоб твердо і незмінно святу віру православну до кінця нашого нам зберегти. Від маловірства ж і сумнівів нас заступи. Дух ревності святої, якою ти палав, засвіти в пастирях Церкви нашої. Нам же, пастві твоїй, подай від гріхів і напастей визволення, в усіх скорботах і спокусах терпіння і несподівану поміч, щоб ми, твоїм Ангельським благословенням завжди осяяні, пройшли всі літа життя нашого мирно, спокійно і безгрішно, повсякчас прославляючи Величне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святого праведного Іоана Полтавського (Руського)

 

О святий новоявлений угодниче Божий Іоане Руський! Подвигом добрим подвизаючись на землі, одержав єси на небесах вінець правди, який уготовив Господь всім, що люблять Його. Тож, споглядаючи на cвятий твій образ, радіємо за преславну кончину життя твого і шануємо святу пам’ять твою. Ти ж, стоячи перед Престолом Божим, прийми молитви наші, рабів Божих (імена) і до Всемилостивого Бога принеси, щоб простив нам усі провини і допоміг нам стати воїнами проти підступів диявольських, щоб, визволившись від скорбот, хвороб, бід, і напастей, і всякого зла, побожно і праведно пожили ми в теперішньому віці і сподобилися заступництвом твоїм, хоч і недостойні ми, одержати блага, живучи на землі, прославляючи Єдиного, у святих Своїх славимого Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святителя Димитрія, Ростовського чудотворця

 

1.О предивний і преславний чудотворче Димитрію, цілителю недугів людських! Ти молиш невтомно Господа Бога нашого за всіх грішників. Благаю ж тебе, будь мені посередником перед Господом і помічником на поборення пристрастей ненаситної плоті моєї і на подолання стріл супротивника мого диявола, якими вражає він немічне серце моє і, як голодний і лютий звір, прагне погубити душу мою. Ти, святителю Христовий, — мій захист, ти — моє заступництво і моя зброя. Ти, великий чудотворче, в дні подвигів твоїх у світі цьому піклуючись за Православну Церкву Божу, як істинний і добрий пастир, чесно і щиро викривав гріхи і невігластво людське і тих, що від стезі правди в єресі і розколи ухилились, на шлях істини наставляв. Посприяй же й мені у виправленні короткочасного шляху життя мого, щоб безперешкодно пройшов я стежками Заповідей Божих і невтомно послужив Господу моєму Ісусу Христу, як Єдиному Владиці моєму, Іскупителю і Праведному Судді моєму. До того ж , припадаючи, молюся тобі, угодниче Божий, коли буде відходити душа моя від тлінного цього тіла, визволи її від темних митарств, бо не маю я добрих діл для виправлення свого. Не дай сатані возгордитися душею моєю, вирятуй ії від геєни, де плач і скрегіт зубів, і святими молитвами твоїми сотвори мене причасником Небесного Царства в Тройці славимого Бога, Отця, і Сина, і Святого Духа на віки вічні. Амінь.

 

2.О святителю Димитрію, великий угодниче Христовий, золотоусте український! Почуй нас, грішних, що молимось тобі, і принеси молитву нашу до Чоловіколюбця Бога за рабів Божих (імена). Ублагай Його милосердя, нехай не осудить нас за беззаконня наші, але нехай сотворить з нами по милості Своїй. Випроси нам у Христа, Бога нашого, мирне і спокійне життя, здоров’я душевне й тілесне. Даруй нам Богоугодно перейти поприще тимчасового життя, визволи нас від піднебесних митарств і настав нас на шлях, що веде в оселі праведних. Подай нам твоє архіпастирське і святе благословення, щоб, ним захищені, визволились ми від підступів лукавого і від усякого лиха й напасті. Почуй благання наше, отче Димитрію, і моли невтомно за нас Всесильного Бога, славимого і поклоняємого в Трьох Іпостасях, що Йому належить усяка слава, честь і держава на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святителя Іоасафа Білгородського

 

О угодниче Божий, святителю Іоасафе! З глибини сердечної взиваємо до тебе, раби Божі, (імена): захисти нас від спокус, єресей і розколів, навчи про небесне дбати, розсіянний розум наш просвіти і на путь істини направ, схололе серце зігрій любов’ю до ближнього і ревністю до виконання повелінь Божих, гріхами і недбалістю ослаблену волю нашу оживотвори благодаттю Духа Всесвятого, щоб, ідучи за твоїм пастирським покликом, зберегли ми в правді і чистоті душі наші і так, з Божою поміччю, Царства Небесного досягли, де разом з тобою прославимо Пречесне і Величне ім’я Отця, і Сина, і Духа Святого на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святителя Інокентія Іркутського

 

Святителю отче Інокентію! Зглянься на нас, рабів Божих (імена), і на парафію (дім) оцей; моли Христа Бога, нехай зішле нам дар Духа Свого Святого, щоб напоумити нас ходити перед Ним в усякій побожності і чистоті. Ми завжди блудимо і відходимо від шляху спасіння,— керуй нами, милостивий наш наставнику. Ми слабкі в вірі,— утверди нас, правовір’я учителю. Ми завжди убогі на творення добрих діл — збагати нас, милосердя скарбнице. Завжди обмовляють нас вороги, видимі і невидимі, і утискують,— допоможи нам, заступнику безпомічних, щоб, прославляючи ім’я Боже вдень і вночі, сподобились ми стати наслідниками життя вічного і прославили Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святителя Софронія Іркутського

 

Святителю Христовий Софронію! Стоячи біля Престолу Божого, поглянь з небес на нас, грішних і недостойних рабів Божих (імена). Зігрій серця немічних людей і поклич до покаяння і виправлення життя гріховного. Утверди нас твоєю благодатною допомогою, заступництвом твоїм і молитвами, парафію цю від усякого зла і наклепу ворожого захисти, спаси і збережи іменем Господа Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, що Йому славу віддаємо на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до Святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського

 

О священна главо, святителю Феодосію! Почуй нас, що призиваємо Тебе і припадаємо до святої ікони Твоєї. Поминай нас, рабів Божих (імена) біля Престолу Вседержителя і не переставай молитися за нас до Христа Бога, бо тобі дарувалася благодать молитися за нас. Випроси заступництвом твоїм у Всемилостивого Бога нашого нам здоров’я душевне й тілесне, спокійне і Богоугодне життя, благу християнську кончину і добру відповідь на Страшному Суді Христовому, і сподоби нас бути наслідниками Царства Небесного, щоб ми прославили ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до преподобних Зосими і Савватія, Соловецьких чудотворців

 

О преподобні отці, великі заступники, що швидко чуєте молитви, угодники Божі і чудотворці Зосимо і Савватію! Не забудьте, як і обіцяли, відвідувати чада ваші, бо хоч ви й відійшли від нас тілом, але духом завжди з нами перебуваєте. Молимо вас, преподобні, визволіть нас від вогню і меча, від нападу чужинців і міжусобної брані, від наглої смерті і від усіх хитрощів бісівських, що нападають на нас. Почуйте нас, грішних, і прийміть молитву цю і благання наше, як кадило пахуче, як жертву благоугодну, і душі наші, злими ділами і помислами умертвлені, оживіть, і, як померлу отроковицю ви підняли і невиліковні хвороби багатьох людей зцілили, і тих, що жорстоко мучились нечистими духами, визволили, так і нас, що в тенетах ворожих заплутались, порятуйте, і від сітей диявола визволіть, з глибини гріхів виведіть і милостивим вашим відвіданням і клопотанням від ворогів видимих і невидимих захистіть нас благодаттю і силою Пресвятої Тройці завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до преподобного Германа, Соловецького чудотворця

 

О преподобний і Богоносний отче наш Германе, безмовного чернечого життя на острові Соловецькому начальнику! Молимо тебе ми, недостойні, оточивши чесний гріб твій, що ним разом з чудотворними раками преподобних отців наших Зосими і Савватія боговибране місце оце освячується. Будь і ти з цими угодниками Божими і землі нашої небесними покровителями молитвеником і заступником за нас, грішних, перед Престолом Вседержителя Бога, перед яким ти сміливо разом з Ангелами і всіма святими предстоїш, нехай дарує нам, як Благий і Чоловіколюбний, все необхідне для побожного життя: душам і тілесам нашим здоров’я, в усьому доброму успіх і Свою всесильну допомогу в різних спокусах, напастях і бідах, що спрямовані на нас ворогами спасіння нашого. Моли визволитися і обителі твоїй від усякої злої напасті, щоб всі, хто зблизька і здалеку приходить до неї, все, що просять для душевної і тілесної користі, одержали. А особливо випроси, угодниче Христовий. усім нам гріхів відпущення, християнську кончину життя нашого і насліддя Царства Небесного у Христа, Бога нашого, що Йому честь і слава належить з Отцем і Святим Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до преподобного отця нашого Сергія, Радонезького чудотворця*

 

1. О священна главо, преподобний отче, преблаженний авво**, Сергію великий! Не забудь убогих твоїх до кінця, але поминай у святих своїх і благоприємних молитвах до Бога. Пом’яни стадо своє, яке сам виплекав єси, і не забувай відвідувати дітей своїх. Молися за нас, отче священний, за духовних дітей своїх, бо ти маєш сміливість перед Небесним Царем. Не промовчи за нас перед Господом і не зневаж нас, бо ми з вірою і любов’ю вшановуємо тебе. Поминай нас, недостойних, біля Престолу Вседержителя, і не переставай молитися за нас до Христа Бога, бо дана тобі благодать молитись за нас. Бо ми не вважаємо тебе мертвим, бо хоч і тілом преставився ти від нас, але й після смерті живий залишаєшся. Не відступай від нас духом, охороняючи нас від стріл ворожих і всякої облуди бісовської і підступів диявольських, пастирю наш добрий. Бо хоч і мощей твоїх рака перед очима нашими видима є повсякчас, але свята душа твоя з Ангельськими Воїнствами, з Безплотними Ликами, з Небесними Силами біля Престолу Вседержителя предстоїть і достойно веселиться. Знаємо бо тебе воістину і після смерті живого, припадаємо до тебе і молимось тобі, щоб ти молився за нас до Всесильного Бога, за все корисне для душ наших, і випросив нам час для покаяння; і за щасливий перехід від землі на небо, а від жорстоких митарств, і бісів, князів піднебесних, і від вічної муки визволення; щоб ми стали наслідниками Небесного Царства з усіма праведниками, які споконвіку догодили Господу нашому Ісусу Христу, що Йому подобає усяка слава, честь і поклоніння з Безначальним Його Отцем і з Пресвятим, і Благим, і Животворчим Його Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2.О священна главо, преподобний і Богоносний отче наш Сергію, що молитвою твоєю, і вірою, і любов’ю до Бога, і чистотою серця іще на землі в обитель Пресвятої Тройці душу свою влаштував, і Ангельського спілкування, і Пресвятої Богородиці відвідання сподобився, і дар чудодійної благодаті прийняв, а після відходу твого від землі особливо до Бога наблизився і до небесної могутності прилучився, але від нас Духом любові твоєї не відступив і чесні твої мощі як сосуд благодаті повний і невичерпний нам залишив! Велику маючи сміливість до Всемилостивого Владики, благай за спасіння для рабів Його, що вірять сущій в тобі благодаті Його і до тебе з любов’ю приступають. Випроси нам від Милосердного Бога нашого всякий дар, всім і кожному необхідний, збереження віри непорочної, містам нашим зміцнення, світу — мир, від голоду й мору визволення, від нашестя чужинців захист, засмученим втішення, хворим зцілення, поваленим піднесення, заблудлим на шлях істини і спасіння повернення, подвижникам зміцнення, доброчинцям у ділах благих успіхів і благословення, немовлятам виховання, юним настанову, тим, що у темряві — напучення, сиротам і вдовам — заступництво, тим, що відходять від цього тимчасового життя до вічного, добре уготовання і напучення, а тим, що відійшли, блаженне упокоєння; і всіх нас благоприємними твоїми молитвами сподоби в день Страшного Суду від ліворучної участі визволитись, а праворучного стояння причасниками стати і блаженний голос Владики Христа почути: прийдіть, благословенні Отця, Мого, наслідуйте уготоване вам Царство споконвічне.

 

Молитви до преподобного Серафима Саровського

 

1.О великий угодниче Божий, преподобний і Богоносний отче наш Серафиме! Поглянь з небесної слави на нас, смиренних і немічних, обтяжених гріхами численними, що твоєї допомоги і втішення просимо. Прихилися до нас милосердям твоїм і допоможи нам Заповіді Господні непорочно берегти, віру православну міцно тримати, покаяння за гріхи наші щиро Богу приносити, в побожності християнській благодаті досягати і достойними бути твого за нас молитовного до Бога заступництва. Так, святче Божий, почуй нас, що молимось тобі з вірою і любов’ю, і не зневаж нас. бо твого заступництва потребуємо. Нині і в час кончини нашої допоможи нам і заступи нас молитвами твоїми від злобних наклепів диявольських, щоб не заволоділа нами їх сила, але щоб сподобились з допомогою твоєю наслідувати блаженство обителі райської, — бо на тебе надію нашу нині покладаємо, отче милосердний, будь нам воістину провідником до спасіння і приведи нас до немеркнучого світла життя вічного богоприємним заступництвом твоїм біля Престолу Святої Тройці, щоб ми славили і оспівували з усіма святими достохвальне ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа на віки вічні. Амінь.

 

2.О предивний отче Серафиме, великий Саровський чудотворче, всім, хто звертається до Тебе, скоропослушний помічнику! В дні земного життя твого ніхто від тебе незадоволений і невтішений не відійшов, але всім насолодою було бачити лик твій і чути доброзичливий голос твій. До того і дар зцілення, дар прозріння, дар немічних душ лікування щедро в тобі проявився. Коли ж покликав тебе Бог від земних трудів до небесного упокоєння, любов твоя не припинилась до нас, і неможливо порахувати чудеса твої, що намножились, як зорі небесні: ось бо по всіх кінцях землі нашої людям Божим з’являєшся ти і даруєш їм зцілення. Тому то і ми голосно взиваємо до тебе, о претихий і лагідний угодниче Божий, сміливий до Нього молитвенику, ніколи не відкидай тих, що закликають тебе, вознеси за нас благомощну твою молитву до Господа Сил, нехай зміцнить країну нашу, нехай дарує нам все необхідне для життя цього і все корисне для спасіння душевного, нехай захистить нас від падінь гріховних і істинного покаяння навчить нас, щоб безперешкодно ввійти нам у вічне Небесне Царство, де ти нині сяєш у славі немеркнучій, і там оспівувати з усіма святими Живоначальну Тройцю до кінця віку. Амінь.

 

Молитва до преподобного Ніла, Сорського чудотворця

 

О преподобний і Богоблаженний отче Ніле, богомудрий наставнику і учителю наш! Ти, заради любові Божої від суєти мирської віддалившись, в непрохідній пустелі і в хащах поселитись зволив єси і, як лоза плодоносна, чада пустелі розмноживши, в слові, житті і писаннях взірцем усіх монаших чеснот явився єси і, як Ангел у плоті, поживши на землі, нині в Оселях Небесних, де не замовкає спів торжествуючих, перебуваєш і з сонмами святих Богові предстоїш, хвалу Йому і славослів’я безперестанно приносиш. Молимо тебе, Богоблаженний, настав і нас, що під покровом твоїм живемо, безперешкодно стежками твоїми ходити і Господа Бога всім серцем своїм любити, Його єдиного бажати і про Нього єдиного помишляти, мужньо і вміло проти помислів і хитрощів ворожих, що додолу нас тягнуть, боротися і завжди їх перемагати, всі труднощі чернечого життя возлюбити і всю красу світу цього ради любові Христової зненавидіти допоможи нам. А всякі чесноти, в яких сам потрудився єси, в серцях наших насади нам. Моли Христа Бога, щоб і всім православним християнам, що в світі живуть, просвітив розум і очі сердечні задля спасіння, нехай зміцнить їх у вірі, побожності й у виконанні Заповідей Своїх, збереже від облуди світу цього і відпущення гріхів дарує всім християнам. Нехай дасть усе необхідне для тимчасового життя, нехай усі християни, які в пустелях і в миру живуть, спокійно і тихо, в побожності і доброчесності проживуть і Христа устами і серцем прославлять разом із Безначальним Його Отцем і Пресвятим, і Благим, і Животворчим Його Духом завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святителя Інокентія, апостола Сибіру, Камчатки, Аляски та Америки

 

1.О пастирю добрий і учителю премудрий, образе досконалості для всіх, хто побожно жити бажає, святителю отче наш Інокентію! До тебе, як діти до батька, звертаємося і молимось, згадуючи любов твою до людей: будь щитом нездоланним для Святої Церкви Православної і для вітчизни нашої; архієреїв красою святительства і премудрістю прикраси, пастирям ревність до служіння даруй, монахів у подвигах добрих та послуху утверди, православним християнам віру святу непорочною зберегти допоможи, світ увесь заступництвом твоїм примири. Щирий наш молитвенику, православний світильнику, просвітителю Сибіру й Америки, захисти небесним благословенням нас, сущих у скорботах, і подай утіху і визволення від хвороб душевних і тілесних, випроси нам з Небес дух лагідності, доброчесності, смиренномудрості, терпіння й любові, щоб ми остаток життя нашого в мирі і покаянні прожили і в житті вічному вдячно прославили Господа, що звеличив тебе, Отця, і Сина, і Святого Духа, Тройцю Єдносущную і Нероздільную нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2.О святителю Христовий Інокентію, новоявлений угодниче! До тебе припадаємо, раби Божі (імена) і молимося: всели в серця наші любов твою, що нею до Бога і ближніх у своєму житті переповнений був єси. Моли Христа Бога, нехай відпустяться нам гріхи наші вільні й невільні, щоб визволились ми від усіх ворогів наших видимих і невидимих, від усяких нещасть, і скорбот, і недуг. Благай за тих, що преставилися від нас, батьків і братів, матерів, і сестер, і дітей наших, щоб Господь упокоїв їх в місці світлому, ти ж до лику святих причислений, і ми стоячи і поклоняючись іконі твоїй, пізнали тебе, як невсипущого молитвеника за нас перед Господом і вдячно з любов’ю возвеличили в Тройці Славимого Бога, що прославив і слухає тебе, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святителя рівноапостольного Миколая Японського

 

О великий угодниче Христовий, рівноапостольний святителю Миколаю! Почуй нас, рабів Божих (імена) і зглянься на немочі наші, і ублагай Премилосердного Царя Небесного, нехай не прогнівається вельми на нас, і не погубить нас із беззаконнями, але нехай помилує і спасе нас із ласки Своєї, нехай посіє в серцях наших покаяння і спасительний страх Божий, нехай осяє благодаттю Своєю розум наш, щоб ми покинули шлях беззаконня і неухильно Заповіді Божі творили і устави Святої Церкви виконували. Благай, милосердний, Чоловіколюбця Бога, нехай виявить нам велику милість Свою і визволить нас, що до святої твоєї ікони прибігаємо, від напастей і бід, від недуг тілесних і душевних, і нехай сподобить Царства Свого Небесного на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до праведного Іоана Кронштадтського

 

О великий угодниче Христовий, святий праведний отче Іоане Кронштадтський, пастирю дивний, скорий помічнику і милостивий заступнику! Прославляючи Триєдиного Бога, ти молитовно взивав: “Ім’я Тобі Любов: не відкинь мене, бо я помиляюся. Ім’я Тобі Сила: укріпи мене, знеможеного і падаючого. Ім’я Тобі Світло: просвіти душу мою, затьмарену житейськими пристрастями. Ім’я Тобі Мир: заспокой збентежену душу мою. Ім’я Тобі Милість: не переставай милувати мене.” Нині, дякуючи за твоє заступництво, вся православна паства молиться тобі: Христоподібний і праведний угодниче Божий! Любов’ю твоєю осяй нас, грішних і немічних, сподоби нас принести достойні плоди покаяння і неосудно причащатися святих Христових Тайн. Силою твоєю віру в нас укріпи, в молитві підтримай, недуги й хвороби зціли, від напастей ворогів видимих і невидимих визволи. Світлом лиця твого служителів і предстоятелів вівтаря Христового на світлі подвиги пастирського діяння подвигни, дітям виховання даруй, юних настав, старість підтримай, святині храмів і святі обителі освіти. Примири, чудотворче і провидче великий, народи держави нашої, благодаттю і даром Святого Духа визволи нас від міжусобної брані. Розсіяних збери, заблудлих наверни і приєднай до Святої Соборної і Апостольської Церкви. Ласкою твоєю подружжя в мирі і злагоді збережи, монахам в ділах благих успіх і благословення даруй. Слабких заспокой, тих, що страждають від духів нечистих, звільни, тих, що в нестатках і в бідах перебувають, помилуй, і всіх нас на шлях спасіння настав. Живий у Христі отче наш Іоане, приведи нас до незаходимого світла життя вічного, щоб ми сподобилися з тобою блаженства вічного, прославляючи і підносячи Бога на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до блаженної Ксенії Петербурзької*

 

1.О свята всеблаженна мати наша Ксеніє! Ти жила під покровом Всевишнього, знана і зміцнювана Богоматір’ю, голод і спрагу, холод і спеку, зневагу й переслідування терпіла, дар пророцтва і чудотворіння від Бога одержала ти і під захистом Всемогутнього спочиваєш. Свята Церква, як пахучий цвіт, прославила тебе. Стоячи на місці поховання твого перед образом твоїм святим, молимось тобі як живій, що між нами перебуває: прийми благання наші і занеси їх до Престолу Милосердного Отця Небесного, бо ти маєш сміливість до Нього; випроси тим, що до тебе приступають, вічне спасіння, на добрі діла й починання наші щедре благословення, від усіх бід і скорбот визволення. Заступися святими своїми молитвами перед Всемилостивим Спасителем нашим за нас, недостойних і грішних. Допоможи, свята блаженная мати Ксеніє, немовлят світлом Святого Хрещення осяяти і печаттю дару Духа Святого запечатати, отроків і отроковиць виховати і успіхи в навчанні їм дарувати; хворих і недужих зціли, сім’ям любов і згоду пошли, монахів подвигом добрим подвизатися удостой і від зневаги захисти, пастирів силою Духа Святого утверди, народ і країну нашу в мирі і спокої збережи, за позбавлених в передсмертний час Причастя Святих Христових Тайн ублагай, бо ти наша надія і уповання, скоре вислухання і визволення, тобі подяку приносимо і з тобою славимо Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2.О дивно проста способом життя свого, бездомна на землі спадкоємице святих Осель Отця Небесного, блаженна мандрівнице Ксеніє! Як колись до надгробку твого недужі й засмучені припадали і великим спокоєм наповнювались, так нині і ми, знеможені смертоносними напастями, до тебе прибігаємо і з надією просимо: помолись, милосердна небожителько, щоб направилось життя наше, з словами Господніми, на виконання Заповідей Його, і нехай знищиться богопротивна безбожність, що полонила місто це й країну нашу, що кинула нас, многогрішних, у смертоносне братоненависництво, горду самозакоханість і ганебний відчай. О найблаженніша Христа ради, що посоромила фальшиву мудрість світу цього, випроси у Творця і Подателя всяких благ, щоб дарував нам смирення, лагідність і любов, як найбільші скарби для сердець наших, віру для зміцнення молитви, надію для покаяння, мужність у нелегкому житті, милосердне зцілення душ і тіл наших, чистоту в подружжі і піклування за ближніх і друзів своїх, всього життя нашого оновлення в очисній купелі покаяння, щоб ми, всехвально оспівуючи пам’ять твою, прославляли в тобі чудодіючого Отця, і Сина, і Святого Духа, Тройцю Єдиносущну і Нероздільну на віки вічні. Амінь.

 

3.О свята угоднице Божа, блаженна Ксеніє! Поглянь милостивим твоїм оком на нас, рабів Божих (імена), що перед чесною іконою твоєю розчулено молимось і просимо в тебе помочі і заступництва. Піднеси до Господа Бога нашого палкі твої молитви і випроси душам нашим відпущення гріхів. Ось бо ми серцем щирим і духом смиренним тебе, милостиву посередницю до Владики і молитвеницю за нас, грішних, призиваємо, бо ти прийняла єси від Нього благодать молитись за нас і визволяти від лиха. Тож благаємо тебе, не зневаж нас, недостойних, що молимось тобі і твоєї помочі потребуємо, а виклопочи всім усе для спасіння корисне, щоб ми, одержавши благодать і милість твоїми до Господа молитвами, прославили Джерело всякого милосердя й добра Подателя, Бога Єдиного, в Тройці Святій славимого, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до преподобної Марії Єгипетської

 

О велика Христова угоднице, преподобна мати Маріє! Почуй недостойну молитву нас, грішних(імена) і визволи нас, преподобна мати, від пристрастей, що нападають на душі наші, від усякого смутку й напасті, від наглої смерті і від усякого зла, а в годину розлучення душі з тілом віджени, свята угоднице, всяких лукавих бісів, щоб з миром прийняв душі наші у місце світле Господь Бог наш, бо від Нього — очищення гріхів, і Він є спасіння душ наших, і Йому належить усяка слава, честь і поклоніння з Отцем і Святим Духом на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до праведного Алексія, чоловіка Божого

 

О великий Христовий угодниче, святий чоловіче Божий Алексію, що душею на небесах перед Престолом Божим стоїш, а на землі даною тобі благодаттю різноманітні здійснюєш чудеса! Поглянь милостиво на людей, що стоять перед святою іконою твоєю, і розчулено моляться, і просять від тебе допомоги й заступництва. Піднеси молитовно до Господа Бога чесні руки і випроси нам у Нього відпущення гріхів наших вільних і невільних; тим, що в недугах страждають, звільнення, тим, що в напастях — заступництво, засмученим втішення, знедоленим негайну поміч і всім, що шанують тебе, мирну християнську життя кончину і добру відповідь на Страшному Суді Христовому. Так, угодниче Божий, не посором надії нашої, що на тебе після Бога і Богородиці покладаємо, а будь нам помічником і покровителем у спасінні, щоб, твоїми молитвами одержавши благодать і милість від Господа, прославили ми чоловіколюбство Отця, і Сина, і Святого Духа, в Тройці славимого і поклоняємого Бога, і твоє святе заступництво нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святого благовірного князя Александра Невського*

 

Скорий помічнику всіх, що усердно до тебе прибігають, і щирий наш перед Богом заступнику, святий благовірний великий княже Александре! Зглянься милостиво на нас, недостойних, що численними беззаконнями негідними себе вчинили, що до святої ікони твоєї нині приступаємо і з глибини серця до тебе взиваємо. Ти в житті своєму ревнителем і захисником православної віри був єси — тож і нас у ній палкими твоїми до Бога молитвами непохитно утверди. Ти велику, покладену на тебе службу, старанно проводив єси, — тож і нас твоєю допомогою кожного перебувати там, де покликаний він, настав. Ти переміг полки супостатів і від кордонів землі нашої їх відігнав, —тож знищ всіх видимих і невидимих ворогів, що нападають на нас. Ти, занедбавши тлінний вінець царства земного, вибрав собі спокійне життя і нині, праведним вінцем нетлінним увінчаний, царствуєш на небесах, — тож смиренно благаємо тебе, виклопочи і нам життя тихе й спокійне і до Вічного Царства сходження безупинне заступництвом твоїм влаштуй нам. Стоячи з усіма святими перед Престолом Божим, молися за всіх православних християн, нехай сохранить їх Господь Бог Своєю благодаттю в мирі, здоров’ї, довгоденствії і всякому благополуччі на многії літа, щоб ми завжди славили і благословляли Бога, в Тройці Святій славимого, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святого мученика Воніфатія

 

1.О святий страстотерпче Христовий, воїне Царя Небесного, що земні насолоди зневажив і до Небесного Єрусалима стражданням зійшов, мучениче Воніфатію! Почуй мене, грішного, що сердечну молитву тобі приношу, і ублагай Господа нашого Ісуса Христа, нехай простить всі гріхи мої, свідомо чи несвідомо заподіяні мною. Так, мучениче Христовий, що зразок покаяння через себе грішникам показав! Будь мені на супротивника злого диявола твоїми молитвами до Бога помічником і заступником. Бо не раз я поривався уникнути сітей його лукавих, але на вудку гріховну був спійманий, і міцно мене він тримає. Не можу звільнитися, якщо ти не заступишся за мене, що гірко потерпаю в напастях. І скільки я не намагався покаятись, та брехливий був перед Богом. Тож через це до тебе прибігаю і молюся: спаси мене, святче Божий, від усіх зол твоїм щирим заступництвом і благодаттю Всесильного Бога, в Тройці Святій славимого і поклоняємого, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

2.Многостраждальний і всехвальний мучениче Воніфатію, до твого заступництва нині прибігаємо: молитов наших, що співаємо тобі, не відкинь, але милостиво вислухай нас. Глянь на братів і сестер наших, тяжкою недугою пияцтва одержимих, подивись, як через те вони від Матері своєї, Церкви Христової, і від вічного спасіння відпадають. О святий мучениче Христовий Воніфатію, торкнися сердець їх даною тобі від Бога благодаттю, скоро підведи від падіння гріховного і до спасительного стримання приведи їх. Умоли Господа Бога, заради Якого страждав ти, щоб, простивши нам гріхи наші, не відвернув милості Своєї від синів Своїх, але щоб укріпив нас в тверезості і доброчесності, допоміг Своєю десницею стримання тверде і спасительну обітницю, Богові дану, до кінця зберегти, вдень і вночі бадьорими бути і добру відповідь за неї дати на Страшному Суді. Прийми, угоднику Божий, молитви матерів, що за дітей своїх сльози проливають, жінок чесних, що через чоловіків своїх ридають, дітей сиріт і вбогих, пияками залишених, і всіх нас, і нехай дійде цей крик наш молитвами твоїми до Престолу Всевишнього, щоб Він дарував, усім за молитви їх здоров’я і спасіння душ і тіл, а особливо Царство Небесне. Покрий і збережи нас від лукавого нападу і всіх хитрощів ворожих, в страшний час відходу нашого допоможи перейти щасливо піднебесні митарства і молитвами своїми врятуй від осудження вічного. Ублагай Господа дарувати нам до вітчизни нашої любов нелицемірну і волю непохитну перед ворогами Церкви Святої, видимими і невидимими, нехай покриє нас ласка Божа на безконечні віки вічні. Амінь.

 

3.О святий угодниче Христовий, страстотерпче і мучениче Воніфатію, що душею на небесах предстоїш перед Престолом Божим і Триіпостасної слави Божої насолоджуєшся, а іконою святою на землі в Божественних храмах перебуваєш і даною тобі з небес благодаттю різноманітні здійснюєш чудеса, поглянь милостивим оком на людей, що перед чесною іконою твоєю з розчуленням моляться і благають від тебе цілющої помочі і заступництва, і випроси душам нашим відпущення гріхів. Серцем упокореним і духом смиренним тебе, заступника милостивого перед Владикою і молитвеника за нас, грішних, призиваємо, бо ти прийняв єси від Нього дар недуги відганяти і пристрасті зцілювати. Тож просимо тебе: не відкинь нас, недостойних, що молимось і твоєї помочі потребуємо, будь нам утішителем в смутку, лікарем і цілителем для тих, що страждають від пияцтва, тих, що на славу Божу в тверезості перебувають, скорим покровителем і поспішним заступником. Виклопочи нам усім все, що для спасіння корисне, щоб ми, одержавши благодать і милість через твої молитви до Господа Бога, прославили Джерело всякого Милосердя, Бога Єдиного, в Тройці Святій славимого, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святого мученика Уара

 

О святий мучениче, досточудний[3] Уаре, що ревністю до Святого Христа розпалений, Небесного Царя перед мучителем ісповідував єси і за Нього усердно постраждав єси, і нині Церква шанує тебе, як прославленого від Владики Христа славою Небесною, що дарував тобі благодать великої сміливості звертатися до Нього, що і нині предстоїш перед Ним разом з Ангелами і в вишніх торжествуєш, і споглядаєш ясно Святу Тройцю, і Світлом Безначального Сяєва насолоджуєшся, — згадай наших родичів муку, що померли в безчесті, прийми наше благання, і, як Клеопатрин рід невірний молитвами твоїми од вічних мук визволив єси, так спом’яни і тих, котрі безбожно поховані, померли нехрещеними, постарайся випросити їм од вічної темряви визволення, щоб усі ми єдиними устами і єдиним серцем восхваляли Премилосердного Творця на віки вічні. Амінь.

 

Молитви до святого Архістратига Божого Михаїла

 

1. О Господи, Боже Великий, Царю Безпочатковий, пошли, Господи, Архангела Твого Михаїла на поміч нам, рабам Твоїм, щоб визволив нас від ворогів видимих і невидимих! О Господній Архангеле Михаїле, пролий миро благостині на нас. О Господній Михаїле Архангеле, заборони всім ворогам, що борються зі мною, зроби їх неначе свічками і зітри їх, як порох, перед лицем вітру. О Господній Великий Михаїле Архістратиже, шестикрилий перший Княже і Воєводо Сил Небесних, Херувимів і Серафимів! О дивний Архангеле Михаїле! Будь мені поміч у всьому: у кривді, в скорботі, в журбі і в печалі; в пустинях і роздоріжжях, на ріках і морях тихою пристанню. Визволи мене, Великий Михаїле Архангеле, від усякої омани диявольської, а коли почуєш мене, грішного раба свого, що молюся тобі і призиваю ім’я твоє святе, поспіши на поміч мені і вислухай молитву мою. О Великий Архангеле Михаїле! Перемагай всіх ворогів моїх силою Чесного і Животворчого Хреста Господнього, молитвами Всесвятої Богородиці, святих апостолів, святих Небесних Сил і всіх святих. Амінь.

 

2. Святий і великий Архангеле Божий Михаїле, незбагненної і споконвічної Тройці перший серед Ангелів предстоятелю, роду людського надзирателю і Охоронителю, що переміг з воїнством своїм владу прегордого Денниці на небесах і що завжди посоромлюєш злобу й підступність його на землі. До Тебе прибігаємо з вірою і Тобі молимося з любов’ю: будь щитом нездоланним і вратами твердими Святої Церкви і православної вітчизни нашої, захищаючи їх блискавичним мечем твоїм від усіх ворогів, видимих і невидимих. Не позбав же, о Архангеле Божий, допомоги й заступництва твого і нас, що прославляємо нині святе ім’я твоє: бо хоч і многогрішні ми, однак не хочемо в беззаконнях наших загинути, але навернутись до Господа і ожити в Ньому для добрих діл. Освіти ж розум наш світлом Лиця Божого, що завжди сяє на подібному до блискавки чолі твоєму, щоб усвідомили ми, що над нами є воля Божа милосердна і досконала, і щоб побачили все, що слід нам творити, а що зневажати і, утвердившись у Законі Господньому, перестали ми надалі хвилюватися від земних помислів і плотських бажань, захоплюючись як нерозумні діти скороминучими принадами світу цього, бо заради тлінного і земного безумно забували ми вічне й небесне. Понад усім цим випроси нам згори дух істинного покаяння, нелицемірну тугу за Богом і жаль за гріхи наші, щоб решту днів тимчасового життя нашого прожили ми не в догоджанні почуттям і в служінні пристрастям нашим, але у знищенні гріхів, заподіяних нами, у сльозах віри і жалю сердечного, подвигах чистоти і святих ділах милосердя. Коли ж наблизиться час кончини нашої, звільнення від кайданів земного цього тіла, не залиш нас, Архангеле Божий, беззахисних проти духів злоби піднебесної, що звикли перегороджувати душі людській сходження на висоту, щоб, захищені тобою, щасливо досягли ми преславних осель райських де немає печалі, ані зітхання, але життя безконечне, і сподобилися побачити пресвітле лице Всемилосердного Господа і Владики нашого, і, впавши зі сльозами до ніг Його, з радістю і розчуленням вигукнули: слава Тобі, Найдорожчий Іскупителю наш, що з великої любові твоєї до нас, недостойних, благозволив єси послати Ангелів Твоїх на службу спасінню нашому. Амінь.

 

3.О Святий Михаїле Архангеле, світлосяйний і грізний Небесного Царя воєводо, раніше Страшного Суду допоможи мені покаятися в гріхах моїх, від сіті ловчої визволи душу мою і приведи її до Творця її Бога, що сидить на Херувимах, молися за неї старанно, нехай за твоє піклування пошле її в місце спокійне. О грізний воєводо Небесних Сил, заступнику всіх перед престолом Владики Христа, Охоронителю нездоланний усіх людей і мудрий воїне, могутній воєводо Небесного Царя, помилуй мене, грішного, що потребує Твого заступництва, охорони мене від усіх видимих і невидимих ворогів, а особливо захисти від страху смертного і від неспокою диявольського і сподоби мене бездоганним предстати перед Творцем нашим у день Страшного і праведного Суду Його.

 

Молитва до св. Архангела Гавриїла

 

Освятий Архангеле Гавриїле! Всеусердно молимо тебе, настав нас, рабів Божих (імена) на покаяння від злих діл і на утвердження в вірі нашій, зміцни й захисти душі наші від спокус облудних і ублагай Творця нашого дарувати відпущення гріхів наших. О святий великий Гавриїле Архангеле! Не зневаж нас, грішних, що молимось тобі у віці цьому і в будучому, але завжди помічником нашим будь, щоб невтомно ми славили Отця, і Сина, і Святого Духа, владу твою і заступництво на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святого і всехвального апостола Андрея Первозванного

 

Первозданний апостоле,Бога і Спаса нашого Ісуса Христа у Церкві послідовнику верховний, всехвальний Андрею! Славимо і величаємо апостольські труди твої, з радістю поминаємо твоє благословенне до нас пришестя, ублажаємо чесні страждання твої, що за Христа їх перетерпів ти, цілуємо священні мощі твої, шануємо святу пам’ять твою і віруємо, що як живий Господь, так жива і душа твоя, і що ти і з ним навіки перебуваєш на небесах і там любиш нас тією любов’ю, якою полюбив ти нас тоді, коли Духом Святим прозрів єси наше до Христа навернення, і не тільки любиш, але й молиш за нас Бога, бачачи в Світлі Його всі потреби наші. Так віруємо і так цю віру нашу ісповідуємо в храмі, що во ім’я твоє, святий Андрею, преславно збудований, де святі мощі твої перебувають. Віруючи ж, просимо і молимо Господа, і Бога, і Спаса нашого Ісуса Христа, нехай молитвами твоїми, які постійно слухає і приймає, подасть нам все необхідне для спасіння нас, грішних, щоб як і ти зараз же, за покликом Господа, залишив невід свій і невідступно за Ним пішов, так і кожен з нас нехай шукає не власної вигоди, а всього, що потрібно для спасіння ближнього, і тільки про небесні почесті нехай піклується. Маючи ж тебе за молитвеника і заступника нашого, надіємося, що молитва твоя багато може перед Господом і Спасителем нашим Ісусом Христом, що Йому подобає всяка слава, честь і поклоніння з Отцем і Святим Духом на віки вічні. Амінь.

 

 

Молитва до святого первомученика архідиякона Стефана

 

О святий первомучениче, апостоле архідияконе Стефане! Схиливши коліна душі й серця нашого, молимо тебе, піднеси руки твої до Господа, і сподвигни Заступницю і Піклувальницю всього роду людського перед Сином Своїм, Пресвяту Матір Діву, і за нас (імена), що повсякчас прогнівляємо Бога гріхами і лінощами, моли Милосердного Спаса нашого, нехай подасть нам благодать Свою і утвердить в нас прагнення до покаяння і твоїм посередництвом нехай не поставить перед нами гріхи наші, але з милосердя Свого, тобою виблаганого, нехай промовить душам нашим: „Я — спасіння ваше на віки вічні”. Амінь.

[1] Промисл Божий — Боже піклування про нас.

[2] Обитель (слов.) — оселя, житло, а також монастир.

* Ця молитва — зразок молитви до преподобного єдиного.

** Авва (сірійське) — отець. Так Ісус Христос звертався до Бога-Отця в Гефсиманському саду. Згодом так звертались до начальника монастиря.

* Блаженними називають особливих подвижників Христової віри — юродивих (нерозумних), за словами ап. Павла: “Ми нерозумні Христа ради” (1 Кор. 4, 10).

* Благовірними називають святих князів, царів, що сповідують істинну православну віру.

[3] Досточудний (слов.) — достойний особливого здивування.

 

 

 

 

Молитви У ПЕВНИХ ОБСТАВИНАХ

 

Молитва перед трапезою

Отче наш... Або: Очі всіх на тебе, Господи, звернені з надією: Ти даєш поживу всім своєчасно, простягаєш Свою щедру руку і всіх задовольняєш ласкою Своєю. Амінь.

Або:*Господи Ісусе Христе, Сину Божий, Ти поблагословив страви Своїм ученикам, поблагослови ж і нам поживу цю, бо і ми в Тебе віруємо, надіємось на Тебе, Тобі молимось і Тебе прославляємо на віки вічні. Амінь.

Або:*Господи Ісусе Христе, Боже наш, благослови нам їжу і пиття молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх, бо Ти благословен єси на віки вічні. Амінь.

Благословення трапези:

Отче наш*...

Слава: І нині;

Господи помилуй (тричі)

Благослови.

Священик:Христе, Боже, благослови їжу і пиття рабам Твоїм, бо Ти Святий єси завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 __________

 

* У Великодні, Різдвяні святки, дванадесяті та храмові святав час попразненства прийнято перед трапезою замість “Отче наш...” читати тропар свята, а замість подячної молитви — кондак.

 

Молитва після трапези

Дякуємо Тобі, Христе Боже наш, що Ти наситив нас земних Твоїх благ, не позбав нас і Небесного Твого Царства, але як посеред учеників Твоїх прийшов єси, Спасе, мир даючи їм, прийди до нас і спаси нас.

Слава: І нині;

Господи, помилуй(тричі)

Благослови.

Священик:Благословен Бог, що милує і годує нас від Своїх багатих дарів своєю благодаттю, щедротами і чоловіколюбством завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь. (якщо трапеза обідня).

Якщо ж сніданок або вечеря, то священик молиться:

З нами Бог, Своєю благодаттю, щедротами і чоловіколюбством завжди, нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва того, хто йде до церкви

Зрадів я за тих, що сказали мені: в дім Господній підемо. Тож і я з великої милості Твоєї, Господи, увійду в дім Твій, і поклонюся в храмі святому Твоєму зі страхом Твоїм. Господи, настав мене правдою Твоєю, ворогів моїх ради, виправи перед Тобою шлях мій, щоб я безперешкодно прославляв Єдине Божество, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва при вході до церкви

Ось входжу я до дому Твого святого, Господи, щоб поклонитися Твоїй величності і занести свою щиру молитву перед святий Твій Престіл, Владико світу.

Стаючи перед Тобою, Господи, я приношу всі діла життя мого — а Ти щедрою рукою Своєю поблагослови мою щиру працю і мої добрі наміри і веди мене дорогою безпечною, щоб не похитнулися ноги мої.

Я дякую Тобі, Отче Небесний, за всі щедрі дари, які подає нам Отцівська рука Твоя.

Я прославляю Тебе, Творче і Владико неба і землі, як радість життя нашого; як Світло, що життя наше освітлює; як Законоподателя, що життя наше на праведний путь наставляє, як Суддю, що всім віддасть по заслузі; як Доброчинця, що щедрою рукою допомагає всім, хто на Нього надіється.

Нехай же приємною буде Тобі нинішня моя молитва, як кадило пахуче, як щира жертва серця мого для Тебе, Господи. Амінь.

Молитва перед початком Божественної Літургії

Господи Ісусе Христе, Милосердний і милостивий до всіх, хто щиро призиває Тебе: молюся Тобі і віддаю себе на милість Твою: сподоби мене старанно з любов’ю і страхом, і з увагою аж до кінця Божественної служби цієї залишитися і розчуленим серцем і чистим сумлінням молитися Тобі, Милосердному Богу. Так, Господи, Царю, почуй мене, бо я починаю призивати Тебе, і даруй мені відпущення всіх гріхів моїх, бо Ти один Благословенний єси з Отцем і з Святим Духом на віки. Амінь.

Закликання допомоги Духа Святого на всяке добре діло

Царю Небесний...

Тропар, глас 2

Боже, Творче і Создателю всіх, виправи поспішно благословенням Твоїм діла рук наших, на славу Твою розпочаті, і визволи нас від усякого зла, бо Ти один всесильний і Чоловіколюбець.

Кондак, глас 6

Скорий заступнику і твердий помічнику, стань нині благодаттю сили Твоєї і, благословивши, укріпи і здійсни наміри на добре діло рабів Твоїх: все бо Ти, що забажаєш, як сильний Бог, здійснити можеш.

Молитва Свт. Ігнатія Брянчанинова

Господи Ісусе Христе, Сину Єдинородний Безначального Твого Отця! Ти промовив єси пречистими устами Своїми, що без Мене не можете творити нічого. Господи мій, Господи, вірую і приймаю душею й серцем Тобою сказане і припадаю до милосердя Твого: допоможи мені, грішному, це діло, що я починаю, заради Тебе Самого здійснити, на славу Твою, в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа, молитвами Богородиці і всіх святих Твоїх. Амінь.

Молитва перед початком всякого доброго діла

Господи, благослови!

Або:Милосердний Боже, Отче і Господи, дай мені жадати всім серцем тільки того, що потребує від мене Твоя свята воля. У всякому ділі дай мені силу шукати перш за все сповнення святих Твоїх Заповітів. Настав мене на Твою праведну путь і навчи в будь-якій справі не сходити з неї. Створи моє життя таким, щоб я міг робити все з волі Твоєї, дай мені силу сповняти Твої святі Заповіді. На всіх стежках життя мого підтримай мої слабі сили, оборони від лукавої спокуси і поблагослови на все добре, чисте і святе, щоб і словами уст моїх і всіма ділами життя мого я прославляв святе ім’я Твоє, Бога Великого, для нас, людей, Милосердного Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва після закінчення всякого доброго діла

Слава Тобі, Господи, слава Тобі!

Або:Всемогутній Боже, Милосердний Отче! Я знаю, що я недостойний приносити мою подяку Тобі. Ти не потребуєш нічого від мене, знаючи мою нікчемність, мою бідність перед Тобою. Але Ти дав мені ласкаво Твою заповідь приносити Тобі славословлення і подяку мого вдячного серця.

Великий Боже, Милосердний Отче! Яку достойну величності Твоєї, подяку можу зложити Тобі я, бідний і нікчемний грішник? Все ж, віруючи в Твою милість до мене, грішного, в Твою всепрощаючу любов, я приношу Тобі, в імені Сина, Твого, нашого Спасителя і Визволителя, жертву хвали, жертву славословлення мого відданого Тобі і вдячного серця. Ти благословляєш мене у кожній хвилині життя мого, Ти настановляєш мене на все добре, чисте і святе. Ти підтримуєш мене і ведеш мене по дорозі Твоїй, Ти приводиш мене терпеливо до вічного щастя в Твоїм Небеснім Царстві, прощаючи з любов’ю мої провини.

Нехай же слава, честь і поклоніння Тобі, Богу вічному, ніколи не замовкнуть у серці моїм, нехай воно славить Тебе, Бога Милосердного, в Тройці Святій Єдиного, Отця, і Сина, і Святого Духа нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва святителя Ігнатія (Брянчанінова)

Повнота усіх благ Ти єси, Христе, мій, то ж наповни радістю і веселістю душу мою, і спаси мене, бо Ти Єдиний Многомилостивий, Господи, слава Тобі.

Достойно є... (див. стор.)

Подяка за всяке благодіяння Боже. Тропар, глас 4

Нині дякуємо, недостойні раби Твої, Господи, за Твої великі благодіяння, над нами здійснені, прославляючи Тебе, хвалимо, благословимо, обдаровуємо[1], оспівуємо і величаємо Твоє милосердя і з синівською любов’ю взиваємо до Тебе: Благодійнику Спасе наш, слава Тобі!

Кондак, глас 3.

Твоїх благодіянь і дарів безвідплатно, як раби немічні, сподобившись, Владико, до Тебе щиро приступаємо і вдячність посильну приносимо і Тебе, як Благодійника і Творця прославляючи, взиваємо: слава Тобі, Боже, Всемилосердний.

Слава: І нині; Богородичний: Богородице, християн Помічнице, Твоє заступництво одержавши, ми, раби Твої, вдячно Тобі взиваємо:

Радуйся, Пречистая Богородице Діво, і від усяких нас бід молитвами Твоїми завжди визволяй, єдина скоропоспішна заступнице.

Похвальна пісня св. Амвросія, єпископа Медіоланського

Тебе, Бога, хвалимо, Тебе, Господа, ісповідуємо, Тебе, споконвічного Отця, вся земля величає. До Тебе всі Ангели, до Тебе небеса і всі сили, до Тебе Херувими і Серафими незмовкаючими голосами постійно взивають: Свят, Свят, Свят Господь Бог Саваоф, повні небеса і земля величності слави Твоєї. Тебе преславний апостольський лик, Тебе пророче похвальне число, Тебе хвалить пресвітле мучениче воїнство, Тебе в усьому всесвіті ісповідує Свята Церква, Отця незбагненної величності, поклоняємого Твого істинного і Єдинородного Сина, і Святого Утішителя Духа. Ти Царю Слави Христе, Ти Отця, присносущний Син єси: Ти, для визволення людини не погордував утробою Діви. Ти, перемігши смерті жало, відкрив єси віруючим Царство Небесне. Ти праворуч Бога сидиш у Славі Отчій, Суддею прийти сподіваєшся. Тебе щиро благаємо: допоможи рабам Твоїм, що їх чесною кров’ю Ти викупив. Сподоби їх зі святими Твоїми у вічній Славі Твоїй царствувати. Спаси людей Твоїх, Господи, і благослови насліддя Твоє, виправи їх і піднеси їх на віки, — ми ж в усі дні благословлятимемо Тебе і восхвалятимем ім’я Твоє од віку й до віку. Сподоби, Господи, в день цей без гріха зберегтися нам. Помилуй нас, Господи, помилуй нас. Нехай буде, Господи, милість Твоя на нас, бо ми надіємось на Тебе. На Тебе, Господи, уповаємо, то ж нехай не посоромимось на віки. Амінь.

Молитви перед навчанням

Царю Небесний...

Або:Милосердний Господи, пошли нам благодать Духа Твого Святого, що подає нам розум і зміцнює духовні сили наші, щоб ми, уважно переймаючи науку, виросли Тобі, Творцеві нашому, на славу, батькам нашим на втіху, Церкві й Україні на користь.

Молитва перед початком навчання дитини

Господи Боже і Создателю наш, що образом Своїм нас, людей, прикрасив і що вибраних Твоїх навчив Закону Твого так, що дивуються ті, хто слухає його; що дітям таємниці премудрості розкрив, що Соломону і всім мудрецям її дарував — відкрий серця, розум і уста рабів твоїх оцих (імена), щоб зрозуміли силу Закону Твого і успішно пізнали викладуване перед ними корисне вчення для слави Пресвятого імені Твого, для користі і збудування Святої Твоєї Церкви, і для розуміння доброї і досконалої волі Твоєї.

Визволи їх від усяких підступів ворожих, збережи їх у вірі і чистоті на весь час життя їх, — нехай будуть міцні розумом і виконанням Заповідей Твоїх і, так навчені, прославлять Пресвяте ім’я Твоє, і будуть спадкоємцями Царства Твого, — бо Ти Бог сильний милістю і милосердний в силі, і Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння, Отцю, і Сину, і Святому Духові завжди, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва, щоб Бог дарував розуміння (св. Іоана Златоустого)

 

Дай, Господи, моєму недостоїнству благодать розуміння, щоб я розпізнавав приємне для Тебе, а для мене корисне, і не тільки розпізнавав, але й робив це; щоб я не захоплювався і не приліплювався до марноти; щоб умів співстраждати тим, хто страждає, і бути поблажливим до грішників.

Молитва перед читанням духовних книг

Господи Ісусе Христе, відкрий мої очі сердечні, щоб я, почувши Слово Твоє, зрозумів Його і виконав волю Твою. Не приховай від мене Заповідей Твоїх, а відкрий очі мої, щоб я зрозумів дивні закони Твої. Розкажи мені невідоме й таємне премудрості Твоєї! На Тебе уповаю, Боже мій, і вірую, що Ти просвітиш розум мій і розуміння світлом мудрості Твоєї, і що тоді я не тільки прочитаю написане, але й виконаю його. Зроби так, щоб я не на гріх собі житія Святих і Слово Твоє прочитав, але на оновлення, і на просвічення, і на освячення, і на спасіння душі, і в насліддя життя вічного. Бо Ти, Господи, просвічення тих, що лежать у темряві, і від Тебе всяке даяніє благе і всякий дар досконалий.

Молитва перед читанням Євангелії

Засвіти в серцях наших, Чоловіколюбче Владико, чисте світло Твого Богопізнання і очі розуму нашого розкрий на розуміння Євангельської Твоєї науки. Дай нам страх блаженних Заповідей Твоїх, щоб, перемігши усі тілесні пристрасті, ми провадили духовне життя, думали й чинили все угодне Тобі. Бо Ти єси світло душ і тіл наших, Христе, Боже, і Тобі славу віддаємо з Предвічним Твоїм Отцем і Всесвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва після навчання

Достойно є... (див. стор.)

Або: Дякуємо Тобі, Боже, Творцеві нашому, що Ти сподобив нас ласки Твоєї вислухати навчання. Благослови наших наставників, батьків та вчителів, що ведуть нас до пізнання добра, і пошли нам розум та силу продовжувати науку нашу. Амінь.

За помноження любові та викорінення ненависті і всякої злоби

Тропар, глас 4

Союзом любові апостолів Твоїх поєднав Ти, Христе, і нас, Твоїх вірних рабів, до Себе ним прив’язавши, творити Заповіді Твої і один одного любити нелицемірно навчи, молитвами Богородиці, Єдиний Чоловіколюбче.

Кондак, глас 5

Полум’ям любові до Тебе розпали серця наші, Христе Боже, щоб, нею зігріті, серцем, думкою, і душею, і всією своєю силою полюбили ми Тебе і ближніх своїх як самих себе і повеління Твої виконуючи, славили Тебе, добра Подателя.

Молитва за примирення ворогуючих

Дякуємо Тобі, Владико Чоловіколюбче, Царю віків і добра Подателю, що зруйнував ворожнечі стіну і мир дарував роду людському, що і нині мир дарував рабам Твоїм. Вкорени у них страх Твій і утверди їх у взаємній любові, погаси всякі чвари, відбери всі спокуси до будь-якої незгоди. Бо Ти єси мир наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

За тих, що ненавидять і кривдять нас

Тропар, глас 4

За тих, що розп’яли Тебе, молився Ти, життєлюбче Господи, і рабам Твоїм за ворогів молитися повелів, тих що ненавидять нас і кривдять, прости і, від усякого зла і лукавства відвернувши, настав їх на життя братолюбне, за це смиренну молитву до Тебе підносимо, щоб ми однодушно всі славили Тебе, Єдиного Чоловіколюбця.

Кондак, глас 5

Як первомученик Стефан за тих, що вбивали його, молив Тебе, Господи, так і ми, припадаючи, молимо Тебе: всіх, що ненавидять нас і кривдять, прости, щоб ні один з них через нас не загинув, але всіх спаси благодаттю Твоєю, Боже Всемилостивий.

Молитва за невіруючих і гонителів віри православної

Господи, наверни до Тебе і серця ворогів наших, а якщо неможливо озлобленим навернутися, то зупини їхнє зло і захисти від них вибраних Твоїх. Амінь.

В час біди і нашестя ворогів

Тропар, глас 4

Молитвами Богородиці, Єдиний Чоловіколюбче, скоро поспіши і випереди, Христе Боже наш: перш, ніж станемо ми рабами ворогів, що зневажають Тебе і загрожують нам, вигуби Хрестом Твоїм тих, що перемагають нас, нехай зрозуміють, як багато може віра православних.

Кондак, глас 8

Войовничий Володарю й Господи, пекла переможцю! Я творіння і раб Твій, що визволився од вічної смерті, похвальну пісню Тобі возсилаю. А Ти, що маєш невимовне милосердя, визволи мене від усяких бід, бо я взиваю до Тебе: Ісусе, Сину Божий, помилуй мене.

Псалом 90

Хто живе під охороною Всевишнього, той під покровою Бога Небесного оселиться. Каже він до Господа: “Ти пристановище моє і захист мій, Бог мій, і я уповаю на Тебе”. Він спасе тебе від сіті ловця і від пошесті згубної. Плечима Своїми Він захистить тебе і під тінню крил Його ти надійно спочиватимеш. Обороною буде тобі правда Його. Не побоїшся страху вночі, ані стріли, що летить удень. Ані пошесті, що ходить у темряві, ані напасті духа злого опівдні. Впаде біля тебе тисяча, і десять тисяч праворуч тебе, але до тебе не наблизиться. Тільки очима твоїми будеш дивитися й відплату грішникам бачити. Бо ти сказав: “Господь — надія моя”, і Всевишнього ти обрав за оборонця собі. Отже, не прийде до тебе лихо і пошесть не наблизиться до оселі твоєї. Він Ангелам Своїм звелить, щоб охороняли тебе на всіх путях твоїх. На руках вони понесуть тебе, щоб нога твоя не спіткнулася об камінь. На гаспида й василіска ти наступатимеш і потопчеш лева й змія. Бо каже Господь: “За те, що він поклав надію на Мене, Я визволю його і захищу його, бо він знає ім’я Моє. Буде кликати Мене — Я почую його; буду з ним у скорботі, визволю його і прославлю його. Довгим життям обдарую його і дам йому спасіння Моє”.

Стихи з псалмів

Господи, воздвигни силу Твою і прийди, щоб спасти нас.

Нехай воскресне Бог і розвіються вороги Його, і нехай розбіжаться від лиця Його ненависники Його. Як щезає дим, нехай щезнуть.

За тих, що подорожують

Тропар, глас 2

Шлях і істина Ти, Христе, Молитвами Богородиці, Єдиний Чоловіколюбче, рабам твоїм нині, як колись Товію, Ангела Твого на охорону пошли, щоб неушкоджених, від усякого зла і в усякому благополуччі зберіг їх на славу Твою.

Кондак, глас 2

Як Луку і Клеопу в Еммаус супроводжував Ти, Спасе, так супроводжуй і нині рабів Твоїх, що подорожувати бажають, від усякої злої напасті їх визволяючи, і все ж бо Ти, як Чоловіколюбець, можеш, коли забажаєш.

Молитва

Господи Ісусе Христе, Боже наш, істинна і жива дорого, що зволив сприяти в подорожі до Єгипту названому Твоєму отцю Іосифу і Пречистій Твоїй Матері Діві Марії, а також Луці і Клеопі в дорозі до Еммауса допомагав! Тож і нині смиренно молимо Тебе, Пресвятий Владико, і рабам Твоїм (імя)благодаттю Твоєю в подорожі посприяй. І, як і рабу Твоєму Товії, Ангела-Охоронителя і наставника їм пошли, щоб охороняв і визволяв їх від усякої злої напасті та ворогів видимих і невидимих, і на виконання Заповідей Твоїх наставляв, і спокійно, в благополуччі й здоров’ї їх провадивши, цілими й неушкодженими назад повернув. І дай їм усі свої добрі наміри на догоду Тобі й на славу Твою благополучно здійснити. Бо Тобі належить милувати і спасати нас, і Тобі славу віддаємо з Безначальним Твоїм Отцем і з Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва тих, що подорожують

Коли апостоли Твої, Ісусе Христе, були на морі в час бурі, Ти прийшов до них, кажучи: “Не бійтеся!” — І втихомирив бурю та привів їх спокійно до берега.

Так, Господи, і мене бережи в моїй подорожі: будь помічником і захисником для мене перед усіма небезпеками; допомагай мені в труднощах і охороняй від усіх бід, які можуть мене зустріти.

Я передаю себе під Твій всемогутній провід, а Ти веди мене Своєю всесильною рукою і допровадь мене до щасливого кінця моєї дороги.

На Твою поміч я надіюся і до Тебе повсякчас буду звертати очі свої. А коли небезпека наблизиться до мене, Ти захисти мене і допровадь мене до місця безпечного і землі праведної. Амінь.

[1] Слов’янське „благо дарити” має інший відтінок, ніж наше „дякувати” — буквально: приносити добрий дар, обдаровувати.

 

За ув’язнених

Тропар, глас 2

Ти, що Манасію від кайданів і несправедливого ув’язнення по молитвах звільнив, Всемилосердний Боже, і раба Твого, що нині за нього молимось, від кайданів та ув’язнення звільни, і від усякої злої напасті визволи як Єдиний Чоловіколюбець.

Кондак, глас 5

Як милосердя джерело і доброти безодня, Ти, Христе Боже, не зневаж тих, що в скорботах і нещастях з вірою Тебе призивають, але, як милосердний, помилуй і від кайданів скоро визволи, щоб ми співали Тобі: Алилуйя.

Молитва

Господи Ісусе Христе, Боже наш, що святого апостола Твого Петра від кайданів і в’язниці неушкодженого звільнив, смиренно молимось Тобі: милостиво прийми молитву оцю на відпущення гріхів раба Твого (ім’я), до в’язниці посадженого, і молитвами того, як Чоловіколюбець, Всесильною Твоєю десницею від усякої злої напасті визволи і на волю виведи.

Молитва на споживання проскури і святої води

Господи Боже мій, нехай буде дар Твій святий і свята вода Твоя на відпущення гріхів моїх, на просвічення розуму мого, на зміцнення душевних і тілесних сил моїх, на здоров’я душі і тіла мого, на викорінення пристрастей і немочей моїх із безмежного милосердя Твого молитвами Пречистої Твоєї Матері і всіх святих Твоїх. Амінь.

Молитва на входження в новий дім

Боже Спасителю наш, що зволив під покрівлю Закхеєву увійти і спасінням йому і всьому домові стати; Сам і сьогодні тих, що тут жити захотіли, за яких ми, недостойні, молитву до Тебе підносимо, від усякої шкоди, живими й здоровими збережи, благословляючи тут житло їхнє, і все життя їх від злої намови охороняючи. Бо Тобі належить усяка слава, честь і поклоніння з Безначальним Твоїм Отцем і з Пресвятим, і Благим, і Животворчим Твоїм Духом нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва на освячення всякої речі

Творче і Создателю людського роду, подателю спасіння вічного, Сам, Господи, пошли Духа Твого Святого з небес і благословення на річ оцю, щоб вона, озброєна силою небесного заступництва, була помічною для тілесного спасіння тим, хто хоче користуватися нею, і для заступництва і допомоги у Христі Ісусі, Господі нашому. Амінь. (І тричі кроплять річ святою водою).

Молитви до Спасителя

Молитва святителя Димитрія Ростовського

Спаси мене, Спасе мій, по милосердю Твоєму, а не по ділах моїх. Ти хочеш мене спасти. Ти знаєш, яким чином мене спасти. Спаси ж мене, як бажаєш, як можеш, як знаєш, — одним відомим Тобі Промислом спаси мене. Я на Тебе, Господа мого, надію покладаю і Твоїй волі святій себе вручаю: твори зі мною, що хочеш! Коли бажаєш мене мати у світлі, — будь благословен. Коли бажаєш мене мати у темряві, — будь двічі благословен. Якщо відкриєш мені двері милосердя Твого, — добро це і благо. Якщо закриєш переді мною двері милосердя Твого — благословен єси, що справедливо закрив переді мною двері. Якщо не погубиш мене з беззаконнями моїми, — слава безмежному милосердю Твоєму. Якщо ж погубиш мене з беззаконнями моїми, — слава праведному суду Твоєму: як Сам бажаєш, вчини зі мною. Амінь.

Молитва святого Євстратія

Прославляючи, величаю Тебе, Господи, бо Ти зглянувся на смирення моє і не віддав мене в руки ворога, але спас від напасті душу мою. І нині, Владико, нехай покриє мене рука Твоя і нехай зійде на мене милість Твоя, бо стривожилась душа моя і в муках відходить від скверного і окаянного мого тіла, — щоб не прийняв її на раду лукавий супостат і не залишив її в пітьмі через свідомі і несвідомі мої гріхи, в житті цьому вчинені. Милостивим будь до мене, Владико, щоб не зустріла душа моя темних ликів лукавих демонів, але нехай приймуть її Ангели Твої, світлі й пресвітлії. Дай славу імені Твоєму святому і Твоєю силою приведи мене на Божественне Твоє судилище. А на Суді тому нехай не візьме мене рука князя світу цього, щоб кинути мене, грішника, в глибину пекельну, але стань переді мною і будь мені спасителем і заступником, бо всякі тілесні муки — це радощі для рабів Твоїх. Помилуй, Господи, осквернену пристрастями життя цього душу мою і очищену в покаянні та сповіді прийми її, бо благословен єси на віки вічні. Амінь.

Молитва щоденна до Господа Ісуса Христа святителя Філарета (Дроздова)

Господи! Не знаю, чого просити в Тебе! Ти один знаєш, що мені потрібно. Ти любиш мене більше, ніж я вмію любити себе.

Отче! Дай рабу Твоєму, чого й сам я просити не смію. Не наважуюся просити ні хреста, ні втіхи. Тільки стою перед Тобою. Серце моє відкрите. Ти бачиш потреби, яких я не бачу.

Глянь! — і сотвори зі мною по милості Твоїй: порази — і зціли, додолу кинь — і підійми мене. Благоговію і стою безмовно перед святою Твоєю волею і незбагненним для мене Твоїм промислом.

Приношу себе в жертву Тобі. Віддаюся Тобі. Немає в мене бажання іншого, крім бажання виконати волю Твою. Навчи мене молитися. Сам у мені молись! Амінь.

Молитва преподобних старців і отців Оптиної пустині

Господи, дай мені з душевним спокоєм зустріти все, що принесе мені цей день.

Господи, дай мені повністю віддатися на волю Твою.

Господи, на всяку годину цього дня в усьому настав і підтримай мене.

Господи, відкрий мені волю Твою для мене і для тих, що мене оточують. Які б я не одержував звістки протягом дня, дай мені прийняти їх з душевним спокоєм і твердим переконанням, що на все свята воля Твоя.

Господи Великий Милосердний, в усіх моїх ділах і словах керуй моїми думками і почуттями, в усіх непередбачених обставинах не дай мені забути, що все послане Тобою.

Господи, дай мені розумно поводитися з кожним із ближніх моїх, нікого не бентежачи й нікого не засмучуючи.

Господи, дай мені силу перенести втому цього дня і всі події протягом нього. Керуй моєю волею і навчи молитися і любити всіх нелицемірно. Амінь.

Молитва оптинських старців про дарування молитви Ісусової

Господи Ісусе Христе, Сину Божий! Імені Твоєму поклоняються Ангели і люди. Перед ім’ям Твоїм тремтять пекельні сили. Твоє ім’я — надійна зброя на прогнання супостата. Твоє ім’я спалює гріхи й пристрасті. Твоє ім’я дає силу до подвигів, збирає докупи розпорошені думки і у виконанні Заповідей Твоїх збагачує добром. Твоє ім’я творить чудеса і єднає нас із Тобою, дарує мир і радість у Дусі Святому, а в житті будучому — Царство Небесне. Через це я, раб недостойний, молюся Тобі: прожени від нас неуцтво духовне, просвіти пізнанням Божественної істини і навчи нас незаблудно, в смиренні, уважно, з почуттям покаянного смутку устами, серцем і розумом творити безперестанно молитву оцю: “Господи Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене, грішного”. Бо Ти сказав єси, Господи, пречистими устами Твоїми: “Чого б не попросили ви в ім’я Моє, Я сотворю”. Ось молитвами Пречистої Матері Твоєї, святителя Іоасафа Білгородського, святителя Миколая Мірлікійського, преподобного Серафима Саровського і всіх преподобних отців наших в ім’я Твоє, прошу молитви Пресвятого і Всемогутнього імені Твого. Почуй мене Ти, що обіцяв почути всіх, котрі по правді призивають Тебе. Бо Ти маєш владу милувати і спасати і дарувати усе, що просить тому, хто молиться, на славу Твою з Отцем і Святим Духом. Амінь. (Якщо молитва прочитана неуважно, слід прочитати її ще раз).

Молитва отця Іоана Кронштадського

Господи! Ім’я Тобі Любов: не відкинь мене, заблудлого. Ім’я Тобі Сила: укріпи мене, що знемагаю і падаю. Ім’я Тобі Світло: просвіти душу мою, затьмарену житейськими пристрастями. Ім’я Тобі Мир: заспокой збентежену душу мою. Ім’я Тобі Милість: не переставай милувати мене. Амінь.

Молитва свт. Тихона,Патріарха Московського, за переслідуваних братів наших

Милосердний Господи, Боже Сил!

З глибини душевної смиренно взиваємо до Тебе: силою Хреста Твого смири нахабство тих, що ненавидять і неславлять ім’я Твоє святе, оскверняють і руйнують святиню храмів Твоїх і жорстоко переслідують вірних чад святої Церкви Твоєї.

До всіх, що страждають і знемагають за ісповідання віри в ім’я Твоє пошли Ангелів Твоїх святих, щоб укріпилися вірні люди Твої в несенні благого іга Твого ангельським покровом і заступництвом Пресвятої Богородиці і всіх святих Твоїх.

Многомилостивий Господи! Зболеним серцем зі сльозами молимось Тобі: зглянься на плач, зітхання і жалібні молитви всіх вірних людей, що від нападу ворогів Твоїх, Господи, страждають, що позбавлені святині храмів Твоїх і благодаті Святих Твоїх Таїнств.

Змилосердься, Господи, над немовлятами, світлом святого Хрещення неосвітленими і печаттю дара Духа Святого незапечатаними. Пощади, Господи, отроків, юнаків і дів, спокушених ненависниками імені Твого на всяке безвір’я, безчестя, богохульство, розпусне життя, заздрість і злобу на ближнього свого.

Змилосердься, Господи, над старими і хворими, позбавленими в передсмертний час благодатної втіхи в Єлеопомазанні і Причасті Святих Таїн Твоїх, що не сподіваються християнського поховання.

Захисти, Господи, чернечий лик, що з святих обителів вигнані і ганьбу терплять.

І перш за все утверди, Господи, силою Духа Твого священиків Твоїх, щоб вони безбоязно, аж до смерті, в єдності стояли на сторожі стада Твого.

А всіх тих, що прийняли за Тебе мученицьку кончину, сподоби зі святими Твоїми в вічній славі Твоїй царствувати.

Ти, що на Хресті молився за тих, які розп’яли Тебе, і що прийняв в останню мить каяття розбійника, не погуби, о Господи, відступників, ганьбителів і гонителів святої віри і святої Церкви Твоєї, але, якщо можливо це, даруй і їм радість пізнати Тебе, Божественну Любов і Премудрість, і дні свої в істинному покаянні скінчити.

На Тебе, Господи, уповаємо, бо Ти єси заступництво наше, допомога і перемога, що підкорила світ, Світло, більше за всяке світло, Радість, більша від усякої радості, Надія, більша за всяку надію, Життя істинне і спасіння вічне, і Тобі, в Тройці поклоняємому, славу всі віддаємо нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Молитва до Пресвятої Тройці. Творіння Марка-монаха

Всемогутня і Животворча Святая Тройце, Джерело і Початок Світла, що всяке земне і небесне творіння однією милістю Своєю з нічого сотворив, і влаштував, і утримуєш, що, крім інших Твоїх невимовних для земного роду благодіянь, і покаяння нам ради тілесної немочі раніше смерті подарував, не дай нам, окаянним, в лукавих наших діяннях умерти, і для злоначальника, заздрісника і губителя посміховиськом стати; бачиш бо, Милосердний, який великий його наклеп на нас і ворожнеча, і яка ж велика боротьба наша, і слабкість, і безпечність. Але вияви на нас безконечне Твоє милосердя, благаємо Тебе, кожного дня й кожної години прогнівляючи Тебе переступом чесних і животворчих Заповідей Твоїх. І все, що зпочатку життя нашого і до теперішнього часу ми согрішили у вчинках, словах чи помислах, відпусти і прости нам. Сподоби нас остаток життя нашого скінчити у покаянні, і в смиренні, і в дотриманні Твоїх повелінь. Бо якщо, насолодою спокусившись, численно згрішили, або гидкими похотями некорисними і шкідливими переможені час проводили; якщо гнівом і ненавистю охоплені безсловесною котрогось брата нашого образили; якщо через язик свій ми спіймані в неминучі, хитро заплутані і міцні сіті ворога; якщо котрим-небудь почуттям нашим чи всіма вільно або невільно, свідомо і несвідомо, через захоплення або за порадою нерозумною ми спіткнулися; якщо ж лукавими й суєтними думками сумління своє осквернили; якщо й будь-яким іншим чином провинилися ми, поневолені нападом або звичкою гріховною, — прости нам і відпусти нам, Всемилосердний, Преблагий і Многомилостивий, і даруй нам надалі бадьорість і силу, щоб творити волю Твою благу, і благоугодну, і досконалу, щоб від темного і похмурого зла світлоносним покаянням очистившись, і, як серед дня, благообразно ходячи очищені, з’явились ми перед чоловіколюбством Твоїм, недостойні, оспівуючи і прославляючи Тебе на віки. Амінь.

 

МОЛИТВА ЗА ДОМОВЛЕНІСТЮ

 

Во ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь (тричі, з хресним знаменням і поясним поклоном).

Молитвами святих отців наших, Господи, Ісусе Христе, Боже наш, помилуй нас.

Слава Тобі, Боже наш, слава Тобі.

Царю Небесний, Утішителю, Душе істини, що всюди єси і все наповняєш, Скарбе добра і життя Подателю, прийди і вселися в нас, і очисти нас від усякої скверни, і спаси, Милосердний, душі наші.

Святий Боже, Святий Кріпкий, Святий Безсмертний, помилуй нас (тричі,з хреснимзнаменнямі поясним поклоном).

Слава Отцю, і Сину, і Святому Духові і нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

Пресвятая Тройце, помилуй нас; Господи, очисти гріхи наші; Владико, прости беззаконня наші; Святий, зглянься і зціли немочі наші імені Твого ради.

Господи, помилуй (тричі).

Слава Отцю і Сину і Святому Духу і ниніі повсякчас і на віки вічні. Амінь.

Отче наш, що єси на небесах, нехай святиться ім’я Твоє, нехай прийде Царство Твоє, нехай буде воля Твоя, як на небі, так і на землі. Хліб наш насущний дай нам сьогодні; і прости нам провини наші, як і ми прощаємо винуватцям нашим; і не введи нас у спокусу, але визволи нас від лукавого.

Господи, помилуй (12 разів).

Слава Отцю і Сину і Святому Духу і ниніі повсякчас і на віки вічні. Амінь.

Прийдіть, поклонімось Цареві нашому Богу (поклін).

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Христа, Царя нашого й Бога (поклін).

Прийдіть, поклонімось і припадімо до Самого Христа, Царя і Бога нашого (поклін).

Молитва згоди

 

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, Ти сказав єси пречистими устами Твоїми: «Істинно кажу вам: якщо двоє серед вас домовляться на землі про яку-небуть річ і якщо попросять її, то будуть мати від Отця, Мого Небесного. Там, де двоє чи троє зібралися во ім’я Моє, там буду Я серед них.» Незмінні словеса Твої, Господи, милосердя Твоє безприкладне і чоловіколюбству Твоєму немає кінця. Через це молимо Тебе: даруй нам рабам Твоїм (вказуються імена тих, хто домовився про спільну молитву), що погодилися просити Тебе виконання прохання нашого, щоб підняв Ти з одру хвороби хворих рабів Твоїх (вказуються імена тих, за кого моляться). Одначе, не як ми хочемо, а як Ти. Нехай Буде на віки воля Твоя. Амінь.

 

 

КАНОН ЗА БОЛЯЩИХ

Глас 3

Пісня 1

Ірмос: Через пересічене колись хрестовидно жезлом море Ізраїль пройшов як через пустелю і істинно наперед уготовив стежки. Заради цього співаймо: прославляймо дивного Бога нашого. Бо Він прославився.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі[1].

У день смутку, що найшов на нас, до Тебе, Христе Спасе, припадаючи, Твоєї милості просимо. Полегши недугу рабів Твоїх, промов нам, як і сотнику: йди, бо здоровий вже отрок твій.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Молячись і благаючи, із зітханням до Тебе взиваємо: Сину Божий, помилуй нас. Підійми з одру лежачих, як розслабленого, словом, промовивши: візьми ложе твоє, відпускаються тобі гріхи твої.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Поклоняючись Христе, подобію образу Твого, з вірою цілуємо його і здоров’я болящим просимо, наслідуючи кровоточиву, що подолу риз Твоїх доторкнулася і зцілення недуги одержала.

І нині і повсяк час і на віки вічні:

Пречистая Госпоже Богородице, всім відома Помічнице, не зневаж нас, що припадаємо до Тебе, моли, як милосердна, Свого Сина і Бога нашого здоров’я дати болящим, щоб разом з нами Тебе прославляли.

Пісня 3.

Ірмос: Вседержителю Господи, що з небуття все сотворив, Словом упорядковане, завершене Духом, в Любові Твоїй утверди мене.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Ті, що тяжкою хворобою на землю кинуті, до Тебе, Христе, разом з нами взивають: подай здоров’я тілам їх, як Ієзекії, що плакався Тобі.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Зглянься, Господи, на наше смирення і не пом’яни беззаконь наших, але заради віри болящих, як прокаженого, словом зціли недугу їх, щоб Твоє, Христе Боже, ім’я прославилось.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Не зганьби, Христе, Церкву, яку освятив Ти, що в ній Тобі молимось, але воздвигни невидимо в недузі на одрі лежачих, щоб не сказали невірні: „ Де Бог їх?”

І нині і повсяк час і на віки вічні:

До Твого Пречистого, Богородице, образу руки здіймаючи, взиваємо: вислухай молитву рабів Твоїх і вирятуй тих, що в недузі лежать, щоб, від недуги піднявшись, виконали обітниці, які в смутку давали уста їх.

Сідальний, глас 8

На одрі гріховному лежачий я і пристрастями уражений. І як підняв єси Петрову тещу і спас розслабленого, що його з одром носили, так і нині відвідай, Милостивий, болящих, Ти, що поніс недуги роду нашого. Бо Тебе Єдиного знаємо, як терпеливого і милосердного, милостивого лікаря душ і тіл, Христа Бога нашого, що наводить хвороби — але зразу же і зцілює, що дає прощення тим, що розкаюються в гріхах, — Єдиного Милосердного і Милостивого.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Я, грішний, плачу, на одрі своєму лежачи, прощення мені подай Христе Боже і від хвороби цієї воздвигни мене, і які б я від юності гріхи не вчинив, дай мені позбутися їх молитвами Богородиці.

І нині і повсяк час і на віки вічні:

Змилосердься й спаси мене, підійми мене з одру недуги, сила бо моя в мені знемагає, і весь розпачем я одержимий, Мати Божа Пречиста, зціли тяжко хворих, Ти бо єси Помічниця для всіх християн.

Пісня 4

Ірмос:Показав Ти любов до нас велику, Господи, за нас бо на смерть Єдинородного Твого Сина віддав єси, тому до Тебе вдячно взиваємо: „ Слава силі Твоїй, Господи!”

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Поверни, Христе, до життя мене, що через тяжку недугу зневірився і до смерті наблизився, і дай утішення тим, що плачуть, щоб ми всі разом прославляли Твої святі чудеса.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Тобі, Творче, каємося в своїх гріхах, бо не хочеш Ти смерті грішників. То ж оживи й оздоров болящих, щоб уставши, вони послужили Тобі, ісповідуючи разом з нами Твою доброту.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Сльози Манассії, ніневітян покаяння, Давидову сповідь прийняв Ти єси і негайно їх спас. То ж і наші молитви сьогодні прийми, подай здоров’я болящим, за яких ми молимо Тебе.

І нині і повсяк час і на віки вічні:

Подай нам, Госпоже, Твою милість, бо ми завжди надіємося на Тебе, виблагай здоров’я болящим, Богородице, помічні Твої руки разом з Предтечею до Господа Бога, здіймаючи.

Пісня 5

Ірмос:Невидимим явився Ти на землі і з людьми добровільно пожив єси. Незбагненний, тому, зранку молячись Тобі, славимо Тебе, Чоловіколюбче.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Дочку Яїрову, уже мертву, як Бог, оживив Ти, то ж і нині відведи, Христе Боже, від воріт смерті болящих, бо Ти єси Дорога і Життя всім.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Сина вдовиного оживив Ти, Спасе, і сльози її обернув на радість, то ж спаси від недуги тліючих рабів своїх, щоб і наша скорбота і біль на радість вийшли.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Вогненну хворобу Петрової тещі дотиком своїм зцілив Ти, то ж і підійми болящих рабів Твоїх, щоб піднявшись як і вона, вони послужили Тобі.

І нині і повсяк час і на віки вічні:

Скорбні, смиренні, грішні, не маючи сміливості до Тебе, Пречистая Богомати, взиваємо: ублагай Сина свого Христа дати болящим здоров’я тілесне.

 

 

 

Пісня 6

Ірмос:Безодня найглибша гріхів оточила мене, і знемагає дух мій, але Ти, Владико, потужну руку Твою простягни і, як Петра, Керманичу мій, спаси мене.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Безодню милосердя і милості маючи, Христе Боже, почуй моління рабів Твоїх, Ти бо через Петра Тавіфу воскресив, Ти ж і сьогодні в хворобі лежачих підійми, послухавши церковних молитвеників.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Лікарю душ і тіл наших, Христе, що поніс недуги усього світу, що і Енея через Павла зцілив, Ти і сьогодні болящих зціли через молитви святих апостолів.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Оберни, Христе, на радість ридання тих, що над хворим тужать, нехай, твою одержавши милість, увійдуть в дім Твій з обіцяними дарами, прославляючи Тебе, в Тройці Єдиного Бога.

І нині і повсяк час і на віки вічні:

Прийдіть, о друзі, поклонимось з молитвою за болящих Божій Матері. Бо Та має владу недужих зціляти із безсрібниками разом, невидимо помазуючи духовною оливою.

Кондак, глас 3

Душу мою, Господи, в численних гріхах потонулу і ділами безглуздими розслаблену, підійми божественним своїм чоловіколюбством, як і розслабленого колись підняв Ти, щоб я взивав, спасаємий: милосердний Христе, подай мені зцілення.

Ікос

Ти, що в долонях рук Своїх утримуєш краї світу, що з Отцем однаково Безначальний і з Духом Святим однаково володарюєш, що в плоті явився єси, недуги зцілив і пристрасті очистив, сліпих просвітив і розслабленого словом Божественним підняв, на праведну дорогу його наставив і ложе звелів йому на рамено взяти. Тому то всі ми разом з ним прославляємо Тебе і співаємо: милосердний Христе, дай мені зцілення.

 

 

Пісня 7

Ірмос:Колись образу золотому, персидському ідолу, отроки не поклонилися, посеред печі утрьох співаючи: Отців Боже, благословен єси.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

О Пресвятий Хресте Христовий, чесне Древо Животворче, через тебе смерть знищилась і мертві воскресли, то ж і нині болящих зціли і оживи, як при Єлені померлу дівчину.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Довгу і люту хворобу Іова, який молився, лежачи на гною і в червах, словом зцілив єси, Господи. То ж і нині у церкві благаємо Тебе за болящих і зціли невидимо, як Милосердний, молитвами святих Твоїх.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Всі знаємо, що померти ми мусимо, бо така Твоя, Боже, воля, але на короткий час, Милостивий, здоров’я просимо для болящих, переміни смерть на життя, дай утіху скорбящих.

І нині і повсяк час і на віки вічні:

Сприяй і допомагай нашому сирітству, Богородице, Ти бо знаєш час і годину, коли ублагати щоб дав здоров’я болящим і прощення усіх гріхів.

Пісня 8

Ірмос:Отроки, що за служіння Живому Богу у Вавілоні потерпіли, на музичні органи не зважали, а, посеред полум’я стоячи, достойну Богу пісню співали, прославляючи: „Благословіте, творіння ви Господні, Господа!”

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Милість вияви, Владико, до хворих рабів Твоїх, і скоро зціли, Милостивий Христе Боже, і смерті і ще не віддай судній, щоб покаяння Тобі вони принесли. Бо ж Сам Ти сказав єси: „Не хочу єси смерті грішника”.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Господи милостивий, преславні Твої чудеса нехай і до нас досягнуть сьогодні: бісів прожени, недуги погуби, рани зціли, хвороби вилікуй і від чаклунства і чародійства і від усіякої немочі визволи нас.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Христе, що заборонив морським вітрам і страх учеників на радість перемінив, заборонив й сьогодні тяжким хворобам, що мучать рабів Твоїх, щоб ми всі звеселилися, прославляючи Тебе навіки.

І нині і повсяк час і на віки вічні:

Молимось Тобі Богородице, визволи від печалей, що нас обступили, і від різних недуг, від отруєння і чародійства, від бісівського марення, від наклепу злих людей, і від наглої смерті.

Пісня 9

Ірмос: Тебе, що неопалимо Вогонь Божества зачала у чреві, побачив Мойсей на Синайській горі в купині; Даниїл же провидів Тебе як Гору Непорушну, а Ісай назвав Тебе Жезлом, розквітлим від кореня Давидового.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Христе, Джерело життя, Подателю милості, не відверни лиця Твого від нас. Полегши біль обтяженим недугою і підійми їх, як через Фаддея Авгаря, щоб завжди Тебе прославляв із Отцем і Святим Духом.

Приспів:Милостивий Господи, почуй молитву рабів, твоїх, що моляться Тобі.

Євангельському довіряючи голосу, Твоєї обітниці шукаємо, Христе: просіть бо, сказав Ти, — і дасться вам. То ж і нині молячись, благаємо Тебе: підійми з постелі здоровими тих, що жорстокою недугою повержені, нехай разом з нами Тебе величають.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу:

Змучені недугою, невидимими душевними ранами до Тебе, Христе, разом з нами взивають: не для нас, Господи, не заради нас, бо всі ми гріхами наповнені, але заради молитви Матері Твоєї і Предтечі Твого дай зцілення болящим, щоб ми всі Тебе прославили.

І нині і повсяк час і на віки вічні:

Божа Мати Пречиста, призиваємо Тебе з усіма святими, Ангелами і Архангелами, з пророками і патріархами, з апостолами, з преподобними і праведними молися Христу Богу нашому, нехай дасть здоров’я болящим, щоб ми всі Тебе величали.

Молитва за болящих

Боже сильний, що з милості Своєї влаштовуєш усе для спасіння роду людського, відвідай рабів Своїх хворих (вказуються імена тих, за кого моляться), що призивають ім’я Христа Твого, зціли їх від усякої недуги тілесної і прости гріх і гріховні спокуси, і всяку напасть, і всякий напад ворожий далеко віддали від рабів Твоїх. І підійми їх з постелі гріховної і влаштуй їх у святу Твою церкву здоровими душею й тілом, щоб вони ділами добрими прославляли з усіма людьми ім’я Христа Твого, бо Тобі славу віддаємо з Безпочатковим Твоїм Сином із Святим Духом нині і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Тропар, глас 4

Скорий в заступництві один Ти, Христе, скоро відвідай згори стражденних рабів Твоїх, і визволи їх від недуг і тяжких хвороб і підійми їх, щоб невтомно оспівували Тебе і славили, молитвами Богородиці Єдиний Чоловіколюбче.

Кондак, глас 2

На одрі недуги лежачих і смертельною хворобою вражених, як колись підняв єси, Спасе, Петрову тещу і розслабленого, на одрі носимого, так і нині, Милосердний, відвідай стражденних і зціли, бо Ти єдиний недуги й хвороби роду нашого приймаєш і все можеш, як Многомилостивий.

 

Молитва за болящих

Владико Вседержителю і Святий Царю, що всіх караєш, але не умертвляєш, зміцнюєш підупалих і підносиш повалених, печалі життя людського розвіюєш! Молимось Тобі, Боже наш, рабів Твоїх хворих (вказуються імена тих, за кого моляться) одвідай милістю Твоєю, прости їм всякий гріх вільний чи невільний.

Так, Господи, Твою цілющу силу з неба зішли, торкнися тіла, погаси гарячку, вгамуй пристрасть і всяку потайну неміч.

Будь лікарем рабам Твоїм хворим (вказуються імена тих, за кого моляться), підніми їх з постелі недуги і від ложа болю неушкодженими і здоровими, зроби їх Твоїй Церкві послушними і волі Твоєї виконавцями.

Бо Тобі належить милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу віддаємо, Отцю, і Сину і Святому Духові нині, і повсякчас, і на віки вічні. Амінь.

 

Молитва за болящих

 

Благословен єси Господи, Боже істинний, Царю царствующих і Господи господствующих, що ранами Твоїми усіх нас зцілив Пастирю добрий, що прийшов знайти ягнятко загублене, знемагаючих утіхо і життя надломлених Боже Слово, що в останні дні став людиною і з людьми пожив ради спасіння людського, що на небесах живеш і на смиренних споглядаєш, що молитву Єзекіїну і сльзи прийняв і зцілив його, і довгі роки життя дарував йому, що Єлисеєм, пророком Твоїм, проказу Неємана сіріянина очистив і сина Сумантаніни з мертвих воскресив, що Сам Собою відвідав тещу Петрову, яка була одержима тяжкою гарячкою, і дотиком Твоїм зцілив, що прокаженних очистив, що рану дванадцятилітню невигойну кровоточивої жінки дотиком риз Твоїх зцілив, що заради віри сотника розслабленого юнака словом підняв і єдиного сина вдовиного з мертвих воскресив і живого матері віддав, що дочку хананеянки від лукавого біса звільнив і через помазання грязивом сліпому від народження очі відкрив, що чотириденного Лазаря з гробу викликав і живого сестрам його дарував, що святим своїм ученикам і апостолам дав владу недужих зціляти, прокаженних очищати й бісів проганяти, що митаря словом оправдав і розбійникові двері раю відчинив, що через розп’яття на Хресті гріхи світу взяв, що через Петра та Іоана біля Красної брами кульгавого зцілив, що через самого Петра Енея, котрий на одрі лежав Ти підняв і Товіфу із мертвих воскресив, що Євтиха через Павла оживив і Павлову руку від укусу єхидної неушкодженою зберіг, і батька Поплієвого, що був гарячкою і хворобою живота одержимий, через нього ж зцілив; Ти Сам і нині могутньою Твоєю рукою і неосягненним Твоїм милосердям, не на моє недостоїнство зважаючи, але Твоїм милосердям як завжди спонукуваний, відвідай рабів Твоїх хворих  (вказуються імена тих, за кого моляться) і з постелі недуги підійми. Ти бо єси промовив: просіть і дасться вам, шукайте і знайдете, стукайте і відкриється вам. Тож і ми грішні та недостойні раби Твої, на Божественні Твої ці слова покладаючись, зібравшись нині у храмі цьому Твоєму, а ще ж довіряючи Божественному слову: «де двоє чи троє зібрані в ім’я Моє, там і Я серед них», ─ перед Твоєю величністю зі смиренням і вірою схиляючись, Твоє велике Божественне милосердя і чоловіколюбство просимо і старанно молимо: відкрий нам двері милості Твоєї, і почуй голос моління нашого в годину цю, прости рабів Твоїх хворих (вказуються імена тих, за кого моляться) всі провини вільні й невільні, якими вони прогнівили Твою доброту і образили Твоє чоловіколюбство, і підняли проти себе Твоє обурення і нестерпний гнів, що на грішників падає, і за обіцяною безмежною і незбагненною Твоєю милістю, відвідай їх і оздорови невиліковні їх рани й хвороби, перетвори недугу їх на здоров’я, переміни неміч їх на силу, зміни плач їхній на радість і скорботу на втіху, віджени від них всяку журбу, слабість і забуття, розум їхній зміцни й неушкодженим збережи, щоб завжди над заповідями Твоїми вони розмірковували, всі члени тіл їхніх поправ, щоб творили вони волю Твою благу і благоугодну і досконалу, і якнайшвидше цілих і здорових даруй їх Церкві Твоїй святій. Ти бо єси підведення немічних, хворим лікар, недужим зцілення, і Тобі славу возсилаємо з Безначальним Твоїм Отцем і з Пресвятим і Животворчим Твоїм Духом нині і повсякчас і на віки вічні. Амінь.

Господи помилуй (12 разів).

Слава Отцю і Сину і Святому Духу і ниніі повсякчас і на віки вічні. Амінь.

Чеснішу від Херувимів і незрівнянно славнійшу від серафимів, що без істління Бога Слово породила, дійсну Богородицю, Тебе величаємо.

Слава Отцю і Сину і Святому Духу і ниніі повсякчас і на віки вічні. Амінь.

Господи, помилуй (тричі).

Господи, благослови:

Господи Ісусе Христе, Сину Божий, молитвами Пречистої Твоєї Матері, преподобних і Богоносних отців наших і всіх святих, помилуй нас. Амінь.

 

 

Молитви до деяких святих

Молитва до святого Архістратига Божого Михаїла

1. О Господи, Боже Великий, Царю Безпочатковий, пошли, Господи, Архангела Твого Михаїла на поміч нам, рабам Твоїм, щоб визволив нас від ворогів видимих і невидимих! О Господній архангеле Михаїле, пролий миро благостині на нас. О Господній Михаїле Архангеле, заборони всім ворогам, що борються зі мною, зроби їх неначе свічками і зітри їх, як порох, перед лицем вітру. О Господній Великий Михаїле Архістратиже, шестикрилий перший Княже і Воєводо Сил Небесних, Херувимів і Серафимів! О дивний Архангеле Михаїле! Будь мені поміч у всьому: у кривді, в скорботі, в журбі і в печалі; в пустинях і роздоріжжях, на ріках і морях тихого пристанню. Визволи мене, Великий Михаїле Архангеле, від всякої омани диявольської, а коли почуєш мене, грішного раба свого, що молюся тобі і призиваю ім’я твоє святе, поспіши на поміч мені і вислухай молитву мою. О Великий Архангеле Михаїле! Перемагай всіх ворогів моїх силою Чесного і Животворчого Хреста Господнього, молитвами Всесвятої Богородиці, святих апостолів, Святих Небесних Сил і всіх святих. Амінь.

2. Святий і великий Архангеле Божий Михаїле, незбагненної і споконвічної Тройці перший серед Ангелів предстоятелю, роду людського надзирателю і хранителю, що переміг з воїнством своїм владу прегордою Денниці на небесах і що завжди посоромлюєш злобу й підступність його на землі. До Тебе прибігаємо з вірою і Тобі молимося з любов’ю: будь щитом нездоланним і вратами твердими Святої Церкви і православної вітчизни нашої, захищаючи їх блискавичним мечем твої

м від усіх ворогів, видимих і невидимих. Не позбав же, о Архангеле Божий, допомоги й заступництва твого і нас, що прославляємо нині святе ім’я твоє: бо хоч і многогрішні ми, однак не хочемо в беззаконнях наших загинути, але навернутись до Господа і ожити в Ньому для добрих діл. Освіти ж розум наш світлом Лиця Божого, що завжди сяє на подібному до блискавки чолі твоєму, щоб усвідомили ми, що над нами є воля Божа милосердна і досконала, і щоб побачили все, що слід нам творити, а що зневажати і відкидати. Зміцни благодаттю Господньою слабку волю і немічне намагання наше, щоб, утвердившись у Законі Господньому, перестали ми надалі хвилюватися від земних помислів і плотських бажань, захоплюючись як нерозумні діти скороминучими принадами світу цього, бо заради тлінного і земного безумно забували ми вічне й небесне. Понад усім цим випроси нам згори дух істинного покаяння, нелицемірну тугу за Богом і жаль за гріхи наші, щоб решту днів тимчасового життя нашого прожили ми не в догоджання почуттям і в служінні пристрастям нашим, але у знищенні гріхів, заподіяних нами, у сльозах віри і жалю сердечного, подвигах чистоти і святих ділах милосердя. Коли ж наблизиться чач кончини нашої, звільнення від кайданів земного цього тіла, не залиш нас, Архангеле Божий, беззахисних проти духів злоби піднебесної, що звикли перегороджувати душі людській сходження на висоту, щоб, захищені тобою, щасливо досягли ми преславних осель райських де немає печалі, ані зітхання, але життя безконечне, і сподобилися побачити пресвітле лице Всемилосердного Господа і Владики нашого, і, впавши зі сльозами до ніг Його, з радістю і розчуленням вигукнули: слава Тобі, Найдорожчий Іскупителю наш, що з великої любові твоєї до нас, недостойних, благозволив єси послати Ангелів Твоїх на службу спасінню нашому. Амінь.

3. О Святий Михаїле Архангеле, світлосяйний і грізний Небесного Царя воєводо, раніше Страшного Суду допоможи мені покаятися в гріхах моїх, від сіті ловчої визволи душу мою і приведи її до Творця її Бога, що сидить на Херувимах, молися за неї старанно, нехай за твоїм клопотанням пошле її в місце спокійне. О грізний воєводо Небесних Сил, заступнику всіх перед престолом Владики Христа, хранителю нездоланний усіх людей і мудрий воїне, могутній воєводо Небесного Царя, помилуй мене, грішного, що потребує Твого заступництва, охорони мене від усіх видимих і невидимих ворогів, а особливо захисти від страху смертного і від неспокою диявольського і сподоби мене бездоганним предстати перед Творцем нашим у день Страшного і праведного Суду Його.

Молитва до св. Архангела Гавриїла

О святий Архангеле Гавриїле! Всеусердно молимо Тебе, настав нас, рабів Божих (імена) на покаяння від злих діл і на утвердження в вірі нашій, зміцни й захисти душі наші від спокус облудних і ублагай Творця нашого дарувати відпущення гріхів наших. О святий великий Гавриїле Архангеле! Не зневаж нас, грішних, що молимось тобі у віці цьому і в будучому, але завжди помічником нашим будь, щоб невтомно ми славили Отця, і Сина, і Святого Духа, владу твою і заступництво на віки вічні. Амінь.

 

Молитва до святого і всехвального апостола Андрея Первозваного

 

Первозванний апостоле Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, у Церкві послідовнику верховний, всехвальний Андрею! Славимо і величаємо апостольські труди твої, з радістю поминаємо твоє благословенне до нас пришестя, ублажаємо чесні страждання твої, що за Христа їх перетерпів ти, цілуємо священні мощі твої, шануємо святу пам’ять твою і віруємо, що як живий Господь, так жива і душа твоя, і з ним ти на віки перебуваєш на небесах і там любиш нас тією любов’ю, якою полюбив ти нас тоді, коли Духом Святим прозрів єси наше до Христа навернення, і не тільки любиш, але й молиш за нас Бога, бачачи у Світлі Його всі потреби наші. Так віруємо і так цю віру нашу ісповідуємо в храмі, що во ім’я твоє, святий Андрею, преславно збудований, де святі мощі твої перебувають. Віруючи ж, просимо і молимо Господа і Бога і Спаса нашого Ісуса Христа, нехай молитвами твоїми, які постійно слухає і приймає, подасть нам все необхідне для спасіння нас, грішних, щоб як і ти зараз же за покликом Господа, залишив невід свій і невідступно за Ним пішов, так і кожен з нас нехай шукає не власної вигоди, а всього, що потрібно для спасіння ближнього, і тільки про небесні почесті нехай піклується. Маючи ж тебе за молитвеника і заступника нашого, надіємося, що молитва твоя багато може перед Господом і Спасителем нашим Ісусом Христом, що Йому подобає всяка слава, честь і поклоніння з Отцем і Святим Духом на віки вічні. Амінь.

Молитва до святого первомученика* архідиякона Стефана

О святий первомучениче, апостоле ахідияконе Стефане! Схиливши коліна душі й серця нашого, молимо тебе, піднеси руки твої до Господа, і сподвижи Заступницю і Піклувальницю всього роду людського, Пресвяту Матір Діву перед Сином Своїм і за нас (імена), що повсякчас прогнівляємо Бога гріхами і лінощами, моли Милосердного Спаса нашого, нехай подасть нам благодать Свою і утвердить в нас прагнення до покаяння і твоїм посередництвом і заступництвом Пресвятої Матері Своєї в день той страшний і праведний нехай не поставить перед нами гріхи наші, але по милосердю Своєму тобою виблаганому, нехай промовить душам нашим: Я — спасіння ваше на віки вічні. Амінь.

Молитва до святого великого князя Володимира

О великий і преславний угоднику Божий, боговибраний і богопрославленинй, рівноапостольний княже Володимире, свята й чудодійна зброє всеблагого Промислу на спасіння народу нашого. Ти відкинув єси зловір’я і беззаконня язичницьке, увірував єси в Єдиного істинного Триіпостасногого Бога і, прийнявши святе Хрещення, просвітив єси світлом божественної віри і благочестя Україну нашу. Славу й подяку віддаючи премилосердному Творцеві й Спасителю нашому, славимо й тебе і дякуємо тобі, великий пастирю і отче наш, бо через тебе пізнали ми спасительну віру Христову й охрестились во ім’я Пресвятої і Пребожественної Тройці; тією вірою ми визволились від праведного осудження Божого, вічного рабства диявола, через ту віру прийняли ми благодать усиновлення Божого і надію наслідувати блаженство небесне.

Ти єси найперший наш вождь на шляху до начальника і Звершителя нашого вічного Спасіння, Господа Ісуса Христа, ти єси найближчий предстоятель перед Престолом Царя царів, щирий молитвеник і заступник за Україну нашу і всіх людей, ти єси найперший винуватець благословінь і милостей Божих, що сходять на нас. І що іще ми промовимо? Не можуть уста наші відтворити величність і висоту благодіянь твоїх, що проливаються на нас, недостойних.

О всеблагий Отче і просвітителю наш! Милостивим будь до наших немочів, довготерпеливим до гріхів і неправд наших і ублагай Премилосердного Царя Небесного, щоб не прогнівався на нас дуже і не погубив нас із беззаконнями нашими, але нехай помилує і спасе нас, лише Йому відомим Промислом; нехай вселить в серця наші спасительний страх Свій, нехай просвітить Своєю благодаттю розум наш, щоб побачили ми безодню погибелі, до якої прагнемо, щоб залишили шляхи беззаконня й омани і навернулись на путь спасіння та і стини, щоб неухильно виконували Заповіді Божі і постанови святої Церкви Православної. Моли, добросердечний, Чоловіколюбця Бога, щоб явив нам велику милість Свою і нехай, визволить нас від нашестя чужинців, від голоду, смертоносних хвороб і від усякого зла; нехай подасть нам поліття добре; землі плодоносність ; нехай збереже і спасе нашу Україну від усіх підступів і наклепів ворогів; нехай дарує їй перемогу над ворогами і нехай виконає всі добрі бажання її; нехай захистить, нас мудрими і вірними діячами державними, нехай збереже в суддів і начальників правду і милосердя; нехай дасть духовним пастирям непорочність життя і ревність до спасіння пастви, а всім людям — старанність до праці своєї, взаємну любов і єдиномисліє, прагнення до добробуту країни нашої і Святої Православної Церкви; нехай поширить світло спасительної віри в Україні нашій по всіх кінцях її; нехай наверне до православ’я невіруючих; нехай знищить всі єресі і розколи; щоб так поживши в мирі на землі, сподобились ми з тобою вічного блаженства, прославляючи і вихваляючи Бога на віки вічні. Амінь.

 

*Мученики — це християни, які за віру прийняли жорстокі муки і навіть смерть.

[1]Повторюється перед кожним першим і другим тропарем.